Skocz do zawartości

Dynia nie tylko na Halloween


Gość Jaga_Wiedzma

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jaga_Wiedzma

Dynia jest dobra nie tylko na Halloween. Oto co wyszperalam o dyni w necie:

 

Dynia zwyczajna jest cenną rośliną użytkową. Zazwyczaj nie doceniamy jej walorów, podczas gdy np. w kuchni japońskiej jest ona cenionym przysmakiem, z którego robi się wiele potraw, m.in. słynną tempurę (używa się tu miąższu dyni i zasmaża go w cieście).

 

Owoce dyni są bogate w biologicznie aktywne substancje (m.in. alkaloidy i fitosterole).

Cennym składnikiem leczniczym są też nasiona dyni (zawierają sporo betakarotenu i soli mineralnych). Mają poważne działanie zdrowotne; poleca się je m.in. pryz problemach z prostatą. Popularne są tez terapie przeciwrobaczycowe - nasiona dyni (zawarta w nich kukurbitacyna) zabijają tasiemce, owsiki i glisty. W tym celu należy na czczo zjeść około 300 gramów obranych, świeżych nasion dyni (można w dwóch porcjach po 150 gram w odstępie pół godziny), a po dwóch godzinach zażyć środek przeczyszczający

 

DYNIA

Miąższ i sok z tego okazałego warzywa mogą nam pomóc przeprowadzić skuteczna dietę w celu zmniejszenia zapasów tkanki tłuszczowej. Nasiona dyni hamują procesy starzenia organizmu. Badania naukowe dowiodły, że w tym okrągłym warzywie znajduje się zaskakująco dużo wartościowych składników.

 

Miąższ dyni obfituje w wodę i błonnik. Pobudza trawienie, ma zdolność wiązania toksyn, np. związków żółciowych i tłuszczu, i eliminowanie ich z organizmu. Enzymy zawarte w treści pokarmowej umożliwiają odciążenie trzustki, która wtedy może produkować mniejszą ilość lipaz (enzymów rozkładających tłuszcz).

 

Sok z dyni jest najlepszym napojem warzywnym. Jest idealnym połączeniem witamin i składników mineralnych, miedzi, żelaza, magnezu, potasu, w proporcjach odpowiadających potrzebom organizmu. Dynia wypłukuje zbędne produkty przemiany materii, reguluje gospodarkę wodną i działa odchudzająco.

 

Ogromne bogactwo kryją w sobie nasiona dyni. Każde z nich to istny skarb substancji biologicznych. W 45% składają się z wysokowartościowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do oddychania komórkowego, budowy ścian komórkowych, transportu cholesterolu, czynności gruczołów, dla skóry i błon śluzowych. Pestki dyni wspierają bezpośrednio witaminę D w procesie przemiany wapniowej, pomagają w przetworzeniu zawartych w dyni karotenów w cenną witaminę A. Nasiona dyni zawierają poza tym mnóstwo kwasów nukleinowych, które odmładzają i naprawiają komórki organizmu, zapewniają ich zdrowszy wzrost.

 

Lecznicze właściwości dyni:

- wzmacnia układ odpornościowy

- pobudza trawienie i odtruwa jelita

- zaopatruje organizm w witaminę D

- pomaga zredukować tkankę tłuszczową

- obniża poziom tłuszczów we krwi, odciąża trzustkę

- wzmacnia osłonki włókien nerwowych, działa uspokajająco

- działa moczopędnie, pomaga w dolegliwościach nerek i gruczołu krokowego

 

Pestki dyni

Kto chce zachować sprawność i dobrą figurę, lub je odzyskać, powinien sięgać po pestki dyni. Małe płaskie nasiona zawierają prawie wszystkie mikroelementy, wiele witamin i wyjątkowo dużą ilość cennego, biologicznie aktywnego fosforu, niezbędnego do pozyskiwania energii komórek organizmu. Garść pestek dyni w samochodzie, na biurku, jako przekąska na drugie śniadanie czy wieczorem przed telewizorem to zwyczaj godny polecenia. Małe nasiona wprost pękają od bogactwa białka, cennych kwasów tłuszczowych i odmładzających kwasów nukleinowych. Nasiona dyni sycą tak samo jak zwykły batonik czekoladowy, są jednak (według obliczeń biochemików) 14 470 razy zdrowsze.

 

dynia kilka informacji - Zdrowie

 

I Jeszcze przepis na Ciasto Dyniowe:

Składniki :

* 2 szklanki dyni startej na jarzynowej tarce

* 1 szklanka cukru

* 3 jajka

* 3 łyżeczki cynamonu

* 1 łyżeczka sody

* 1 cukier waniliowy

* 3 szklanki mąki

* 1 szklanka oleju

* garść orzechów włoskich [ to już mój dodatek ]

Jajka ubić z cukrem , dodać olej , mąkę , cukier waniliowy , sodę i cynamon . Zmiksować . Do masy dodać utartą dynię i orzechy , delikatnie wymieszać łyżką .

Ciasto wlać do formy wysmarowanej masłem i wysypanej mąką . Piec w piekarniku nagrzanym do 180 C przez 50 minut . Po upieczeniu ostudzone ciasto można posypać cukrem pudrem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jaga_Wiedzma

Ja juz upiekłam i przyznam, ze pychotka. Ale starłam dynię na grubych oczkach tarki i dobrze odcinsnęłam. Naprawde lekkie i pychotka.

Dałam tez cukier trzcinowy zamiast bialego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...