Skocz do zawartości

Karty kipper a karty cygańskie


Makrela

Rekomendowane odpowiedzi

  • Ekspert

A właściwie czym różnią się karty figurujące pod nazwą "kipper" od tych figurujących pod nazwą "cygańskie? bo ja widzę niewielkie różnice w ilości kart, niektóre różnią się kilkoma obrazkami, ale w gruncie rzeczy są to takie same treści. 

  • Lubię to! 5
Odnośnik do komentarza
Gość Stilla

Są do siebie podobne (też mają 36 kart), ale to nie są te same karty. Oba to zdaje się wynalazki niemieckie, podobnie jak Lenormand, stąd zapewne ich podobieństwo do siebie (chociaż moim zdaniem Lenormand to inna para kaloszy, mimo wszystko. Ale zdradza zamiłowanie Niemców do małych, prostych systemów - czytałam gdzieś, że tarot wcale nie jest taki super popularny w Niemczech jak u nas, gdzie traktujemy go jak oczywistość, a o innych kartach mało kto słyszał). Miałam przygotowany długi post porównujący aż cztery systemy (Lenormand, Kipper, Cygańskie i Sybillę, która też jest w pewnym sensie kartami cygańskimi, tylko ma więcej kart).

 

We wszystkich jest trochę wspólnych kart, a trochę takich, których nie ma w innym systemie. Na przykład: w małej talii cygańskich (tej białej) jest Wdowiec, Wdowa albo Zazdrość, w Kipperach takich kart nie ma wcale, a w czarnej Sybilii pojawia się tylko Wdowiec. W Kipperach i Sybilli pojawia się karta "Więzienie" i "Pokój", w małych białych Cygańskich nie ma takich kart. W Sybilli masz kartę "Poszukiwacze przyjemności", "Dumę", "Frywolność", "Kupca" albo "Żonę" i nie znajdziesz ich w żadnej innej talii. Ogółem, te rodzaje talii są między sobą bardzo przemieszane, z drugiej strony każda ma coś charakterystycznego tylko dla siebie. Ja osobiście czuję lekki sprzeciw, żeby je wszystkie nazwać "kartami cygańskimi", później ciężko by było się dogadać kto czym właściwie wróży i dlaczego jeden ma takie karty, a inny nie, a za to ma takie.

Na moich zdjęciach pewnie będzie guzik widać (psuje mi się aparat w komórce, przestał ostrzyć) i karty rozpoznają te osoby, które znają już te karty. Ale będzie chociaż widać ilość kart. Poniżej zestawienie Kipperów i 36-kartowej talii Cygańskich. Ułożyłam karty, które moim zdaniem mają do siebie najbardziej zbliżone znaczenia:

IMG_20200703_145709_HDR.thumb.jpg.a0696920b4d714005b198ac116bfb92b.jpg

Clipboard01.thumb.jpg.7cea9528e013899a495df8d2ba3a2012.jpg

 

Osoba główna - Lover (Kochanek)
Osoba główna - Sweetheart (Kochanka)
Szczęśliwe zakończenie w miłości - Love (Miłość)
Troski i nieprzyjmeności - Sadness (Smutek)
Osoba sądownictwa - Judge (Sędzia)
Nieoczekiwane pieniądze - Unexpected Joy (Nieoczekiwana radość)
Dziecko - Baby (Dziecko)
Smutna wiadomość (tak naprawdę to nie jest zła karta, czy wiadomość będzie poz. lub neg. mówią karty obok) - Message (wiadomość)
Stan małżeński - Marriage (małżeństwo)
Osoba wojskowa - Officer (Oficer)
Złodziej - Thief (Złodziej)
Wielka wygrana - Money (Pieniądze)
Osoba fałszywa - Falseness (fałszywość)
Przypadek zgonu - Death (Śmierć)
Dom - House (Dom)
Spotkanie - Visit (wizyta)
Wielkie szczęście - Fortune (fortuna)
Otrzymanie Podarunku - Gift (Prezent)
Podróż - Journey (Podróż)
Jego myśli - Thoughs (Myśli)
Dobry list - Letter (List)
Krótkotrwała choroba - Malady (Choroba)
Nadzieja/Rozległa woda - Hope (Nadzieja)

 

******
 

Tutaj karty, które moim zdaniem są charakterystyczne tylko dla tych talii, chociaż jakby się uprzeć, to dałoby się je jeszcze dopasowywać (w sumie karta Oczekiwanie z Kipper i Desire z Cygańskich są trochę podobne). Niektóre pasują znaczeniami do tych, które już pokazałam u góry. Na przykład druga karta w Kipperach (ta zielona z krzyżykiem, u góry po lewej) to "Długa podróż" - pasowałaby do karty "Podróż" z cygańskich, tyle... że w Kipperach już pokazałam taką kartę (W Kipperach jest "Podróż" i "Długa podróż").

 

IMG_20200703_150006_HDR.thumb.jpg.713ae717b780f53b195cf5b343cbefc8.jpg

 

Kipper:

 

Otrzymanie zaszczytów
Długa Podróż
Zmiana
Pokój stołowy
Łaskawy Pan
Ponure myśli
Zamożny Dobrodziej
Sąd
Więzienie
Praca/Zajęcia
Oczekiwanie
Zamożna Panna
Łaskawa Pani

Cygańskie: 

 

Misfortune (Nieszczęście)
Enemy (wróg)
Some money (trochę pieniędzy)
Contancy (stałośc)
Desire (pożądanie, oczekiwanie?)
Jealousy (Zazdrość)
Loss (Strata)
Widower (Wdowiec)
Merriment (Radość)
Anger (Gniew)
Ecclesiastic (Duchowny)
Fidelity (Wiernośc)
Widow (Wdowa)
 


******

 

A tutaj zestawienie które robiłam dla 36-kartowej talii Cygańskich i dużej Sybilli. Z prawej karty pokrywające się 1:1.

Z lewej (te białe) to karty charakterystyczne tylko dla małych cygańskich. Na dole (czarne ramki) to karty występujące tylko w Sybilli.


IMG_20200615_002014_HDR.thumb.jpg.2cb67775db2bc0395f4718757be776f1.jpg
 

Edytowane przez Ragna
Odnośnik do komentarza
  • Ismer podpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...