Skocz do zawartości

Asatoma Sad Gamaya


Gość Lianna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Lianna

Om Asatoma Sadgamaya  to shanti mantra - mantra przynosząca spokój i równowagę oraz harmonię. Pochodzi z Upaniszad - wedyjskich tekstów objawionych (czyli Shrutti). Dokładna data powstania Upaniszad jest niewiadoma, tj. niektóre źródła podają III w.p.n.e. inne nawet VIII w.p.n.e.

Słowo shanti pochodzi od sanskryckiego rdzenia ‘sham’ które oznacza ‘pozostać w spokoju/pokoju’.  A więc ta mantra jest sposobem na tworzenie spokojnej atmosfery w umyśle, dlatego dobrze jest powtórzyć 3 razy na sam koniec “Szanti Szanti Szanti”.

 1 linijka: prowadź mnie od nieprawdy - 'asato' do prawdy - 'sad' (sat)

2 linijka: prowadź mnie od ciemności, inercji 'tamaso' do światła 'jyotir'

3 linijka: prowadź mnie od śmierci, od materii która umiera i jest skończona 'mrityor' do nieśmiertelności, do tego co jest wiecznie żywe 'amritam'

4 linijka: Om pokój pokój pokój - szānti

 

 

 

http://www.sutraserca.pl/om-asatoma-mantra/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Asato-ma to wielka, uniwersalna modlitwa (mantra), niezmiennie intonowana przez wielu mędrców.
Została ogłoszona w Upaniszadach (Brihadaranjaka, 1.3.28) jako oczyszczająca formuła modlitewna.

 

Ja wolę mantry oryginalne, bez upiększeń, chociaż czasami wstawki instrumentalne ew. wokalne do zniesienia. Poniżej kompilacja, ale tą mantrę śpiewają ludzie zwykli, a nie tylko wokaliści ;p 

 

 

  • Cool 1
  • W punkt 1
  • Super 1
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Asatoma to jedna z moich ukochanych mantr. Jasne, że w wykonaniu z Sai Babą, bo ja wolę jak najbardziej naturalne dźwięki. Ale najbardziej chodzi mi o przekaz, a ta, obok Gayatri, jest super uniwersalna, to są klucze do wszelkich innych "spełnień".

  • Lubię to! 4
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer zmienił tytuł na Asatoma Sad Gamaya
  • 3 miesiące temu...
  • Administrator

Obok Gayatri ta właśnie mantra powinna być codziennie intonowana. Jest uniwersalnie zrozumiała i niesie modlitwę / prośbę o to co najważniejsze :) 

  • Lubię to! 1
  • Medal 1
  • W punkt 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Ekspert
W dniu 2.07.2021 o 10:47, Ismer napisał:

Obok Gayatri ta właśnie mantra powinna być codziennie intonowana. Jest uniwersalnie zrozumiała i niesie modlitwę / prośbę o to co najważniejsze :) 

 

Potwierdzam, tzn. chodzi o działanie.  I nie chodzi tylko o rozwój świadomości pozwalający dostrzec i zrozumieć te kluczowe dla człowieka prawdy, ta mantra umożliwia również dostrzeżenie i zrozumienie tzw. ukrytych przyczyn zdarzeń a jeśli nie, to przynajmniej tak "kieruje" człowiekiem, by ten kierował własnym życiem w sposób odpowiedzialny. A rozwiązania pojawiają się same :) 

  • Lubię to! 3
  • W punkt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer podpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...