Jump to content

LBRP-Mniejszy Rytual Pentagramu(ochronny)


Mr.Magick
 Share

Recommended Posts

Przewijaja sie czesto przez rozne watki motywy typu jak sie ochronic,co to sa rytualy ochronne,albo odpedzajace,jak sie ochronic przed dzialaniem magicznym innych osob...dlatego macie tutaj opis rytualu,ktory sami mozecie wykonac,ktory jest prosty w wykonaniu a daje duze efekty ;) Zalicza sie on raczej do Magii Ceremonialnej,ale to wcale nieszkodzi,bo jest dla kazdego.Nie ma skutkow ubocznych,neutralizuje negatywne energie w Waszym otoczeniu,odpedza negatywne byty,bardzo przydatny na poczatku bardziej skomplikowanych rytualow magicznych.W celu zakreslania pentagramow i Krzyza Kabalistycznego mozemy uzyc sztyletu specjalnie do tego poswieconego lub palca wskazujacego.

 

 

 

(Mniejszy Rytuał Odpędzenia Pentagramu)

Podzielony jest on na trzy części, z czego druga podzielona jest na kolejne trzy podczęści.

I. Krzyż Kabalistyczny

1. Stań twarzą w kierunku Wschodu, ciało wyprostowane, stopy złączone, ręce wzdłuż ciała

2. Prawą ręką dotknij czoła i wypowiedz: "Ateh" (Przez Ciebie lub Ty Jesteś)

3. Następnie bez zginania nadgarstka opuść rękę wzdłuż środkowej linii ciała do piersi i powiedz: "Malkuth" (Królestwo)

4. Prawą reką dotknij prawego ramienia i powiedz: "Ve-Geburah" (i Moc)

5. Następnie tą samą ręką dotknij lewego ramienia i wypowiedz: "Ve-Gedulah" (i Chwała)

6. Następnie złóż ręce na wysokości serca i powiedz: "Le-Olam Amen" (Na Wieki Wieków, Amen)

7. Opuść ręce do pozycji jak w punkcie 1.

II. Rytuał Pentagramu

1.

1.a) Stań twarzą w kierunku Wschodnim. Prawą ręką narysuj przed sobą Ziemski Pentagram Odpędzający. Wykonuje to się go zaczynając rysowanie pentagramu od wyciągnięcia prawej ręki na wysokość lewego uda, następnie przesuwa się rękę ponad głowę. Kolejno przesuwa się rękę na wysokość prawego uda, potem na poziom lewego ramienia, następnie prawego i z powrotem na poziom lewego uda. Wypowiedz (tj. wibruj): IHVH (Yod-He- Vau-He)

2. Obróć się w kierunku południowym. Narysuj w ten sam sposób pentagram i wypowiedz: ADNI (Adonai)

3. Obróć się w kierunku zachodnim. Narysuj pentagram i wypowiedz: AHIH (Eheieh)

4. Obróć się w kierunku północnym. Narysuj pentagram i wypowiedz: AGLA (Agla)

5. Obróć się i znów stań twarzą skierowaną w kierunku Wschodu.

6. B) Stań w rozkroku i rozłóż ręce i trzymaj je równolegle do ziemi, tak aby twoje ciało przypominało pentagram.

7. Wypowiedz: "Przede mną Rafael. Za mną Gabriel. Po mej prawej ręce Michał. Po mej lewej Uriel."

8. c) Stojąc ciągle w pozycji pentagramu powiedz: "Przede mną płonie pentagram, a za mną lśni sześcioramienna gwiazda". Na słowa "...płonie pentagram..." wyobraź sobie koło z białych lub fioletowych płomieni łączące narysowane wcześniej pentagramy wokół ciebie na wysokości serca.

III. Krzyż Kabalistyczny<br>

1. Na zakończenie rytuału powtórz punkty od I-1 do I-7.

 

Jest to jedna z form tego rytualu,wystepuje wiele innych ,,odmian" stad moga sie pojawiac sprzecznosci,jednak ten jaki jest opisany powyzej jest w formie ,,surowej'' bez upiekszen i dodatkow.Sprawdzilem go w kilku niezaleznych zrodlach i w takiej formie jak jest opisany wystepuje we wszystkich bardziej liczacych sie pozycjach ksiazkowych.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Rytuały pentagramu są najbardziej rozpoznawalnymi praktykami współczesnej magii zachodniej. Powstałe jako jedne z głównych praktyk w systemie Golden Dawn w latach ’80 IXX w., okazały się jednak na tyle skuteczne że Crowley zaadoptował je na potrzeby własnego systemu, robiąc je jedną z podstawowych praktyk w A.’.A.’.. Zarówno popularność systemu Golden Dawn jak i Thelemy sprawiła, że w latach ’80 XX w. zainteresowały się nimi także grupy praktykujące inne systemy, z praktykami magii chaosu włącznie. Można by rzecz, że w taki mniej więcej sposób powstały 2 najbardziej wyraźne rytuały oparte na rytuale pentagramu:

- rytuały pentagramu nawiązujące bezpośrednio do tradycji Golden Dawn

- gnostyczne pentagramy praktykowane w nurcie magii chaosu – odarte z judeo-chrześcijańskiej symboliki

 

Pragnę zwrócić uwagę na fakt że w tym miejscu piszę o grupach rytuałów a nie o jednym konkretnym, mimo że w wypadku GD oraz Thelemy mamy dokładnie spisany oryginał w takiej formie w jakiej powinien być praktykowany (odpowiednio w First Knowledge Lecture i Liber O). O ile w wypadku Thelemy możemy mówić o dosyć wiernym trzymaniu się zapisów, to w wypadku systemu GD mamy pewien freestyle.

Z czego ten freestyle wynika? W pewnej mierze powodem jest to że Hermetic Order of the Golden Dawn zwyczajnie się rozpadł i powstało kilka różnych grup które zaczęły niezależnie od siebie pracować w tym systemie, z czasem go trochę modyfikując. Drugą istotną przyczyną może być fakt upublicznienia przez Isreal’a Regardie’go wewnętrznych materiałów oryginalnego HOGD. Jednym z powodów jakimi kierował się Regardie była chęć przedstawieniu światu oryginalnego systemu który został zmodyfikowany przez aktualne grupy. Problem w tym że wewnętrzne materiały w formie pisemnej nie były wszystkim co przekazywano adeptom podczas nauki. Część informacji była przekazywana uczniowi ustnie przez nauczyciela. Nie inaczej było w wypadku opisu rytuałów przekazywanych adeptowi.

Patrząc po ich opisach – są one bardzo ‚suche’ co mogło doprowadzić do powstania ich rozszerzonych opisów nie do końca idealnie odzwierciedlających oryginalny ustny przekaz. Wydaje się więc że informacji trzeba szukać jak najbliżej źródła – ale i Chic Cicero (uczeń Regardie’go) w swojej Self-Initiation Into the Golden Dawn Tradition zamieścił lekko zmodyfikowaną wersję Kabalistycznego Krzyża.

Jakby jednak nie patrzeć, modyfikacje rytuałów na potrzeby praktyk małych zamkniętych grup nie bardzo trafiły dzisiaj do internetu – wszak były to materiały wewnętrzne. Dzisiaj w internecie natomiast można się natknąć na inną falę modyfikacji – powstałych przez osoby które nie do końca chciały wchodzić w cały system GD, jednak uznały że sam podstawowy rytuał tego systemu – Mniejszy Rytuał Pentagramu (Lesser Ritual of the Pentagram – LRP) będzie dosyć dobrym rytuałem do przekazywania początkującym osobom, niezależnie czy interesuje ich system GD czy też nie. Z tego też względu w sieci można się natknąć na naprawdę mocno rozbudowane wersje tego rytuału – zazwyczaj tylko w wersji odpędzającej.

 

Jako że artykuł ten chcę poświęcić różnicom istniejącym w sieci LRP, zacznijmy więc od spojrzenia na oryginalny rytuał pochodzący z First Knowledge Lecture – materiału z którym miał się zaznajomić i praktykować każdy Neofita przez pierwsze pół roku pracy w systemie GD

Take a steel dagger in the right hand. Face East.

 

Touch thy forehead and say ATEH (thou art)

Touch thy breast and say MALKUTH (the Kingdom)

Touch thy right shoulder and say VE-GEBURAH (and the Power)

Touch thy left shoulder and say VE-GEDULAH (and the Glory)

Clasp thy hands before thee and say LE-OLAM (for ever)

Dagger between fingers, point up and say AMEN.

 

Make in the Air toward the East the invoking PENTAGRAM as shown, and, bringing the point of the dagger to the centre of the Pentagram, vibrate the deity name -YOD HE VAU HE-imagining that your voice catries forward to the East of the Universe.

Holding the dagger out before you, go to the South, make the Pentagram and vibrate similarly the deity name-ADONAI.

Go to the West, make the Pentagram and vibrate EHEIEH.

Go to the North, make the Pentagram and vibrate AGLA.

 

Return to the East and complete your circle by bringing the dagger

point to the centre of the first Pentagram.

 

Stand with arms outstretched in the form of a cross and say:-

BEFORE ME RAPHAEL

BEHINDME GABRIEL

AT MY RIGHT HAND MICHAEL

AT MY LEFT HAND AURIEL

BEFORE ME FLAMES THE PENTAGRAM

BEHIND ME SHINES THE SIX-RAYED STAR

Again make the Qabalistic Cross as directed above, saying ATEH, etc.

 

For Banishing use the same Ritual, but reversing the direction of the lines of the Pentagram.

Jak widać opis jest bardzo prosty, ale prostota opisu sprawia że do końca nie wiadomo czy i w jaki sposób powinno się wszystko wizualizować. W internecie można znaleźć dziesiątki różnych wersji zawierających różne dodatkowe wizualizacje, ich różne kolory czy różniące się wymową boskich imion. Postaram się opisać te z którymi stykałem się najczęściej – i przy okazji skrobnąć kilka słów komentarza.

 

wiecej - Różnice w opisach Mniejszego Rytuału Pentagramu

Edited by Nazwa użytkownika1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Sam rytuał można wykonywać w całości w wyobraźni (zastosowanie żywiołu powietrza) i wcale nie traci przy tym na swojej mocy. Zauważyłem że wiele bardziej zaawansowanych rytów (np. Różo-Krzyża, inwokacje, heksagramów, itp.) wydaje się być konstruowanych w oparciu o strukturę LBRP. Sam natknąłem się na wiele wariantów, ale podstawą skuteczności jakiejkolwiek praktyki jest jej regularność. Dlatego nie zaprzątałbym sobie głowy analizą szczegółów na potrzeby samej praktyki. Warto wybrać jedną metodę i się jej trzymać. Sam czasami lekko modyfikuję praktykę na zasadzie tego co bardziej mi się podoba. LBRP to wspomniała praktyka z wielu powodów. Po pierwsze, jest krótki, co pozwala na regularną i oddaną praktykę przez wiele miesięcy nawet jak się pracuje po 14 godzin dziennie. Po drugie, uczy wielu umiejętności, tj. wizualizacji, poruszania energią, koncentracji, regulacji oddechu, asany (pozycje), głos mocy, itd. Po trzecie, daje wiele miejsca na kreatywność i Rubinowa Gwiazda jest doskonałym przykładem jak bardzo ten ryt może się różnić od pierwowzoru. Po czwarte, mnie osobiście przekonał i udowodnił że magia działa, i to nie wymagając zbyt wielkiego wkładu z mojej strony. Po piąte, od Wschodu do Zachodu, od szamanizmu po religie, LBRP to nic innego jak wizualizacji bariery ochronnej wzmacniającej aurę wraz ze stawianiem strażników. Dla ludzie ceniących prostotę polecam wersję z Aurum Solis.

Link to comment
Share on other sites

Można, ale nie polecałbym tego początkującym.

 

Z racji trudności w rozróżnieniu wyobraźni od faktycznego czarowania i uciekania myśli podczas wykonywania rytuału. Nim przejdzie się na coś, co niektórzy nazywają płaszczyzną astralną, lepiej fizycznie przećwiczyć rytuał.

Link to comment
Share on other sites

Przy tej okazji warto podkreślić że każdy rozwój, a przede wszystkim duchowy, zależy od umiejętności panowania nad własnym umysłem. Sam umysł jest kluczem do największych tajemnic, jak i samą największą tajemnicą.

Link to comment
Share on other sites

Jednak po dluzszym namysle doszedlem do kilku wnioskow. Nie ma zadnej szkody z cwiczenia wyobrazini przy pomocy tego prostego I bezpiecznego rytualu. Po drugie, kazdy autorytet w temacie przyzna racje ze umiejetnosc koncentracji I medytacji to fundamenty wszelkiej prakryki. Bez tego praktyka po prostu nie bedzie skuteczna. Innych powodow by tego komus odradzac nie widze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...