Skocz do zawartości

Runiczne układy rąk


Gość Lianna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Lianna

W starym numerze "Nieznanego Świata" znalazłam artykuł o mudrach i runach. Przedstawione są runiczne układy rąk, takie jak układ MAN, TYR oraz chwyt IS.

Szukałam w necie, ale nic w sumie nie znalazłam.

Macie większą wiedzę na ten temat? Inaczej pozostanie zakup książki Leszka Mateli, który jest autorem tego artykułu.

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
20 godzin temu, Lianna napisał:

Macie większą wiedzę na ten temat? Inaczej pozostanie zakup książki Leszka Mateli, który jest autorem tego artykułu.

 

Na temat układów runicznych rąk i ciała wiedzy (w zasadzie informacji) nie mam innej poza książkową, bo nie praktykuję tego - dla mnie runy to znaki, które, jeśli chce się wykorzystać ich moc, to po prostu się je rytuje na odpowiednim dla nich nośniku.

Poza tym układy dłoni, pozycje runiczne, "gimnastyka runiczna" to nie jest tradycja, tego Wikingowie nie praktykowali (a przynajmniej źródeł nie ma), a ja w tym temacie taka bardziej tradycyjna jestem i nie przemawiają do mnie współczesne wynalazki. Nie znaczy to, iż koncepcja jest do bani i z pewnością są osoby, które uważają, że ta forma wspomaga, jestem też zwolenniczką różnych eksperymentów, lecz na eksperymenty z runami jakoś ochoty nie mam. 

W temacie "Mukula mudra" pytałaś, czy Matelę polecamy  - trudno jednoznacznie na to odpowiedzieć, ponieważ Matela korzysta z różnorodnych źródeł i zwyczajnie powiela informacje w nich zawarte, ale dość skrótowo i wybiórczo. Z kolei siedzi on już w branży tyle lat, że trudno mu odmówić doświadczenia; a sumując to skrzyżowanie to uważam, że jego książki to są takie coś a'la poradniki w stylu encyklopedii dla uczniaków podstawówki. Tym niemniej to bodajże jego książka (Matela / Sakowska) była jedną z pierwszych moich runicznych lektur (tzn. chodzi mi o książki drukowane, nie o przekaz ustny i nie o broszurki), choć wprawdzie zależało mi na rysunkach tam zawartych a nie na treści, która jest dość uboga. Ale są tam wygibasy runiczne. Jak Ci zależy na tym to kup, ale nie spodziewaj się cudów na kiju ;)  O ile pamiętam to także Warneck też omawia to zagadnienie i chyba Kolesow, lecz tego nie pamiętam. Jeśli wykażesz się cierpliwością, to jak wrócę na chatę to wyślę Ci poglądowe skany i zobaczysz, czy warto kupować książkę dla kilku układów, ale nie wiem kiedy zjadę, najbliższy planowany termin to połowa lipca :kwas: 

  • Lubię to! 2
  • Cool 1
  • W punkt 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 16.06.2021 o 13:38, Lianna napisał:

W starym numerze "Nieznanego Świata" znalazłam artykuł o mudrach i runach. Przedstawione są runiczne układy rąk, takie jak układ MAN, TYR oraz chwyt IS.

Szukałam w necie, ale nic w sumie nie znalazłam.

Macie większą wiedzę na ten temat? Inaczej pozostanie zakup książki Leszka Mateli, który jest autorem tego artykułu.

 

a można wiedzieć, na co potrzebne Ci są runiczne układy rąk? Załóżmy, że działają one tak jak ryte runy - czy jesteś gotowa zmierzyć się z ich "wymaganiami" ? Czy znasz na tyle runy, żeby się nimi w prawidłowy sposób posługiwać czy też chodzi Ci tylko o osiągnięcie szybkiego efektu bez oglądania się na konsekwencje?

Moim zdaniem to są najważniejsze pytania i jeśli odpowiesz sobie na nie zgodnie z prawdą, to nie ma znaczenia, którą książkę kupisz, czy Matelę czy Warnecka czy inną, bo w każdej omawiane układy i wygibasy przedstawiają runy przecież. 

A jeśli idzie o Matelę - nie polecam, bo - tak jak mówi Ismer - nie warto kupować książki dla szczątkowych informacji o kilku układach rąk i to jeszcze nie mających bazy w tradycji. 

  • Lubię to! 1
  • Medal 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lianna
11 godzin temu, Emeryta napisał:

a można wiedzieć, na co potrzebne Ci są runiczne układy rąk?

 

Teraz już po nic. Artykuł mnie zaciekawił, ale po wgłębieniu w temat- to nie dla mnie, na pewno nie na tym etapie. Dziękuję za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...