Skocz do zawartości

medytacja a sen


Morthinius

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanko. Czy medytacja i przebywanie w lekkim transie(na falach Alpha) moze czesciowo zastapic sen? Tzn. czy mozna czesc nocy spedzac na medytacji, a spac np. tylko przez 5 godzin, i czy nie spowoduje to niewyspania?

Bardzo bym sie ucieszyl z odpowiedzi na "tak", bo od zawsze uwazam spanie za okropna(ale niestety konieczna) strate czasu. Za to medytacja - jestem nastawiony jak najbardziej pozytywnie :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morthiniusie, może zastąpić. Można tak robić w sytuacjach nagłej potrzeby, gdy np. nie ma czasu na sen, a trzeba być wyspanym.

Czy można regularnie w ten sposób zastępować sen? - to zależy od umiejętności. Ale raczej bym się skłaniał do zastępowania tylko w potrzebie, bo sen wcale nie jest aż taką stratą czasu.

Na dodatek, można medytować w czasie snu. Wtedy i ciało i dusza są zadowolone :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, no to sprobuje dzisiaj troche dluzej w nocy pomedytowac :) Ale przyszla mi do glowy jeszcze jedna rzecz: Najlepiej wypoczywamy w czasie glebokiego snu, kiedy to mozg pracuje na falach Delta. Natomiast przy medytacji dochodzimy raczej tylko do fal Theta, wiec nie osiagamy tego co przy glebokim snie. Ale przetestowac nie zaszkodzi, jutro weekend :)

 

A co rozumiesz przez medytowanie w czasie snu?

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ważna rzecz. Rodzajów medytacji jest wiele i nie każda z nich zastąpi sen.

Najlepiej to robić przez skupienie się na rytmach wewnątrz własnego ciała. Gdy spróbujesz, po pewnym czasie na pewno któryś z rytmów poczujesz. Jeden z nich znasz, bo to jest oddech. Potem można poczuć rytm serca. Potem inne, jedne szybsze, inne wolniejsze.

Skupiając się na nich, można dać ciału to, co otrzymuje w czasie normalnego snu, a nawet więcej.

 

A co rozumiesz przez medytowanie w czasie snu?
Można oczyścić swoją świadomość na tyle, że będzie zachowana w czasie snu, nawet głębokiego. Już samo to jest medytacją.

Nie od razu to zrobisz, trzeba cierpliwości, ale można to osiągnąć.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, no to sprobuje dzisiaj troche dluzej w nocy pomedytowac :) Ale przyszla mi do glowy jeszcze jedna rzecz: Najlepiej wypoczywamy w czasie glebokiego snu, kiedy to mozg pracuje na falach Delta. Natomiast przy medytacji dochodzimy raczej tylko do fal Theta, wiec nie osiagamy tego co przy glebokim snie. Ale przetestowac nie zaszkodzi, jutro weekend :)

 

A co rozumiesz przez medytowanie w czasie snu?

 

Morthiniusie Osoba zaawansowana w medytacji potrafi być świadoma podczas snu, nawet w fazie bez marzeń sennych. Doświadcza wtedy tej głębokiej, duchowej obecności w stanie delta, jako najbardziej naturalnego stanu.Sam medytuję już 13 i pół roku ,wcześniej lata temu też nie myślałem że można być w głębokiej medytacji ,a tylko w to wierzyłem,dopuki się osobiście nie przekonałem.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...