Skocz do zawartości

Odwracalnośc Run


Krystian00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakupiłem vademecum Run E. Kulejewskiej Tam każda runa jest opisana w pozycji prostej i odwróconej... Jak to sie ma np. do runy Hagalaz lub Gebo skoro one po odwróceniu wyglądaja tak samo... Rozumiem że jeśli ktoś używa kart to może to odróżnic... Ale jeśli nie? Czy na kamieniach mam zaznaczyc kropką u góry że to poycja prosta, a jak kropka będzie na dole tzn że odwrócona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zakupiłem vademecum Run E. Kulejewskiej Tam każda runa jest opisana w pozycji prostej i odwróconej... Jak to sie ma np. do runy Hagalaz lub Gebo skoro one po odwróceniu wyglądaja tak samo... Rozumiem że jeśli ktoś używa kart to może to odróżnic... Ale jeśli nie? Czy na kamieniach mam zaznaczyc kropką u góry że to poycja prosta, a jak kropka będzie na dole tzn że odwrócona?
runa jest symbolem,kazdy symbol ma swoja wartosc . taka wartosc jest niezmienna jesli obrocisz lub pochylisz np.kolo to ono i tak pozostanie kolem.nie komplikuje sie czegos co jest proste i jasne a runy sa prostymi symbolami z ogromnymi wartosciami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dziękuje za odpowiedź, ale nie trafiła ona do mnie... rozumiem że runy są prostymi symbolami ale podczas wróżenia nie wiem czy mam interpretowac runę w pozycji prostej czy odwróconej... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dziękuje za odpowiedź, ale nie trafiła ona do mnie... rozumiem że runy są prostymi symbolami ale podczas wróżenia nie wiem czy mam interpretowac runę w pozycji prostej czy odwróconej... .
nie powinno sie wykorzystywac run do wrozb to moze byc "niebezpieczne"no ale , rob jak uwazasz tylko uwazaj jak robisz bo runy sa cierpliwe i moga sie "odwdzieczyc"po latach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie powinno sie wykorzystywac run do wrozb to moze byc "niebezpieczne"no ale , rob jak uwazasz tylko uwazaj jak robisz bo runy sa cierpliwe i moga sie "odwdzieczyc"po latach.

Dziwne, chociaż runami interesuję się raptem od kilku miesięcy to jeszcze nie spotkałam się ze stwierdzeniem, że nie powinno się ich wykorzystywać do wróżenia, myślałam, że runy to przedmioty m.in. magiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oooo nie słyszałem o tym, dlaczego niebezpieczne?ja wróżę dwa lata i nigdzie nie spotkałem się z taką opinią...
runy powstaly zanim ludzie zaczeli je wykorzystywac do wrozb ,tak sie stalo z wiekszoscia "niezrozumialych"dla owczesnych ludzi symboli.tajemniczosc"magia"np.run przeksztalcila je w elementy wrozbiarskie.dzis stosuje sie praktycznie wszystkie "pra"symbole do wrozb (nie tylko)a dlaczego?? trend lub moda?na to pytanie kazdy czlowiek powinien sobie sam odpowiedziec.ja osobiscie uwazam i wiem ze runy maja wplyw na ksztaltowanie naszego zycia,ale nie wroze nimi choc mam z nimi kontakt ...nascie lat.niebezpieczenstwo natomiast plynie nie z samego wrozenia runami lecz ze skotkow nieodpowiedniego ich traktowania,tu niema znaczenia ile czasu sie nimi poslugujemy ja przed runami mam ogromny respekt i uzywam ich bardzo rzadko ,(jezeli juz musze).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oooo nie słyszałem o tym, dlaczego niebezpieczne?ja wróżę dwa lata i nigdzie nie spotkałem się z taką opinią...
runy powstaly zanim ludzie zaczeli je wykorzystywac do wrozb ,tak sie stalo z wiekszoscia "niezrozumialych"dla owczesnych ludzi symboli.tajemniczosc"magia"np.run przeksztalcila je w elementy wrozbiarskie.dzis stosuje sie praktycznie wszystkie "pra"symbole do wrozb (nie tylko)a dlaczego?? trend lub moda?na to pytanie kazdy czlowiek powinien sobie sam odpowiedziec.ja osobiscie uwazam i wiem ze runy maja wplyw na ksztaltowanie naszego zycia,ale nie wroze nimi choc mam z nimi kontakt ...nascie lat.niebezpieczenstwo natomiast plynie nie z samego wrozenia runami lecz ze skotkow nieodpowiedniego ich traktowania,tu niema znaczenia ile czasu sie nimi poslugujemy ja przed runami mam ogromny respekt i uzywam ich bardzo rzadko ,(jezeli juz musze).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

runy powstaly zanim ludzie zaczeli je wykorzystywac do wrozb ,tak sie stalo z wiekszoscia "niezrozumialych"dla owczesnych ludzi symboli.tajemniczosc"magia"np.run przeksztalcila je w elementy wrozbiarskie.dzis stosuje sie praktycznie wszystkie "pra"symbole do wrozb (nie tylko)a dlaczego?? trend lub moda?na to pytanie kazdy czlowiek powinien sobie sam odpowiedziec.ja osobiscie uwazam i wiem ze runy maja wplyw na ksztaltowanie naszego zycia,ale nie wroze nimi choc mam z nimi kontakt ...nascie lat.niebezpieczenstwo natomiast plynie nie z samego wrozenia runami lecz ze skotkow nieodpowiedniego ich traktowania,tu niema znaczenia ile czasu sie nimi poslugujemy ja przed runami mam ogromny respekt i uzywam ich bardzo rzadko ,(jezeli juz musze).

 

Nie traktuję run jako hm, modę przejściową. Wiem, że kiedyś runy służyły także do zwykłych zapisów. Mam do nich szacunek, i zdaję sobie sprawę z ew. konsekwencji korzystania z nich (w sumie tego chyba nie można uniknąć), a mimo to nie uważam, że używanie run w celach magicznych (przykładem wróżenie) jest czymś złym, nieodpowiednim? Chyba równie dobrze można zarzucić, że medytowanie nad runami też może być nieodpowiednie, bo także mogą wyniknąć z tego konsekwencje, i skutki podobne do tych w przypadku rozkładów. Nie wiem. Może za mało jeszcze wiem na temat run, ale na tę chwilę takie jest moje zdanie :)

 

A temat chyba zaczyna trochę zbaczać na inny tor :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sowilo92

Anarion jestem podobnego zdania jak Ty, dlatego chciałem dowiedzieć się....może czegoś nowego...ale jednak dalej uważam,że wróżenie z run, które ma na celu pomoc sobie lub innym nie jest czymś niebezpiecznym,jeśli traktuje się je w odpowiedni sposób jak przystało na uświęcone znaki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, iż jeatem początkujący, mam to samo zdanie, co osoby wyżej ;] myślę, że niebezpieczeństwo płynie z niewiedzy, tak samo jest z tarotem też mogą wystąpic pewne konsekwencje, a nawet zwykłe karty klasyczne mogą "spłatać nam wigla". Z tego, co czytałem tutaj i w książce, runy maja nam pomagać więc wykorzystywane w dobrej myśli nie powinny przynieść negatywnych skutków. Wracając do początkowego tematu. Wiem, że każda runa ma swoją dobrą i złą stronę. Nie wiem tylko jak mam rozpoznać np runę Gebo w pozycji odwróconej skoro tak i tak wygląda identycznie. Czy dopuszczalne jest np. zaznaczenie kropką pozycji prostej, a jak kropka jest na dole tzn. że runa ma pozycję odwróconą? Jak Wy sobie z tym radzicie? Zwracam sie szczególnie do osób, które nie korzystają z kart :) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że od niedawna posiadam własny futhark nie mam wiele doświadczenia w praktyce. Myślę, że jeżeli ta kropka ułatwi Ci odczytywanie run to jak najbardziej możesz ją zrobić, w końcu runy są dla Ciebie. Ja nawet nie myślałam o takim rozwiązaniu, na razie pozostawiam takie rzeczy własnej interpretacji i zdaję się na intuicję, co będzie potem, zobaczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość anatemka

jeśli Germanie uzywali run do dywinacji, to nie sądzę aby je odwracali. Runa to runa. Symbol, mówiacy o dobrych i złych stronach. Wystarczy przeanalizować przesłanie runy aby wiedzieć czy na dane pytanie odpowiada prosto czy odwrócenie.

Ciekawa jestem, jak sobie radzicie z odczytaniem run które sa tylko troche odwrócone, albo leżą poziomo. Kątomierzem odmierzacie ku czemu bardziej sie skłaniają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli Germanie uzywali run do dywinacji, to nie sądzę aby je odwracali. Runa to runa. Symbol, mówiacy o dobrych i złych stronach. Wystarczy przeanalizować przesłanie runy aby wiedzieć czy na dane pytanie odpowiada prosto czy odwrócenie. dokladnie tak!widze ze nie jestem sam na tym "komercyjnym"polswiatku.bardzo madrze to napisalas,bardzo.

Ciekawa jestem, jak sobie radzicie z odczytaniem run które sa tylko troche odwrócone, albo leżą poziomo. Kątomierzem odmierzacie ku czemu bardziej sie skłaniają?

,,, a jezeli z grona ludzi utworzymy okreg i przystapimy do obrzedow to gdzie logika???mozna by sprobowac kropka np.ludzi zaznaczac hmmm,,a jak okreslic je mozn na co dzien gdy po prostu sa na swoim miejscu ?,jakie wyciagamy z woreczka czy szuflady ,jakie trzymamy w dloniach proste?,skosne?odwrocone ,???????katastrofa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irku widzę że twoja wiedza i intuicja są ogromne, niestety są tu osoby początkujące, które run jeszcze tak dobrze nie rozumieją i pytają o radę. Z kątomierzem chodzic na pewno nie będę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irku widzę że twoja wiedza i intuicja są ogromne, niestety są tu osoby początkujące, które run jeszcze tak dobrze nie rozumieją i pytają o radę. Z kątomierzem chodzic na pewno nie będę :) wiesz co krystian ja wierze ze moja wiedza o runach sie rozwija i wierze ze kiedys beda mi runy sluzyly.ps.kazdy kiedys zaczyna,,,w naturze niema przypadkow jezeli sie pojawily runy w twoim zyciu to najwazniejsze jest aby nauczyc sie z nimi zyc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jaga_Wiedzma

W wielu publikacjach o runach mówi się o ich stronie ciemnej i jasnej. Kilku autorów uważa, że runy tzw nieodwracalne (np gebo, isa, hagala) należy interpretować tylko w pozycji jednej i nie dodawać tu im stron jasnych czy ciemnych. Ja osobiście skłaniam się do oznaczania run małą kropką dla zaznaczenia ich pozycji. Tak kiedyś zaczęłam to robić i jakoś tak mi zostało.

 

Co do wróżenia... Cóż, przede wszystkim nie traktuję run jako narzędzi wróżbiarskich jak np tarota. Runy nie mówią aż tak wprost o przyszłości. Raczej wskazują możliwe drogi, wybory, ukazują nam nas w danej i obecnej sytuacji życiowej. Nie lubię zresztą mówić o runach, że nimi wróżę. To jak okazywanie im braku szacunku. Tu zresztą zgodzę się z Irkiem, że może to być niebezpieczna zabawa. Dlatego lepiej nie nadużywać run.

Skrypty runiczne czy amulety to już osobny temat, który był poruszany na tym forum.

Natomiast co do odwróconych run to jak wspomniałam ja się przyzwyczaiłam do korzystania z obu ich stron, a przy runach nieodwracalnych zaznaczam ich stronę. Nie traktuję też tego, że jak już wyciągnę runę to znając swoją sytuację będe wiedziała jaką jej stronę zinterpretować.

Runy mam zrobione już baaaardzo dawno, są prostokątne i zawsze tak samo je wyciągam, nie mam więc problemu z oznaczeniem ich strony. Nie musze się też posługiwac kątomierzem by to sprawdzić.

Ciekawą interpretację ciemnej strony run znalazłam u Marii piaseckiej, zresztą właśnie z jej interpretacji najczęściej korzystam. Jest ona autorytetem w runach i jej się trzymam i ją polecam. Zainteresowanym podaję link do naszego forum Futhark - alfabet runiczny - Forum ezoteryczne Ezoforum.pl

tam są interpretacje poszczególnych run, w tym interpretacje obu ich stron Pani Piaseckiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...