Jump to content

Jak stosować mudry


Recommended Posts

  • Administrator
Ismer

Mudra - co to jest
Najkrócej rzecz ujmując mudry to określony układ dłoni i palców, związany z religią hinduistyczną, są też jednym z elementów medycyny ajurwedyjskiej.
Cały system zawiera ok. 180 mudr, wiele z nich ma rytualne znaczenie, a na Zachodzie praktykuje się kilkadziesiąt mudr, których wykonywanie daje znaczne efekty zdrowotne. Obok mudr rozumianych jako środek komunikacji z tym co boskie i duchowe, opracowano również takie pozycje palców i dłoni, które działają terapeutycznie i leczniczo. Nie są one zbyt skomplikowane, są bezpieczne i mają za zadanie przywrócić zaburzoną równowagę organizmu a tym samym pomóc nam osiągnąć pożądany efekt terapeutyczny, czyli wyzdrowieć.

 

Ćwiczyć trzeba codziennie, co najmniej do czasu, gdy ustąpią objawy chorobowe lub nastąpi całkowite wyleczenie.
Wykonywanie mudr wymaga cierpliwości. Choroby nawarstwiają się w nas przez całe lata, nie należy więc oczekiwać cudów. Do wyleczenia potrzebne są chęci, czas i cierpliwość.
W nieprzewlekłych i/ lub nagłych, ostrych stanach chorobowych już po kilku dniach (a czasami w ciągu jednego dnia) można odczuć ulgę albo nawet znaczną poprawę.
W przypadkach chorób przewlekłych efekty można uzyskać dopiero po kilku tygodniach czy miesiącach, ale są też mudry których nie powinno się długo stosować i w takim wypadku należy je zastąpić innymi, o podobnym działaniu.

 

Ćwiczenia wykonujemy spokojnie, bez wysiłku, a wszystkie mięśnie - nie tylko dłoni i nadgarstków - powinny być całkowicie rozluźnione.
Ułożone palce (opuszki) powinny delikatnie "się dociskać" (niech będzie, że delikatnie przytulać ;) ) 
Mudry wykonujemy obiema rękami, chociaż w niedogodnych warunkach możliwe jest wykonywanie ćwiczeń jedną ręką, lecz nie można robić z tego wyjątku reguły. Poza tym istnieją i takie mudry, których wykonywanie wymaga użycie palców tylko jednej dłoni. 

 

Ogólny czas jednego ćwiczenia nie powinien być krótszy niż 45 minut, można podzielić ten czas na dwa, trzy lub więcej odcinków.

Praktycznie - głównie z braku czasu - mudrę wykonuje się 3 x na dobę, po 15 - 20 minut; dłuższy czas ćwiczeń przyspiesza rezultat.


I nie jest to tak, że można jedynie zapleść paluszki i wykonywać mudry podczas oglądania telewizji, spaceru, w pracy, w kolejce w sklepie, podczas podróży środkami komunikacji itp. Tylko wtedy, gdy połączymy myśl i gest można osiągnąć znakomite efekty. 
Chodzi tu o to, by zanim te paluszki się złoży, pomyśleć w jakim celu stosujemy mudrę, co dzięki niej chcemy osiągnąć - pamiętajmy tu o podstawowej zasadzie, że energia podąża za myślą a wykonywany gest myśl tą umacnia. Tak więc ważne jest odpowiednie nastawienie wewnętrzne i świadomość, gdyż dopiero wtedy układy palców stają się mudrami terapeutycznymi.
Jeśli już to sobie uświadomiliśmy, to wtedy można układ wykonywać na spacerze czy w autobusie, w każdej pozycji (leżąc, siedząc czy stojąc) aczkolwiek wszyscy poważni uzdrowiciele dobrze wiedzą i zalecają, by mudry wykonywać świadomie, z wyraźnym ukierunkowaniem myśli na pożądane rezultaty, w spokoju, bez rozpraszania się, z twarzą zwróconą na wschód a zalecaną pozycją jest pozycja lotosu. Nie jest to konieczne, lecz daje o niebo lepsze efekty.
Zwracają oni też uwagę na to, że wszelkie leczenie należy rozpocząć od przeanalizowania swojej postawy życiowej, myśli oraz uczynków.


Mudry można wykonywać także podczas medytacji, praktykowania jogi lub technik oddechowych, takich jak pranajama.

  • Thanks! 6
Link to post
Share on other sites
  • Ismer pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych.