Jump to content

Amedeo Modigliani

Guest Lianna
 Share

Recommended Posts

[url=https://naforum.zapodaj.net/148105ab48e1.png.html][img]https://naforum.zapodaj.net/thumbs/148105ab48e1.png[/img][/url]

Nie wiem, nie mogę wkleić fotki, ani z fotosika, ani z zapodaj.

Ostatnio czytałam ciekawy artykuł o włoskim malarzu, Amedeo Modiglianim. Był także rysownikiem i rzeźbiarzem. Młodość spędził we Włoszech, natomiast potem przeniósł się do Paryża, gdzie poznał Pabla Picasso.

Najbardziej znany jest portretów, malował zarówno zwykłych ludzi, jak i sławy epoki, a także swoje miłości.

Żył krótko zaledwie 36 lat, zmarł na gruźlicę.

Większość jego planet osobistych jest w znakach wodnych. Słońce, Merkury i Wenus w znaku Raka, w domu XI. Księżyc w znaku Ryb, w domu VI.

Jak to artystyczna- był ekscentryczny- Uran w I domu w aspektach ( sekstyl ) do każdej planety osobistej ( oprócz Księżyca). Jakby tego mało było Uran w koniunkcji z Marsem w I domu. Często malował akty, co w jego czasach było bardzo skandalizujące ( 1884- 1920).

Znawcy malarstwa uważają, że w w jego portretach widać głębszy przekaz, pewien symbolizm- Neptun ( Byk) i Pluton  ( Bliźnięta) w domu 9.

Piszę tu o nim, gdyż wzruszyła mnie i poruszyła jego historia miłosna. Związków miał Amedeo wiele, między innymi z poetką rosyjską, Anną Achmatową.

Jednak prawdziwą miłością jego życia okazała się młoda studentka, Jeanne Hébuterne, która przejawiała talent do rysunku. Malarz aż 16 jej portretów.

Pod koniec 1918 urodziła im się córka ( jako dziecko pozamałżeńskie). Szczęście nie trwało długo, gdyż pod koniec 1919 Modigliani zachorował na gruźlice. Zmarł niewiele później. Jeanne następnego dnia popełniła samobójstwo ( będąc w ciąży).

Większość jego VII domu była w znaku Ryb, znał bardzo wielu artystów, wspomniany przeze mnie Picasso, Max Jacob, Renoir, Jacoba Epsteina ( rzeźbiarz).  Myślę, że stąd też podkreślony XI, gdyż z tego co czytałam, przyjaciele nie raz mu pomagali w jego karierze, i nie tylko.

Próg domu VI we Wodniku, a Uran w Pannie - wskazują na pracowitość, stary władca, czyli Saturn na MC w znaku Bliźniąt w konkwinkusach ze Słońcem, Merkurym i Wenus. To są aspekty napięciowe, także łatwo mu nie było się przebyć. Na rodzaj wykonywanego zajęcia wskazuje Księżyc w Rybach, w domu VI.

Edited by Lianna