Jump to content

Wisiorek - znaczenie i zestawienie run


Sleepwalker74

Recommended Posts

Witam.

Runami zacząłem interesować się dopiero niedawno i mam w związku z nimi pytanie. Otrzymałem w prezencie wisiorek - młot Thora z wygrawerowanym napisem runicznym. Z tego co się orientuję - jest to chyba futhark anglosaski. Czy ktoś może mi podać nazwę i znaczenie trzeciej runy? Nie mogę się jakoś nigdzie do tego dokopać. Co sądzicie o takim zestawieniu znaków?

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za link. Chciałbym jeszcze zapytać - czego może dotyczyć wygrawerowany na nim skrypt? Jak go zinterpretować? Czy to dobre zestawienie run?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ten młotek to typowy gadżet dla fanów cięższej muzyki, jak zresztą wszystkie produkty na stronie producenta: Ul13 Alchemy : Urban Accessories. Można tam też przeczytać opis właśnie tego młotka: culpted bone Thor's Hammer, featuring 'ROCK' in runic characters and a natural 'jasper snakeskin' cabochon stone.

Trochę mi sie tu coś nie zgadza... Jeżeli założyć, że projektant posłużył się futhorkiem anglosaskim to owszem, 3 pierwsze znaki można odczytać jako "ROC" natomiast czwarty już nie. Czwarty znak to coś w rodzaju "ï". Na pewno nie jest to anglosaskie "K". Dlatego nie wiem co autor miał na myśli, ale biorąc pod uwagę fakt, iż jest to sklep rockowo-gotycki, a w opisie produktu twierdzą, że napis oznacza "ROCK" - to można przyjąć, że wisiorek ma po prostu dobrze, klimatycznie wyglądać a nie coś głębszego znaczyć. Owszem, można by to odczytać jako skrypt: Raido, Othala, Kenaz, Eihwaz - ale to będzie trochę naciągane, jak dorabianie, za przeproszeniem, kuśce uszu :> Bo po prostu widać, że to jest ozdoba a nie żadna replika czy talizman.

Jeżeli natomiast byłby to skrypt intencyjny to wg mnie sprawował by się całkiem nieźle, kombinacja mi się podoba - chociaż podobałaby mi się bardziej w futharku starszym :-) O poszczególnych runach możesz sobie poczytać w odrębnym dziale forum, nie będę tego tutaj interpretować, z przyczyn opisanych powyżej.

A młotek zawsze można oczyścić, uświęcić i nosić na zdrowie :>

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...