Skocz do zawartości

Komplementarność par kart AW


Ver Million

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wiele mojej uwagi skupiły Arkana Wielkie.

 

Przyszło mi do głowy, że skoro Głupiec i Świat są właściwie tak podobne, czemu by nie spróbować rozłożyć reszty kart w taki sposób, że jednej karcie z góry talii przypasować jedną kartę z dołu talii (suma dwóch kart tworzy 21).

 

 

9BDB324A-FBC2-4540-8DE5-A4BEBD9E34BD.thumb.jpeg.0b234a4ee9ac6c027ee4f7ad8058d237.jpeg


Odniosłam wrażenie, że pary kart dotyczą tego samego tematu. Są względem siebie jednocześnie komplementarne i przeciwstawne tworząc razem jedność (XXI). Być może jedynie ich współdziałanie tworzy pełnie obrazu.

 

Wyłoniłam następujące pary:

 

0 Głupiec - XXI Świat
Nieświadoma niewiedza kontra świadoma wiedza.

 

I Mag - XX Transformacja
Działanie kontra ocena/weryfikacja.

 

II Arcykapłanka - XIX Słońce
To co ukryte i przeszłe kontra to co jawne i teraźniejsze.

 

III Cesarzowa - XVIII Księżyc
Archetyp matki. Zdolność do kreacji kontra instynkty.

 

IV Cesarz - XVII Gwiazda
To co „saturniczne”, fizyczne i realne kontra wizje, marzenia, wiara i to co nierealne.

 

V Arcykapłan - XVI Wieża
Struktury kontra upadek struktur.

 

VI Kochankowie - XV Diabeł
Wybór kontra zniewolenie. Pójście za głosem serca kontra utrata kontaktu z głosem serca.

 

VII Rydwan - XIV Umiar
Pęd przed siebie kontra zatrzymanie się.

 

VIII Siła - XIII Śmierć 
Ta para nawet brzmi przeciwstawnie. Ale kojarzy mi się ze znakiem Lwa - prezencja kontra uśmiercenie siebie/ być może uśmiercenie ego. Albo kontrola kontra transformacja.

 

IX Pustelnik - XII Wisielec
Tu nie mam za bardzo pomysłu, ale może samotność z wyboru kontra samotność z przymusu?

 

X Koło fortuny - XI Sprawiedliwość
Akceptowanie kaprysów losu kontra egzekwowanie granic/ wyciąganie konsekwencji.

 

Bardzo mnie to zainteresowało dlatego postanowiłam to zgooglować  i znalazłam ciekawą stronę, na której ktoś już opisuje to zjawisko. 
 

http://m.taraka.pl/cesarz_gwiazda

 

Okazalo się również, że inni zauważyli tak zwane powiązania krzyżowe. 

 

Mi przywodzi to również na myśl pewna sinusoidę i podział na to co dzieje się wewnątrz nas od Głupiec - Sąd - Arcykapłanka itd kontra to co możemy jedynie zamanifestować w świecie, ale to nie jest zbyt przemyślana hipoteza.

 

Słyszeliście już kiedyś o czymś takim?

 

nastek96, możesz zobaczyć jak wyglądają AW w talii Złotego Koła Życia, choć wiem, że jakość pozostawia wiele do życzenia.

Edytowane przez Ver Million
  • Lubię to! 1
  • O.K 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ekspert
32 minuty temu, Ver Million napisał:

IX Pustelnik - XII Wisielec
Tu nie mam za bardzo pomysłu, ale może samotność z wyboru kontra samotność z przymusu?

Wisielec nie jest dla mnie samotnością z przymusu - to jest wybór Wisielca, że tkwi w takim stanie w jakim jest. 
Eremita posiada wiedzę, Wisielec potrzebuje skupienia by odnaleźć wiedzę w sobie. Obie karty mówią o odosobnieniu przy czym Eremita jest jednak w ruchu, Wisielec czeka. W Wisielcu często mówi die o poświeceniu, Eremita jakby z lżejszym sercem rezygnował ze wszystkiego. Wisielec „czerpie” z otoczenia nie dając nic od siebie, Eremita nie pobiera nic z otoczenia, odchodzi do swojej samotni. 
Ciekawa jestem skojarzeń innych. Fajny pomysł na to zestawienie - daje do myślenia. 

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Stilla

Super zestawienie, podoba mi się ten pomysł! Dał mi sporo do myślenia. Do Kochanków można trochę jeszcze dopowiedzieć. Z jednej strony utarło się, że to wybór, z drugiej strony niektórzy widzą w tej karcie archetyp romantycznej miłości. W zdrowym sensie chodzi o równe partnerstwo, w Diable chodzi o ubezwłasnowolnienie, ofiarę i pana/kata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...