Skocz do zawartości

Hezychaści - Chrześcijańska Gnoza


Wiedźmin

Rekomendowane odpowiedzi

W tym wątku chciałbym przybliżyć obecny od wielu wieków w Chrześcijaństwie Wschodnim mistyczny ruch Hezychastów.W wielu aspektach przypomina on ruchy mistyczne w innych religiach jak choćby Sufizm w Islamie. Uznaje on(w przeciwieństwie do wielu ortodoksyjnych ideologii), że mozliwe jest nawiązanie bezpośredniej, intymnej relacji między człowiekiem a Bogiem.Drogą do tego według jego twórców(m.in. Św. Grzegorza Palamasa) jest medytacja polegająca na wymawianiu modlitwy "Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj sie nade mną" połaczonej ze specjalnymi technikami.Polegają one na odpowiednim oddechu i przyjmowaniu okreslonej pozycji ciała(np. pochylenie głowy w stronę brzucha przy jednoczesnym wstrzymywaniu oddechu).Zgodnie z tradycją Kościoła Greckiego wielu mnichów praktykujących hezychazm otrzymywało liczne dary: widzenie przyszłości, zdolności leczenia chorób czy też doznawanie stanów ekstatycznych.

Św. Makary Wielki tak opisywał technikę Modlitwy Serca:

"Siedząc w spokoju swojej celi i skupiając umysł, wprowadź go - umysł - tą drogą, którą odbiera oddech, aby dotrzeć do serca. Popchnij go i zmuś do zstąpienia w serce razem z wciągniętym powietrzem. Gdy już tam się znajdzie, ustapi cierpienie i trud, i odczujesz radość i łaskę, a rzeczy, które miały nastąpić, same z siebie się zdarzą dla ciebie. Jak człowiek powracający do domu po dalekiej podróży przepełniony jest radością na widok dzieci swoich i żony, tak umysł, gdy zjednoczy się z duszą, wzbiera rozkoszą i niewypowiedzianą radością."

Ten tekst przypomina bardzo suficką medytację serca - Kalb. Również ona zakłada skupianie świadomości na sercu i intonowanie imienia boga - "Al-laa".

Dla zaznaczenia, że nie jest to jakiś odosobniony ruch sekciarski warto odnotować, że należeli do niego wielcy święci Kościoła Wschodniego: Makary Wielki, Jan Klimak, Jan Kasjan, Grzegorz Palamas, Grzegorz Synaita i wielu, wielu innych.

Ruch ten sięga swoją historią początków chrześcijaństwa. Za praojca uważa się Św. Makarego Egipcjanina, który uczył, że umysł oczyszczony z pożądania może osiągnąc poznanie Boga(z gr. gnosis tou Theu).

Głównym hasłem tego ruchu jest "Przebóstwienie Człowieka". Najlepiej oddają to pojęcie słowa słynnego hezychasty Św. ireneusza: „Syn Najwyższego stał się synem człowieczym, po to aby człowiek stał się Synem Najwyższego”.

Dla zainteresowanych link do strony Prawosławnego Seminarium Duchownego:

Hezychazm i jego wpływ na rozwój duchowoci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Szamanie Wiejski ,gnoza jest bardzo ciekawym zagadnieniem ,lecz gnoza jest jedna można się czasem spotkać z błędną opinią, że mistycyzm rodzi się w ramach jakiejś religii – stąd takie terminy jak „mistyk chrześcijański” lub „mistyk islamski”. U niektórych, zwłaszcza anglojęzycznych autorów, może to być jedynie skrót myślowy, jednakże w większości przypadków błąd ten rodzi się z niewłaściwie pojmowanego terminu „mistycyzm”. Powstaje wiele nieporozumień, które doprowadzają do dzielenia mistycyzmu na chrześcijański, islamski, judejski, sikhijski, a nawet mistycyzm wschodni i zachodni, dawny i współczesny, tradycyjny i zmodernizowany itd. Tymczasem mistycyzm jest jeden, ponadczasowy, niezależny od wpływów religijnych i kulturowych. Prawdziwym mistykiem jest ten, który naucza odwiecznych, niezmiennych nauk mistycznych w takim samym jak zawsze, od wieków niezmienionym stanie.

 

Na samym dole forum zamieściłem ciekawy artykuł na temat autentycznej Gnozy -jako Boskiej wiedzy ,więc polecam każdemu kto interesuje się religijnością w ogóle.

Edytowane przez Pit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mistyczną Gnozę ,czyli Gnozę w ogólności trudno poznać za pomocą ,zmysłów,formułek,rytuałów itp.Sam miewałem i miewam doświadczenia mistyczne ,a doświadczenia mistyczne to wejście w stan umysłowy THETA najgłębszego stanu umysłu (głęboki sen bez marzeń sennych ,hipnoza,głęboka medytacja) ,naszej duszy naszego wnętrza itp. i bezpośrednie doświadczenie Boga ,prawdziwego samego siebie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...