Jump to content

Słownik Magiczny


Guest Jaga_Wiedzma
 Share

Recommended Posts

Guest Jaga_Wiedzma

Kilka razy już była mowa o stworzeniu zcegoś w stylu słownika magicznego.

Więc ponizej macie taki słownik. Całość pochodzi ze strony: Słownik magiczny

 

Nie jest to pełny słownik i dotyczy raczej rytaułów i obrzędów Wicca, ale nie tylko, bo sporo z nich jest uzywanych w magii jako takiej. Postaram sie z czasem uzupełnić ten słownik

 

 

 

Afirmacje - pisane pozytywne zdania, które wyrażają nasze cele, jakie chcemy osiągnąć. Afirmacje pisze się zawsze w czasie teraźniejszym i nie mogą zawierać "nie", np. jeśli chcesz sppotkać swoją miłość piszesz: "jestem kochana i szczęśliwa".

 

Aka - rodzaj "pępowiny" łączącej nasze ciało fizyczne i astralne; nici Aka (Huna)łączą nas ze wszystkim, czego doświadczyliśmy, osobami, z którymi mieliśmy relacje itd.

 

Akasza - piąty element, wszechobecna, duchowa moc, przenikająca wszechświat. Z tej energii powstały wszystkie elementy. Istnieje teoria, że w innym wymiarze istnieją zapisane wszystkie informacje o życiu przeszłym i przyszłym, magii, duchowości i uzdrawianiu (tzw. kroniki Akashy). Dostęp do nich jest możliwy tylko z planu astralnego, poprzez zaawansowane techniki wizualizacyjne. (ja od siebie dodam, że Akasza to bardziej skomplikowane pojęcie i odsyłam do Ksiazki Rudolfa Steinera"Kronika Akasha" - Vivien)

 

Amulet - przedmiot naładowany magiczną mocą, który odpycha określone, zazwyczaj negatywne energie. Generalnie przypisuje się amuletom charakter ochronny.

 

Athame - sztylet o dwustronnym (obosiecznym) ostrzu. Służy do kreślenia magicznych znaków, sterowania energią uwalnianą w czasie rytuałów i zaklęć. Najlepiej jeśli ma czarną rękojeść, ponieważ ten kolor pochłania moc, dzięki temu odrobina energii właściciela będzie magazynowana w sztylecie. Nóż utożsamiany jest z elementem ognia, stroną południową a falliczny kształt każe go łączyć z aspektem męskim, z Bogiem.

 

 

Beltane - sabat przypadający w maju, jeden z celtyckich festiwali ognia. Więcej tutaj.

 

Biegunowość - koncepcja zakładająca istnienie równorzędnych, przeciwstawnych energii. Doskonale ilustruje ją znana na Wschodzie para - Yin i Yang, gdzie yin jest zimne, yang - gorące. Inne przykłady biegunowości to Bogini i Bóg, noc i dzień, Księżyc i Słońce, narodziny i śmierć oraz nieświadomość i świadomość. Biegunowość daje świadectwo istnienia równowagi we wszechświecie.

 

Blessed Be - "Bądź Błogosławiony/a" używane jako pożegnanie przez Wiccan.

 

Bolline - nóż o białej (lub jasnej) rękojeści. W odróżnieniu od athame, bolline ma praktyczne zastosowanie: służący do ścinania ziół, wycinania symboli np. w świecach, rzeźbienia etc. Używany do sporządzania innych magicznych przedmiotów. Bolline nie musi mieć kształtu sierpa.

 

Boska moc - nieujawniona, czysta energia, wypełniająca Boginię i Boga. Siła życiowa, ostateczne źródło wszelakiego istnienia.

 

 

Chowaniec - domowe, magiczne zwierzę czarownicy. W średniowieczu posiadanie oswojonego zwierzęcia wskazywało, że właściciel może być czarownikiem. Najpopularniejszym chowańcem był kot, inne: żaba, kogut, szczur itp. Chowańcem nazywany był także sztucznie utworzony żywiołak mający za zadanie pomaganie czarownicy.

 

Cunningham Scott - autor książek "Wicca - przewodnik dla osób indywidualnie praktykujących magię" (Wicca. A Guide For The Solitary Pracititioner), "Moc ziemi", "Moc żywiołów", "Tajemnicza moc potraw". Urodził się 27 czerwca 1956 roku w Royal Oak, Michigan. O stowarzyszeniu Wicca dowiedział się, będąc jeszcze w szkole średniej i przez dwadzieścia lat zajmował się praktykowaniem magii elementarnej (żywiołów). Opisywał wszystkie swoje odkrycia i doświadczenia, które nabył podczas magicznych treningów. Scott Cunningham w swojej karierze napisał ponad trzydzieści książek (także beletrystycznych). W Polsce wydano cztery wspomniane wyżej pozycje. Zmarł 28 marca 1993 roku, ale jego świat i praca są wciąż żywe.

 

Czarostwo - kunszt czarownic.

 

Czarownica - dawniej osoba praktykująca magię ludową, szczególnie związaną z ziołolecznictwem, wodą i kamieniami; osoba praktykująca czary. Z czasem umyślnie przekształcono znaczenie tego terminu, określając nim osoby praktykujące negatywną magię i zagrażające chrześcijaństwu. Akt ten był posunięciem o podłożu politycznym, finansowym oraz seksistycznym i nie miał nic wspólnego z przeobrażeniem praktyk czarowskich. Fałszywe rozumienie tego pojęcia istnieje nadal w świadomości osób nie związanych z Wicca czy praktykami białej magii. (tu bym rozszerzyla pojęcie :czarodziej: - Vivien)

 

 

Deista - człowiek wierzący w istnienie Boga, lecz nie będący wyznawcą żadnej religii. (Tu warto poznać pojęcie Deizmu Deizm ? Wikipedia, wolna encyklopedia)

 

Dłoń projekcyjna - dłoń wykorzystywana z reguły podczas czynności manualnych, takich jak pisanie czy obieranie jabłek, w ujęciu symbolicznym jest miejscem emisji indywidualnej mocy na zewnątrz ciała. Podczas rytuału wizualizujemy tę moc jako strumień, który wypływając z wnętrza dłoni lub palców, pomaga osiągnąć różnorodne magiczne cele. W tej dłoni trzymane są athame i różdżka. Osoby oburęczne mogą wybrać dłoń, którą będą wykorzystywały w tym celu.

 

Dłoń receptywna - u osób praworęcznych jest to lewa dłoń, a u leworecznych - prawa. Przez tę dłoń energia wpływa do ciała. Poleca się tą dłonią sprawdzać, wyczuwać energie.

 

Dni Mocy - sabaty.

 

Duchy kamieni - elementarne energie, z natury swej przypisane czterem kierunkom magicznego kręgu. W tradycji stojących kamieni upostaciowione przez "duchy kamieni". Są związane z czterema elementami.

 

Dywinacja - magiczna metoda wglądu w przyszłość, przeszość jak i teraźniejszość poprzez zastosowanie rekwizytów, takich jak karty Tarota, runy i inne magiczne akcesoria. Więcej tutaj.

 

 

Elementy - żywioły.

 

Esbat - święto lunarne czyli związane z cyklami księżyca. Zwykle świętuje się pełnię, ale niektóre tradycje celebrują trzy fazy księżyca: księżyc rosnący, pełnię i księżyc malejący, co daje trzy święta w miesiącu. Po więcej informacji o świętach zapraszam tutaj.

 

Ewokacja - łac. "e" lub "ex" - z, poza i "vocare" - wołać. Przywoływanie duchów lub innego rodzaju bytów o charakterze duchowym w celu zmaterializowania lub zapewnienia sobie ich niewidocznej obecności.

 

 

Gnom - żywiołak zamieszkujący plan żywiołu ziemi. (nie tylko, warto poszukać o gnomach więcej - Vivien)

 

Grimoir - magiczny podręcznik zawierający informacje, formuły magiczne, opis magicznych właściwości przyrody oraz przygotowanie rytualnego wyposażenia. Wiele dzieł tego rodzaju zawiera też "katalogi duchów". Najbardziej znaną ze starych ksiąg stanowi "Klucz Salomona". Po raz pierwszy pojawił się on w XVI lub XVII wieku, prawdopodobnie jest jednak dużo starszy. Zawiera bowiem ślady rytuałów rzymskich, greckich, babilońskich, późno-egipskich oraz sumeryjskich.

 

 

Imbolc - Patrz: sabaty.

 

Inicjacja - procedura wprowadzenia lub dopuszczenia do grupy, stowarzyszenia, religii bądź mająca na celu osiągnięcie określonej zręczności. Inicjacje mogą twarzyszyć rytuałom lub też odbywać się spontanicznie.

 

Inkarnacja - wcielenie, stan ducha przebywającego w powłoce cielesnej. Duch wcielony jest przeciwstawiany duchowi wędrującemu. Podczas wędrówki duchy znajdują się między dwiema kolejnymi inkarnacjami, mogącymi wedug spirytyzmu, mieć miejsce na ziemi lub w jakimś innym świecie. (Pojęcie znacznie szersze - Vivien)

 

Inwokacja - łac. "in" - w i "vocare" -wołać. Wezwanie lub prośba do wyższej mocy, np. Bogni lub Boga; modlitwa. Obecnie inwokacja stanowi metodę ustanowienia świadomych więzi z obecnymi w naszym wnętrzu Boginią i Bogiem. W gruncie rzeczy dopiero dzięki tej świadomości możemy dokonać Ich pozornej materializacji lub osiągnąć bliskie Ich poznanie.

 

 

Kadzielnica - żaroodporne naczynie do spalania kadzidła. Symbol elementu powietrza.

 

Kahuna - osoba praktykująca starohawajski system filozoficzny, naukowy i magiczny zwany huną.

 

Księga cieni - księga zawierająca rytuały, zaklęcia i wiedzę magiczną. Więcej o księdze cieni tutaj. Zaś Księgę Cieni Czarostwa Belladonny znajdziecie tu.

 

Kropidło - wiązka świeżych ziół lub przedmiot zawierający otwory, wykorzystywany podczas rytuału lub przed jego rozpoczęciem do kropienia wodą w celach oczyszczających.

 

Krystalomacja - wpatrywanie się w przedmiot (szklaną kulę, wodę, odbicie lub płomień świecy) w celu wyciszenia świadomości i nawiązania kontaktu z umysłem psychicznym. Więcej tutaj.

 

 

Labrys - obosieczna siekiera, stanowiąca w starożytnej Krecie symbol Bogini i w tym samym celu używana do dziś przez niektórych wyznawców Wicca.

Lammas - sabat 1 sierpnia; patrz: sabaty.

 

Letnie przesilenie - patrz: sabaty.

 

Lughnasadh - celtycka nazwa święta Lammas; patrz: sabaty.

 

Ładować - napełnianiać przedmiot mocą indywidualną bądź zaczerpnietą z innego źródła. "Ładowanie" jest aktem (czynnością) o charakterze magicznym.

 

 

Mabon - sabat obchodzony ok. 21 września; patrz: sabaty.

 

Magia -wprawienie w ruch energii w celu wytworzenia pożądanych zmian. Zapraszam tutaj.

 

Magiczny krąg - obszar, w którym odbywają się działania magiczne, rytuały.

 

Megalit - dużych rozmiarów kamienny monument lub budowla. Najbardziej znanym przykładem konstrukcji megalitycznej jest Stonehenge.

 

Menhir - pionowy blok kamienny, najprawdopodobniej wznoszony przez wczesne kultury w celach religilnych, duchowych lub magicznych.

 

Merry Meet - "radosne spotkanie", powitanie czarownic.

 

Nekromancja - gr. "nekros" - trup, zmarły i "manteia" - wróżba. Jest to sztuka wywoływania duchów zmarłych w celu uzyskania od nich informacji. Jeden z pierwszych sposobów dywinacji. (A także wrózenie z wnętrzności zmarlych, fuj - Vivien)

 

Neopoganin - członek, wyznawca lub sympatyk jednej z nowo powstałych religii o ogólnoświatowym zasięgu.

 

 

Ognisko magiczne - ogień zapalany dla celów magicznych, zazwyczaj pod gołym niebiem. Ogniska należą szczególnie do tradycji Yule, Beltane i letniego przesilenia.

 

Ostara - sabat zrównania wiosennego; patrz: sabaty.

 

 

Pentagram - pięcioramienna gwiazda, potężny symbol magiczny. (POjęcie znacznie szersze i bardzo kontrowersyjne - Vivien)

 

Pentakl - rytualny przedmiot (zazwyczaj kawałek drewna, metalu lub gliny) w kształcie koła, na którym wyryto, narysowano lub wygrawerowano pentagram. Pentakl reprezentuje element ziemi.

 

Pięciokrotny pocałunek - pięciokrotne pozdrowienie; rytualne pozdrowienie wyznawców Wicca, podczas którego całuje się kolejno: stopy, kolana, łono, piersi i usta. Stosowane w kręgu podczas ważniejszych rytuałów. Pochodzenie: Tradycja Gardneriańska.

 

Podświadomość - dziedzina życia psychicznego nie poddana kontroli świadomości; aktywizuje się, gdy śpimy, marzymy i medytujemy. Stanowi bezpośrednie ogniwo łączące nas z Boginią i Bogiem oraz bardziej rozległym, pozamaterialnym wymiarem. Jest związana z dywinacją i intuicją (mianem intuicji określa się informacje, które w sposób nieoczekiwany i niewytłumaczalny dotarły do świadomości).

 

Poganin - łac. paganus-mieszkaniec wsi. Pojęcie używane dziś ogólnie w odniesieniu do wyznawców Wicca oraz innych religii o charakterze magicznym, szamanistycznym oraz politeistycznym. W terminalogii chrześcijańskiej obowiązuje oczywiście inna definicja tego słowa.

 

Prastare Istoty - termin używany w celu określenia całościowego ujęcia aspektu Bogini i Boga. W tym kontekście pojawił się on również w "Księdze Cieni Stojących Kamieni" Scotta Cunninghama. Niektórzy wyznawcy Wicca stosują go wymiennie z pojęciem Wszechmocne Istoty.

 

Punkty kardynalne - północ, południe, wschów i zachód; kierunki stron świata zaznaczane czterema świecami w czterech kolorach, odpowiednio zieloną, czerwoną, żółtą i niebieską. Punkty można oznaczać także kamieniami, wbitymi w ziemię patykami etc. Nakreślony na ziemi krąg łączy punkty kardynalne w jedną całość.

 

Psychofonia - gr. "psyche" - dusza i "fone" - dźwięk, głos. Przekaz myśli duchów za pomocą głosu medium mówiącego.

 

 

Rede - zasada, rada, prawo. Wiccańskie rede brzmi: "Czyń, co chcesz, dopóki nie krzywdzisz tym innych."

 

Reinkarnacja - doktryna głosząca ponowne odradzanie się w kolejnych wcieleniach.

 

Różdżka - specjalnie przygotowana laska lub kij, służąca do celów magicznych i kierunkowania energii. Więcej tutaj.

 

Rusałka - zwana także Undyną, żywiołak wody. Zamieszkuje plan wody.

 

Rytuał - ceremonia; specyficzna forma poruszania i manipulowania energią.

 

 

Sabat - święto solarne, więcej w : sabaty.

 

Salamandra - żywiołak ognia, zamieszkujący plan ognia.

 

Sematologia - gr. "sema" - znamię, znak i "logos" - słowo, opis. Przekazywanie myśli przez duchy za pośrednictwem znaków, takich jak stukanie, przesuwanie przedmiotów. Zobacz jeszcze "typtologia".

 

Słomiana kukiełka - postać, często o ludzkim kształcie, wykonana ze splecionej wysuszonej pszenicy lub innego rodzaju zbóż. W popularnych rytuałach rolniczych wczesnej Europy symbolizowała płodność ziemi. Po dzień dzisiejszy jest wykorzystywana przez Wiccan.

 

Skromna Uczta - rytualny posiłek dzielony z Boginią i Bogiem. Najczęściej spożywany na zakończenie rytuału.

 

Stożek mocy - moc wzbudzana w kręgu przez zgromadzonych i wysyłana w świat, aby magia zadziałała, jest zazwyczaj wizualizowana w formie stożka, który stopniowo jest nadbudowywany i wzmacniany, a następnie energia zostaje uwolniona.

 

Sylf - żywiołak powietrza, zamieszkujący plan powietrzny.

 

Ściąganie księżyca - rytualna iwokacja ducha Bogini, który wstępował w ciało najwyższej kapłanki. Pochodzenie: Tradycja Gardneriańska.

 

Świadomość rytualna - specyficzny, odmienny stan świadomości, nieodzowny podczas praktykowania skutecznej magii.

 

 

Talizman - przedmiot rytualnie naładowany mocą, która ma dopomóc osobie go noszącej w przyciągnięciu określonego rodzaju energii.

 

Tarot - niegdyś gra karciana, później karty z talii tarota zaczęto wykorzystywać do wróżenia i odgadywania przyszłości w ten sposób cieszy się dużą popularnością po dziś dzień.

 

Totem - u niektórych ludów pierwotnych zwierzę (czasem roślina, a nawet jakiś przedmiot), służące jako godło rodu, klanu lub plemienia, czesto identyfikowane z przodkami, pełniącymi rolę opiekunów i otaczanymi wielką czcią.

 

Trylit - kamienny łuk wykonany z dwóch pionowo ustawionych płyt i trzeciej na nich leżącej. Trylity były tym dla Stonehenge, co wizualizacja kręgu dla księgi cieni.

 

Typtologia - gr. "typto" - bić, uderzać i "logos" - nauka. Porozumiewanie się inteligentnych duchów z ludźmi za pomocą odgłosów (stukania).

 

 

Undyna - zwana także Rusałką, żywiołak wody. Zamieszkuje plan wody.

 

 

Wahadełko - przyrząd dywinacyjny składający się z przymocowanego do nitki ciężarka. Więcej tutaj.

 

Wezwanie Bogini - tradycyjne słowa Bogini, kierowane do jej wyznawców, zwnaych także "ukrytymi dziećmi". Zazwyczaj deklamuje je najwyższa kapłanka podczas zgromadzenia w kręgu.

 

Wiązanie rak - wiccańskie zaślubiny.

 

Wicca - patrz tutaj.

 

Wielki rytuał - rytuał będący głównym elementem rytuału wtajemniczena trzeciego stopnia. Tradycyjnie jest seksualny, jednak może się odbywać także symbolicznie, zgodnie z wolą uczestników. Pochodzenie: Tradycja Gardneriańska.

 

Wieże strażnicze - orginalnie termin pochodzący z magii enochiańskiej, używany obecnie w niektórych tradycjach wiccańskich. Wieże strażnicze znaczają kierunki świata i podporządkowane im żywioły, wzywane do ochrony magicznego kręgu podczas jego tworzenia. Każdej wieży odpowiada strona świata, żywioł i kolor (północ-Ziemia-zielony; południe-Ogień-czerwony; wschód-Powietrze-żółty; zachód-Woda-niebieski).

 

Wizualizacja - proces mentalnego tworzenia wyobrażeń. (Pojęcie znacznie szersze - Vivien)

 

Wszechmocne istoty - byty, bóstwa lub istoty duchowe przywoływane często podczas ceremonii Wicca w celu zaświadczenia lub roztoczenia opieki nad rytuałem. Istnieje przekonanie, że wszechmocne istoty to byty, które osiągnęły wysoki stopień rozwoju duchowego, wcześniej jednak były ludźmi. Wedle innej opinii zostały one stworzone lub natchnione przez Boginię i Boga w celu ochrony Ziemi oraz nadzorowania czterech stron świata. Czasami łączy się je z elementami.

 

 

Yule - sabat obchodzony około 21 grudnia, wyznaczający moment ponownych narodzin Boga słońca z Bogini ziemi.

 

 

Zaklęcie - werbalne skierowanie magicznej energii na określony cel; rytuał magiczny, najcześciej o charakterze niereligijnym, któremu często towarzyszy słowo mówione. Zbiór zaklęć znajdziecie w Księdze cieni.

 

Zaślubiny - ceremonia ślubu praktykowana przez wyznawców Wicca, pogan i Cyganów.

 

Zgromadzenie - zorganizowana grupa czarownic pod przewodnictwem najwyższej kapłanki i/lub najwyższego kapłana, która regularnie spotyka się w celu odprawiania rytuałów religilnych i magicznych. Tradycyjne zgromadzenie liczy sobie 13 osób.

 

Żywioły - Ziemia, Powietrze, Ogień i Woda oraz akasha, piąty żywioł, który obejmuje cztery pozostałe. Więcej w: Moc żywiołów.

 

 

Informacje pochodzą z prac: Scotta Cunninghama, Mariny Medici, Adriana Devine, Allana Kardeca i innych.

Link to comment
Share on other sites

Guest Jaga_Wiedzma

Moi drodzy, jesli sami coś wyszperacie w książkach i w necie albo coś po prostu wiecie to też wrzucajcie tutaj. Opracujemy wspólnie Wielki Słownik Wiedzy Tajemnej i Ezoteryki. Będzie tam wszystko.

Zróbmy to razem.

Link to comment
Share on other sites

Można też zrobić tak, że zrobię kolejny osobny temat pod tytułem SŁOWNIK MAGICZNY, a kolejne zagadnienia będą przysłane i na bieżąco ja lub Vivien byśmy uzupełniali listę.

Link to comment
Share on other sites

A ja jednak mimo wszystko uważam to za zły pomysł. Po co komu jakiś słownik, jak korzystał z wiedzy w nim zawartej ('chcący się uczyć a nie mający zamiaru praktykować', tak, to do was pytanie magowie neostrady). Uważam że jeśli już ktoś planuje na poważnie odprawić rytuał to wie jak się do niego zabrać bo kiedyś ktoś go uczył (lub jest zdolnym samoukiem). Przykro mi, człowiek sam z siebie nic nie wiedząc niewiele może, by nie rzec nic. Zawsze korzystał z wiedzy innych ludzi, ew. istot, które nauczyły go podstaw . A jak szukacie wszystkiego w internecie to ja wam z góry GRATULUJĘ :oklasky:

Edited by Regis_
Link to comment
Share on other sites

Guest Jaga_Wiedzma

Sethi tu nie chodzi o słownik z omówieniem jak odprawiać rytuały, ale coś w rodzaju słownika pojęć. Nawet ja czasem z takowych korzystam, bo pzreciez nie wiem wszystkiego. Co do zdecydowania sie na pewna droge i znalezieniu swego Mistzra to juz kazdy musi indywidualnie sie okreslic czego chce i czego szuka.

Jesli jednak ktos poszukuje, slownik mzoe mu sie przydac.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sowilo92

Ja powiedziałbym, że znajomość takich pojęć (jeśli nawet sami nie praktykujemy magii) może okazać się przydatna, np. w rozmowie z innym, poza tym, jak niektórzy mawiają-od przybytku głowa nie boli;)...ja za słownik serdecznie dziękuję, jestem wdzięczny i na pewno mi się przyda....każda nowa wiedza jest dla mnie cenna.....

Link to comment
Share on other sites

Guest Sowilo92
Od przybytku głowa boli bardziej niż byś się tego spodziewał...

 

Jeśli tak uważasz....nie czuję się upoważniony do tego, żeby Cię przekonywać, że jest inaczej;))....ale myślę, że wiedza z tego słownika nikomu nie zaszkodzi, a sprawi, iż czytający stanie się człowiekiem inteligentniejszym....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...