Jump to content

Asatoma Sad Gamaya

Lianna
 Share

Recommended Posts

• Ekspert

Om Asatoma Sadgamaya  to shanti mantra - mantra przynosząca spokój i równowagę oraz harmonię. Pochodzi z Upaniszad - wedyjskich tekstów objawionych (czyli Shrutti). Dokładna data powstania Upaniszad jest niewiadoma, tj. niektóre źródła podają III w.p.n.e. inne nawet VIII w.p.n.e.

Słowo shanti pochodzi od sanskryckiego rdzenia ‘sham’ które oznacza ‘pozostać w spokoju/pokoju’.  A więc ta mantra jest sposobem na tworzenie spokojnej atmosfery w umyśle, dlatego dobrze jest powtórzyć 3 razy na sam koniec “Szanti Szanti Szanti”.

1 linijka: prowadź mnie od nieprawdy - 'asato' do prawdy - 'sad' (sat)

2 linijka: prowadź mnie od ciemności, inercji 'tamaso' do światła 'jyotir'

3 linijka: prowadź mnie od śmierci, od materii która umiera i jest skończona 'mrityor' do nieśmiertelności, do tego co jest wiecznie żywe 'amritam'

4 linijka: Om pokój pokój pokój - szānti

http://www.sutraserca.pl/om-asatoma-mantra/

• Cool 1
  • Super 1
  • Thanks! 1

• Administrator

Asato-ma to wielka, uniwersalna modlitwa (mantra), niezmiennie intonowana przez wielu mędrców.
Została ogłoszona w Upaniszadach (Brihadaranjaka, 1.3.28) jako oczyszczająca formuła modlitewna.

Ja wolę mantry oryginalne, bez upiększeń, chociaż czasami wstawki instrumentalne ew. wokalne do zniesienia. Poniżej kompilacja, ale tą mantrę śpiewają ludzie zwykli, a nie tylko wokaliści ;p 

• Cool 1
  • W punkt 1
  • Thanks! 3

• 1 year later...

Asatoma to jedna z moich ukochanych mantr. Jasne, że w wykonaniu z Sai Babą, bo ja wolę jak najbardziej naturalne dźwięki. Ale najbardziej chodzi mi o przekaz, a ta, obok Gayatri, jest super uniwersalna, to są klucze do wszelkich innych "spełnień".

• Like 3
  • Super 1

• Ismer changed the title to Asatoma Sad Gamaya
  • 3 months later...
  • Administrator

Obok Gayatri ta właśnie mantra powinna być codziennie intonowana. Jest uniwersalnie zrozumiała i niesie modlitwę / prośbę o to co najważniejsze :) 

• Like 1