Jump to content

Porady dla nowego użytkownika Run


Krystian00

Recommended Posts

Krystian00

Witam, od niedawna zacząłem bardziej interesowac się runami, chociaż słyszałem o nich już wcześniej. Jaką książkę moglibyście mi polecic? Zastanawia mnie też to jak można sprawdzic czy runy dobrze ze mna współpracują? Dziekuję za informacje :)

Link to post
Share on other sites
Guest anatemka

Polecam 'Świat run' Warnecka i 'Ściezki i bezdroża runiczne' Misterki. 'Magia i mantyka run' Kolesowa tez ma wiele przydatnych informacji, np. jak pisać skrypty, omawia tez różne futharki, nie tylko starszy.

Link to post
Share on other sites
Krystian00

no dziękuje za informację :) a co powiesz o Vademecum run nie znam autora ale wiem ,że ktos mówił tutaj o tej ksiżce...

Link to post
Share on other sites
Guest Sowilo92

'Vademecum Run' Ewy Kulejewskiej to wspaniała książka, w której każda runa opisana jest megadokładnie.....naprawdę warta przeczytania....

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 5 months later...

Witam, troszkę odświeże temat o nowe pytanie;)

 

 

Co sądzicie o książce "Medytacyjna Moc Run" M. Piaseckiej oraz o kartach runicznych dodanych do tej książki??

Link to post
Share on other sites
Guest Jaga_Wiedzma

Ja polecam mój sposób na studiowanie run. Co dzień pracuj z kolejną runą futharku, czytaj o niej, a pzrede wszystkim wsłuchaj się w jej energię. Zauważysz, ze przy jednych będziesz ożywiona, przy innych senna :) Notuj sobie też istotne rzeczy odnosnie run. Ja nosiłąm cały dizeń przy sobie runę, z którą pracowałam. Zacznij jednak od zrobienia wlasnego fhutarku. Polecam z masy solnej bo naturalne, proste w wykonaniu i wygodne w użyciu. Mozesz nawet codzień tworzyć jedna runę, z którą akurat pracujesz. Od razu ładujesz ją swoja energią. Wcześnije przygotuj tylko kostki z masy solnej. I już.

Życze miłej pracy z runami

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
Guest Aniołek:)

A ja polecam ,,Magia i mantyka run" autor wspaniale opisuje sposob obchodzenia sie z runami itp -super rzecz dla poczatkujacych :):)

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

ja również zaczynam uczyć się run, więc napewno wykorzystam podaną we wcześniejszych postach literaturę :)

A mam jeszcze pytanie dla kogoś bardziej doświadczonego: czy tworzenie własnych run powinno zależeć od faz księżyca? Tzn czy jak będę je tworzyć to powinno księżyca ubywać czy przybywać, a może to bez znaczenia?

Link to post
Share on other sites
Guest Sowilo92

wiesz co justy jeden runista powie, że liczy się faza Księżyca inny, że nie....na pewno jej działanie nie jest czymś warunkującym sprawność Run...raczej może wspierać ich moc...

Link to post
Share on other sites

Wlasnie tak zrobiłam i postanowiłam wykonać mój futhark dzisiaj. Wybrałam kamień, wyryłam na nim znaki i zamierzam jeszcze pomalować je na czerwono :)

Link to post
Share on other sites

Caly Futhark na jednym kamieniu i w ciagu jednego dnia?

Smiem twierdzic ze bedziesz miala bardzo ladna ozdobe pokoju...i chyba nic wiecej ;)

Link to post
Share on other sites

Współpracę z runami powinnam zacząć od zakupienia książki o tej tematyce, tak? I co potem> Zakupię książkę, karty Runiczne i ..? Przecież nie będę wkuwała na pamięć. Może ktoś kto już rozpoczął naukę ma dobry sposób by jakoś to ogarnąć?

Link to post
Share on other sites

Nauka polega na poznaniu czegos, nauczeniu sie czegos. Niektorzy ucza sie latwo inni musza wkuwac. Cos nie bierze sie z niczego. Z niczego bierze sie NIC...

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Na polskim rynku jest kilka książek wartych polecenia. Jeżeli miałabym polecić coś osobie, która o runach wie jeszcze niewiele a ma dużo zapału i chęci do wgryzienia się w temat, to moim zdaniem "Świat Run" Warnecka jest bardzo dobry :> Dlatego, że książka jest napisane bardzo... hmm... przyjaźnie. A do tego ciekawie, szybko się czyta, ilustracji jest sporo, praktycznych wskazówek też - na pewno ułatwi to pierwsze kroki z runami. I nie trzeba od razu uprawiać gimnastyki runicznej ;-P

"Vademecum Run" Ewy Kulejewskiej poleciałabym osobom, które wiedzą, że mają na tyle zdrowego rozsądku i na tyle dobrą intuicję własną, że książka ta będzie dla nich tylko inspiracją a nie wyrocznią. Autorka opisuje każdą runę w wielu aspektach, bardzo szczegółowo i wg mnie to właśnie nie jest dobre. Bo można się "skulejewszczyć", zamiast samemu szukać i znajdywać. Używając run tworzymy swój własny kod, język porozumienia, i ważne jest żeby pobudzać przy tym swoją intuicję i wyobraźnię a nie korzystać ślepo z cudzych wskazówek. To co sprawdza się u jednych niekoniecznie zadziała u drugich. I dlatego Warneck ma wg mnie przewagę - bo się nie rozpisuje, tylko zaznacza parę rzeczy - a reszta już należy do czytelnika.W pewnym sensie Kulejwska daje nam rybę, Warneck wędkę :-)

A zdecydowanie najlepszą wg mnie książką są "Ścieżki i Bezdroża Runiczne" Tomasza Misterki - bo tutaj nie ma ani jednego niepotrzebnego zdania. Natomiast są zebrane wszystkie potrzebne źródła, w których wspomina się o runach: fragmenty eddy, sag, poematów runicznych. Wszystko w jednym, krótko, zwięźle i na temat. Nie uważam jednak tej pozycji za dobrą na początek, bo właśnie przez to, że jest niezwykle rzetelna i zwięzła - może wydać się nudna osobom, które nie znają mitologii nordyckiej, nie wiedzą co to Havamal i ogólnie - dopiero zaczynają. W komplecie ze "Ścieżkami" są karty runiczne - dla jednych pewnie super dodatek, dla mnie osobiście zupełnie niepotrzebny, bo o ile książkę bardzo wysoko cenię, tak na kartach kompletnie mi nie zależało, nie używam, nie podobają mi się i nie zamierzam z nich korzystać - a na pewno miały spory wpływ na wysoką, w porównaniu z innymi książkami, cenę. Leżą w szafie i marnieją :> Wolałabym kupić samą książkę.

Ciekawą książką jest "Pismo Runiczne" R.I.Page - jeżeli kogoś interesuje historia run i rodzaje pisma.

"Runy, Magiczny Dar Odyna" - da się czytać, nie ma tego wiele. Karty, jak karty - jak ktoś lubi to może mu się spodobają (chociaż te ze "Ścieżek" są pare klas wyżej).

"Magia i Mantyka Run" - wg mnie przerost formy nad treścią, za dużo kombinowania i po prostu w pewnym momencie wychodzi z tego bełkot. Totalne przeciwieństwo "Ścieżek". Natomiast jako ciekawostkę da się czytać i coś tam interesującego nawet można odsiać.

Przypadkiem trafiłam też na mini książeczkę "Runy, Przyjazne Znaki" - do tej pory nie rozumiem co autor miał na myśli... gały wyszły mi na wierzch, zgubiłam się już na pierwszej stronie, gdzie autor tłumaczył język skrzaci na nasz...

 

A tak naprawdę to... zrobienie własnych run i poświęcenie im czasu i uwagi, daje więcej niż najlepsza książka :-)

Link to post
Share on other sites

Eh... miałam to opisać w temacie "Jaką książkę polecacie dla początkujących" :> Tak, to jest jak się za wiele okien na raz pootwiera :-P

Link to post
Share on other sites

Plagiat ale skondensowany :-D Streszczenie :-p W każdym razie Piasecka przynajmniej podaje Thorssona w bibliografii, czego nie można powiedzieć o pani Kulejewskiej :>

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...