Jump to content

Wielkie Arkana a astrologia


Sehnsucht

Recommended Posts

0. GŁUPIEC - Uran - powietrze

Uran jest planetą rebeliantów. reprezentuje zachowania nieobliczalne i dziwaczne, promuje nowy sposób patrzenia na rzeczy /sprawy. Uran preferuje odejście od tradycji i nieprzykładanie wartości do status quo. Zasady Urana to oryginalność i inwencja.

 

1. MAG - Merkury - powietrze

Merkury jest planetą komunikacji, intelektu oraz świadomego działania. Merkury jest logiczny, dowcipny, uparty i racjonalny. Aktywność: mowa, pismo, nauka, krótkie wyprawy. Merkury prezentuje nasz pęd do odkrywania samych siebie. Może być też jednak pretensjonalny, zawodny i oszukańczy.

 

2. KAPŁANKA - Księżyc - woda

Księżyc odnosi się do emocji, włącznie z nagłymi zmianami nastroju i instynktami. Reprezentuje wszystko co cykliczne i rytmiczne w naturze. Księżyc może być także zwodniczy, sekretny, iluzjonistyczny, uzależniający oraz zimny.

 

3. CESARZOWA - Wenus - ziemia

Wenus to planeta miłości, bogactwa, przyjemności, hojności, piękna, harmonii, wrażliwości (czułości). Wenus jest opiekunką tańca, dramy, poezji luksusu i otaczania się pięknem. Może być też jednak zachłanna, współzależna, wstydliwa i mieć tendencje do manipulacji.

 

4. CESARZ - Baran - ogień

Baran jest aktywny, bezpośredni, niezależny, odważny, męski, jest indywidualistą. Może być też jednak skoncentrowany na sobie, nietaktowny, niedelikatny, niecierpliwy i krótkowzroczny.

 

5. KAPŁAN - Byk - ziemia

Byk jest rozsądny, niezawodny, twardo stąpa po ziemi i jest odpowiedzialny. Może być też jednak działający rutynowo, uparty, leniwy i lubiący sobie dogadzać.

 

6. KOCHANKOWIE - Bliźnięta - powietrze

Bliźnięta są bystre, towarzyskie, nowoczesne, radosne, elastyczne i ciekawe. Mogą być też jednak niestałe, oschłe, nerwowe, spięte i zmienne jak kameleon.

 

7. RYDWAN - Rak - woda

Rak jest emocjonalny, opiekuńczy, delikatny, wspierający, chroniący i domatorski. Może być też jednak zależny, przebiegły, wycofany, niepewny, skłonny do depresji i bardzo nerwowy.

 

8. MOC - Lew - ogień

Lew jest dumny, dramatyczny, królewski, rozrywkowy, charyzmatyczny i błyskotliwy. Może być też jednak krzykliwy,dogmatyczny, wyzyskujący, kontrolujący i mieć skłonność do popisywania się.

 

9. PUSTELNIK - Panna - ziemia

Panna jest efektywna, analityczna, skromna, rozważna, zorganizowana, pomocna. Przykłada duże znaczenie do szczegółów. Może być też jednak krytyczna, zrzędliwa, niespokojna, perfekcjonistyczna i hipochondryczna.

 

10. KOŁO FORTUNY - Jowisz - ogień/ woda

Jowisz jest planetą szczęścia i dobrego losu. Przynosi tęsknotę za odkrywaniem nowych miejsc i pomysłów. Jest życzliwy i łagodny, przynosi powodzenie i sukces. Może być też jednak zbyt pobłażliwy, leniwy, przeciętny i mdły.

11. SPRAWIEDLIWOŚĆ - Waga - powietrze

Waga jest dyplomatyczna, zasze opanowana, obiektywna, mediuje i chętnie współpracuje. Może być też malkontentką, niejasna, trudno podejmująca decyzje, chłodna i wzbudzająca brak zaufania.

 

12. WISIELEC - Neptun - woda

Neptun jest planetą zmiany, ale także złudzeń. Może reprezentować sny i fantazje, może także wpędzać w uzależnienie, zwodzić, symbolizować chorobę umysłową i obłąkanie.

 

13. ŚMIERĆ - Skorpion - woda

Skorpion jest dynamiczny, żywy, magnetyczny, namiętny, zapalczywy, zapamiętały, seksualny, ma skłonność do ekstremów. Może być też jednak obsesyjny, mściwy, zazdrosny, złośliwy, mieć trudność z wybaczaniem i działać samo destruktywnie.

 

14. UMIARKOWANIE - Strzelec - ogień

Strzelec lubi przygody, jest wolnym duchem, jest entuzjastyczny, kocha wolność, poszukuje prawdy, lubi filozofować, jest optymistą ale także miewa humory. Może być też jednak niezorganizowany, zwlekający, nietaktowny, być intelektualnym egoistą, mieć zdolność do wyolbrzymiania i przesadzania.

 

15. DIABEŁ - Koziorożec - ziemia

Koziorożec jest stanowczy, ambitny, zmysłowy, ukierunkowany na zasady, ostrożny, powściągliwy i produktywny. Może być też jednak ignorantem, pesymistą, skąpy, wykazywać się niechęcią i fatalizmem.

 

16. WIEŻA - Mars - ogień

Mars jest planetą pasji i wojny. Jest ambitny, odważny, dowodzi i rządzi. Taka energia może być konstruktywna albo destruktywna. Z drugiej strony Mars jest męski, dzielny, honorowy, śmiały i bojowy. Może być jednak także wrogi, okrutny, agresywny, wzburzony, mieć skłonność do wypadków oraz brutalnej przemocy.

 

17. GWIAZDA - Wodnik - powietrze

Wodnik jest społeczny, sumienny, przyjacielski, humanitarny, jest indywidualistą, intelektualistą, jest nieortodoksyjny, postępowy, kocha wolność. Może być też jednak próżny, ekscentryczny, perwersyjny, bezstronny, przekorny, obrażalski i a-emocjonalny.

 

18. KSIĘŻYC - Ryby - woda

Ryby są empatyczne, bezinteresowne, kierują się intuicją oraz mają predyspozycje paranormalne. Są współczujące, delikatne, ale też podatne na wpływy. Może być też jednak nie realistami, nieśmiałe, uległe, uzależniające lub uzależnione od kogoś, ospałe, apatyczne i mające sekrety.

 

19. SŁOŃCE - słońce - ogień

Słońce jest gwiazdą, której światłość daje życie światu. Jest majestatyczne, królewskie, witalne. Reprezentuje zdolność jednostki do stawienia czoła wyzwaniom życia. Słońce może być też władcze, dominujące, upalne (palące) oraz egoistyczne.

 

20. SĄD BOŻY - Pluton - ogień

Pluton to planeta transformacji i regeneracji oraz odrodzenia. Kończy stare, rozpoczyna nowe, tworzy i niszczy. Pluton ma też swoją ciemną stronę, która wiąże się ze światem podziemnym, obsesyjnością, przymusem, naciskiem i zbrodnią.

 

21. ŚWIAT - Saturn - ziemia

Saturn jest planetą dyscypliny. Jest tyranem, który dba o przestrzeganie prawa, porządku, granic oraz odpowiedzialności. Saturn kocha tradycję i przewidywalność. Może symbolizować przemyślany głos organizacji oraz wytrwałość.

 

Ogień - wola - aktywny, męski, dynamiczny, energetyczny, witalny, krzepiący, spontaniczny, transformujący, nieprzewidywalny i nieobliczalny.

 

Woda - dusza - pasywna, kobieca, chłonna, podtrzymująca, tajemnicza, produktywna, płynna, współodczuwająca, zmysłowa, seksualna i emocjonalna.

 

Powietrze - duch - aktywne, męskie, intelektualne, logiczne, komunikatywne, pomysłowe, nieznośne, idealistyczne, dyskryminujące i czyste.

 

Ziemia - ciało - pasywna, kobieca, budująca, solidna, wolno poruszająca się, materialistyczna, produktywna, płodna i praktyczna.

 

Widać zatem jak spójnym i holistycznym systemem jest Tarot. Jak te "dodatkowo informacje" pogłębiają znaczenia danej karty, ale także jak to znaczenie z nich wypływa i z nimi się ściśle wiąże.

 

źródło: Ciro Marchetti - Gateway to the Divine Tarot - komentarze by Leisa ReFalo -tłumaczenie własne

Edited by Daffne
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...