Skocz do zawartości

Mikołaj


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia Mikołaj :

 

Osoba o tym imieniu jest człowiekiem szlachetnym, dociekliwym i sprawiedliwym. Potrafi dociekliwie regulować swoje życie. Jest to człowiek inteligentny, kulturalny, ale mało elokwentny. Lubi słuchać muzyki, natomiast nigdy nie jest jej wykonawcą. Popada czasem w nastrój melancholii. Otacza się przyjaciółkami, jest wierny w małżeństwie, kocha dzieci. Bywa w towarzystwie, składa wizyty i wydaje przyjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Kiepskie to znaczenie i to bardzo. Mówię to na podstawie mojego, może jeszcze niezbyt długiego, ale już trochę trwającego życia. Mam zastrzeżenia do "nigdy nie jest (...) wykonawcą (muzyki)" i elokwencji. Można oczywiście tutaj zarzucić mi brak skromności, ale ważniejsze od niej są fakty.

 

Trochę mnie to skłania do myślenia, że znaczenia imon, poza ich pochodzeniem (o którym to można poczytać sobie np. na wikipedii), nie są jakimś szczególnie ważnym źródłem informacji o człowieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

MIKOŁAJ

 

Pochodzenie: greckie

Liczba imienia: SIÓDEMKA

Znaczenie: "zwycięski wśród ludu"

Znak zodiaku: Koziorożec

Planeta: Jowisz

 

 

 

Imię Mikołaj, czyli po grecku Nikolaos, zawiera rdzenie *nike* (zwycięstwo) i *laos* (lud). Razem mogło to imię znaczyć: "prowadź lud do zwycięstwa" czy też "zwycięski wśród ludu". Było to więc imię przeznaczone dla władców i wodzów, i wzywało do sukcesu, potęgi i zwycięstwa. Święty Mikołaj żył tysiąc siedemset lat temu i był biskupem w mieście Myrra, gdzieś w obecnej Turcji (w której wtedy mówiono po grecku). Mikołaj zasłynął jako cudotwórca i dobroczyńca. Potrafił uciszać morskie burze i nawet wskrzeszać zmarłych. Wspierał darami biednych, a niezamożnym panienkom podrzucał złote monety, aby dzięki temu posagowi mogły wyjść za mąż. Dlatego powstał zwyczaj, aby w dniu świętego Mikołajadawać prezenty dzieciom. I ciekawostka: mało kto dziś pamięta, że jego imieniawzywano dla ochrony przed wilkami i wściekłymi psami! Niedawno jednak Kościółdoszedł do wniosku, że św. Mikołaj jest postacią legendarną. A szkoda... Imię Mikołaj jest naładowane mocą z powodu legendy o świętym biskupie z Myrry, atakże z powodu liczby tego imienia. Mikołaj ma liczbę jeden, czyli tę, która mówi owszelkich początkach i o materialnych podstawach wszelkich przedsięwzięć. ŚwiętyMikołaj rozdawał złoto, a dzisiejsi Mikołajowie również wiedzą, jak zadbać o finanse. Jeżeli obecnie rodzice nadają synowi to imię, zapewne przeczuwają, że wyrośnie on naspołecznika i opiekuna, na mężczyznę, któremu bliskie będą sprawy całej rodziny idalszej społeczności, i który będzie służył oparciem wszystkim, którzy potrzebująpomocy i silnej męskiej ręki. Mikołajowie są odpowiedzialni i nie lękają się trudów anipoświęcenia. Nie jest w ich stylu poprzestawanie na małym ani życie wygodne i nijakie.Dążą do wielkości, ale nie są w żadnym wypadku egoistami - jak święty Mikołaj, któryswoje dary tak rozdawał, aby go nie poznano. Zależy im na rzeczywistych osiągnięciach,a nie na pustym rozgłosie. W dzisiejszym świecie imię Mikołaj odpowiednie jest dlabiznesmenów i finansistów, dla odpowiedzialnych menedżerów i mężów stanu, a takżedla tych, którym ludzie powierzają swoje zdrowie, życie i pieniądze, a więc dla lekarzy,kapitanów, sędziów i notariuszy. Najwięcej ludzi odpowiedzialnych i zdolnych do poświęceń rodzi się w znaku Koziorożcai ten właśnie znak najbliższy jest swoim charakterem imieniu Mikołaj. Ze względu nazwiązki ze złotem i pieniędzmi imię to odpowiednie jest też dla Byka. Przez dbałość odzieci i sprawy rodziny - dla Raka. Lew i Strzelec, nazwane tym imieniem, będąurodzonymi przywódcami. Waga (a także Koziorożec) będą mieć talent do wygaszaniakonfliktów. Mikołajowie Skorpion i Ryby będą pomagać ludziom, którzy znaleźli się wbeznadziejnym położeniu. Najmniej może na tym imieniu zyskają Baran, Bliźnięta, Pannai Wodnik, ale i tym znakom zodiaku imię Mikołaj doda siły charakteru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mikołaj to człowiek szlachetny, dociekliwy i sprawiedliwy. Ma świetne poczucie humoru, jest towarzyski, chętnie odwiedza znajomych, a także sam organizuje przyjęcia. Jest kulturalny, inteligentny, jednak mało elokwentny. Lubi muzykę. Mikołaj czasami wpada w melancholię. Jest wierny mężem, kochającym ojcem.

 

Imieniny Mikołaja

2 lutego, 14 lutego, 21 marca, 9 maja, 19 maja, 2 czerwca, 9 lipca, 10 września, 29 września, 13 października, 13 listopada, 14 listopada, 5 grudnia i 6 grudnia

 

Patroni i święci

św. Mikołaj, biskup Miry

św. Mikołaj I Wielki, papież

św. Mikołaj z Tolentino

św. Mikołaj z Flúe

św. Mikołaj Pieck, franciszkanin

św. Mikołaj Owen

św. Mikołaj Cudotwórca

 

Zdrobnienia imienia Mikołaj

Kiki, Kola, Kolka, Kołaczek, Kołaj, Kołajciu, Kołek, Majk, Majkej, Majkel, Majki, Mi, Micek, Miciu, Mickej, Mickey, Micu, Miczki, Mik, Mika, Mikas, Miker, Mikes, Miki, Mikis, Miklaj, Miklas, Miko, Mikojaj, Mikol, Mikos, Mikosław, Mikołajek, Mikołaszko, Mikołaś, Mikołka, Mikoś, Mikson, Miku, Mikuchny, Mikulicz, Mikulo, Mikunia, Mikunio, Mikus, Mikusz, Mikuszka, Mikutek, Mikuła, Mikuś, Mikś, Mimi, Mimula, Miniaczek, Miniu, Miniuś, Misiek, Misiu, Mix, Miś, Nicolai, Niki, Niklas, Nikola, Nilson, Łajek

 

Przysłowia

„Święty Mikołaj wilkom pyski na kłódki zamyka”

„Święty Mikołaj rządzi wilkami”

„Na Mikołaja porzuć wóz i zaprzęż sanie”

„Bieda w kraju, Mikołaju”

„Gdy śnieg pada mówią, że święty Mikołaj brodą trzęsie”

„Na świętego Mikołaja ciekawość się podwaja: Panny patrzą pod poduszke, czy tam nie ma jakiej duszki, a chłopczyki wprzód macają, jaki towar dla się mają”

 

Szczęśliwa liczba: 8

Szczęśliwy kamień: aleksandryt

Szczęśliwy kolor: purpurowy

 

Imię Mikołaj w innych językach

Nicholas (ang.)

Nicolas (fr.)

Nicolás (hiszp.)

Nicolò (wł.)

Mikuláš (cze.)

Nicolaas (flam.)

Nikolaus (niem., szw., norw.)

Miklós (węg.)

Николай (ros.)

Nicolaas (niderl.)

 

Historia imienia Mikołaj

Jest to imię wywodzące się z greckiego Nikólaos poprzez łac. Nicolaus analogicznie do imion: Nikokrates, Nikómachos, Nikomedes, Nikóstratos, Nikosthenes. Jako człon pierwszy występuje rzeczownik nike —zwycięstwo, a jako człon drugi element —laos —lud.

W Polsce imię występuje od czasów średniowiecznych w formach: Mikołaj, Mikułaj, Nikołaj (ziemie wschodnie), Mikoł, Mikuł, Mikuło, Nikoł, Nikuł, Mikoła, Mikuła, Nikoła, Koła, Kołaczek, Kłos, Klosek, Miklasz, Miklaszek, Miklosz, Miklusz, Mikosz, Miks, Mikusz, Misz, Misza, Miszek, Nicz, Niczek, Nikuszek. Od tego imienia pochodzą nazwiska: Mikołajczyk, Mikołajec, Mikołajski, Mikołajewski, Mikuła, Mikulak, Mikulec, Mikulicz, Mikulski, Nikolski, Mikułowski, Miklas, Mikloszek, Miklaszewski, Miklasiński, Nikiel, Niklewicz, Niklewski, Kołakowski, Kułakowski.

 

MIKOŁAJ, BISKUP I WYZNAWCA

Był biskupem miasta Miry, które w czasach starożytnych było stolicą Licji (południowo-zachodnia Azja Mniejsza). Żył prawdopodobnie w I połowie IV stulecia. Niestety, nie ostały się żadne bliższe wiadomości o jego życiu i działalności. To, co później napisano, zaczerpnięto z pięknych legend lub z biografii innych postaci, zwłaszcza z życiorysu opata Mikołaja z pobliskiego klasztoru Syjon.

Rozgłos i powodzenie zapewniły jej takie legendarne wątki, jak historia trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerów uwolnionych za wstawiennictwem Mikołaja; opowieść o trzech ubogich pannach wydanych za mąż dzięki posagom, których święty dyskretnie dostarczył; opowieść o trzech młodzieńcach uratowanych przez niego od wyroku śmierci; o żeglarzach wybawionych z katastrofy morskiej.

W r. 1087 szczątki świętego uprowadzone przed najeźdźcą muzułmańskim z Azji Mniejszej przewieziono do Bari w południowych Włoszech, dokąd wkrótce zaczęły ściągać liczne pielgrzymki.

Wspomina się go 6 grudnia.

 

MIKOŁAJ PIECK I JEGO TOWARZYSZE, MĘCZENNICY Z GORKUM

Gdy w r. 1572 tzw. gezowie opanowali to niderlandzkie miasto, mimo zadeklarowanej uprzednio wolności religii, aresztowali w nim wielu duchownych. Byli wśród nich Jan z Kolonii, dominikanin, norbertanie Adrian Janszen i Jakub Lecops; rektor beguinek Jan Lenartz, czterech kapłanów diecezjalnych, w tym Leonard Vechel i Mikołaj Janssen (Poppel), jeden augustianin oraz jedenastu franciszkanów.

Na czele grupy stał trzydziestosiedmioletni gwardian franciszkanów, Mikołaj Pieck. Aresztowanie miało charakter rabunkowy i było tym dotkliwsze, że aresztujący byli stale pijani. Warunki stały się jeszcze gorsze, gdy uwięzionych przetransportowano do więzienia na wyspie Brielle (Voorne). Musieli tam znieść niejedną udrękę, przy czym proponowano im wolność za cenę odrzucenia realnej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie oraz władzy papieskiej.

W sposób szczególnie napastliwy nagabywano Mikołaja Piecka. Potem jakiś kapłan-apostata z Liège przeprowadził ich do zrujnowanego klasztoru augustianów, który uznano za lepiej nadający się do kaźni. Tam jeden z towarzyszy, który dotąd zachowywał się mężnie, załamał się i odstąpił. Jako pierwsi natomiast zawiśli na szubienicy ci, którzy wydawali się dotąd najmniej odważni. Po nich zawiśli inni. Był to dzień 9 lipca 1572 r.

 

Źródło: Mikołaj | Znaczenie imienia Mikołaj Zdrobnienia Interpretacja Przysłowia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MIKOŁAJ

Osobowość: Ten, co przechodzi i depcze

Charakter: 99 %

Promieniowanie: 97 %

Rezonans: 114 000 drgań/sek.

Kolor: Czerwony

Główne cechy: Wola - Aktywność - Moralność - Dynamizm

Totem roślinny: Wierzba

Totem zwierzęcy: Słoń

Znak: Strzelec

 

TYP: Gdy idą przed siebie, nic nie może ich zatrzymać. Przypominają słonia, który kroczy przez zarośla, depcząc wszystko po drodze i nie zważając na krzyki lęku czy nienawiści.

 

PSYCHIKA: Muszą mieć w życiu określony cel. Z dwojga złego wolą mylić się i posuwać naprzód, niż mieć rację i cofać się. Brzydzą się ludzkimi słabościami, próby wzbudzenia w nich współczucia będą bezowocne. Są subiektywnymi egocentrykami ale mogą wszystko poświęcić dla idei.

 

WOLA: Rodzice wcześnie zapoznają się z nieugiętą wolą tych chłopców, która popycha ich do przechodzenia przez dżunglę życia i deptania wszystkiego w przejściu.

 

POBUDLIWOŚĆ: Opanowana, otoczona barierami, zna swoje miejsce.

 

ZDOLNOŚĆ REAKCJI: Potrafią zapanować nad reakcjami, aby nie odsłaniać swych uczuć, gdyż wróg mógłby to wykorzystać. Potrzebują nieprzyjaciół, gdyż działanie wiąże się dla nich z walką. Natomiast przyjaźń nie jest im niezbędna - ich zdaniem każdy ma tylko jednego prawdziwego przyjaciela: siebie samego.

 

AKTYWNOŚĆ: Od młodych lat rzucają się na oślep w walkę, która zaczyna się przy zdobywaniu dyplomów. Później prawie zawsze zostają szefami: czy to w handlu, czy w przemyśle, wojskowymi, sędziami.

 

INTUICJA: Mogą się bez niej obyć, zastępują ją działaniem.

 

INTELIGENCJA: Zarazem analityczna i syntetyczna, co rzadko się zdarza. Ich inteligencja nie rzuca się w oczy, gdyż są niezbyt komunikatywni i nie starają się błyszczeć. Ich największymi sukcesami są te najmniej widoczne.

 

UCZUCIOWOŚĆ: Bardzo powściągliwi w wyrażaniu swych uczuć, nawet, jeśli posiadają wewnętrzną wrażliwość.

 

MORALNOŚĆ: Z równym rygoryzmem stosują ją wobec siebie, jak i wobec innych. Nie znoszą cwaniactwa i kombinatorstwa.

 

ZDROWIE: Słabe punkty to kości i wątroba. Prowadzą intensywne życie, nie oszczędzając się.

 

ZMYSŁOWOŚĆ: Pomimo nieco chłodnego aspektu osobowości odznaczają się dużą zmysłowością zarówno w dziedzinie seksu, jak i łakomstwa czy zamiłowania do komfortu. Nigdy jednak nie będą niewolnikami zmysłów. Biorą - i zostawiają, kiedy im się podoba!

 

DYNAMIZM: Na równym poziomie, aktywnością i wolą. Stąd równowaga i skuteczność w działaniu, znacznie przerastające możliwości innych ludzi.

 

TOWARZYSKOŚĆ: Nie zależy im na otaczam u się tłumem. PODSUMOWANIE: Ile zalet! Prawdziwi superman, powiecie. Jednakże życie u boku tych "słoni" wymaga wiele odwagi, a nieraz rezygnacji i nie wygląda tak różowo.

 

Źródło: Mikołaj - znaczenie imienia Mikołaj, opis imienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...