Jump to content

10 KOSA - znaczenie karty


Guest winteer

Recommended Posts

Guest winteer

10 Kosa

Bystry, młody mężczyzna. Karta sugeruje niebezpieczeństwo wypadku, spowodowanego nieuwagą .Możliwość zerwania w związku lub partnerstwie. Zaleca ostrożność.Może oznaczać utratę lub odcięcie się od czegoś. Karta wskazuje na agresje, niebezpieczeństwo, ból fizyczny; ból zęba; ostre narzędzia – nożyczki, nóż; zbiory, sianokosy

W związku może dojść do rozstania; zazdrość. Partner może nas ranić, nasze serce „krwawi”

W sprawach zawodowych oznacza konflikty w miejscu pracy, ale także utratę stanowiska – np. na skutek redukcji stanowisk lub zatrudnienia; wskazuje na środowisko pracy branży IT, np. projektanta stron internetowych, oraz Internet

Cechy: spontaniczny, agresywny, ostry, nagły, niebezpieczny, nieobliczalny

Osoba: najczęściej młoda, agresywna lub spontaniczna i nieobliczalna w swych poczynaniach

Czas: późne lato, wczesna jesień, nagle, niespodziewanie.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Od miejsca, do którego sięga ostrze kosy, grozi niebezpieczeństwo. Jeżeli jednak w pobliżu znajdują się pozytywne karty, niebezpieczeństwo zostanie zmniejszone. Kosa pokazuje, że wkrótce coś się wydarzy. Może to być zarówno koniec lub początek czegoś.

 

Źródło: Mystical Lenormand

Link to comment
Share on other sites

kosa rowniez oznacza o skaleczeniu sie , niebiezpieczenstwo (w zaleznosci od kart) , bol glowy zeba :)

 

10 kosa plus lis - oszustwo

10 kosa -park -kriminalni znajomi /otoczenie

Edited by winteer
połączenie postów
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

img.php?im_id=172178

 

"Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem." Księga Koheleta 3:1-8

 

Bądź ostrożny - działam szybko i jestem ostra. Przecinam precyzyjnie z ostrą i czystą wizją. Jestem wypadkiem, głębokim cięciem, złamaniem, czasami trudną decyzją, którą należy podjąć. Mogę nieść ze sobą dobre plony lub niebezpieczeństwo. Spójrz, co tnę w pobliżu, to mogą być Twoje zarobki.

 

Przyrząd ten jest prostym, rolniczym narzędziem używanym do ścinania trawy i zbierania pszenicy podczas żniw. W świecie Lenormand symbolizuje niespodziewaną traumę lub wstrząs, który jest dla Ciebie całkowicie zaskakujący. Błyskawiczne, precyzyjne cięcie zostanie wykonane!

 

Kosa jest także niebezpieczna, ponieważ jest ostra. Musisz być ostrożny, na co wskazuje ta karta, szczególnie w Grand Tableau. Karty znajdujące się obok wierzchołka Kosy określają jej wpływ, czynią ją bardziej lub mniej gwałtowną w działaniu. Dla przykładu, Kosa znajdująca się obok Koniczyny (2) sprawia, że wstrząs jest mniej gwałtowny. Pewne jest, iż ścinanie Koniczyny (szczęścia) czyni ostrze bardziej tępym.

 

Symbol ten może symbolizować "wezwanie do działania", szczególnie gdy występuje w połączeniu z kartami takimi jak np. Jeździec (1).

 

Źródło: Gilded Reverie Lenormand by Ciro Marchetti

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest grimmoire

Słowa kluczowe: zagrożenie, niebezpieczeństwo, uwaga, ostrzeżenie, ostrze, wypadek, skaleczenie, ostre narzędzia, odcięcie, cięcie, przycinanie, zbieranie plonów, szybkość, nagłość, agresja, ból, gwałtowność, redukcja, strata, zniecierpliwienie, podział, rozdzielenie, przerwa, nożyczki, noże, igły, zastrzyki, operacja.

 

Ogólne znaczenie: Kosa to karta negatywna, która daje ostrzeżenie. W zależności od pozycji wobec innych kart, szczególnie w rozkładzie Wielkiej Tablicy, może mieć trzy znaczenia: (1) Kosa może kłuć swoim ostrzem inną kartę, oznacza to niebezpieczeństwo w obszarze symbolizowanym przez tę kartę (np. Kosa+Statek - niebezpieczeństwo w podróży); (2) Kosa może też swoje ostrze mieć odwrócone od innej karty, wtedy może oznaczać zbiory lub wskazywać, że coś stanie się nagle (np. Ryby+Kosa - nagły przypływ gotówki lub nagłe wydatki); (3) Kosa nad kartą ciąży na danej karcie, coś przytłacza człowieka, nie daje mu spokoju w danej sprawie. Generalnie Kosa wskazuje na zbliżające się niebezpieczeństwo, które można ominąć jeśli Kosę otaczają pozytywne karty. Warto przyjrzeć się, czy obok Kosy nie leży jakaś karta osobowa, ponieważ niezależnie od tego z której strony karty osobowej leży Kosa, wskazuje na grożące niebezpieczeństwo dla danej osoby. Sugeruje ostrożność i roztropność w każdej sprawie. Kosa przecina dobre i złe rzeczy, stąd nie zawsze wskazuje na negatywne sytuacje. Jest zwiastunką konieczności podjęcia szybkiej decyzji. Może oznaczać ból, operację, ranę, bo Kosa kojarzy się też z ostrymi narzędziami, takimi jak nóż chirurga.

 

Miłość: Kosa może symbolizować niebezpieczne związki, w których agresja i ostre słowa kłują partnera jak szpilki. W partnerstwie jest to czas trudny emocjonalnie, w którym może dojść do podjęcia decyzji o rozstaniu. Kosa przecina związki, prowadzi do separacji, czasami brutalnych rozstań, w agresji, krzykach i bólu. Ponieważ jednak jest też symbolem odcinania się, może zabarwić się pozytywnie jako odcięcie się od agresywnego partnera, uwolnienie się ze skomplikowanej relacji. Dla osób samotnych jest zapowiedzią trudności w znalezieniu partnera, to symbol odrzucenia, dostania "kosza", ktoś się odcina, nie chce z nami być. Kosa może też symbolizować sytuację, kiedy pakujemy się w trudne związki, kiedy zawsze trafiamy na trudnych partnerów, powielamy schematy rodowe, gdzie np. każda kobieta tkwiła w związku z osobą uzależnioną od alkoholu.

Praca i pieniądze: Utrata pracy, odcięcie się od czegoś, co jest dla nas istotne. Być może zmienisz pracę lub kończy Ci się umowa. Kosa symbolizuje cięcia w pracy, czyli niebezpieczeństwo zwolnień (przy karcie Ogrodu - zwolnienia grupowe). Ta karta symbolizuje też niebezpieczeństwo w miejscu pracy, może sugerować istnienie kogoś zawistnego, kto chce nam wyrządzić krzywdę. Może też symbolizować skaleczenie lub wypadek w miejscu pracy. Dla osób bezrobotnych jest radą, aby wzięli się w garść i działali. Niezbędne jest podjęcie szybkich decyzji i działania. W sprawach finansowych Kosa oznacza wydatki, trudną sytuację finansową. Być może konieczne będą spore wydatki lub zostanie nam odcięty dopływ gotówki z jakiegoś źródła.

Zdrowie: Kończyny dolne, kości, kostki, kolana, zęby, paznokcie. Być może potrzebna będzie operacja. Rozdrażnienie, nerwy. Z Kwiatami może wróżyć małe zranienia, cięcia na skórze. Poziom żelaza we krwi, gorączka. Kosa jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i zawsze należy być bardzo ostrożnym kiedy pojawia się w pobliżu Drzewa. Wskazuje na igły, zastrzyki, konieczność dokonania jakiegoś cięcia. Może oznaczać złamania kości, biopsję, odczucie mrowienia. Przy karcie Serca może wskazywać na kłucia w piersiach, nerwobóle międzyżebrowe.

W kontekście duchowym: Oczyść swoją aurę, oczyść czakry. Odetnij od siebie wszystko, co Ci przeszkadza.

 

Opis osoby: Kosa mówi o kimś agresywnym, spontanicznym, nieprzewidywalnym. To ktoś zimny, kto podejmuje szybkie decyzje. To też ktoś niecierpliwy. Może wskazywać na chirurga, szczególnie jeśli w pobliżu jest Drzewo. Zegarmistrz, magazynier, biegły w sprawach wypadków, chirurg, rolnik, żniwiarz, osoba, która strzyże żywopłot, fryzjer, fryzjerka, krawiec, krawcowa, oskarżyciel, adwokat diabła, krytyk, osoba, która stosuje samookaleczenia, strażnik, radykał, ofiara wojny, inspektor sanitarny, człowiek od BHP, bystry, inteligentny, silny, agresywny, bandyta, zbir, morderca, bezwzględny, okrutny, lekarz, szybki, szybko działający, bez zastanowienia, cięty język, nieuprzejmy, skrupulatny, atrakcyjny, wybuchowy, z widocznymi bliznami, krótkie włosy, fryzura na jeża

 

Czas: późne lato, jesień, październik; nagle, niespodziewanie. 10 dni lub miesięcy, dziesiąty dzień miesiąca.

 

Według S.Bernasconi: Z kartami pozytywnymi: Zmniejsza i łagodzi skutki negatywne wszystkiego, co się wydarzy, np. wypadku, utraty przyjaźni lub pracy.

 

Z kartami negatywnymi: Ostrzega przed zagrożeniem życia lub zdrowia na skutek różnego rodzaju wypadków: samochodowych, przy pracy, podczas uprawiania sportu. Skutki będą raczej trwałe. W połączeniu z kartą Trumny lub Krzyża może oznaczać wielkie niebezpieczeństwo. Należy bardzo ostrożnie podchodzić do interpretacji tego idiomu.

 

Źródło : Karty Lenormand - GBówna

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Bethany

Kosa 10 – eliminacja czegoś, efekty, zbiory, odcięcie, przerwanie, operacja, szybka reakcja, bolesna decyzja, nagle, zranienie, interwencja, ostry ból, zerwanie, przecięcie, nacięcie, ostre narzędzia, usunięcie, wypadek, obrażenia, zdecydowane gwałtowne działanie, bez wahania. Działanie kosy może być owocne – żniwo lub bolesne – separacja, odmowa, szok, niebezpieczeństwo.

 

źródło : https://frenchlenormand.wordpress.com/lenormand-znaczenia/

Link to comment
Share on other sites

  • Administrator

Dla mnie Kosa oznacza "plon", efekt, rezultat czegoś. On może być różny, wszystko zależy z jaką kartą kosa trzyma parę.

Na pierwowzorach kosa zawsze jest przedstawiana w towarzystwie snopków, a więc tego, co już dojrzało i stanowi ten plon. W takim zestawieniu oznacza zarówno "ostre cięcie", bo kosa to właśnie symbolizuje jak i też to, co się zebrało.

Nie wróżę Lenormandami, bo nie mam dużego doświadczenia, ale próby eksperymentalne jak na razie utwierdzają mnie w tym, że przecięcie, odcięcie, coś ostrego ta kosa oznacza, oraz właśnie plon, na przykład zamierzonego lub podjętego działania i to bardzo dosłownie.

 

edit: zapomniałam dodać, że jak kłuje to ten "plon" jest kiepski, w każdym tego słowa (i karty obok) znaczeniu, a jak nie kłuje to całkiem fajny :)

Edited by Ismer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

10 Kosa - przerwanie (przecięcie) operacja, niebezpieczeństwo, niespodziewane zdarzenia.

Usuwanie, wycinanie. Zabieg, ostry przedmiot, ostra decyzja (radykalna, przecinająca), skuteczność. Ostrzeżenie. Kosa to niebezpieczeństwo, ale można go uniknąć jeśli dookoła niej są karty pozytywne. Wypadek. Bądź ostrożna, czujna, strzeż się roztargnienia, beztroski, nieuwagi.

Karta negatywna, czasem neutralna - jeśli dotyczy decyzji, które muszą być podjęte; działania i czasu.

 

- szybko, gwałtownie, nagle, operacja, eliminacja, brutalnie, agresja, kłujące, ostre przedmioty, ostry ból, odcięcie,

przerwanie, zerwanie, przecięcie, nacięcie, obrażenia, , szybka reakcja, interwencja, bolesna decyzja, zranienie, zdecydowane gwałtowne działanie, bez wahania, nagłe, gwałtowne, rozłam, załamanie tego co pewne, nieoczekiwane / niespodziewane zakończenie. Separacja, odmowa, szok, wstrząs.

 

czas: 10 dni, miesięcy, październik, jesień; 10 dzień miesiąca

 

wg. R.George

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Stilla

Przyszłość
coś gwałtownego, nagłego
nagła decyzja
coś dzieje się szybko
trzeba szybko podjąć działanie, decyzję
odcięcie (od czegoś, od jakiejś sytuacji)
zakończenie jakichś spraw (także problemów)
wstrząs
wypadek, fizyczne zranienie
brutalny czyn


Miłość
szczęście, zadowolenie
związek kwitnie
satysfakcja, spełnienie
rozwijająca się więź
miła niespodzianka


Praca
wypowiedzenie
rezygnacja z pracy, rzucenie jej
cięcia w firmie
odrzucenie lub złamanie umowy
praca związana z ostrymi przedmiotami
wypadek w pracy


Finanse
odcięcie od finansów i dopływu pieniędzy
zatrzymanie dopływu pieniędzy
kryzys z pieniędzmi
radykalna zmiana
ostra decyzja


Zdrowie
złamania, zranienia, wypadki
chirurgia
zastrzyki, biopsja
ból zębów i zabiegi dentystyczne
laser
ból
migreny


Osoba
precyzyjny, bystry
agresywny
ma cięte riposty i odzywki
mówi ostro
pozbawiany skrupułów
krzywdzący, niewychowany
lekarz, fryzjer (ktoś kto posługuje się ostrymi narzędziami)
szczupły
krótkie, ścięte włosy
możliwe blizny


Duchowość
odetnij się od niepotrzebnego przywiązania


Porada
działaj stanowczo, zdecydowanie
bądź dokładny
odetnij się od negatywnych rzeczy
bądź asertywny


Czas
dziesięć dni, tygodni, miesięcy
październik
dziesięć dzień miesiąca


Miejsca, rzeczy
ostre przedmioty: igły, noże, skalpele
zastrzyki, igły
narzędzia ogrodowe
sztućce

 

Źródło: "Podręcznik Lenormand", Rana George

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...