Skocz do zawartości

Ezoteryka, a Matura ;)


cin3k

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie już zaznaczę, że nie będe prosił o pisanie tematu maturalnego itd ;D Jestem jeszcze adeptem w każdej z dziedzin ezoteryki. Znajduję się na etapie poznawania podstaw. Piszę właśnie tutaj, bo na pewno na tym forum udziela się wielu doswiadczonych w tej właśnie dziedzinie ludzi. Przechodząc do sedna, jak w temacie wspomniałem "matura". Tak, jestem uczniem liceum ogólnokształcącego i w tym roku przyjdzie mi zmierzyc się z matura m.in. ustną z języka polskiego. Wszyscy uczniowie liceum wybierali tematy maturalne z wyznaczonej puli. Jeden z nich brzmiał "Motywy ezoteryczne w literaturze polskiej" . Od razu przypadł mi do gustu. Ostatecznie został on przydzielony do właśnie mojej realizacji Wink Stąd mam prośbę do Was. Poza motywem zjaw i duchów z kanonu lektur ("Dziady" , czy inne "Wesele" ) prosiłbym o tytuły jakichś innych polskich utworów, z którymi mógłbym ten temat opracować w dosyć komfortowy sposób. Naprawdę będę Wam bardzo wdzięczny za wszystkie tytuły i polskich autorów. Widziałem podobne tematy na forum, jednak pisze tutaj, bo moja literatura ma się ograniczać jedynie twórców polkskiego pochodzenia. Mile widziane tytuły książek współcześnie wydanych.

 

pozdrawiam cin3k maturzysta ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno chcialabym cos o znakach runicznych wspomniec, o mitologii i zastosowaniu np w Wiedzminie;) cos znajde tylko tyle czytania ehhh...juz powinnam miec dawno za soba mature, a chcialo sie jechac zagranice i rzucac szkole.....teraz sie konczy wieczorowo;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba tematy są bardzo ciekawe, i od siebie mogę jeszcze dodać, żeby włączyć w prezentację obrazy - niewiele, może ze dwa, na pewno ją urozmaicą. Poza tym, jeśli będziecie mówić ciekawie, komisja może "zaczerpnąć" kilka minut z czasu na pytania, albo generalnie pozwolić Wam mówić - ja się rozgadałam, mówiłam trochę zbyt długo, ale dało radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jaga_Wiedzma

Tribuś, jak skorzystasz z propozycji Seida, to będzie to też coś nowego, bo zwykle pierwsze skojarzenia z mitologią to Grecja i Rzym, i jak znam życie to pierwszy będzie Ikar ;)

Tu masz coś oryginalnego, a jednak w związku z tematem. Sięgnij po mity celtyckie i germańskie, a literatury masz dużo. Tolkien powinien być podstawą bo to klasyka fantasy. Dodaj Sapkowskiego z polskim akcentem i możesz też dorzucić "Kłamcę" jakuba Ćwieka, gdzie masz zderzenie mitologii germańskiej (Bohaterowie to Loki i aniołowie) i biblijnej. Pojawiają się tam też inne istoty mitologiczne i to z różnych stron świata.

Z kalsyki warto też sięgnąć po Ursule Le Guin, ale pamiętaj, że nie bierz za dużo książek. Pod koniec mozesz ewentualnie wymienić inne tytuły

 

cin3k a może sięgniesz po polską literaturę współczesną? Polecam Maję Lidię Kossakowską i tu masz" Siewce wiatru" gdzie prócz motywow biblijnych masz sporą dawkę ezoteryki, od magii, poprzez przywołanie demonów i wymiary astralne. "Ruda sfora" - piekna historia z motywami Szamańskimi i "Zakon krańca świata" z motywem swobodnego poruszania się między wymiarami czyli OOBE w literackim ujęciu. Następna autorka to Anna Kańtoch i jej zbiór opowiadań "Diabeł na wieży" jest zbiorem opowiadań kryminalnych z elementami grozy i magii. Sięgnij też po np Andrzeja Pilipiuka z cykelm o "Jakubie Wędrowyczu" gdzie mozesz pkazać ezoteryke na wesoło.

Poza tym dodaj klasyke literatury polskiej, o ktrej pisał Seid.

Pzdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zdecydowanie chcialam poszukać w mitologiach staronordyckich, generalnie północnych i olać Grecję i Rzym;) No nic, zaczne kompletować bibliografię i czytać.. Mam zamiar wziąść ze 3 książki - tak nam mówili, że będzie ok. Dziękuję;*

 

cin3k - u mnie nie było takiego tematu jak masz. Bralabym go odrazu :)

 

Swoją drogą to dobry wątek się wyklarował - Vivien podała ciekawe tytuly, po które też sięgnę - Kossakowska itp:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rękopis znaleziony w Saragossie, Potockiego?

Genezis z ducha - Słowacki (to książka ezoteryczna!!!).

 

Inne odniesienia:

Zaczarowana dorożka? ("Cóż, według Ben-Alego, czarnomistrza Krakowa, to nie jest nic takiego dorożkę zaczarować...")

Pani Twardowska, Mickiewicza?

 

Tyle mi do głowy na poczekaniu przychodzi.

 

Ps. Zwolenników teorii spiskowych może zastanowić tytuł książki Iwaszkiewicza "Czerwone Tarcze" (Rotschild = czerwona tarcza).

Edytowane przez Sivadatta
pomyłeczka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W "Wampirze" Reymonta jest dużo nawiązań do okultyzmu, polecałabym również "Wyprzedaż duchów" Henryka Wańka, choć tak druga może być w tle tego co wcześniej inni wypisali, choć mnie się podobała ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...