Jump to content

Alejandro Jodorowsky


Ismer
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

Zainspirowana czatową rozmową postanowiłam sprawdzić, jakie to też ma kółko pan Aleksander. Okazało się, że nie dość iż nie ma godziny urodzenie, to jeszcze podawane są dwie daty urodzin 7 lub 17 lutego 1929 r. Wobec tego zamieszczam dwa kółka + zarys tej postaci i zapraszam do typowania, która data bardziej pasuje do jego profilu :D 

 

Alejandro Jodorowsky urodził się w chilijskim mieście  Tocopilla w 1929 roku. 

Jest to reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramaturg, aktor, producent, kompozytor, muzyk, autor komiksów, współzałożyciel (obok Arrabala i Topora) „Ruchu Panicznego”, autor bestsellerowych powieści oraz książek poświęconych duchowości.
Najbardziej znany ze swoich awangardowych filmów, był „czczony przez entuzjastów kultowego kina” za swoją „pełne przemocy surrealistyczne obrazy i hybrydę mistycyzmu i religijnej prowokacji” (Kret, Święta góra, Święta krew)
Jest również tarocistą i terapeutą, twórcą dwóch nowych (szokujących) technik terapeutyczych (psychomagii i psychogenealogii) - systemu samorozwoju z pogranicza psychoterapii i szamanizmu.

Jodorowsky poświęcił prawie dekadę na rekonstrukcji oryginalnej formy Tarota Marsylskiego, który stanowił dla niego bazę wyjściową do terapeutycznej pracy w trzech obszarach: psychomagii, psychogenealogii i masażu inicjacyjnego. 


Psychomagia ma na celu uzdrowienie psychicznych ran odniesionych w życiu. Terapia ta opiera się na przekonaniu, że wykonywanie pewnych czynności może bezpośrednio oddziaływać na nieświadomy umysł, uwalniając go od serii urazów, z których część, zdaniem praktyków terapii, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.
Psychogenealogia obejmuje badanie osobowości pacjenta i jego drzewa genealogicznego, aby jak najlepiej odnosić się do ich konkretnych źródeł. Jest podobna, w swoim fenomenologicznym podejściu do ustawień rodzinnych zapoczątkowanych przez Berta Hellingera. 

Psychogenealogia posłużyła za kontekst dla napisanej przez niego powieści Donde mejor canta un pájaro. Psychomagia została natomiast użyta przez niego w powieści El niño del jueves negro.
Jodorowsky omówił obie te techniki w książce Psychomagia, w autobiografii Taniec rzeczywistości oraz w napisanej wraz z Marianną Costa książce Métagénéalogie: L’arbre généalogie comme art, thérapie et quète de Soi.
Napisał również dwie książki na temat terapeutycznego zastosowania tarota: La vía del Tarot (we współpracy z Marianną Costa) oraz Yo, el Tarot.

Do tej pory opublikował ponad 23 powieści i traktaty filozoficzne, a także dziesiątki artykułów i wywiadów, ma też na swoim koncie kilka książek na temat swoich metod terapeutycznych, z których w Polsce najbardziej znane są Psychomagia, Podręcznik psychomagii i ostatnio wydana Metagenealogia oraz autobiograficzne Taniec rzeczywistości, Mistrz i czarownice.

 

Przez ćwierć wieku Jodorowsky prowadził bezpłatne zajęcia i wykłady w kawiarniach i na uniwersytetach w  Paryżu. Zazwyczaj takie kursy lub rozmowy rozpoczynały się w środowe wieczory jako lekcje wróżenia z tarota i kończyły się godzinną konferencją, również bezpłatną, w czasie której uczestnicy brali bezpośredni udział w ustawieniach genealogicznych.
Na tych konferencjach Jodorowsky zdobywał zwolenników swojej filozofii, która zajmuje się rozumieniem nieświadomości jako „nad-ja”, składającej się z wielu pokoleń żyjących lub zmarłych krewnych rodziny, i mającej wpływ na psychikę potomka, jego zachowania, rany psychiczne i związane z nimi kompulsje . Ze wszystkich swoich prac Jodorowsky uważa tą terapię  za najważniejsze osiągnięcie w swoim życiu.
Chociaż takie zajęcia odbywają się tylko w wyspiarskim świecie paryskich kawiarni, poświęcił tysiące godzin swojego życia na nauczanie i pomaganie ludziom by mogli „stać się bardziej świadomymi”, jak to ujął.

 

System terapeutyczny Jodorowsky’ego zakłada, że niemożliwym jest dotarcie do nieświadomego umysłu za sprawą racjonalnych rozwiązań, dlatego należy posługiwać się językiem snów, poezji i aktów symbolicznych, które oddziałują na głębszym poziomie. Dzięki temu można pozbyć się stłumionej traumy z dzieciństwa, obudzić głęboko skrywane emocje czy pokonać głęboko zakorzenione lęki.
Każdy akt psychomagiczny działa na podobnej zasadzie, czyli przekształceniu negatywnego ładunku emocjonalnego w szereg inscenizowanych aktów symbolicznych, które umożliwią pozbycie się psychologicznego jarzma utrudniającego życie.


Psychomagia to najważniejsze dzieło Jodorwsky'ego, przedstawiające system terapeutyczny posługujący się siłą wyobraźni, mocą aktów symbolicznych. Psychomagia to magia pozbawiona przesądów, dzięki której można wyczarować swoje życie na nowo. Jodorowsky inspiruje się medytacją, sztuką, snami, pewnymi uświęconymi substancjami, magią, alchemią, językiem, poczuciem humoru i tarotem. Jednocześnie nie toleruje żadnych dogmatów oraz kultów „guru”, wychodząc z założenia, że wszyscy jesteśmy dziedzicami (i ofiarami) swych genealogii i biografii, w związku z czym tylko my sami możemy pisać swoje życie.

 

„Nauczam ludzi wyobraźni. Przez większą część życia nie zdajemy sobie sprawy z tego, czym może być wyobraźnia, nie jesteśmy nawet w stanie pojąć, jaki może być jej zasięg. Ponieważ, oprócz wyobraźni intelektualnej, istnieje też wyobraźnia zmysłów, wyobraźnia seksualna, wyobraźnia cielesna, wyobraźnia ekonomiczna, wyobraźnia mistyczna, wyobraźnia naukowa... Wyobraźnia obejmuje każdy teren, nawet ten, które nazywamy „racjonalnym”. Jest wszędzie. W związku z tym powinno rozwijać się ją tak, by móc rozpatrywać rzeczywistość nie tylko z jednej perspektywy, ale z wielu punktów widzenia. Zazwyczaj wizualizujemy wszystko zgodnie z wąskim paradygmatem naszych wierzeń i uwarunkowań. Z rzeczywistości, tajemniczej i tak rozległej jak nieprzewidywalnej, odbieramy tylko to, co zostanie przefiltrowane przez nasz małostkowy punkt odniesienia. Aktywna wyobraźnia jest kluczem do wyższej wizji, pozwala spojrzeć na rzeczywistość z innych punktów widzenia, nie naszych; pozwala myśleć i odczuwać zgodnie z różnymi punktami odniesienia. Tym właśnie jest prawdziwa wolność: zdolnością do wychodzenia poza samego siebie, przekraczania granic naszego małego indywidualnego świata i otwierania się na wszechświat. Zależy mi na tym, by czytelnicy tej książki docenili terapeutyczną moc wyobraźni. Psychomagia stanowi tylko zastosowanie tej realnej siły.”

 

źródło: Wikipedia i strona Okultura.

 

 

  • Super 5
Link to comment
Share on other sites

  • Administrator

Kosmogramy z powodu braku daty urodzenia są oczywiście bez domów, lecz jeśli ktoś chce, może pokusić się na ustalenie ascendentu. Fotki pana Alejandra można znaleźć w necie.

 

Tu mamy układ planet w dniu 17 lutego:

 

cc579a995427342a.jpg

 

 

a tu w dniu 7 lutego:

 

5d6b8892f4ec1881.jpg

 

 

 

  • Like 3
  • Super 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Moderator

To ciekawe, te kółka mają trzy bardzo istotne różnice: 

 

17 lutego: Merkury i Słońce w Wodniku, ale Merkury wolny, nie spalony

7 lutego: też obie planety w Wodniku, ale tu koniunkcja i spalenie Merkurego, z tym, że w znaku dla Merkurego przyjaznym (niektórzy uznają jego wywyższenie w Wodniku)

 

17 lutego: Uran i Wenus w Baranie, aspekt w rozłażącej się koniunkcji separacyjnej

7 lutego: też obie planety w Baranie, ale koniunkcja w aspekcie ścisłym,

 

17 lutego: Księżyc w Bliźniętach

7 lutego: Księżyc w Koziorożcu

 

Postawiłbym na 7 lutego.  Jego dzieciństwo i dorastanie było trudne, a Księżyc zdecydowanie lepiej pasuje do "uzdrawiania ran psychicznych", jest też Jodorowsky bardzo wytrwały i staranny, poświęcił naprawdę dużo czasu na naukę wiedzy tajemnej, co zaowocowało stworzeniem nowatorskiej metody terapeutycznej: psychomagii i psyhogenealogii - systemu samorozwoju z pogranicza psychoterapii i szamanizmu. A szamanizm to jest sięganie do korzeni. Nowatorskie i szokujące są te jego metody (Uran w Baranie) a „pełne przemocy surrealistyczne obrazy i hybryda mistycyzmu i religijnej prowokacji” to dzieło koniunkcji Wenus, tej ścisłej koniunkcji, a sam trend i ten szok zależny jest również od Urana (jako władcy koniunkcji Wodnika) a szerokie horyzonty są właściwe Strzelcowi (Saturn jako władający tą koniunkcją).

Jedną z właściwości spalenia jest to, że spalona planeta w natalu praktycznie traci logiczną orientację - myśli  / działa metaforami i przenośniami, a więcej metafor niż u niego trudno jest znaleźć :D dlatego wybrałem tą właściwość spalenia Merkurego. 

Koniunkcja Merkurego i Słońca napędzana jest też energicznym i wiecznie szukającym informacji Marsem i jest to podkreślone znakami intelektu, przekazu tejże informacji i w ogóle wszelakiego rodzaju wiedzy, a przecież Jodorowsky szukał tej wiedzy wszędzie gdzie się dało, co jest typowe dla Bliźniąt.

"System terapeutyczny Jodorowsky’ego zakłada, że niemożliwym jest dotarcie do nieświadomego umysłu za sprawą racjonalnych rozwiązań, dlatego należy posługiwać się językiem snów, poezji i aktów symbolicznych, które oddziałują na głębszym poziomie. Dzięki temu można pozbyć się stłumionej traumy z dzieciństwa, obudzić głęboko skrywane emocje czy pokonać głęboko zakorzenione lęki. - typowy koziorożcowy Księżyc.
Każdy akt psychomagiczny działa na podobnej zasadzie, czyli przekształceniu negatywnego ładunku emocjonalnego w szereg inscenizowanych aktów symbolicznych, które umożliwią pozbycie się psychologicznego jarzma utrudniającego życie."

 

No i Pluton w Raku, ogólnie wpływa on na relacje rodzinne, a 7 lutego tworzy kwinkunks z koniunkcją Słońce-Merkury, aspekt niby mały (w co wątpię, on jest ważny) ale upierdliwy i wymagający uporządkowania, co się też stało, a z tego co czytałem, to te jego przykre doświadczenia z rodziną bardzo wpłynęły na końcowy wynik "wynalezienia" nowatorskiej metody tudzież na rozładowanie jego własnej rodzinnej traumy. 

 

To tak w skrócie, ale jak dla mnie to są najważniejsze układy tego horoskopu, bez domów trudno coś orzekać, lecz kminię, że tutaj to te koniunkcje są znaczące a nie luźne aspekty z 17 lutego + ten Księżyc, bardzo charakterystyczny tak dla jego ścieżki życiowej jak i dla trudnych i emocjonalnych przeżyć. 

 

  • Medal 1
  • Super 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...