Skocz do zawartości

Czy masaż lomi lomi nui należy to praktyk huny ?


karu

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule.

Szukałem w książkach o hunie czy są jakieś powiazania wzmianki o masażu w kontekście huny i nie znalazłem. Ktoś może zna jakąś książkę poruszającą temat Lomi Lomi i huny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W książce Paul Waters Huna - Odkrycie wewnętrznej mocy hawajskiej sztuki uzdrawiania, znalazłem na stronie 224 opis narzędzi pracy. Kimana - narzędzia energetyczne, podobnie brzmi jak Kino Mana. 

Kino oznacza ciało Mana energie w Lomi wykorzystuje się właśnie nazwę Kino Mana (praca z ciałem, energetyczna ?)

Podobieństwa się na tym kończą.

Później na stronie mamy siedem zasad huny, jako narzędzie praktyki, znalazłem jedną osobę która zajmuję się masażem lomi i wspomina o zasadach huny na blogu Piotr Blue

https://piotrblue.pl/swiat-jest-taki-jaki-myslisz-ze-jest-czyli-masz-swoj-udzial/ 

 

Mało kto wspomina o jakichkolwiek zasadach huny z masażystów, wiem że słowo huna ma swoje źródło w książkach Longa, więc nie ma co się czepiać.

 

Znalazłem jeszcze takie informacje.

 

W książkach Kahili King Wiedza z Hawajów poświęcono tylko wzmiankę tylko o dotyku i masażu, nawet nie lomi lomi nui.

 

"Inne potężne i dobroczynne doświadczenie to dotykanie i bycie dotykanym, jednak nie jest to zawsze potrzeba uczuciowa, poza ludźmi pochodzącymi z określonej kultury (jak ma to miejsce we włoskiej części mojej rodziny) oraz tymi, którym sprawia przyjemność taka cielesna interakcja (m.in. sporty kontaktowe, masaże i „przytulane” tańce)."

 

Inna książka o hunie, Kala Kos, John Selby Moc aloha i wiedza huny.

 

"...troszczyli się o utrzymanie w możliwie jak najlepszym zdrowiu całej społeczności. Do nich należeli kauka ha'iha'i iwi (nastawiacze kości), lomi lomi (masażyści), la 'au lapa 'au (zielarze), niho (stomatolodzy), haha (specjaliści od diagnozy), ho'o hanau keiki (położne), la'au kahea (duchowi uzdrawiacze) i prawdopodobnie jeszcze inni. W hunie wychodzi się z założenia, iż choroby fizyczne rozwijają się wtedy, gdy stracimy uczucie harmonii lub rezonansu z bliźnimi i nami samymi. - O tym wspomina psychologia systemów rodzinnych. 

 

I tylko tyle na temat Lomi Lomi w książce o hunie.

 

W książce Dr Serge Kahili King Natychmiastowe uzdrawianie - znalazłem więcej informacji odnośnie pracy z ciałem nazwany kahi loa.

 

Magiczny dotyk

 

W książce „Szaman Miejski" opisałem coś, co nazwałem kahi. Była to maleńka część całego systemu, który nazwałem kahi loa czy też wielkim kahi. Ciocia Laka, od której się tego nauczyłem, nazywała to po prostu „pomaganiem ludziom", zaś ci, którzy tego doświadczyli, nazywają to często „magicznym dotykiem".

Kahi jest hawajskim słowem odnoszącym się do lekkiego dotyku lub nacisku dłonią, którego używa się w trakcie masażu. Słowo to oznacza również „ogień1*, co jest dosyć znaczące, bowiem uważa się, że ogień stymuluje nasz system uzdrawiający. Oznacza również „prze­pływ", co również ma głęboki sens, ponieważ dotyk stymuluje prze­pływ energii przez ciało. I wreszcie oznacza również Jedność", co również jest na miejscu, ponieważ sprawia, że człowiek czuje się ponownie pełny i kompletny. Kahi łoa różni się znacznie od innych stylów hawajskiego masażu, takich jak lomi-lomi czy wariantu na­zywanego masażem świątynnym. Różni się też od innych rodzajów masaży, między innymi takimi cechami:

    Działa poprzez skórę, a nie system limfatyczny, mięśnie czy kości.

    Nie używa się w nim olejku (choć w wypadku nagiej skóry pomoc­ny może się okazać talk).

    Można go wykonywać w każdej pozycji.

    Można wykonać go na kimś całkowicie ubranym.

    Można używać go jako całkowicie osobnego systemu, jako części, albo zintegrować go z czymś innym.

    Podczas całej sesji utrzymuje się komunikację z osobą, która się mu poddaje.

    Jego efekty są szybkie i głębokie; można powiedzieć, że „dosięgają kości przez skórę".

Pomimo że kahi ha można przeprowadzić inaczej, to tu, w moim opisie założę, że masażysta masuje klienta leżącego na stole do masażu. Później opiszę inne możliwości.

Generalną regułą masażu jest, aby w jego trakcie nie dotykać piersi kobiet, sutków mężczyzn ani genitaliów żadnej z tych płci, chyba że osoba masowana wyraźnie sobie tego zażyczy. Ponadto należy być bardzo ostrożnym, jeśli chodzi o jakiekolwiek obszary bolesne.

 

Przygotowanie do kahi loa

 

Osoba, która ma być masowana, powinna położyć się na stole, w pełnym ubraniu, częściowo ubrana lub naga, w zależności od tego, co preferuje. Oprócz kapy do przykrycia stołu dobrze jest, abyś miał pod ręką prześcieradło lub lekki koc, którym będziesz mógł przykryć osobę masowaną, gdyby zrobiło się jej chłodno. Nim zaczniesz, powiedz oso­bie poddającej się zabiegowi, że w jego trakcie będziesz zadawał jej pytania i prosił o komentarz. Jeśli tylko chcesz, możesz użyć przyćmio­nych świateł, spokojnej instrumentalnej muzyki i olejków aromatycz­nych. Moja żona twierdzi, że nie lubi masaży, w trakcie których poja­wia się muzyka wokalna, bowiem nie pozwala sięjej to skoncentrować, oraz zapachu kadzidełek, których nie cierpi.

 

W książce tego samego autora  Bądź mistrzem ukrytego ja.

 

Metody kahunów: uwolnienie

Pierwszym czerpanym z huny sposobem na pozbywanie się kompleksów jest kala. Zewnętrzne znaczenia tego słowa to „rozluźnić, rozwiązać, odczynić, wybaczyć, przeprosić, oznajmić oraz uwolnić się spod złych wpływów”. Ukryte znaczenie to „oczyścić ścieżkę życia z chwastów”. Chwasty w hunie są jednym z symboli oznaczających zestalone kompleksy. Kala zawiera wiele elementów, które współczesnemu człowiekowi mogą się wydać niezwiązane z tematem. Jest tak dlatego, że kahuni patrzą na świat z punktu widzenia przepływu energii oraz dlatego, że wiedzą oni, że przekonanie może zablokować przepływ energii z równą łatwością jak napięcie mięśniowe. Tak więc częścią kala jest na przykład lomi lomi, praktyka, którą można opisać jako masaż bioenergetyczny. Chociaż i ten opis jest nie do końca adekwatny, ponieważ w trakcie prawdziwego lomi lomi praktykujący go pracuje również z umysłem klienta. Tak więc lomi lomi to połączenie masażu szwedzkiego, akupresury, polarity i pozytywnego programowania umysłu.

 

W książce longa - Magia cudów.

Brak czegokolwiek o masażu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...