Jump to content

Mudry - joga małych palców


melisanna
 Share

Recommended Posts

Na naszych dłoniach znajdują się niezwykłe energetyczne kanały związane z funkcjonowaniem poszczególnych narządów. Układając palce w określony sposób, tzw. mudry, zamykamy te kanały, osiągając w ten sposób pożądany efekt leczniczy.

Czy ktoś z was stosował mudry, aby wpłynąć na polepszenie swojego zdrowia?

Zamieszczajcie tutaj swoje opinie na ten temat. :)

Link to comment
Share on other sites

Ja znam kilka mudr, jeszcze z czasów jak byłem dzieckiem.

Nie nie stosowałem dużo na poprawę zdrowia, a najczęściej mudrę "mądrości" dla koncentracji. Czasami też "mudrę muszli" na lepszy głos.

A teraz od pewnego czasu nie muszę się w ogóle leczyć, bo mam "równowagę mocy :mrgreen: " i nie choruję.

Link to comment
Share on other sites

...ale przyznaj, że przy stosowaniu murd dla uzyskania pożądanego efektu trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość :wink: właściwie to zależy jakich niedyspozycji zdrowotnych chcemy się pozbyć. Ja czasami stosuję mudrę "wzmacniającą' przeważnie, gdy czuję się się przeziębiona :)

Link to comment
Share on other sites

Hm. Opiszę to na podstawie reklamy Piwa Tatry( :mrgreen: ).

Przychodzą młodzi, niedoświadczeni i niewyćwiczeni górale i rąbią drzewo. Jednak jest w śród nich jeden doświadczony Baca. Oni rąbią i rąbią, a baca spokojnie podchodzi, bada drzewo, uderza... i siada, po czym piorun sam "zcina" drzewo.

 

- czyli powiem w skrócie tak - jak ktoś jest doświadczony w temu podobnych praktykach i ma dobrze rozwinięte ciało energetyczne i przepływ silny, to nie będzie musiał aż tak długo czekać na efekty.

(Wybacz, ale nie chciało mi się myśleć nad innym przykładem )

 

No, ale i tak z mudrami będzie szło dłużej niż z jogą całego ciała - im więcej pracuje, tym lepiej i szybciej. Dlatego są zazwyczaj stosowane jako dodatki.

Link to comment
Share on other sites

 

- czyli powiem w skrócie tak - jak ktoś jest doświadczony w temu podobnych praktykach i ma dobrze rozwinięte ciało energetyczne i przepływ silny, to nie będzie musiał aż tak długo czekać na efekty.

 

No, ale i tak z mudrami będzie szło dłużej niż z jogą całego ciała - im więcej pracuje, tym lepiej i szybciej. Dlatego są zazwyczaj stosowane jako dodatki.

 

...no, to jest oczywiste...ale i tak bez żadnych nadwyżek energetycznych mudry pomagają(z czasem wpada się w nawyk :mrgreen: )...jako dodatek również mogą być przydatne jak- najbardziej :wink:

Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

wieki temu gdy bylam mala dziwczynka, moja ciotka wariatka grazia podarowala mojej mamie chudziutka nowelke o mudrach...jak byk na pierwszej str byla mudra ratujaca zycie przy zawalach...moje mama borykajaca sie nieprzerwanie z nerwica serca zapamietala wlasnie ta...malo tego wpoila i mnie i mojemu bratu owa...nie pamietam jak dlugi czas potem moja mama miala zapasc! ja bardzo mala wtedy, ulozylam mojej mamie dlonie w mudre ratujaca zycie i pobieglam do sasiadki na ratunek...pogotowie przyjechalo i lekarz wyprosil mnie z pokoju sadzac ze moja mama wlasnie umiera...zabrali ja do szpitala a ona przez caly czas nie rozplotla palcow

to jedyna mudra ktora pamietam i sama stosuje w krytycznych momentach

mama takze :)

Link to comment
Share on other sites

przytoczę coś więcej na temat mudry ratującej życie;

 

APAN VAYU MUDRA

Ten układ palców funkcjonuje jako pierwsza pomoc przy objawach ataku serca. APAN VAYU MUDRA reguluje wiele schorzeń i komplikacji serca. W wypadku ataku serca powinno to ćwiczenie być natychmiast wykonane obiema rękami. Natychmiastowa ulga jest porównywalna ze skutkiem zażycia nitrogliceryny. Każdy powinien tę Mudrę poznać na wypadek nagłej konieczności pomocy sobie samemu lub innej osobie.

POZYCJA:

palec wskazujący składamy tak, aby czubkiem dotknął podstawy kciuka, równocześnie składamy opuszkami: palec środkowy, serdeczny i kciuk. Mały palec pozostaje wyprostowany.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...

To ja wrzuce wiecej mudr, jak nikt inny sie nie rusza:

 

dsc00394ry9.th.jpg

GYAN MUDRA (MUDRA WIEDZY I MĄDROŚCI)

 

Stosowana jest przeciwko dysharmoniom duchowym i wewnętrznemu nieporządkowi. Usuwa niepokój, przygnębienie, poprawia pamięć, zdolność koncentracji. Jest pomocna przy zaburzeniach snu, trudnościach w skupieniu, depresjach i nadciśnieniu tętniczym. Wpływa regenerująco na organizm. Podwyższa potencjał energetyczny. Zalecana jest dla ludzi uczących się lub intensywnie pracujacych umysłowo.

 

Wykonanie układu: (obiema dłońmi jednocześnie) palec wskazujący dotyka lekko opuszki kciuka, pozostałe palce są wyprostowane, ale nie napięte.

 

dsc00395md1.th.jpg

PRAN MUDRA (MUDRA ŻYCIA)

 

Mudra sprzyja wzmocnieniu energii witalnej, poprawiając samopoczucie. Zmniejsza senność i nerwowość. Jest korzystna przy osłabieniu, zniechęceniu, a także w przypadku chorób oczu; poprawia ostrość wzroku.

 

Wykonanie układu (równocześnie obiema dłońmi): łączymy opuszkami palec serdeczny, mały i kciuk. Pozostałe palce pozostawiamy swobodnie wyprostowane.

 

dsc00396tc9.th.jpg

VAYU MUDRA (MUDRA WIATRU)

 

Mudra pomocna w takich chorobach jak : rwa kulszowa, reumatyzm, drżenie rąk i głowy. Należy ją stosować we wczesnych stadiach schorzeń. W przewlekłych chorobach wspierać Pran Mudrą. Przerwać stosowanie, gdy objawy choroby znikną.

 

Wykonanie układu (równocześnie obiema dłońmi): palec wskazujący zginamy tak, aby opuszką dotknął podstawy kciuka. Kciukiem lekko przyciskamy zgięty palec wskazujący w miejscu stawu. Pozostałe palce są luźno wyprostowane.

 

dsc00400zu4.th.jpg

MUDRA "GŁOWA SMOKA"

 

Szczególnie zalecana dla dzieci. Stosowana jest w chorobach płuc, górnych dróg oddechowych, w przeziębieniach. Warto wykonywać ją profilaktycznie w okresach grypowych i przeziębieniowych.

 

Wykonanie układu: łączymy dłonie, krzyżując ze sobą małe i serdeczne palce obu dłoni, przy czym opuszki tych palców dotykają zewnętrznej strony dłoni. Palce wskazujące pozostają wyprostowane i złączone. Palce środkowe obejmują i lekko uciskają, od strony przeciwnej, złączone palce wskazujące. Palce środkowe stykają się opuszkami. Kciuki łączą się powierzchniami bocznymi.

Link to comment
Share on other sites

i jeszcze kilka :)

 

dsc00397kz1.th.jpg

MUDRA "OKNO MĄDROŚCI"

 

Korzystnie wpływa na pracę mózgu, aktywizuje procesy myślowe. Wskazana jest przy zaburzeniach krążenia i miażdżycy.

 

Wykonanie układu (równocześnie obiema dłońmi): serdeczny palec zginamy tak, aby lekko dotknął podstawy kciuka. Kciuk uciska palec serdeczny, a pozostałe palce są wyprostowane.

 

dsc00399bu5.th.jpg

MUDRA "SCHODY ŚWIĄTYNI NIEBIAŃSKIEJ"

 

Wskazana jest w przypadku depresji oraz innych zaburzeń psychicznych. Skutecznie poprawia nastrój nawet w beznadziejnej sytuacji.

 

Wykonanie układu : czubki palców lewej ręki, zaczynając od kciuka, układamy na przemian w górę z czubkami palców prawej ręki. Palce prawej ręki znajdują się zawsze na dole. Małe palce są wyprostowane i skierowane ku górze.

 

dsc00398vr0.th.jpg

MUDRA "ZĄB SMOKA"

 

Skutecznie przeciwdziała stresom i niestabilności emocjonalnej. Stosowana jest przy zaburzeniach świadomości i koordynacji ruchowej.

 

Wykonanie układu (obiema dłońmi jednocześnie): wyprostowane palce wskazujące kierujemy ku górze. Ugięte kciuki lekko dociskamy do wewnętrznych powierzchni dłoni. Pozostałe palce (środkowe, serdeczne i małe) uginamy tak, aby przylegały do dłoni.

 

dsc00402st2.th.jpg

MUDRA WZMACNIAJĄCA (PRZEZIEBIENIE)

Zwiększa odporność. Stosowana przy przeziębieniach, katarach, kaszlach, chorobach zatok.

 

Wykonanie układu: łączymy dłonie krzyżując palce. Odchylony kciuk prawej ręki i oplećiny jest kciukiem i wskazujacym drugiej, które dotykaja się opuszkami.

 

 

 

Zrodlo: Kraina Zdrowia i Relaksu - harmonia ciała, umysłu i ducha, Zdrowie i psychologia / Medycyna naturalna / Terapie niekonwencjonalne

Edited by Szyla
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Praktyczne wskazówki

 

 Podczas wykonywania mudr należy pamiętać o kilku zasadach:

 * przed ich rozpoczęciem należy rozluźnić nadgarstki i zrelaksować

mięśnie dłoni;

* podczas wykonywania układów, w których łączymy opuszki palców, pamiętaj, aby palce stykały się ze sobą lekko;

* daną mudrę należy powtarzać kilka razy dziennie przez np. 2 lub 3 kwadranse;

* podczas dnia można wykonywać więcej niż jedną mudrę oddziałując w ten sposób na kilka dolegliwości;

* mudry wykonuj świadomie, w stanie wyciszenia wewnętrznego.

Link to comment
Share on other sites

* daną mudrę należy powtarzać kilka razy dziennie przez np. 2 lub 3 kwadranse;

w sumie 2-3 kwadranse dziennie czy kilka razy po 2-3 kwadranse?

I wielkie dzięki :ok: chyba już jestem uświadomiona

Link to comment
Share on other sites

W sumie 2-3 kwadranse dziennie :) acha i glownie przy dolegliwosciach, aczkolwiek mudre wzmacniajaca i glowe smoka dobrze profilaktycznie w przesileniach i okolicznosciach sprzyjajacych zachorowaniu :)

Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...

Czakra sakralna

 

MANTRA: VAM

GŁOSKA: O (zamknięte)

mudra-2.jpg

MUDRA: Kładziemy ręce na udach tak, aby jedna dłoń spoczywała swoim spodem na wierzchu drugiej oraz aby dłonie stykały się również kciukami. Luźno dociskamy do miejsca, gdzie znajduje się czakra sakralna (kilka centymetrów pod pępkiem).

Edited by koliber*
Link to comment
Share on other sites

Czakra splotu słonecznego

 

MANTRA: RAM

GŁOSKA: O (otwarte)

mudra-3.jpg

MUDRA: Unosimy ręce na poziom czakry splotu słonecznego (ponad pępkiem, ale bliżej zakończenia mostka niż pępka). Delikatnie bardzo, najdelikatniej jak można złączamy opuszki wszystkich palców z wyjątkiem kciuka, tak jakbyśmy mieli się modlić nie złączając jednocześnie podstawy dłoni, tylko opuszki – tak, że złączone dłonie utworzą coś na kształt litery "V".

Zakładamy kciuk na kciuk; który na który – to możecie zmieniać w trakcie używania tej mudry, jak wam wygodniej akurat.

Zdjęcie rozjaśni wszelkie wątpliwości

Link to comment
Share on other sites

Czakra gardła

 

MANTRA: HAM

GŁOSKA: E

mudra-5.jpg

MUDRA: Krzyżujemy palce bez kciuków. Te złączamy najwyżej jak możemy, ale bez zbędnego wysiłku.

Niech wygląda to tak jak na obrazku powyżej

Link to comment
Share on other sites

Czakra 3 oka

 

MANTRA: KSHAM

GŁOSKA: I

mudra-6.jpg

MUDRA: Ręce układamy w miejscu zaraz pod mostkiem tak, aby kciuki były po naszej stronie. Palce oprócz palców małych i kciuków stykamy górną częścią, tak jak na zdjęciu poniżej. Palce małe unosimy do góry jak tylko możemy. Niech stykają się opuszkami. Kciuki wychylić należy w dół i złączyć, również opuszkami.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
przytoczę coś więcej na temat runy ratującej życie;

 

APAN VAYU MUDRA

Ten układ palców funkcjonuje jako pierwsza pomoc przy objawach ataku serca. APAN VAYU MUDRA reguluje wiele schorzeń i komplikacji serca. W wypadku ataku serca powinno to ćwiczenie być natychmiast wykonane obiema rękami. Natychmiastowa ulga jest porównywalna ze skutkiem zażycia nitrogliceryny. Każdy powinien tę Mudrę poznać na wypadek nagłej konieczności pomocy sobie samemu lub innej osobie.

POZYCJA:

palec wskazujący składamy tak, aby czubkiem dotknął podstawy kciuka, równocześnie składamy opuszkami: palec środkowy, serdeczny i kciuk. Mały palec pozostaje wyprostowany.

 

apan4nq.gif

 

więcej OpenDNS

 

uzylam tej mudry jak jechalam pociagiem i miala 39 stopni goraczki,czulam sie ..zle...plakalam... i ta mudra mi pomogla utrzymala mnie jakos zanim doszlam do domu i wezwali lekarza,bylo zle ze mna,ale juz jest ok:)

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Bylbym wdzieczny gdyby ktos podal mi cos na bol zeba... Strasznie boli, polowa odpadla a nie mam kasy na stomatologa, pozostalo mi czekac do pierwszego albo zrobic sobie czarna/srebrna plombe...

Edited by Mafciek
Link to comment
Share on other sites

 • 11 months later...

Mudry można wykonywać pod rząd 45 minut? Można dłużej? Czy podzielić to raczej na 3 kwadranse..

Czy jeśli myślę o niebieskich migdałach podczas wykonywania mudr to czy to źle ? Na rękach mam się skupić ?

Link to comment
Share on other sites

w zasadzie większość mudr możesz wykonywać dowolnie długo. Co do myślenia/niemyślenia/koncentrowania się na czymś - to zauważyłem że jest to dośc subiektywne. Najlepiej spróbuj po 5 minut każdego sposobu i sprawdź kiedy masz najmocniejsze wrażenie "energii"

Link to comment
Share on other sites

to spróbuj dla ułatwienia najpierw b. się zrelaksować, potem zrób delikatną gimnastykę palców i nadgarstków, potem zatrzyj dłonie o siebie, złóż je w mudrę (najlepiej Mudrę Energii) i skoncentruj się na koniuszkach palców, nie myśl o niczym innym, staraj się czuć ale bez napinania mięśni :) po 10-15 minutach jeśli nadal nic nie czujesz zmień na inną mudrę i spróbuj jeszcze raz :) Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Od samego składania palców nic Ci nie przyjdzie, musisz myśleć o energii by ta się tam pojawiła. Takie sterowanie nią za pomocą umysłu.

skorzystam zatem z mojego prawa :P

lepiej jeśli najpierw w podświadomości pojawi się link pomiędzy układem palców a "stanem energetycznym/efektem", a potem tylko składamy paluszki myśląc o czymś innym :D

Wtedy nasz myśli nie włażą nam w drogę no i oszczędzamy czas składając mudry podczas czytania ezoforum :D

Link to comment
Share on other sites

No tak ale dla takiego Sprawy, który nie wyczuwa energii to chyba zbyt wysoka szkoła jazdy.

 

proponuję sie wstrzymać z błyskawiczną oceną kto wyczuwa energię etc.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Wyczuwam już chwilami energię, zrozumiałem już mój błąd. Pomogły wasze wskazówki :) Zamiast skupiać się na mudrze , odpływałem. Zrozumiałem, że jest to jak z jazdą samochodem , jak chce dojechać do celu to muszę uważać tak jakbym prowadził samochód - jesteśmy wtedy skupieni bo boimy się wypadku, musimy się pilnować. Staram sobie wbić przekonanie , że jeśli robię mudrę to jest to w tej chwili najważniejsza rzecz na świecie i jest tylko ona :) Wtedy zaczynam odczuwać coś . Są mudry przy których mi się trudniej skupić ale są i też takie przy których lżej ;) Ale i tak czasem odpływam ;p Muszę zwiększyć swoją świadomość...

Czy oby napewno muszę kierować energie gdzieś ? Wydaje mi się ,że samo trzymanie mudry niczym kierownicy wystarczy by jechać ;) Chyba, że się mylę .

Link to comment
Share on other sites

wystarczy. mudra sama kieruje energię gdzie trzeba,

(lub: energia sama sie kieruje gdzie trzeba hehe),

czasem przez jakiś czas mogą to być czakry inne niż przypisano tej mudrze

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Od niedawna stosuję u siebie mudry, dziś na serce, ból przeszedł po 15 minutach i nie wrócił :icon_mrgreen:

Czytałam, że na dane schorzenie, jeżeli stosujemy określoną mudrę, to w ciągu dnia, wskazane jest 45 minut pracy z daną mudrą, z tym ,że można to podzielić np na 15-minutowe okresy, i ja tak robię. Natomiast, przyznam, że nic mi nie wiadomo, że muszę odczuwać jakąś energię. No, ale i bez tej energii, mogę powiedzieć, na swoim przykładzie, że ta joga palców - pomaga :wesoly:

Link to comment
Share on other sites

Czytałam, że na dane schorzenie, jeżeli stosujemy określoną mudrę, to w ciągu dnia, wskazane jest 45 minut pracy z daną mudrą, z tym ,że można to podzielić np na 15-minutowe okresy, i ja tak robię. Natomiast, przyznam, że nic mi nie wiadomo, że muszę odczuwać jakąś energię. No, ale i bez tej energii, mogę powiedzieć, na swoim przykładzie, że ta joga palców - pomaga :wesoly:

 

Pewnie że mudry pomagają tylko że jak sie niema wyczucia to mogą być niebezpieczne. I niema jednoznacznie określonego czasu dla stosowania wszystkich mudr. Każdą trzeba traktować z osobna. 45 minut to znacznie za dużo dla większości mudr. A też np. stosowanie "gestu wiedzy" w czasie upałów za bardzo osłabia serce.

Edited by Gapcio
Link to comment
Share on other sites

Cyt. " Nie każdy może praktykować ćwiczenia hatha jogi, które niejednokrotnie są bardzo trudne i niebezpieczne jeśli są źle wykonywane, zajmujące dużo czasu i wysiłku.

Natomiast każdy mając tylko obie dłonie i wszystkie palce może praktykować proste i przyjemne mudry, należy się tylko wyciszyć zewnętrznie i wewnętrznie i starać się maksymalnie skupić na wykonywanym ćwiczeniu."

 

A tak na marginesie, jakby stosowanie mudr było szkodliwe, to szkodliwa by była refleksologia także.

Fakt, mudrę podnoszącą stosujemy krótko,bo możemy doznać obojętności i coś na podobieństwo letargu.

Mudrę wiatru, też stosujemy, do momentu osiągnięcia poprawy.

 

Mudry uzdrawiające

Link to comment
Share on other sites

Fakt, mudrę podnoszącą stosujemy krótko,bo możemy doznać obojętności i coś na podobieństwo letargu.

 

Po czym jeszcze można dostać zobojętnienia i stępienia na bodźce zewnętrzne ? W leczeniu nadmiernej wrażliwości mogło by być to pomocne :-). Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • 7 months later...

Ta na zdięciu,ale możliwe niewiem napewno stosowałem wszystkie i z dobrym skutkiem ,mudry - gesty ,układy ,postawy itp. to jak taka energetyczna akupresura - masaż gdzie regenerowane są odpowiednie organy wewnętrzn ne ,gdyż każdy palec przypożądkowany jest do danego organu wewnętrznego ,czyli wszystkie ratują życie,a nazwy to indywidualna sprawa.

Link to comment
Share on other sites

Wiem ,doskonale a mudra graala co powiesz? ,tam twoja prawa dłoń obejmuje palce drugiej ręki jak w czarze ,tylko są bardziej wygięte ,jak mitologiczny św.graal ,i lewa dłoń obejmuje kciuk drugiej dłoni ,a drugi kciuk lewej ręki pozostaje wyprostowany.

A fachowo to pozycja dłoni Medytacji -Zen którą stosuję.

Edited by Pit
Link to comment
Share on other sites

Asper sorry za zmianę płci... Mam nadzieję, że zostanie mi to wybaczone :prosi:

Dzięki za wyjaśnienia w sprawie mudry... Faktycznie tam nie jest napisane, że ona na odchudzanie...

 

Pit oglądaj obrazki ze zrozumieniem :jezyk1_na: One nie są jednakowe. Ręce są na odwrót; na jednym obrazku lewa na prawej a na drugim prawa na lewej i dodatkowo na jednym z obrazków wystające palce obejmują drugą dłoń... Może okularki by się przydały? :_figielek:

Link to comment
Share on other sites

 • 4 years later...
 • 1 year later...

Odświeżam temat. Stosuję ktoś mudry? :) Ja od dwóch tygodni, ale chyba nie przestanę ;). Dziennie staram się minimum 30 minut. Stosuję mudrę wiedzy, energii, ziemi i mudrę życia.

Link to comment
Share on other sites

 • Ismer pinned this topic
 • Ismer unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...