Skocz do zawartości

Przykazania - ograniczenia czy wyzwania?


caliah

Rekomendowane odpowiedzi

Zakaz chłeptania wody

 

W książce Herberta G. Wellsa Wyspa doktora Moreau, zwierzo-ludzie mają przestrzegać pewnych praw, praw które stanowią o istocie ich człowieczeństwa.

Zakaz chłeptania wody, czy spożywania mięsa na surowo, okazał się być niezbędną składową ich egzystencji, aby ze zwierząt powstawały twory człowiecze.

 

Podobnie jest z dekalogami każdej religii, jakie odgrywają rolę zakazów, nakazów oraz obowiązku. Nie wolno nam zabijać, kraść, czy cudzołożyć, gdyż są to zachowania niegodne ludzi, co warto tu podkreślić, bo w prawdzie jest tak, iż godność ludzka to wartość jaką się zdobywa ciężką pracą, a nie od razu otrzymuje, bo jedyne co otrzymujemy, to zdolności do jej zdobycia.

Tylko godność włożona w ramy obowiązkowo - poddańcze posiada sens, ponieważ godność zawsze realizuje się w swoich ograniczeniach.

(link do całości tekstu)

 

Kilka dni temu trafiłam na artykuł, z którego nie tyle jego treść, co wyżej zamieszczony fragment zwróciły moją uwagę.

Często słyszę opinię, że Kościół ciągle czegoś zakazuje, ogranicza, a przecież wiele z rzeczy określanych jako "grzech" wydaje się wynikać wprost z natury człowieka.

Należało by więc przypuszczać, że można bez ograniczeń po prostu z nich korzystać, gdyż dane są nam od Boga.

A tym czasem napotykany na te zakazy i nakazy...

Czy one rzeczywiście ograniczają nas w rozwoju?

A może wbrew powierzchownej opinii stymulują do pracy nad sobą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dharma

caliah :)) ciekawe sprawy tu poruszyłaś.

 

Myślę, że do pewnego czasu człowiek potrzebuje takiego dekalogu z kamienia ... i czasami musi się z bólem ego ograniczać. Tak jak przecież matka ogranicza własne dziecko.. Nie zawsze pozwalała nam na cos co my chcieliśmy zrobić, trzeba jednak zauważyć ze nie pozwalała nam dla naszego własnego dobra... :)) Do pewnego etapu musimy ujarzmić ego w nas (ktore jest nasza nieodłączna częścią) , a dekalog jest pomocny... Co można czego nie można .. wystarczy przykładać się do przestrzegania tych przykazań.. nawet nie musimy sie za bardzo zastanawiać nad treścią. Na etapie dziecka tyle wystarczy.. szacunek i zaufanie, pokora.

 

Jednak kiedy staniemy się dorośli a te zasady z czasem dojrzeją w nas, a my odczujemy ich głębie nie będą juz rozkazami starszych a my nie będziemy ich przestrzegać z mina naburmuszonego dziecka... i buntować się przed wszystkim, dekalog nie będzie nam potrzebny bo zasady będą po prostu w nas już nie w postaci kamiennych tablic ale duchowej śwaidmosoci.. Dojrzały moralnie człowiek sam z siebie będzie wiedział co jest dobre czego unikać, a dekalog w nim będzie wytyczał moralność, nie będzie juz zasadami z którym niechętnie musi się podporządkować...

 

 

podsumowując.. Dekalog nie ogranicza ale jest dobrym początkiem w naszym rozwoju.. dobrą wytyczną i "matka i ojcem" ktorych trzeba się słuchać gdy jesteśmy dziećmi i sami nie wiemy do konca co jest dla nas dobre a co złe.. Dekalod jest tez prawem moralnym w sercu dorosłego człowieka, ktory nie musi sie buntowac przed zasadami ponieważ ( ujażmione ego nie woła już jeść)

Mozna by stwierdzić, że Dekalog towarzyszy nam przez całą drogę rozwoju. Na początku jest czymś czemu z bólem musimy się podporządkować jednak z biegiem czasu w miarę dojrzewania i uświadamiania, nabierania szacunku .... prawo moralne wnika w nas i kształtuje naszą postawę. Koniec końców jest to dobre .. Bo walka z własnym ego, ludzkimi zapędami instynktami które nie zawsze wydaja sie właściwe jest bardzo trudna moim zdaniem dekalog jest "matka i ojcem" który towarzyszy nam przez cały rozwój..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

- Dhari... jestem pod wrazeniem Twojej błękitnej "osobowości"... :)

- i nie ukrywam... że jest mi bardzo bliska (KIN7)... :)

- tym razem... nie upiecze Ci się bez punkcika... hejka :)

 

--- pozdrawiam ciepło... infedro... :muza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...