Jump to content

Głęboka nieświadomość


Pit
 Share

Recommended Posts

Witam ,chciałem zamieścić ciekawy artykuł ,choć nie nowy to wciąż aktualny,potrzebowałem czasu żeby pisma C.G.Junga zrozumieeć jak ważne ich zrozumienie jest w rozwoju duchowym, to właśnie głęboka nieświadomość ,można tam dotrzeć tylko za pomocą głębokiej medytacji ,hipnozy,autohipnozy,i marzeń sennych ,stąd wiele niezwykłych symboli we śnie . Teoria archetypów wg Junga:

Akceptując istnienie instynktów, biologicznych reakcji dziedziczonych z pokolenia na pokolenie służących przetrwaniu, Jung wyróżnia i podkreśla ogromne znaczenie gotowych, uniwersalnych form pojawiających się psychicznych przeżyć.

Formy te wspólne są całej ludzkości, jako psychologiczne odpowiedniki instynktów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzorce zachowania, odczuwania i myślenia – w sytuacjach spotykających każdego człowieka, Jung nazwał archetypami, i zbudował na tych jego zdaniem weryfikowalnych empirycznie pojęciach tak samo złożoną jak i niesamowicie ciekawą teorię istnienia archetypów.

Archetypy w psychologii analitycznej Junga reprezentują głęboką warstwę psychiki – nieświadomość zbiorową. Są to pra-obrazy podstawowych znaczeń psychologicznych, „dominanty kolektywne”, „dominujące prawa”. Archetypy żyją swoim życiem w psychice jednostki – organizując całość jej życia symbolicznego. Oddziaływują one na sposoby zachowania się jednostki, jej wierzenia, ideologie, sposoby myślenia.. Ich skutki działania niekiedy są określane jako efekty „psychologicznej konieczności”.

Jung wyprzedza poprzez swoje podejście sposób myślenia Freuda, który zakładał tylko i wyłącznie istnienie naturalne siły o znaczeniu biologicznym. Nie mniej jednak – jak przyznaje Jung – to Freud jest inicjatorem, odkrywcą kulturowego podłoża psychiki – m. in. poprzez stworzenie pojęć popędu życia Erosa oraz śmierci Tanatosa. Jednak w końcu to Jung rozwija i buduje system osobowości uwzględniający archetypy.

Archetypy wraz z instynktami nawzajem na siebie wpływając tworzą wspólną wszystkim ludziom właściwości – oddziaływują tym samym na sferę świadomą, jaką jest ego i persona. Kontakt ego z archetypami dodaje psychice energii – pochodzącej z siły symbolu. Właśnie dlatego ideologie oraz religie mają tak wielki wpływ na psychikę. To one wykorzystując siłę symboli zmieniają, potęgują wyrazistość, realność postrzeganych treści przesłań wiary i dodają sił czy też same wkraczają do życia człowieka zmieniając je, spójnie organizując. Niejako poprzez kontakt ego z archetypem psychika pozwala na wpuszczenie do środka tego wszystkiego, co wspólne całej ludzkości. Jest to niezwykle ciekawe zjawisko, symbole uaktywniają bowiem szereg skojarzeń, odczuć, przeżyć wewnętrznych jednostki. Symbol kieruje strukturą myśli, wpływa na ich ciąg, czy też w końcu – nadaje sens życiu.

Teorie Junga jest bardzo trudno odnieść do badań empirycznych, porusza on bowiem zagadnienia nie dające się zmierzyć ani wystarczająco bogato zdefiniować, aby ująć sedno jego myśli. Jung jest przeciwnikiem obiektywizowania zjawisk psychicznych standardowymi metodami psychometrycznymi, uważa bowiem, że rzeczywistość psychiczną cechują zjawiska jakościowe i jako taka ma ona naturę obiektywną.

Link to comment
Share on other sites

Przeczytalam juz cos nie cos na ten temat,a ta strona naprawde fajna..jedni mówia,ze przepowiednie na temat roku 2012,wszystkie sa bledne,a ja uwazam,ze byloby to niemozliwe,ze tyle osób w róznych czasach,wiekach powiedzieli to samo..:)

 

Polska na pewno odegra jakas powazna role,gdy dojdzie do kolejnej wojny swiatowej. Wierze w to.Wielka zmiana calego spoleczenstwa.:)

Jeszcze raz wieeeeelkie dzieki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...