Jump to content
Piko

Wrotycz

Recommended Posts

Piko

Wrotycz pospolity 

 

spacer.png

 

W całej Uni Europejskiej istnieje zakaz obrotu i handlu wrotyczem, ze względu na jego silne działanie. Wrotycz zawiera toksyczny tujon.

 

Właściwości toksykologiczne i przeciwwskazania:

Wrotyczu nie można podawać kobietom ciężarnym i kobietom karmiącym (laktacja). Wrotycz powoduje poronienie. Składniki czynne wrotyczu przechodzą do mleka matki.

Przedawkowanie przetworów wrotyczowych objawia sie nudnościami, wymiotami, odbijaniem, biegunką, zaczerwieniem twarzy, kichaniem, zawrotami głowy, wzdęciami, poceniem się (lejący się pot), częstomoczem i charakterystycznym biciem serca.

Po godzinie od spożycia nadmiernej dawki wodnego wyciągu i po 20 minutach od spożycia alkoholowego wyciągu rozwijają się halucynacje (omamy). W moczu pojawia sie białko i krew. Objawem jest też częstomocz. Osoby wrażliwe zapadają w śpiączkę z objawami drgawek. Zaburzenia akcji serca mogą być niebezpieczne.
Nalewka wrotyczowa może spowodować uzależnienie.
Mleko, potrawy tłuste i olej rycynowy przyśpieszają wchłanianie składników terpenowych wrotyczu.

źródło: dr. H.Różański

 

Jako że nie jestem kobietą w ciąży , ani karmiącą, tylko mężczyzną postanowiłem spróbować naparu na poprawę nastroju. Rozpuściłem po znajomych wieści że stosuje herbatki z wrotyczu i okazało się że nie tylko ja, ale też inni tak robią.

Wrotycz można nazwać "Ziołem Wiedźmina", gdyż nie tylko poprawia nastrój, ale też silnie wzmaga koncentrację i reakcje na bodźce. Przydatne przy egzaminach :). Kiedy po jednej takiej wrotyczowej herbatce udałem się do urzędu i wypełniałem druki urzędowe przy urzędniczce, usłyszałem: " Chciałabym umieć tak szybko pisać jak Pan !".

Do naparu wystarczą 3 do 5 małych kwiatków tego ziela.

UWAGA Wrotyczu nie mogą stosować osoby z zaburzeniem dwubiegunowym, ze względu na możliwość huśtawek emocjonalnych od wysokiego wyżu po niż , a osoby które nie wiedzą że mają podobne tendencje , mogą się o tym smutno przekonać. Sam chociaż nie mam takich tendencji po zaprzestaniu picia większych ilości herbatek czułem nieuzasadnione rozgoryczenie i rozdrażnienie. Nie mam zamiaru tego powtarzać... 

 

Tujon zawiera cała roślina i można ją zbierać od września do późnej jesieni, do czasu kiedy kwiatki z żółtych nie zrobią się brązowe.

Nalewkę alkoholową przyrządzam w ten sposób że do 750 ml słoika wrzucam żółty kwiatostan z młodymi listkami i zalewam 40% alkoholem. Może być Żubrówka Czysta. Następnie trzymam słoik w ciemnym pomieszczeniu przez tydzień i przelewam uzyskaną nalewkę poprzez lejek z powrotem do butelki.Nalewka może powodować uzależnienia, a przedawkowanie omamy.

Podobnie z nalewką octową.Używam 10% octu.

Dlaczego piszę o wrotyczu skoro nie mam zamiaru go pić dla poprawy nastroju... (?)

Dlatego że prawdopodobnie jest to jeden z najskuteczniejszych leków przy przerzedzaniu się włosów u mężczyzn i kobiet, oraz bardzo pomocny środek przy utrzymaniu higieny twarzy.

Wszystko ze względu na nużycę powodowaną przez roztocze nużeńca, który żywi się zawartością mieszków włosowych i porów skóry powodując wypadanie włosów. Można się nim zarazić przez podanie ręki, w autobusie i innych miejscach publicznych.

 

spacer.png

 

Nużeniec

 

Mam skórę porowatą i łojotokową, stąd moja większa podatność na zarażenie.

Dlatego profilaktycznie stosuje nalewki do przemywania skóry, gdyż zakażenie może się odbywać wielokrotnie.

 

Nużyca (zwana też demodekozą) wywoływana jest przez pasożyta nużeńca – niewielkiego pajęczaka, który żeruje w torebkach włosowych oraz gruczołach łojowych, odżywiając się lipidami i łojem skóry. Największe skupienie nużeńców występować może w okolicy nosa, dookoła oczu, na czole, brodzie i w bruździe nosowo-wargowej. Można je również znaleźć na innych częściach ciała, na przykład na dłoniach czy stopach, na skórze głowy, brwiach, rzęsach, a także w okolicach intymnych.

https://www.doz.pl/czytelnia/a2898-Nuzeniec_Demodex_8211_leczenie_i_objawy

 

Więcej o wrotyczu można dowiedzieć się ze strony Henryka Różańskiego:

http://www.rozanski.ch/tanacetum.html :thanks:

 

  • Like 4
  • Thanks! 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer
W dniu 15.01.2020 o 08:32, Piko napisał:

Dlaczego piszę o wrotyczu skoro nie mam zamiaru go pić dla poprawy nastroju... (?)

Dlatego że prawdopodobnie jest to jeden z najskuteczniejszych leków przy przerzedzaniu się włosów u mężczyzn i kobiet, oraz bardzo pomocny środek przy utrzymaniu higieny twarzy. Wszystko ze względu na nużycę powodowaną przez roztocze nużeńca, który żywi się zawartością mieszków włosowych i porów skóry powodując wypadanie włosów. 

Wrotycz, zwalczając pasożyty skórne - rzeczywiście przyczynia się w ten sposób do zatrzymania wypadania włosów spowodowanych tą jedną specyficzną przyczyną, lecz sam w sobie nie jest lekiem na przerzedzanie się włosów. Poza tym jeśli już mówimy o higienie twarzy w kontekście nużeńca, to wypada wspomnieć też o higienie głowy i miejsc intymnych, gdzie grasują również inne pasożyty: wszy i mendy, aczkolwiek z tymi robalami można walczyć z pomocą płynu Artemisol, który w swym składzie zawiera m.in. wrotycz.


Jednak wrotycz pospolity (i wrotycz maruna / złocień maruna) jest przede wszystkim środkiem przeciwpasożytniczym (zewnętrznie i wewnętrznie), poronnym oraz przeciwbakteryjnym i odkażającym.  Ma oczywiście wiele innych właściwości, lecz główne zastosowanie wrotyczu jest takie, jak ww.
Poza tym jest ziołem niebezpiecznym, widnieje na liście ziół toksycznych a jego stosowanie wewnętrzne powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.
Tak więc najpierw będzie o tym co jest toksyczne, a następnie o tym, do czego można użyć wrotyczu.

 

DAWKOWANIE wrotyczu jest zależne od kondycji zdrowotnej osoby, jej wieku, rodzaju dolegliwości i użytego surowca
Dr. Różański twierdzi jedynie "nie zaobserwowałem objawów zatrucia przy przyjmowaniu dawki 200-220 ml naparu i odwaru 4 razy dziennie (3 łyżki suszonego ziela na 2 szklanki wrzącej wody)."
Ale: jest to dawka dla dorosłej osoby, nie podaje też ilości przetestowanych osób ani celu, w którym zażywany był napar/ odwar.  A przy wrotyczu i innych toksycznych ("trujących")  surowcach roślinnych nie można tak lekko podchodzić do tematu. To jest zbyt poważna sprawa. Nie ma bowiem wątpliwości co do szkodliwego wpływu określonych ziół i wrotycz do nich należy (bez  histerii narzuconej wg. nowych norm wytyczonych przez UE, bo tam toksyczne i szkodliwe jest już właściwie wszystko).

 

TOKSYKOLOGIA:
Składnikiem toksycznym we wrotyczu jest olejek eteryczny, zawierający ß-tujon, kamforę i terpeny. Działa on toksycznie, podobnie do żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis).
Ma depresyjny wpływ na o.u.n, wywołuje drgawki. Stosowany miejscowo jest silnie drażniący. 
Przy przewlekłym stosowaniu może doprowadzić do zmian psychicznych i uszkodzeń narządów miąższowych. 
Objawy zatrucia to bóle, pieczenie w jamie ustnej, nudności, wymioty, bóle brzucha, krwotoczny nieżyt żołądkowo-jelitowy, drżenie mięśni, drgawki, zaburzenia świadomości do głębokiej śpiączki włącznie.
W ciężkich zatruciach powikłania przybierają formę zaburzeń oddechowych, ostrej niewydolności serca oraz uszkodzenia wątroby i niewydolności nerek.
prof. dr. hab. farm. Anna Długosz.

 

Toksyczna jest cała roślina, ale najwięcej substancji toksycznych zawierają kwiaty. We wrotyczu substancją niebezpieczną są olejki eteryczne zawierające tujon, będący trucizną dla ośrodkowego układu nerwowego wywołującą drgawki, uszkadza również narządy wewnętrzne. 
Przy zatruciach obserwowano silne działanie drażniące w miejscach zetknięcia się olejku ze skórą, przyspieszenie oddechu, rozregulowanie pracy serca, w ciężkich przypadkach uszkodzenie wątroby i nerek, krwawienia z macicy i poronienia. 
Wrotycz jest środkiem poronnym, w tym celu był dawniej powszechnie stosowany, tak samo zresztą jak tuja (Thuja occidentalis), która zawiera tujon tak w liściach jak i w łyku gałęzi.
dr. hab. Jadwiga Biernat.

 

Stwierdzono również, że wymienione związki [ß-tujon i izotujon] są w równym niemal stopniu toksyczne dla pasożytów, jak i dla nosicieli, głównie dla dzieci i młodzieży, mogą zatem być przyczyną zatruć.
Po podaniu doustnym może wystąpić podrażnienie i przekrwienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, macicy i nerek, a po większych dawkach — zawroty głowy, krwiomocz, kurcze, utrata świadomości.
Nie podawać doustnie w ostrym i podostrym nieżycie żołądka, jelit, nerek i wątroby. Nie podawać także kobietom ciężarnym, małym dzieciom i osobom w wieku podeszłym.
doc.dr. hab. n. farm.  Aleksander Ożarowski.

 

Tujon i izotujon mają właściwości odurzające i powodują przekrwienie jelit. Toteż chociaż robaki obłe udaje się wrotyczowi szybko zniszczyć, to taka kuracja nie pozostaje bez wpływu na organizm i niewiele łagodzą te stany flawonoidy, garbniki czy wit. C zawarte w koszyczkach.
Zażycie większej ilości wrotyczu (powyżej 30 g) może spowodować zatrucie, zwłaszcza u dziecka, osoby starszej czy ciężarnej. Poza tym wskutek przekrwienia narządów miednicy małej najczęściej dochodzi do poronienia. 
Stosowanie kwiatów wrotyczu u małych dzieci: można podać w różnej formie tylko 5 koszyczków (nie baldachów!) wrotyczu i tylko wówczas, kiedy ma zdrowy żołądek i zdrowe jelita. To ostatnie dotyczy także wszystkich innych osób.
A. Mazerant - Leszkowska, "Mała księga ziół".

 

Wszystkie części wrotyczu wykazują toksyczne działanie na organizmy.
Zażycie środków zawierających wrotycz może prowadzić do wymiotów, uszkodzenia nerek, układu nerwowego oraz śmierci w wyniku uduszenia. Spożywanie wrotyczu należy przeprowadzić tylko pod ścisłą opieką lekarską.
praca zbiorowa "Pospolite rośliny środkowej Europy".

 

Dr. Różański obszernie wyłożył, do czego to zioło może stosowane, a wybrałam to źródło, ponieważ zawiera wszystko to, co jest rozproszone po różnych zielnikach.

 

"Wrotycz zawiera bardzo dużo substancji przeciwzapalnych, silnie odkażających (przeciwroztoczowych, przeciwrobaczych, przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwgrzybiczych), przeciwalergicznych (przeciwwysiękowych, przeciwhistaminowych), przeciwbólowych (inhibitory synetetazy prostaglandyn), uspokajających, przeciwderpesyjnych, rozkurczowych, żółciopędnych, żółciotwórczych, regulujących przemianę materii, odtruwających.
Specjaliści fitochemicy weryfikując skład chemiczny Tanacetum szybko dochodzą do wniosku, że sporo składników wrotyczu jest stosowanych w lecznictwie w formie nowoczesnych preparatów, przy czyn wiele z nich jest uzyskiwanych z egzotycznych roślin, przez co leki te są bardzo drogie.


Wrotycz niszczy większość pierwotniaków, obleńców, płazińców, owadów i roztoczy pasożytniczych. Wyniki moich badań potwierdzają, że wyciągi z wrotyczu niszczą szybko i skutecznie nużeńca (demodex), świerzba, kleszcza, swędzika i in.  Od dawna ocet wrotyczowy jest stosowany do zwalczania wszawicy.


Preparaty wrotyczowe pobudzają akcje serca, zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, pobudzają oddychanie, wzmagają wydzielanie hormonów. Regulują miesiączkowanie. Zwiększają ukrwienie narządów płciowych i nasilają odczuwanie wrażeń seksualnych. Przedłużają efekt doznań płciowych. Znoszą  bóle głowy, bóle miesiączkowe, kolki.
Stosowane doustnie i na skórę działają hamująco na procesy autoagresji immunologicznej, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane w fitoterapii chorób autoimmunologicznych typu łuszczyca, reumatyzm, toczeń.


Od dawna wiadomo, że wrotycz zwiększa odporność organizmu na zakażenia za sprawą wielu laktonów i terpenów. Wodny wyciąg z ziela przyśpiesza też wyleczenie z chorób zakaźnych, np. odry, grypy, przeziębienia, anginy, płonicy.
Wrotycz działa napotnie i przeciwgorączkowo.


Wrotycz jest alternatywą dla sterydowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych.
Hamuje odczyny zapalne bowiem jest inhibitorem dla histaminy, tromboksanu, leukotrienów i prostaglandyn. Działa antyagregacyjnie. Zapobiega zastojom krwi, odkładaniu blaszek miażdżycowych w tętnicach i powstawaniu zakrzepów.
Hamuje działanie następujących substancji endogennych w organizmie: acetylocholiny, norepinefryny (noradrenaliny), serotoniny, bradykinyny.
Działa moczopędnie i przeciwobrzękowo. Tonizuje mięśnie szkieletowe.
Wyciągi alkoholowe i maście wrotyczowe oraz ekstrakty octowe z wrotyczu hamują objawy łuszczycy, zmniejszając proliferację komórek naskórkowych oraz odczyny autoagresji w skórze.
Wyciągi alkoholowe i octowe leczą zmiany trądzikowe na skórze. Niekiedy następuje poprawa w ciągu doby po zastosowaniu. Regularnie stosowane dają dobre efekty lecznicze porównywalne do skuteczności siarczku selenu, erytromycyny, czy betuliny.
Okłady szybko cofają duże bolesne ropnie.
Okłady z rozcieńczonego octu wrotyczowego cofają stłuczenia, obrzęki po kontuzjach, obrzęki kończyn, wybroczyny i siniaki.
Płukanki, częste przemywanie i okłady leczą stany zapalne błon śluzowych, w tym odbytu, narządów płciowych, gardła, jamy nosowo-gardłowej, jamy ustnej, zatok obocznych nosa. Krople wrotyczowe likwidują ropne zapalenie zatok nosowych.
Tujon zawarty we wrotyczu i bylicach ma strukturę zbliżoną do kanabinoli zawartych w konopiach, jednak dawki wodnych i alkoholowych wyciągów wrotyczowych stosowane w ziołolecznictwie nie mają narkotycznego wpływu. Istnieją doniesienia, że tujon przyłącza się do tych samych receptorów w układzie nerwowym co kanabinole."

 

W dniu 15.01.2020 o 08:32, Piko napisał:

Tujon zawiera cała roślina i można ją zbierać od września do późnej jesieni, do czasu kiedy kwiatki z żółtych nie zrobią się brązowe.

nie do końca tak jest - ziele i liście zbiera się przed kwitnieniem i w czasie kwitnienia, a więc jest to późna wiosna i lato, kwiaty w czasie kwitnienia (wrotycz kwitnie od lipca do września) a owoce w czasie dojrzewania a więc późnym latem i jesienią. 

  • Super 4
  • Thanks! 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Piko
22 minuty temu, Ismer napisał:

 

Dr. Różański obszernie wyłożył, do czego to zioło może stosowane, a wybrałam to źródło, ponieważ zawiera wszystko to, co jest rozproszone po różnych zielnikach.

Właśnie opisy i przepisy Dr.Henryka Różańskiego zachęciły mnie do stosowania tego wartościowego zioła. :)

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer
15 minut temu, Piko napisał:

Właśnie opisy i przepisy Dr.Henryka Różańskiego zachęciły mnie do stosowania tego wartościowego zioła. :)

Trzeba jednak brać pod uwagę to, że dr. Różański jest naukowcem - doktorem nauk biologicznych. Wiedzę posiada ogromną, jednak nie jest lekarzem medycyny i czasami zapędza się za daleko w swoich recepturach, jak również wymienia wszystkie znane mu właściwości danego zioła. A z ziołami jest tak, że każde z nich ma swoje główne, podstawowe działania a potem dopiero wszystkie inne, często w roli wspomagającej albo wręcz marginalne.  A także to, że wiele opisów  właściwości ziół pochodzi sprzed kilkunastu lat, a od tej pory poczyniono nowe odkrycia, a także on sam poszerzył swoją wiedzę i bywa, że koryguje wcześniejsze poglądy. 

Jednak jego strona jest obecnie najlepszym i rzetelnym źródłem informacji o ziołach i dlatego również i u nas jest polecana w sekcji "Ezoforum poleca" :) 

  • Like 3
  • W punkt 1
  • Thanks! 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...