Skocz do zawartości

Synkretyzm - wierzenia słowiańskie, nordyckie, wicca


Gość Stilla

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Czy Waszym zdaniem jest jakaś sprzeczność w tym, że ktoś składa ofiary zarówno lokalnym bóstwom jak i tym pochodzącym ze Skandynawii czy wierzeń celtyckich? Czy w ogóle odległość tych krajów ma według Was znaczenie (bo np. uważacie, że dani bogowie/energie dosłownie mieszkają na danych terenach i trudno im słuchać próśb osób z innych krajów)?

 

Pytam, bo religia słowiańska w zasadzie jest nie do zrekonstruowania, i w ogóle mnie nie dziwi fakt, że Słowianie mogą się w takim razie interesować lepiej opisanymi wierzeniami Wikingów czy Celtów, tudzież współczesnym Wicca.

 

Jestem ciekawa czy Waszym zdaniem rodzimowiercze wierzenia da się jak najbardziej łączyć, tj. podarowywać dary zarówno Welesowi jak i Odynowi i czy nasza historia raczej sugeruje, że owi bogowie mogą się nie lubić czy też raczej nie powinno tu być zgrzytu?

 

Edytowane przez Ragna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podział religii na celtycką, skandynawską czy inną, to podział współczesny. W rzeczywistości, granica między religiami była bardziej płynna, więc nie wydaje mi się, by był jakiś problem ze składaniem ofiar temu czy innemu bogowi. Z mojego doświadczenia jednak, bogowie czczeni na danym obszarze mają silniejszą energię od innych bóstw.

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe pytanie. I chyba ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź...

Może łatwiej zastanowić się co bardziej z Tobą współgra? Jaka religia? Jakie wierzenia?

 

3 godziny temu, Menekse napisał:

Z mojego doświadczenia jednak, bogowie czczeni na danym obszarze mają silniejszą energię od innych bóstw.

Dziękuję. Zawsze dobrze dowiedzieć się czegoś nowego :kwiatek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Menekse napisał:

Z mojego doświadczenia jednak, bogowie czczeni na danym obszarze mają silniejszą energię od innych bóstw.

 

Ciekawe. Są jakieś historie, którymi możesz się podzielić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...