Skocz do zawartości

Sygnifikator w Tarocie


Czarny

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno moja przyjaciółka (doświadczona wróżka) podsuneła mi ciekawą teorie. Mianowicie, że każda karta Tarota (z którą już się "zgraliśmy") jest serwitorem.

Bo właściwie czy nie traktujemy naszych kart jak "żywe" istoty?

Czy nie dajemy im energii?

Wychodzi na to, że każda karta jest dokładnie zaprogramowanych serwitorem. Ale przecież te byty ciągle rosną w siłe, trzeba im programować samozniszczenie.. nie znam nikogo kto niszczy swoje ukochane karty.

Może Tarot to idealne serwitory, może są poprostu sobą?

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie traktuje kart jak żywe istoty. I im dłużej zajmuję się wróżeniem, tym bardziej rosnę w przekonaniu, że wróżę JA, to ja widzę przyszłość, karty są tylko rekwizytem.

Wierzę, że gdybym poświecił swe życie całkowicie wróżbom, za kilka lat wróżyłbym bez kart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Nie widziałam takiego tematu, a myślę, że warto go poruszyć :)

 

Sygnifikator można wybrać na 4 sposoby:

1. Najprościej jest używać Maga (symbolizującego mężczyznę) lub Arcykapłankę (symbolizującą kobietę)

 

2. Wybrać kartę dworską, która będzie przedstawiała osobę pytającą odpowiednio do jej wyglądu fizycznego i wieku

 

3. Wybrać kartę dworską w oparciu o znak zodiaku i wiek

 

4. Wybrać kartę dworska na podstawie osobowości i wieku pytającego

 

]Wygląd zewnętrzny[/i

Buławy: jasna karnacja, blond włosy, oczy niebieskie

Kielichy: od jasnej po średnią karnację, włosy ciemnoblond lub jasnokasztanowe, oczy niebieskie bądź piwne

Miecze: oliwkowa cera, ciemne włosy, oczy jasnego koloru

Denary: ciemna karnacja, ciemne włosy, ciemne oczy

 

Znak zodiaku

Buławy: Baran, Lew, Strzelec [znaki trygonu ognia]

Kielichy: Rak, Skorpion, Ryby [znaki trygonuwody]

Miecze: Bliźniak, Waga, Wodnik [znaki trygonu powietrza]

Denary: Byk, Panna, Koziorożec [znaki trygonu ziemi]

 

Osobowość

Buławy: osobowość wybuchowa, energiczna, porywcza

Kielichy: osoba uczuciowa, twórcza

Miecze: osoba o dużym potencjale intelektualnym, myśląca racjonalnie

Denary: osoba twardo stąpająca po ziemi, praktyczna

 

Wiek

Giermek: dziecko lub młoda kobieta

Rycerz: młody mężczyzna

Królowa: dojrzała kobieta

Król: dojrzały mężczyzna

 

Metody te dyktują jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze kiedy zabierzemy z talii kartę - sygnifikator, nie ma ona szans na pojawienie się w rozkładzie. Jest to układ szczególnie niefortunny, jeśli użyjemy Maga lub Arcykapłanki - dwóch bardzo istotnych kart AW.

 

Wybór kart AM jest również problematyczny. Nie wszystkie opisy wyglądu zewnętrznego zostały tu opisane, więc trudno jest obrać sygnifikator. Czwarta metoda jest również trudna do zastosowania, gdyż po pierwsze trudno jest stwierdzić, nie znając uprzednio pytającego, czy kieruje się on rozumem czy emocjami. Po drugie zaś karty dworskie odnoszą się tylko do jednego aspektu osobowości, więc wybór jednej z nich, jako odpowiednika danej osoby, jest zbytnim uproszczeniem. Z drugiej strony możemy dokonywać wybory na podstawie tego, jak określona przez nas osoba odnosi się do zadanego pytania. Dla przykładu, gdy na ogół podchodzimy racjonalnie do życia, a rozpatrywaną w kartach sytuację traktujemy zbyt emocjonalnie, lepiej wybrać Kielichy niż Miecze.

 

Dwa inne sposoby wyboru sygnifikatora zyskały największą popularność.

Pierwszym z nich jest zdanie się na losowy wybór z całej talii. Tasujemy karty i wybieramy pierwszą z góry - jako sygnifikator. W tej metodzie sygnifikator jednocześnie wskazuje nam, co czuje pytający i jaka jest jego rola w danej sytuacji. Co więcej, można odczytywać go jako dodatkowy aspekt w drugiej karcie Krzyża Celtyckiego, która także symbolizuje pytającego.

Druga metoda dobrze się sprawdza w przypadku osób słabo zaznajomionymi z kartami. Należy pozwolić pytającemu przejrzeć talię i wybrać tę kartę, która wg niego może symbolizować jego osobę. Dostarczy to ciekawych spostrzeżeń, jak osoba ta postrzega siebie na tle rozpatrywanej sytuacji, co możemy wziąć pod uwagę przy odczycie - łącznie z ósmą kartą Krzyża Celtyckiego symbolizującą pytającego.

 

Można również pominąć stosowanie sygnifikatora lub wypracować własny sposób jego wyboru :)

 

P.S. Ja nie stosuję sygnifikatora i żyję ;]

 

Żródło: "Pozłacany Tarot Przewodnik" Barbara Moore

Edytowane przez Cosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość anatemka

Nigdy nie stosowałam, nawet jak w układzie jakimś jest, to nie uzywam i tyle.

 

A powiedzcie mi, ci stosujacy: przeciez ta karta /S/ juz w rozkładzie, chociażby nie wiem jak chciała, nie wypadnie. Nie macie wrażenia, że wrózycie z niepełnej talii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeciez ta karta /S/ juz w rozkładzie, chociażby nie wiem jak chciała, nie wypadnie. Nie macie wrażenia, że wrózycie z niepełnej talii?

 

I to jest zasadnicza przyczyna dlaczego ja także sygnifikatora nie stosuję ;)

 

Poza tym wybór /S/ na podstawie wyglądu, znaku zodiaku czy wg. innych podanych wyżej kryteriów powoduje, że przypisując kartę dworską na tej podstawie możemy nieświadomie rzutować na pytającego i rozkład cechy osobowości które karta uosabia, co może zaburzać ogólne spojrzenie na osobę i rozkład, powodować już pewne ukierunkowania myślenia i interpretacji. Z automatu przyjmujemy pewne schematy.

Edytowane przez Sehnsucht
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sowilo92

oo widzę, że nas nie używających jest sporo....i ja też nie używam, bo mam właśnie wrażenie, że nie korzystam z całej, pełnej "mocy" kart:)....bo przecież zostaną mi tylko 77 a nie 78 karty....poza tym, jakoś tak nie widzę sensu ich używania, co sygnifikator miałby mi dodawać do wróżby...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość anatemka
co sygnifikator miałby mi dodawać do wróżby...?

 

otóż to.

 

Dlatego, mam nadzieje, wypowiedza sie osoby S używające. Może faktycznie warto? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sygnifikator miałby mi dodawać do wróżby...?

 

Haha, chciałam o to spytać ale stwierdziłam że wyjdę na jakąś ignorantkę.

Próbowałam, naprawdę, ale nie umiem załapać sensu jego używania, czemu ma służyć. Też chętnie się dowiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość alathea

ja tez nie stosuje - choc czasem widze, ze warto

nieraz robie pare rozkladow i mam watpliwosci, kogo opisuje dana karta (np. Krolowa monet albo Cesarz lub tez Mag...)

 

ale jesli juz wybieralabym sygnifikator - to zrobilabym to nastepujaco:

wybralabym karty dworskie plus Mag, Cesarz, Cesarzowa, Kaplan i Kaplanka - i z nich ciagnelabym intuicyjnie karte, ktora by opisywala osobe z wrozby

a potem spokojnie wlozylabym te karte do talii i wrozyla z calej talii

tam, gdzie by sie pojawila, mowilaby wyraznie o danej osobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jesli juz wybieralabym sygnifikator - to zrobilabym to nastepujaco:

wybralabym karty dworskie plus Mag, Cesarz, Cesarzowa, Kaplan i Kaplanka - i z nich ciagnelabym intuicyjnie karte, ktora by opisywala osobe z wrozby

a potem spokojnie wlozylabym te karte do talii i wrozyla z calej talii

tam, gdzie by sie pojawila, mowilaby wyraznie o danej osobie

 

No to nawet sprytne jest ;)

Ale jednak nie działa jak tradycyjny sygnifikator...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście :niee: używam....w rozkładach z sygnifikatorem...wyciągam kartę z tali.....jest szybciej i łatwiej:okok:

Edytowane przez Arivo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość anatemka
.w rozkładach z sygnifikatorem...wyciągam kartę z tali..i.jest szybciej i łatwiej

 

i? odkładasz ją i już w rozkładzie ona nie wystapi? czyli używasz tam, gdzie rozkład wymaga?

Co Ci daje ten S?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ...... tam gdzie rozkład wymaga.Zmieniam kolejność:Jeżeli w przełożeniu wystąpi to sama karta,to znaczy,że jest ważną w danym rozkładzie..ona w jakiś sposób daje mi znać........zwróć na mnie uwagę........jeżeli jej nie ma w przełożeniu traktuje to jako typowy sygnifikator.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie używam sygnifikatora w rozkładach, stosuje tylko przed wróżbą, tzn. - załóżmy, że bd stawiać karty kobiecie. Przed wróżbą wyciągam z talii 4 Królowe i kładę przed tą osobą - proszę żeby sama wybrała, którą kartę najbardziej "czuje". I to jest jej sygnifikator. Używam tego jako informacji dla siebie, jak dana osoba aktualnie sie czuje w życiu itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

serwitor to byt astralny, który możemy stworzyć sami

niekiedy serwitorami nazywamy myślokształty

można sobie wygooglać :)

poza tym to nie dział na te pytania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...