Skocz do zawartości

Desiderata


Gość winteer

Rekomendowane odpowiedzi

Gość winteer

(z łac. - wskazówka)

 

 

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamietaj jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoja opowieść. Jesli porównujesz się z innymi - możesz stać się próżny i zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od Ciebie. Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu. Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech Ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu. Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć, nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłosci i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa. Przyjmuj pogodnie, to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla Ciebie. Lecz nie dręcz sie tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności. Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechswiata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa i masz prawo być tutaj i czy to jest jasne dla Ciebie czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien. Tak więc bądź w pokoju z Bogiem cokolwiek myślisz o Jego istnieniu i czymkolwiek sie zajmujesz i jakiekolwiek są Twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia zachowaj pokój ze swą duszą. Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny.

Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

 

 

Tekst znaleziony w starym kosciele w Baltimore, datowany w roku 1692.

Edytowane przez winteer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamietaj jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi....

Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa.....

 

Bardzo mądre słowa moja droga, czasem tylko o nich zapominamy. Również chcę Ci za nie podziekować :***

 

Taaa... a co w takim razie zrobić, kiedy zostało sie po raz kolejny oszukanym przez ludzi na których nam zalezało?

Po zastanowieniu, wolałbym powiedzieć prawdę w oczy komuś takiemu... być może to mniej bolesne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ten tekst towarzyszy mi od bardzo dawna... Niesamowite jest jak czesto do mnie wracal, roznymi sciezkami. Wkoncu zawisl w kuchni. Cudowne jest to, ze wciaz odkrywa nowe, uniwersalne prawdy...w zaleznosi od tego na jakim etapie zycia jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...