Jump to content

Medytacja transcendentalna


DarthMike
 Share

Recommended Posts

Witam,

Mam takie pytanie czy ktoś może posiada jakieś materiały wprowadzające do medytacji transcendentalnej? Chodzi mi np. jakiś kurs MT, lub książkę pokazującą technikę. Dodam że z medytacją nie maiłem jeszcze styczności.

Jakbyś ktoś miał możliwość udostępnia takich materiałów był bym bardzo wdzięczny :mruga:

Link to comment
Share on other sites

Właściwie to już szukałem, nic ciekawego nie znalazłem:_dobani:

 

Nic ciekawego ? ,a wiesz czym jest transcendencja ? Cytuję

 

"Specyficzne zmiany w organizmie, jak zmiany EEG wykresów fal mózgowych pokazują, że u osób medytujących współwystępują dwa typy fal - alfa i theta co oznacza, że osoby takie w tym samym czasie zarówno "czuwają", jak i "śpią". Badanie naukowe pokazują, że stan ani snu ani jawy zwany transcendentalnym rzeczywiście istnieje i jest faktycznie istotny dla głębokiej relaksacji i rozwoju twórczego myślenia, dla odstresowania i rozwoju kreatywności. Jest to stan w jakim zdarzają się cudowne uzdrowienia, szybka regeneracja tkanego, autoregulacja organizmu. Istnieją nawet pojedyncze doniesienia o cofnięciu się pod wpływem praktykowania TM zaawansowanego zespołu objawów AIDS u osób zakażonych wirusem HIV.

 

Badania naukowe, coraz liczniejsze, potwierdzają, że świadomość transcendentalna jest czwartym głównym stanem świadomości, odmiennym od czuwania, marzeń sennych i głębokiego snu. Joga definiuje to zjawisko jako stan ani jawy ani śnienia.

Żródło-

http://www.eioba.pl/a76070/medytacja_transcendentalna_tm_fakty_i_mity_apologetyki

a tutaj parę książek :

 

Medytacje

Edited by Pit
Link to comment
Share on other sites

Właściwie można by powiedzieć że są tylko dwie techniki medytacji -Pierwsza to medytacje zwrócone do wewnątrz, mające na celu zagłębienie się w swej osobowości, rozwiązywanie problemów i dokonywanie pozytywnych zmian w życiu. Są to wszelkie techniki wykorzystujące autohipnozę i wizualizację, także mantry i praktyki jogi. Druga to medytacje zwrócone na zewnątrz. Poprawiają one koncentrację, zwiększają radość życia oraz spontaniczność. Pozwalają żyć "tu i teraz", z mniejszym bagażem przeszłości. Są szczególnie przydatne w procesach uczenia się i pracy twórczej.

Link to comment
Share on other sites

Muszę tutaj napisać ,a czymś o czym powinno się pamiętać ,gdy zamierza się medytować ,a mianowicie o naszą czystość moralną (umysłową ,wewnętrzną).

 

Czystość moralna jest niezbędna do postępu w praktyce medytacyjnej z kilku ważnych psychologicznych powodów. Po pierwsze wymaga ona zabezpieczenia się przed wyrzutami sumienia i przed dokuczliwym uzmysłowieniem sobie poczucia winy, gdy podstawowe zasady moralności są ignorowane lub gwałcone. Sumienne stosowanie się do reguł cnoty zabezpiecza medytującego od niebezpieczeństwa wewnętrznego rozdarcia i przynosi radość i szczęście,wtedy gdy medytujący zastanawia się nad czystością swego zachowania się.

 

Medytujący zmierzający do pierwszego stopnia medytacji musi zbudować solidne podstawy swej moralności. Czystość moralna jest niezbędna do postępu na pewnej psychologicznej głębi.

 

Drugim powodem moralnej podstawy do medytacji jest zrozumienie celu koncentracji, która ma na celu dostarczenie podstawowej mądrości poprzez oczyszczenie umysłu od rozpraszających wpływów zanieczyszczeń moralnych. Ale aby podczas medytacji efektywnie walczyć ze wszelkim skazami (zanieczyszczeniami umysłu), wstępne efekty medytacyjne muszą zostać sprawdzone poprzez cielesne i werbalne działanie. Moralne ignorowanie takiej dyscypliny wewnętrznej , będzie niezmiennie wynikiem takich skaz jak chciwość, nienawiść i ułuda,i kiedy osoba działa gwałcąc nakazy moralne, wtedy prowadzi to ,do zaniku medytacji.

Edited by Pit
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Witam serdecznie,

 

ostatnio byłam na wykładzie dotyczącym TM i bardzo temat ten mnie zaciekawił, aczkolwiek zaskoczyło mnie odrobinę to, że kurs nauki techniki TM pod okiem wykwalifikowanego trenera kosztuje 1000 zł. Chciałam zapytać się osób praktykujących ten rodzaj medytacji, czy same się tego nauczyły, czy rzeczywiście nauka techniki pod okiem trenera jest niezbędna w takim przypadku?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź:)

 

pozdrawiam serdecznie

Edited by stel_la82
Link to comment
Share on other sites

no to popatrzałbym na nauczyciela, na ile masz do niego zaufanie.

za tyle masz tydzień w ośrodku buddyjskim.

 

Ten nauczyciel to podobno jedyny w moim mieście który ma uprawnienia, ogólnie wrażenie mam dobre. Ale dzięki za sugestię może poszukam jeszcze czegoś..

 

A tak przy okazji, czy praktykujesz tą medytację? A jak tak to co niej myślisz? I ewentualnie jej "skutkach ubocznych" bo gdzieś też już się z takim stwierdzeniem spotkałam...

 

pozdrawiam serdecznie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...