Jump to content

Kuchnia Pięciu Przemian

Recommended Posts

• Administrator
W dniu 9.01.2021 o 20:29, Emeryta napisał:

ale ciekawi mnie też, czy ktoś z was stosuje tą metodę i czy odczuwa jakieś zmiany w stosunku do kuchni tradycyjnej?

Właściwie tego nie stosuję, kiedyś próbowałam, lecz zabrakło mi nie tylko cierpliwości na naukę, ale także do stania przy garach. Przez tak krótki czas zmian nie zauważyłam. Planuję jednak zrobić eksperyment z sałatką jarzynową: z jednej części składników przygotuję ją "jak lecą", a z drugiej wg. kolejności przemian. Mam na kim poćwiczyć (na sobie to mogłoby być subiektywne :D ), a króliki nie będą wiedziały, która wersja jest która i to chyba będzie miarodajne. 

Teoretycznie, jeśli skupisz się na samej kuchni i określonej kolejności dodawania składników to jest to łatwe do opanowania. Natomiast jeśli chcesz włączyć Pięć Przemian do pozbywania się dolegliwości i utrzymywania kondycji zdrowotnej w równowadze, to już łatwe to nie jest, ponieważ trzeba znać co najmniej podstawy TMC, której ta kuchnia jest jednym z elementów. W tym wypadku trzeba znać właściwości każdego produktu, tzw."smaki", które są przypisane do danej Przemiany, no i przede wszystkim musisz wiedzieć nie tylko co dolega, lecz także dlaczego, tzn. jaki organ (przemiana) jest pierwotną przyczyną, bo bez tego rozpoznania nie ma mowy o leczeniu. Trzeba również wiedzieć, czy dany organ trzeba "wzmocnić" czy osłabić", a toz kolei wiąze się z użyciem produktów albo z obiegu odżywczego albo kontrolnego.  Poza tym w obrębie każdego smaku są produkty In i Yang, które mają właściwości ogrzewające lub wychładzające lub są zrównoważone. 

Zwolennicy tej kuchni twierdzą, że składniki danej potrawy, dodawane w określonej przemianami kolejności, nawet jeśli nie działają leczniczo czy prozdrowotnie, to i nie szkodzą, a potrawy w ten sposób przyrządzane są smaczniejsze. Zalecane jest, by zaliczyć pełny obieg przynajmniej jeden raz, a jeśli się nie da (bo np. potrawa ma mało składników) to bez względu na wszystko trzeba je dodawać w takiej kolejności jak idą przemiany. Nie jest ważne na czym (na jakiej przemianie) się zacznie i na czym się skończy - ważna jest tylko kolejność dodawania, przy czym narządy Przemiany, w której kończy się gotowanie /dodawanie składników, otrzymują najwięcej energii Czi (in. Chi, Qi).

• Like 1
  • Thanks! 1
  • Administrator

Poniżej jest koło przemian wraz z odpowiadającymi im produktami. Jest to kółko poglądowe i jasne, że nie wyczerpuje wszystkich produktów żywnościowych, ale pozwala zorientować się jak to wygląda. 

3b531ff9d959c4d9.jpg

• Thanks! 3