Jump to content

Jak spożywać rozmaryn?


Recommended Posts

Kupiłem sobie rozmaryn jako przyprawe, czy jak biore szczypte i posypuje nim np. chleb i popijam odrobiną wody to jest dobrze? Żeby lepiej się trawiło. I mam jeszcze drugie pytanie, czy jakby zalać to wrzątkiem i zrobić z tego herbatkę to tak się w ogóle da? No bo nie kupiłem tego jako herbatke tylko jako przyprawe. 

Link to post
Share on other sites
  • Ekspert

McGywer i nie wie? ;)

Z tego co wiem o ziołach, to jeśli chodzi o działanie typowo lecznicze, to najlepiej jest zażywać je w takiej formie, jak podano w recepcie, czyli napar, odwar, macerat, wyciąg itd.

Zioła zażywane w małych ilościach jako przyprawa mają podkreślać czy wpływać przede wszystkim na smak potrawy, ale przy okazji słabo działają też tak jak mają w zwyczaju i wiele z nich poprawia trawienie, nawet jak użyte są w małej ilości.

Jako kucharująca wiem, że wszystkie suszone zioła powinny być w jakimś kontakcie z płynem, czy to z wodą czy z olejem i to raczej nie dopiero w żołądku. Chodzi o rozpuszczenie substancji czynnych innym płynem niż kwas solny ;) ale też jest wiele potraw bezpośrednio posypanych suszonymi ziołami przyprawowymi, więc jeśli ci to nie pomoże na trawienie, to też i nie zaszkodzi. Sam zaobserwuj czy są jakieś efekty.

 

W dniu 8.12.2020 o 11:12, McGyver napisał:

I mam jeszcze drugie pytanie, czy jakby zalać to wrzątkiem i zrobić z tego herbatkę to tak się w ogóle da? No bo nie kupiłem tego jako herbatke tylko jako przyprawe. 

 

Pewnie, że się da, tylko to jest jakoś mało opłacalne. Zioła sprzedawane jako przyprawa są droższe, często dużo droższe od herbatek czy ziół sprzedawanych na wagę, no i trzeba wyważyć porcję leczniczą oraz smakową, bo może się okazać, że napar jest niespożywalny :D

Rozmaryn może być, bo to silnie żywiczno - gorzkawa przyprawa, np. dla mnie ilość rozmarynu dodanego do potrawy musi być minimalna.

 

Więcej o rozmarynie jest w forum o ziołolecznictwie: Rozmaryn

  • Cool 1
  • Medal 2
  • Super 2
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...