Jump to content

Muszla


Recommended Posts

 • Ekspert
Lianna

Męczy cię ból gardła? Regularne stosowanie tego układu może wzmocnić struny głosowe oraz wyleczyć schorzenia gardła i krtani. Co ciekawe, dłonie złożone w kształcie muszli często można zauważyć u śpiewaków operowych w trakcie ich występów.

Wykonanie: złącz cztery palce prawej ręki, obejmij nimi kciuk lewej dłoni, kciukiem prawej ręki dotknij do środkowego palca lewej.
Działanie: leczy gardło i krtań, wzmacnia i oczyszcza głos, usuwa chrypkę. Idealna przed publicznymi występami. Polecana aktorom, śpiewakom, nauczycielom i mówcom.

 

71e27cc69fd29a72gen.jpg

 • Like 6
Link to post
Share on other sites
 • 3 weeks later...
 • Moderator
Makrela
W dniu 8.05.2020 o 11:26, Lianna napisał:

Co ciekawe, dłonie złożone w kształcie muszli często można zauważyć u śpiewaków operowych w trakcie ich występów.

Nie widziałam nigdy czegoś takiego... ale może za mało oglądam, bo chociaż lubię operę, ale mam zawężony krąg wykonawców. Wydaje mi się, że ktoś powiela jakiś tekst, którego nie sprawdził. 

4 godziny temu, Eufemia napisał:

Jak widać wpływ tej mudry jest zupełnie inny w obu koncepcjach. Z czego to wynika? Na okładce książki napisane jest, że p. Saradanada jest instruktorką jogi i medytacji, długoletnią nauczycielką w Centrach Jogi Sivananda Venanta a także odbyła samodzielną praktykę w Himalajach. Zna się więc na rzeczy, ale też i p. Gonikman z sufitu swych opisów nie wzięła. Kto ma więc rację?

to ciekawe pytanie, a czy może być tak, że działa ten układ na jedno i drugie? z tego co wiem, to układy mają różne zastosowanie, np. jest taki wariant podstawowy, tzn.znany powszechnie ale jednocześnie działa to też na inne sprawy. W tych książeczkach, jak mówi Femka - XX wiecznych :D  są bardzo krótkie opisy, mudr jest niewiele od kilkunastu do ok. 40 opisanych a samo źródło jest pierdyliard razy powielane. I do tego fotki lub rysunki są popierniczone, co innego widnieje w opisie a co innego na zdjęciu, konkretnie np.ręce są zamienione. Siłą rzeczy przy przepisywaniu też mógł powstać błąd i poszedł w świat. Ja znam wersję Muszli "na gardło", mam też książkę Kim da Silvy, ale nie polecam, bo tam autor poleciał po dolegliwościach, nie podał żadnej nazwy mudry, a one się powtarzaj przecież przy różnych schorzeniach, no i ułożył do tego swoje. Zabrał się za mudry po roku studiowania filozofii indyjskiej i jogi, jak dla mnie to trochę przymało, by stać się znawcą mudr a już na pewno nie jako metodę z  Ajurwedy. A mudry Muszla wcale tam nie ma :( 

 • Like 6
Link to post
Share on other sites
 • Administrator
Ismer
5 godzin temu, Makrela napisał:

a czy może być tak, że działa ten układ na jedno i drugie?

Może tak być, chociaż zestaw jest niecodzienny :_bezradny: - może wynikać to m.in z różnych koncepcji, bo choć mudry mają korzenie raczej indyjskie, ajurwedyjskie, to mają także związek z medycyną chińską, teorią pięciu przemian i meridianami. O tym napiszę jeszcze w temacie ogólnym, ale później, bo teraz praca mnie przywaliła, do tego stopnia, iż dojrzałam do wyrażenia sprzeciwu przeciwko wyzyskowi :D 

A może po prostu nastąpiła pomyłka tłumacza (spojrzał na inną stronę) albo w druku, chociaż to mało prawdopodobne, gdyż wg. autorki książki ta mudra należy do żywiołu ognia i kciuka, w sferze fizycznej odpowiada za trawienie, mięśnie i zmysł wzroku. Ale to nie jest jedyny podział, więc przypuszczam, że pozostali autorzy (w sumie ich źródło - E.Gonikman) brali pod uwagę inny porządek. 

A jeśli chodzi o samą Muszlę, to niczego innego niż wy w tym temacie nie powiem, bo tej mudry nie stosowałam ani na gardło ani na gorączkę a tym bardziej wrzody. 

Natomiast jeśli chodzi o tą kwestię: 

W dniu 8.05.2020 o 11:26, Lianna napisał:

Co ciekawe, dłonie złożone w kształcie muszli często można zauważyć u śpiewaków operowych w trakcie ich występów.

to i ja nie zauważyłam żadnego śpiewaka, który trzymałby dłonie złożone w ten sposób w trakcie występów, nie jest to wygodne i nie sprzyja ekspresji rąk, które przecież podczas występu same z siebie nie pozostają nieruchome, a często też gestykulacja podkreśla śpiewany tekst. Natomiast można u niektórych śpiewaków przyuważyć wykonywanie uproszczonej wersji Muszli, czyli zaplecenie palców, tak mniej więcej jak u Żółwia, tylko dłonie są złączone a złączone ze sobą bokiem kciuki są na wierzchu, położone na palcu wskazującym. W tej pozycji dłonie trzymane są na ogół na poziomie czakry splotu. Poza tym jest to ćwiczenie w praktyce jogi, gdzie z kolei ma być szczególnie pomocna w przypadku rozkojarzenia czy problemów z artykulacją, jak też wg. p. Saradanandy "nadaje ona twarzy silną aurę, która pozytywnie nastraja do ciebie ludzi". Tylko że przy jodze ważny jest układ całego ciała, bo np. tą wersję wykonuje się w pozycji siadu klęczącego z tyłkiem opartym na piętach i najlepiej by stopy były oparte na palcach, co dla przeciętnego człowieka jest trudne do utrzymania, bo paluszki zwyczajnie bolą, chociaż można stopy ułożyć tak, jak się je naturalnie układa w pozycji klęczącej.  Czy to działa jak ona to opisała to nie wiem, bo masochistką nie jestem, a na wzmocnienie pewności siebie i spokojne wyrażanie swego punktu widzenia wolę zastosować coś prostszego i nie tak bolesnego :sark: 

 • Like 1
 • Super 3
 • Thanks! 2
Link to post
Share on other sites
Ragna
W dniu 25.05.2020 o 10:49, Eufemia napisał:

Takie działanie podają lektury XX wieczne, czyli te sprzed 2000 roku, to są powtórki za Emmą Gonikman. Ale czytałam też wersję Saradanandy (wyd. polskie 2015), że ta mudra, zwana też gestem konchy, zarówno w tradycji jogi jak i Ajurwedy odwzorowuje wewnętrzne korytarze muszli ślimaka i tym symbolizuje zwoje ludzkiego układu trawiennego. Ma zmniejszać płomień trawienia i przeciwdziała takim skutkom przegrzewania się organizmu jak wrzody żołądka, gorączka i wysypki skórne. A w sferze emocjonalnej to ćwiczenie ogranicza rozgorączkowanie umysłu i zwalcza gniew.

Jak widać wpływ tej mudry jest zupełnie inny w obu koncepcjach. Z czego to wynika? Na okładce książki napisane jest, że p. Saradanada jest instruktorką jogi i medytacji, długoletnią nauczycielką w Centrach Jogi Sivananda Venanta a także odbyła samodzielną praktykę w Himalajach. Zna się więc na rzeczy, ale też i p. Gonikman z sufitu swych opisów nie wzięła. Kto ma więc rację?

Wersja związana ze strunami głosowymi mogła być prostym tokiem skojarzeń. Indyjska koncha służyła jako instrument muzyczny. Ucina się w niej końcówkę i dzięki temu można zagrać na niej jak na rogu. Symbol konchy przeniknął do buddyzmu tybetańskiego. Tam symbolizuje głoszenie nauk (dźwięk = głos = nauczanie) i często była podarowywana lamom w prezencie, jako podziękowanie za nauki.

 • Like 3
 • Cool 3
Link to post
Share on other sites
 • Ismer changed the title to Muszla

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Important Information

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych.