Skocz do zawartości

Młot Thora


betrayer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Mam pytanie odnośnie Młota Thora.

Co zapewnia w postaci wisiora?

Słyszałem też, że nie każdy może nosić dowolny amulet, że nie każdy jest dla każdego. Od czego to zależy? Czy mógłbym go nosić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czytałem o nim dużo, ale zastanawia mnie też co sądzą i wiedzą o nim forumowicze :D zawsze można dowiedzieć się coś nowego :)

i jak to jest z tym noszeniem też mnie zastanawia. W sensie, że nie każdy może nosić każdy amulet. ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tor pogański bóg urodzaju, płodności itp. może na potencje? poczytaj mitologie zdaje się że Tor używał swego młota, do zabijania gigantów, a jak nim wywijał to była burza i deszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ba! rzucał i sam do niego wracał! xD potrzebował jeszcze do tego pasa i rękawic ^^ mitologie szczerze mówiąc mam oklepaną :)

tylko jakoś nie pamiętam tej płodności, urodzaj na pewno. :icon_smile2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy może nosić talizman . Ważne tylko by był " uszyty na miarę " czyli specjalnie dla danej osoby wykonany . Talizmany wykonywane fabrycznie nie są szkodliwe tylko po prostu ich działanie jest nieznaczne . Nie jest problemem czy możesz nosić Miolnira ( wybaczcie pisownię bez "j" ale jakoś taka mi bardziej pasuje ) ale czy ten konkretny talizman jest dla Ciebie odpowiedni . Czyli jak , przez kogo i z jakich materiałów byl wykonany . I tyle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Tak, czytałem o nim dużo, ale zastanawia mnie też co sądzą i wiedzą o nim forumowicze :D zawsze można dowiedzieć się coś nowego :)

i jak to jest z tym noszeniem też mnie zastanawia. W sensie, że nie każdy może nosić każdy amulet. ^^

 

Ponosisz, jak poczujesz, że coś nie tak, zdejmiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna tez sprobowac go oczyscic lub przezwyciezyc to co jest nie tak.

"przezwyciezyc"-powiem szczerze ze o czyms takim nie slyszalam;-)Najlepszym rozwiazaniem "zdjac"wlasnie ,bo jezeli ma na Ciebie negatywny wplyw,oczyszcanie czy tez proby walki z wiatrakami sa na nic:)Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna tez sprobowac go oczyscic lub przezwyciezyc to co jest nie tak.

 

no właśnie zawsze możesz go wzmocnić jakąś rośliną, wahadłem, wpakować w w niego dużo swojej energii z intencjami czego od niego oczekujesz i dopiero nacechować na siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się spytam... pisząc że dodaje siły macie na myśli fizyczną czy 'duchową'??

 

ja zawsze mam na mysli duchowa.

 

pytanie do ogolu:

Takt - Hurtownia Muzyczna - KOSZULKI muzyczne rock,metal ,punk , BLUZY , GLANY , TRAMPKI , NASZYWKI , PIESZCZOCHY

 

zastanawia mnie ten mlot, niby ma wyryte runy ale sa one jakos przerobione, nie wygladaja tak jak powinny

ktos cos wie na temat co tam jest wyryte? czy ktos po prostu zrobil kilka udziwnionych znaczkow zeby lepiej sie sprzedawalo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizycznej Ci nie doda(nie bezpośrednio, chyba, że przekierujesz energie do mięśni o ile potrafisz, więc raczej pośrednio>lepsza energetyka>lepsze zdrowie) no ewentualnie jeśli masz coś co przekazuje energie z duszy na ciało, to wtedy doda i fizycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mithni, to nie sa czasem bindruny specjalne?

Młotek nosze juz od dluzszego czasu, jest genialny :D

moze przesadze? ale z chorowitego przeszedlem przemiane o 180 stopni :D

hm...a z totalnego braku pewnosci siebie, zrobil sie taki nadmiar, ze az mi to przeszkadza....

uwielbiam Mjollnir, polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mlot Thora mam od kilkunastu lat. Zakladam go czasowo,tzn nosze przez miesiac i przez nastepny nie; mlot Thora nosi sie tylko w dzien, na noc zdejmuje. Jego moc polega na tym,ze w chroni przed ludzmi ktorzy nam zle zycza,chca nam w jakikolwiek sposob zaszkodzic i niweczy wszelkie zle dzialania tych ludzi. W moim przypadku,przez kilka lat, niejednokrotnie przekonalam sie ze mlot Thora pomaga w bardzo trudnych sprawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy ile dziecko ma lat. Mlot Thora nie powinny nosic dzieci i nastolatki- sprawdzone. Im na podniesienie wlasnej wartosci lepiej sluzy Krzyz Atlantycki ( lub Atlantow jak kto woli). Osobiscie odradzam mlot Thora dla dziecka na podniesienie wlasnej wartosci, chyba,ze Twoje dziecko to osoba pelnoletnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jaga_Wiedzma

Nie jest pełnoletni, a co do krzyza czy pierscienia atlamntów to ja go bardzo źle toleruje. Moje dziecko też nie lubi tego symbolu. Ale dzięki za rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jaga_Wiedzma

W ogóle nie powinno się nosić za wiele - nie w tym rzecz, żeby człowiek obwiesił się amuletami i talizmanami jak choinka. Niewiele to pomoże, może czasami zaszkodzić. Najlepiej jest po prostu odpowiednio dobrać amulet do osoby i celu, który chcemy osiągnąć.

 

Zgadzam sie z Tobą. W mojej wypowiedzi chodziło jednak o fakt, ze dzieciaki w szkole czasem się szarpią ze sobą albo robią inne dziwne wariactwa i zawieszka na szyi na mocnym rzemieniu czy łańcuszku moze być niebezpieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, próbowałem zasnąć z nim na szyi, nie da się, nie potrafię po prostu, przeszkadza mi....

odłożyć... hmmm... nie wyobrażam sobie tego ^^

ale chyba muszę ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Oj Seid, ciężko będzie... W takim razie, muszę zrezygnować z noszenia części koszulek, i paska, bo jako klamrę też mam Mjollnira :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Postaraj się raczej spożytkować tą siłę jaką daje Ci Mjolnir.. ja go noszę już 2 lata bez przerwy, nie zdejmuje na noc i nie mam żadnych problemów. Jedyny warunek- znajdź sobie coś z czym będziesz mógł walczyć, wtedy nadmiar energii znajdzie ujście a ty będziesz się mógł stale cieszyć jego dobroczynnym wpływem :) Acha i młot Tora jak najbardziej wpływa na przyrost siły fizycznej...jeśli spełni sie powyższy warunek (proponuje jakiś sport najlepiej ful kontakt )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako Ulf rzekł. Młot Thora jest związany z pewną wiarą. Nic Wam nie da, sensownego jeśli nie jesteście z nią związani (choćby lekko). Będzie tylko kolejnym wisiorkiem, w który możecie ładować swoje wahadełka, energie, kryształy i inne cuda na kiju.

To brednie, że się go zdejmuje na noc, że nie mogą go nosić dzieci etc... nie ma takich wskazówek.

 

Nim go założycie spróbujcie choćby przeczytać mitologię, poszukać w niej opowieści o Thorze (a nie Torze) poznać tego Boga, potem poszperajcie za opracowaniami historycznymi - o roli Thora w wierzeniach ludów germańskich. To nie boli a może wyjaśnić parę spraw.

 

Dla Heitini/Asatryjczyka Mjollnir ma często podobną funkcję jak krzyż dla chrześcijanina, tyle że działanie inne ;-) - ale to wynika z innego światopoglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tej ochrony to o ile mnie pamięć nie myli Thor jest bogiem raczej "ofensywnym" niż "defensywnym" :) Oczywiście nie neguje jego dobroczynnego wpływu, ale energia którą nam przekazuje przez swój symbol jest raczej aktywna niż pasywna. Mówiąc prościej ... jeśli nie zrobisz czegoś, żeby samemu sobie pomóc to Mjolnir nie zrobi tego za ciebie. Słowem jest to amulet dla ... wojowników (stąd moje nawiązanie do sportu, zaniedbując ciało osłabiasz również ducha)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thor nie był Bogiem wojowników, lecz wolnych chłopów i rzemieślników (wzywali go też niewolnicy) - to raz.

W założeniach możliwości przetrwania i życia jest "robienie czegoś" a nie czekanie na zmiłowanie i cuda. Niemniej można otrzymać "pomocną dłoń" od krewnego albo kłody pod nogi - to dwa. (oczywiście z punktu widzenia mojej wiary)

Thor generalnie chroni ludzi i bogów przed olbrzymami - to trzy (wzywano go również przy okazji chorób, na dobre plony (pogodę) etc.).

To iż chroni nas walcząc to inna para kaloszy - walka nie implikuje bycia żołnierzem. Ja też codziennie walczę ale nie jestem żołnierzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tej ochrony to o ile mnie pamięć nie myli Thor jest bogiem raczej "ofensywnym" niż "defensywnym" :)

 

Thor jest zdecydowanie bogiem "defensywnym". Jego zadaniem jest ochrona Asgardu i Midgardu, bogow i ludzi przed, nazwijmy to, silami chaosu jakimi sa Thursy. Burze i deszcze z ktorymi go sie laczy maja rowniez jak najbardziej znaczenie ochronne dla rodzaju ludzkiego :P

Wystarczy ze przez jakis czas deszczyk nie popada....

Nie trzeba byc specjalista od germanskiej mitologii, czy znawca skandynawskich sag - wystarczy zanim cokolwiek sie napisze, zajrzec chocby do Wikipedii. Mozna wtedy dowiedziec kim byl Thor, dlaczego bog wojny Tyr jest jednorekim kaleka oraz tego ze bogiem ( miedzy innymi ) wojownikow byl Najwyzszy z Asow - Odyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za sensowne odpowiedzi dot. bogów w tym temacie.

Miiewam ostatnio wrażenie, że większość ludzi reprezentuje poglądy typu: jakikolwiek bóg może reprezentować wszystko, co przypisze mu wzywająca go osoba. W sieci, a nawet książkach można często znaleźć błędne informacje, zupelnie nie związane z historycznymi faktami, a jedynie bujną wyobraźnią autora. Powtarzane coraz częsciej składają się na powszechny i błędny obraz w środowisku, ermm, pop-ezoterczynym. Nie dotyczy to tylko bogów germańskich.

Edytowane przez asztoret
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulf wierz mi czytałem mitologie skandynawską ... wiem czemu Tyr stracił prawice i jak się nazywał łańcuch który był (poniekąd) tego powodem...wiem też kto był bezpośrednim sprawcą... znam sagi o Thorze i powiem tak... wiele razy się zdarzało, że Asgard był zagrożony a Thora nie było bo... zabijał gigantów w Jotunheimie. Może wiec jest on dla Ciebie bogiem-obrońcą ale ja widzę go raczej jako rządnego przygód boga-wojownika. Co do chłopów to był on bogiem "chłopów broniących swojej ziemi" a wiec walczących z kimś/czymś ludzi. Co do Odyna to był on odpowiedzialny za tyle aspektów życia (wojna, magia, poezja), że ciężko go nazwać bogiem stricte wojowników... w końcu jako najwyższy z Asów ma decydujący głos w sprawie naszego wstępu do Walhalli wiec warto wezwać go przed bitwą prawda :) Wogóle to jeśli chodzi o aspekty bogów skandynawskich to trzeba zauważyć, że bardzo często się zazębiają (np. wojna- Tyr i Odyn, sprawiedliwość- Tyr i Baldur, małżeństwo- Thor i Frigg ). Natomiast co do obrońcy Asgardu to z tego co pamiętam funkcje taką piastuje Hajmdal opiekun bogów i strażnik Bifrostu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heimdall jest strażnikiem Asgardu ale pełni rolę raczej "wypatrywacza" i "doradcy" - jeśli chodzi o funkcję wśród bogów, bo wśród ludzi mógł mieć inną.

Widzisz, właśnie dlatego poza mitami i sagami posłałem m.in. Ciebie i do źródeł historycznych - bo tam znajdziesz funkcje Thora. Zresztą są również opisane w Eddzie prozaicznej.

 

A co do tego "że go nie było" - jakby to ująć, saga opowiadająca o tym jak to Thor siedzi na murach, merda nogami pociągając miód z dzbana i dla zabawy rzuca mjollnirem w tą i z powrotem... czekając na olbrzymów byłaby cokolwiek dziwna i nużąca. Pewnie też dlatego w sumie o Heimdallu jako takim masz raptem jedną pieśń - tę o Rigu.

Bycie "watcherem" nie jest tak ekscytujące jak chowanie się w rękawiczce olbrzyma.

 

A skoro on był tak wielkim "wojownikiem" i tylko wojownikiem... to jak wytłumaczysz tę inskrypcję:

kuril sarţuara far ţu nu funtin is tu ţur uigi ţik ţ(u)rsa trutin kuril

sarţuara uiţr aţrauari

Dla ułatwienia tłumaczenie na polski:

"Kurilu ran sprawdco, odejdź, zostałeś znaleziony. Thor cię uświęci (w znaczeniu wyganiania), Władco olbrzymów, Kurilu sprawco ran. Przeciw ropnemu krwawieniu."

 

Dobra rada na zakończenie: przestań dzielić na sztywne szufladki bogów, zacznij ich traktować jak starszych i silniejszych krewnych. Będzie Ci łatwiej zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... w jednym miejscu piszesz:

właśnie dlatego poza mitami i sagami posłałem m.in. Ciebie i do źródeł historycznych - bo tam znajdziesz funkcje Thora

a zaraz potem:

przestań dzielić na sztywne szufladki bogów, zacznij ich traktować jak starszych i silniejszych krewnych. Będzie Ci łatwiej zrozumie]

Co do dowcipnego "siedzenia na murze i machania nogami" to znowu ja zaproponuje Ci przeczytanie ponownie chociażby "Heroii Północy" Znajdziesz tam kilka sag które mówią o kłopotach w Asgardzie i nieobecności Thora. Zaznaczam ze nigdy nie uważałem Thora za jedynie li tylko wojownika. Jak wszyscy Asowie parał się on przecież magią

"Kurilu ran sprawdco, odejdź, zostałeś znaleziony. Thor cię uświęci (w znaczeniu wyganiania), Władco olbrzymów, Kurilu sprawco ran
, poezją itd. Cały temat odnosił się jednak do działania Mjolnira wiec wyrażając swój subiektywny pogląd stwierdzam, że w/w ma działanie aktywujące naszą siłę (ducha i ciała), zaradność, nieustępliwość, przebojowość a w znacznie mniejszym stopniu niż chociażby Pierścień Atlantów odbija złe energie czy negatywne myśli innych. Jednym słowem Młot Thora jako amulet ma nas wzmocnić a nie rozleniwić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnić tak. Nie używam pierścienia Atlantów, nie wiem jak działa i akurat w tym wypadku nie jestem zainteresowany, to nie mój krąg kulturowy. Natomiast tak jak Thor chroni ludzi tak i symbol z nim związany ma działanie ochronne - z nim (Thorem) wprost związane.

 

Ad. czytanie sag... tak się składa, że bardzo lubię źródła, ale widzę, że nie bardzo skojarzyłeś rękawiczkę olbrzyma ;-) Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaproponuje Ci przeczytanie ponownie chociażby "Heroii Północy"[...].

Jak wszyscy Asowie parał się on przecież magią , poezją itd. [...]

a w znacznie mniejszym stopniu niż chociażby Pierścień Atlantów odbija złe energie czy negatywne myśli innych..

 

eechh... Dziekuje, nie mam wiecej pytan.

Myslalem ze rozmawiam z kims powaznym.

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech... próbowalam odpowiedzieć na jakiś post o 10 wyżej... ;) - w świetle powyższej dyskusji kompletnie się to mija z celem ;)

Edytowane przez Hrefna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

eechh... Dziękuje, nie mam wiecej pytan.

Myslalem ze rozmawiam z kims powaznym.

:(

takie podejście nieco mnie dziwi... jeżeli dostrzegasz błędy w moim rozumowaniu to bardzo proszę wskaż je. Ja nie trzymam się kurczowo swoich przekonań. Jasne jestem uparty i jeśli uważam, że mam racje ciężko mnie przekonać ale jeśli czyjeś argumenty są niepodważalne to przecież nie jestem osłem do cholery :) Temat rozwijał się ciekawie a dyskusja mimo, że intensywna wnosiła wiele do mojego światopoglądu i postrzegania świata aż tu nagle taki komentarz:( Mało cierpliwości macie i mało chęci dzielenia się wiedzą :( A w temacie: Jakieś przykłady ochronnej mocy Mjolnira? Ja podam taki przykład: Na zawodach w fechtunku złamałem kości śródstopia ale mimo bólu mogłem wziąć udział w cuting-teście ... Według mnie Młot Thora dał mi potrzebną wytrzymałość ale nie ochronił przed złamaniem (wynikającym z mojej nieuwagi )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz... usiłujesz szukać amuletu dającego "niezniszczalność", "niewrażliwość", "nieuszkadzalność ciała", pozwalającego zatrzymywać pociągi i łapać samoloty w locie?

No to niestety nie ta droga i życzę powodzenia na dowolnej innej.

 

Dzielimy się wiedzą, gdy ktoś słucha, a Ty furt swoje, że Thor był od wojowników. Twoja droga, Twój wybór, Twoja wiara. Mi nic do tego, że nie tak było już powiedziałem, po co mam powtarzać?

 

A w temacie: ochrona zdrowia, lepsze zauważanie sytuacji potencjalnie groźnych dla dalszego bytowania (w zakresie jak najbardziej materialnym), wsparcie przy trudnych decyzjach.

Tyle, że wszystko to jest w relacji z Thorem i jego opieką a nie sensu stricte Mjolnirem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie usiłuje szukać amuletu dającego niezniszczalność... zresztą nic takiego nie napisałem. Nie napisałem też nigdzie ani nie poddałem w wątpliwość oczywistych faktów dotyczących sfer życia którymi opiekuje się Thor...uważam natomiast , że działanie Mjolnira jako amuletu jest bardziej wzmacniające niż ochronne.

A w temacie: ochrona zdrowia, lepsze zauważanie sytuacji potencjalnie groźnych dla dalszego bytowania (w zakresie jak najbardziej materialnym), wsparcie przy trudnych decyzjach.

Tyle, że wszystko to jest w relacji z Thorem i jego opieką a nie sensu stricte Mjolnirem.

Owszem ale działa on właśnie przez swój symbol.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego potrzebny jest IMHO jakiś (a nawet konkretny) związek z Nim.

 

No nie wiem - jeśli czuję, że ogarnia mnie choroba po czym po krótkiej modlitwie ustępuje, to wydaje mi się iż jednak jest to działanie ochronne a nie jedynie wzmacniające, być może różnimy się tu semantyką. Trudno jest w tym zakresie dyskutować z kimś, kto ma i inne spojrzenie na Thora i inne spojrzenie na symbolikę germańską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem ale jest taka dyskusja niezwykle rozwijająca :) Bo co to za rozmowa gdzie wszyscy się ze sobą zgadzają. Ja to widzę raczej jako właśnie działanie wzmacniające (Thor dodaje Ci sił abyś mógł pokonać chorobę) choć Twój punkt widzenia niezaprzeczalnie ma coś w sobie.. Co w takim razie sądzisz o runie Tiwaz (noszonej, wytatuowanej lub wygrawerowanej). Mój przyjaciel zaczął nosić symbol Tyra i po miesiącu dostał się do wojska (co wcześniej wg samego MON-u było zupełnie niemożliwe). Czy uważasz (a w zasadzie uważacie jeśli kogoś poza Szerszeniem nie znudziła ta dyskusja), że połączenie tych dwóch symboli jest bezpieczne? (myślę o "przeładowaniu" energią...swoistym energetycznym ADHD :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyr jest zupełnie innym Bogiem niż Thor. To wojownik, kaleki ale wojownik... i jego "sprawiedliwość" nie jest równoznaczna ze zgodą - to zawsze jest wygrana lub przegrana a nie rozejm a koszty wojny są po obu stronach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyrze po pierwsze, tatuowanie na stalej run nie jest dobrym pomyslem. Zadnej z nich. Slyszalam o pomyslach tatuowania calego futharku, ale nie wiem niestety jakie byly tego skutki. Ttauowanie runy daje taki wlasnie efekt - przeladowania.

Po drugie, naprawde odsylam cie do literatury bo jesli dobrze zrozumialam twoj post (a mam grypę, więc mogę się mylić;) to wlasnie pomysliłeś Tyra z Thorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tatuowania to również spotkałem się z opinią, że nie jest to najlepszy pomysł dlatego właśnie pytam bo chce usłyszeć zdanie ludzi zaznajomionych z tematem (a poza tatuowaniem... czy połączenie Tiwaz i Mjolnira uważacie za dobry pomysł?). Co do rozumienia i mojej pomyłki to jednak grypa dała o sobie znać :P Doskonale rozumiem różnice miedzy Thorem a Tyrem, poprostu dla mnie Thor jest bardziej wojowniczy niż dla was a, a co do Tyra...uważam, że jest on strasznie niedocenianym bogiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż Tyr już za dawnych lat został zdegradowany z funkcji głównego boga, wodza, przez stratę ręki.. Co może być powodem jego niedoceniania ;)

Ad polączenia, co chcesz osiągnąć tym połączeniem? To dwa zupełnie inne symbole..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie, a jako taki (czyli symbole o różnym działaniu...niech będzie ochronnym Mjolnir...choć dla mnie to raczej symbol wzmacniający...i zdecydowanie wzmacniający oraz niejako "moralizujący" czy może raczej "pomagający podążać słuszną drogą" symbol runiczny Tiwaz) powinny się nieźle uzupełniać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...w zasadzie to ja sam tego nie potrzebuje :) Zastanawiam się nad takim połączeniem dla kogoś kto generalnie chciałby być nieco bardziej przebojowy i zdecydowany. Dodatkowo relatywnie często miewa kłopoty ze zdrowiem i ma problem z rozbudową tężyzny fizycznej. Ponadto uprawia sport typu full kontakt (wiem jest hardcorowcem :P) Mężczyzna powyżej 25 roku życia...

 

Czy słuszną drogą, to rzeczy dyskusyjna... chyba że jedyna dopuszczalna słuszna to Twoja. Wtedy tak...

Tak no w zasadzie miałem coś takiego właśnie na myśli poprostu nie wiem jak to wyrazić dokładnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... takie podejście nieco mnie dziwi... [...] Temat rozwijał się ciekawie a dyskusja mimo, że intensywna wnosiła wiele do mojego światopoglądu i postrzegania świata aż tu nagle taki komentarz:(

Pozwolisz w takim razie Tyrze ze wyjasnie Ci powod tego komentarza - bo czytajac Twoje nastepne posty, uwazam ze takie wyjasnienie Ci sie nalezy :)

 

Napisał Tyr

zaproponuje Ci przeczytanie ponownie chociażby "Heroii Północy"[...].

Jak wszyscy Asowie parał się on przecież magią , poezją itd. [...]

a w znacznie mniejszym stopniu niż chociażby Pierścień Atlantów odbija złe energie czy negatywne myśli innych..

-------------

Napisal Ulf

eechh... Dziekuje, nie mam wiecej pytan.

Myslalem ze rozmawiam z kims powaznym.

 

Otoz, my - mam na mysli Szerszenia i mnie, gdy mowimy o tekstach zrodlowych, mamy na mysli ORYGINALNE teksty Edd czy sag w jezyku staronordyckim, lub ich dokladne tlumaczenia w jezykach pokrewnych z germanskiej grupy jezykowej, jako ze wystepuje tam najmniej przeklaman lingwistycznych w porownaniu z oryginalem. Do tekstow zrodlowych zaliczaja sie rowniez opracowania autorow antycznych czy wczesnosredniowiecznych pisane po lacinie. Tu masz do wyboru, przykladowo tylko z tych najbardziej znanych: Juliusza Cezara, Tacyta, Saxo Grammaticusa, Adama z Bremy czy Bede Wielebnego. Wielu Asatryjczykow uczy sie specjalnie jez. Old Norse, Islandzkiego, Norweskiego itp - by miec jak najblizsza stycznosc z oryginalem. Ja np. oprocz standardowej laciny, angielskiego i niemieckiego, w miare dobrze radze sobie z dolno i starodolnoniemieckim ktory powstal ze starosaksonskiego, bedacego blisko spokrewnionym z Duna Tung tzw. Pradunskim... czyli staronordyckim.

I wlasnie JA nazywam zrodlami to wszystko co powyzej napisalem - a Ty mi wjezdzasz z jakas zbeletryzowana opowiescia na podstawie nordyckiej mitologii. Wiec wybacz, ale nie wiem czy nastepnym razem nie kazesz mi przeczytac ponownie "Sagi o ludziach lodu" ;)

To raz.

Dwa - nieprawda jest ze wszyscy Asowie zajmowali sie magia i poezja, a juz Thor nie robil tego napewno. Gdybys wspomnial tu Wanow nie Asow, uznalbym ze ewentualnie jest o czym rozmawiac.

No i trzy - wymienienie jednym tchem Mjolnira i "Pierscienia Atlantow" u kazdego szanujacego sie czlowieka majacego cos wspolnego z nordycka sciezka religijna moze wywolac tylko wesolosc :P

 

Dlatego tez dalsza dyskusje uznalem za zbedna.

Jednak jak widze, i jak to teraz przyznaje, nieco przedwczesnie ;)

 

Tyr napisal

Bo co to za rozmowa gdzie wszyscy się ze sobą zgadzają. Ja to widzę raczej jako właśnie działanie wzmacniające (Thor dodaje Ci sił abyś mógł pokonać chorobę) choć Twój punkt widzenia niezaprzeczalnie ma coś w sobie..

 

Pytales gdzies wczesniej dlaczego akurat ochrona, i czym mozemy poprzec to stwierdzenie.

A wiec oprocz przekazow zrodlowych i opisow w nich zawartych, o ktorych juz wspominalismy - dla kogos majacego stycznosc ze Stara Wiara, tak jak czesto nazywana jest nordycka religia, jest sprawa oczywista ze Thor nas chroni.

Mjollnir pelni w asatryjskich rytualach podobna role jak w chrzescijanstwie krzyz. Chroni miejsca kultu i wyznawcow przed "zlymi silami" ( bez wzgledu jak bysmy te zle sily zdefiniowali ), uzywany jest do inwokacji Thora, do oczyszczania miejsc i ludzi ( tu mozna to ewentualnie powiazac to ze "wzmocnieniem" podczas choroby ;) ), do uswiecania run i innych przedmiotow - tak jak chrzescijanie czynia znak krzyza, poganie germanscy czynia znak mlota lub mlotem.

Jako przyklad moge Ci podac wezwanie Thora do ochrony miejsca ofiarnego :

Thor (Hammar) helga ve thetta ok hald vörd ok hindr alla illska

Thorze ( Mjollnirze) uswiec to miejsce, chron je swa moca, i zniszcz wszelkie grozace nam zlo.

 

Zreszta temat jest dosc obszerny i nie koniecznie akurat na TO forum ;)

 

Pozdrowienia

Ulf :)

Edytowane przez Ulf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok przyznaje bez bicia, że moja wiedza w tematach oryginalnych źródeł jest znikoma gdyż kiepsko u mnie ze zdolnościami językowymi (może poza angielskim;) ) Co do Heroii Rosa to nie była to zła książka i porównywanie jej z "sagą o ludziach lodu" jest mimo wszystko troszkę przesadzone:) Jeżeli chodzi o ochronną moc Thora to teraz rozumiem dokładnie czemu tak właśnie traktujecie jego symbol a jako, że nie jestem ślepy na siłę argumentów zaczynam również skłaniać się do takiego postrzegania rzeczy. Bez odpowiedzi pozostaje nadal pytanie o połączenie go z Tiwaz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że złocona taca nie jest Ci potrzebna. Otrzymałeś odpowiedź. Powiem szczerze, że nawet wpisanie "Tyr rune" daje w miarę satysfakcjonującą odpowiedź na wikipedii. Zwłaszcza jeśli powiążesz ją z wyżej przytoczonym przeze mnie poematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Bo jakies jajco z rozgwiazda u gory doczepili :P

I to Mjöllnir ma byc mocniejszy niz Tarcza Algizowa? On chroni, owszem. ale tylko wyznawcow Polnocnej Sciezki :) Wiec pozostan lepiej przy Tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

(można tez spróbować go oczyścić lub przezwyciezyc to co jest nie tak. )

Kiedyś nosiłem pentagram i to po siostrze ,kiedys siostra bawiła sie w satanizm z kolegą robili cos podobno z nim jakies rytuały czy cos , kiedy siostra przestała go nosic ja go zgarnołem te same klimaty ;) nosiłem kilka lat miałem wtedy 16 lat wiecie trudny okres :P .W końcu wylądował w portfelu twardym między dokumetami zawsze przy sobie troche mi sie zmienił swiatopodgąd .Z zdumieniem stwierdziłem ze pentagram sie rozpadł na kilka częsci metal z którego był zrobiony zrobił się miękki łamałem kawałeczki w palcach czułem ze to ma zwiazek z zmianami we mnie .A morze tylko ze starosci się rozpadł ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja mam młot thora ale jakoś dziwnie się czuję jak go noszę takie skurcze w okolicach mostka...wiem głupie uczucie ale to zwłaszcza na początku teraz już mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość SooYoung

hahaha "normalny", asatryjczycy to też normalni ludzie, z krwi i kości :)

 

Słowianin że Polak, czy że wierzysz w jakiegoś Światowida ? to może twój słowiański bóg nie dogaduje się z Thorem :P

 

Powiem ci na przykładzie jedzenia - tajska kuchnia najlepsza jest w Tajlandii i pasuje Tajom, dla europejczyka może skończyć się sraczką.

Tak samo z mieszaniem różnych systemów, stosowaniem różnych symboli nie znając ich historii, nie będąc zakorzenionym w danym systemie.

Wszystko można sprzedać, ale nie wszystko się sprawdza. Skoro źle się czujesz, przestań go nosić i poszukaj, kierując się intuicją takiego symbolu który do ciebie przemawia.

Edytowane przez SooYoung
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.

Zaciekawiony informacjami które przeczytałem w tym temacie, zakupiłem Mjolnir. Niestety nie nacieszyłem się nim zbyt długo, ponieważ gdy tylko wziąłem go w dłonie pękła górna część talizmanu do której przymocowany był rzemyk. Podejrzewam raczej zbyt miękki metal niż znak od Thora, ale chciałbym się dowiedzieć czy mogę naprawić taki talizman, czy raczej lepiej będzie jeśli się go pozbędę/zostawię w spokojnym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, jestem nowy na forum. Wiem, że już na ten temat były zakładane wątki, ale chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o młocie. Mam 17 lat, za miesiąc będę pełnoletni, tutaj pojawia się moje pytanie, czy przed osiągnięciem pełnoletności mogę nosić ten talizman? Teraz noszę pentagram. Poza tym chciałbym dowiedzieć się jak wygląda ten właściwy Mjollnir, bo w sieci jest strasznie dużo podróbek. Myślę, że właściwości tego talizmanu pomogły by mi w nawiązywaniu kontaktów, bo teraz nie jestem za bardzo rozgadaną osobą.

 

_____

 

Mimo wszystko doklejam ten post do istniejącego już tematu o Młocie Thora Adam1989

Edytowane przez Kobalt60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam nie wiedzialem gdzie z tym tematem to tu zaglądam :)

Na wstępie witam wszystkich!

Otóż mam wisior po dziadku,od kilku już miesięcy,nie znam jego Historii ale może chociaż tu mi powie ktoś czy ma on jakieś konkretne znaczenie.

Wisior jest wysadzany prawdziwym szmaragdem i rubinem. macie foto,czy ktoś się już spodkał z podobnym ??

Pozdrawiam!

Ps foto troszkę zamazane sorki.

http://imageshack.us/a/img853/7392/4kn6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...