Skocz do zawartości

Feng shui po polsku


melisanna

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu się zastanawiam, czy feng shui to kolejna moda, czy autentyczna recepta na szczęście?

O tym, że rozwiązania przestrzeni proponowane przez feng shui są niezwykle skuteczne, możemy się przekonać bardzo szybko. Jednak z drugiej strony, tak naprawdę nie ma w tej sztuce nic, czego byśmy nie wiedzieli. Ład, porządek, harmonia, czystość-oczyszczanie domu, światło, powietrze, tradycja, obrzędy...i zdrowy rozsądek to wszystko 'przejawia' się u nas.

Więc może przytoczmy niektóre zwyczaje, które mamy na codzień i jaki wpływ wywiera na Was nasze polskie feng shui!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melisanno,

 

Masz rację w jednym: nie ma w Feng Shui nic takiego, czego nie można by zastosować w Polsce i czego już nie znamy. To jest zaskakująco logiczna wiedza. Jednak powiedziałabym, że nie ma właściwie czegoś takiego jak chińskie czy polskie Feng Shui :) Prawdziwe Feng Shui wywodzi się z astronomii i geofizyki (pierwsi mistrzowie byli uczonymi w tych dziedzinach) i nie ma czegoś takiego jak polska odmiana astronomii. To jest powszechny błąd, że ludzie myślą, że Feng Shui to setka gadżetów z chińskiej cepelii. To nieprawda. Badając jakiś dom patrzę najpierw na jego otoczenie, potem rozkład pomieszczeń, zastosowane materiały i w końcu kolory. Do tego jeszcze czynnik czasu, który jest jedyną rzeczą, która różni naszą poczciwą psychologię przestrzeni od Feng Shui :D Ta starożytna nauka jest zbiorem zasad zaobserwowanych poprzez tysiące lat rozwoju chińskiej kultury. My w Polsce też mamy podobne zasady. Jedyna różnica to to, że nasza Zachodnia cywilizacja jest o wiele młodsza :) Tak więc Chińczycy zdołali po prostu zebrać więcej obserwacji i zapisać więcej zasad, do których nasza nauka powoli dochodzi :) Wystarczy porównać znak Yin Yang z rozkładem polaryzacji wiatru słonecznego. Wygląda na to, że Chińczycy nieco nas wyprzedzili :D

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Małgosia

konsultant Feng Shui

http://www.tradfs.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc nasze polskie feng shui miałam na myśli to jak my projektujemy wokół naszą przestrzeń i jak to wpływa na nas nie opierając się na wiedzy feng shui. Społeczeństwo cały czas dąży do komfortu według swojej logiki "jak sobie pościelisz tak się wyśpisz"

Mając wystarczającą ilość informacji o feng shui spójrzmy na nasze polskie dworki szlacheckie, pałace i rezydencje. Gdzie są zlokalizowane, jak zaprojektowane, jaki prowadzi do nich dojazd, wejście. Jakiego materiału użyto do budowy i jak je wykończono.

Przyjrzyjmy się roślinom wokół nich: parkom, stawom, kwiatom i klombom. Czy nie są to perełki feng shui? A raczej trudno podejrzewac, aby ówcześni architekci i budowniczowie coś o tej sztuce wiedzieli. My również mamy swoją tradycyjną sztukę planowania przestrzeni. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witajcie,

FengShui jest wiedzą uniwersalną. Mówienie: Feng Shui po polsku, czy po chińsku nie ma żadnego znaczenia. Prawdą jest jednak, że w świat zachodu dotarło ono w formie mocno wypaczonej. Tak dla informacji podam, ze 99% książek na naszym polskim rynku dotyczy właśnie tego wypaczonego obrazu fengshui, według którego wystarczy coś, gdzieś powiesić, posprzątać, aby szczęście i bogactwa płynęły do nas strumieniem. Jest to bzdura mająca krótkie nogi, która powstała w latach 1970-1976.

 

Prawdziwe fengshui ma bardzo długą historię http://www.psychotronika.pl (http://www.psychotronika.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=352&Itemid=45)

i jest wiedzą niezwykle użyteczną dla człowieka. Ono istnieje niezależnie od naszej wiary w jego moc, czy niemoc. Natomiast to, w jaki sposób my traktujemy naszą przestrzeń, to całkiem inna sprawa.

 

Prawdą jest, że dawniej staranniej wybierano miejsca pod budowę domu. :wink:

 

[ Dodano: 2006-06-15, 08:11 ]

Wygląda na to, że link się nie wyświetla, zatem podaję raz jeszcze, ponieważ niestety nie można edytować postu:

http://skocz.pl/bnwh

To jest kilka moich artykułów na temat fengshui. :wink:

 

[ Dodano: 2006-06-15, 08:13 ]

I jeszcze jeden link:

http://skocz.pl/bnwi

 

Szkoda, że nie można edytować i poprawiać postów :sad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Ostatni zauważyłam jakiś ,,niski poziom energii" we mnie. Pracowity był ten poprzedni rok dla mnie. Bardzo wiele się działo. Czuję jak by mnie ,,wypompowało. Właśnie kończe remont mieszkania. Pozostały mi do pomalowania ściany w dużym pokoju. Zmęczyłam sie poprzednim miodowym. W przedpokoju zresztą też był kolor ciepły (pomarańczowy). Teraz jest lekki, zielonkawy. Rzuciłam też w styczniu 2006 palenie. I o dziwo przez cały rok miałam energię do działania, a teraz jakos opadlam z sil. Zmieniłabym coś w pokoju, w którym cały czas przebywam...myślę o dwóch kolorach (ściany i dodatki). Może macie jakieś wskazówki na podreperowanie ,,sił witalnych"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wybierając odpowiedni kolor pomieszczenia sądzę, że powinno się wziąść pod uwagę innych domowników i przypisanym im żywiołom - chyba, że tylko ty będziesz korzystać z tego pokoju (przy czym potrzeba szczegółowej analizy) jak również usytuowaniem pokoju...Oprócz kolorystyki ścian, ważne jest zastosowanie odpowiedniego wystroju wnętrza jak odpowiednie oświetlenie, umeblowanie itp. z zachowaniem równowagi pięciu żywiołów. Jako dodatki pomagające przywrócić równowagę energetyczną organizmu warto zastosować je w kolorach purpury i czerwieni. Ponadto powinnaś zmienić swój stosunek do tego jak się odżywiasz, bo wiadome jest, że odpowiednie pożywienie dostarcza nam energii. Jak również ubiór ma tu duże znaczenie. Może warto kolorystykę w ubiorze zmienić, czasem instynkt nam podpowiada w co się dzisiaj ubrać, jakim kolorem się otoczyć, by mieć lepsze samopoczucie. Warto zainteresować się koloroterapią. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witaj Saro,

Na podreperowanie sił witalnych najlepsza jest odpowiednia dieta, ćwiczenia gimnastyczne, nieco wypoczynku. Zmiana koloru ścian, wybacz, ale niewiele da. To działanie czysto psychologiczne. Gdybyś miała wykres swojego domu (mieszkania), to można poszukać w nim korzystnej Gwiazdy Zdrowia i tam wypoczywać. Polecam lekturę książki ” Feng Shui dla żółtodziobów”.

 

Pozdrawiam

GraceKrist

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem Feng shui to tylko naciagacze chociaz zdarzalo sie szczescie. ale nie wierze w pisane szczescie i lepszy dorobek przez przestawienie mebli...NC :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie wierze w pisane szczescie i lepszy dorobek przez przestawienie mebli...

 

...to już każdego indywidualna sprawa, a może warto spróbować i skorzystać

z pewnych podpowiedzi fs?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, ja swego czasu (również dzieki pomocy melisanny - chylę czoła o Pani !!) troche pofengshuiowałam w moim pokoju. I możecie uważać, że sobie wmawiam, ale gdy uporzadkowałam kącik bogactwa - dostałam intratną propozycję zarobku. Ostatnio umieściłam tam szkatułkę z biżuterią - i na poczatku tygodnia dowiedziałam się o bonusie wpostaci 800 zł.

To jeszcze kariera i nic wiecej do szczescia mi nie trzeba :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(również dzieki pomocy melisanny - chylę czoła o Pani !!)

 

...jest mi b.miło, że moje rady się przydały, w końcu poznałaś 'język' fs. i o to właśnie

chodzi, bo ta tematyka nie jest trudna, ale ty o tym już wiesz! :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ciagle czuje sie niczym dziecie we mgle, ale wydaje mi się, że to jest taki temat, w którym całe życie zdobywa sie nowe doświadczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że to jest taki temat, w którym całe życie zdobywa sie nowe doświadczenie...

 

Tak, to prawda - 'studnia bez dna'...Fs ciągle się rozwija, z roku na rok przybywa

nowych rozwiązań. Ale ja obrałam swoją drogę i tego będe się trzymać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja każdorazowo w razie wątpliwości bede z tej drogi i wiedzy korzystać :D

 

[ Dodano: 2007-02-11, 00:03 ]

Ale zabrzmiało !! :mrgreen:

Sensei Melisanno - jam Tówj pokorny uczeń ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W moim mieszkaniu stosuje zasady Feng Shui w miare moim możliwosci.

Tzn. staram sie żeby łóżka stały w odpowiednim ustawieniu,mam dzwoneczki energetyczne,żabę trzynogą ustawioną w polu finansów,stosuje odpowiednią kolorystykę.W sypialni nie ma luster,ani żadnych urzadzeń rtv ani komputera.

Niestety nie zawsze sie da tak dokładnie dostosować ale staram sie w miare mozliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

A jak można rozplanować maluteńkie mieszkanko?Mieszkam w starym bloku i przydałoby się troche dobrej energii,czytałam,że jakąś siatke sie nanosi na plan mieszkania,ale jak dokładniew i co to nie wiem.Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno malutkie mieszkanko, jak i to większe i największe, wszystkie one mają swoje feng shui. Oznacza to, że każdy dom ma swój wykres. Pisałam o tym na tym forum. Jednak, aby poznać ten wykres, trzeba wziąć do ręki kompas, zrobić odczyt strony skierowania domu, odnaleźć datę budowy domu i sporządzić wykres, który nam powie, jak użytkować mieszkanie, dom, czy firmę. Małe mieszkanko jest częścią dużego bloku, więc trzeba zdobyć plan pietra domu, ponieważ na jego podstawie można się dowiedzieć, jaką część piętra zajmuje mieszkanko i jakie rodzaje Qi w związku z tym są w nim dominujące. Dopiero po tej analizie można przystąpić do wyciągania wniosków i preparowania sugestii, które mają pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

ech a kto mi powie co zrobić kiedy ma sie do dyspozycji pokój 5 m2 w mieszkaniu studenckim, co sluzy za sypialnie, jadalnie, miejsce pracy z komputerem, telewizronie i ma za malo polek i szaf i wszystko jest upchane gdziekolwiek. a mieszkanaka tego pokoju jest mega leniem i balaganiarzem..

kiedys probowalam stosowac sie do fs ale nie umiem pozbyc sie starych zdjec, pamiatek i innych gratow bo one nadaja mojej egzystencji chcec do zycia..

co pawda od dluzszego czasu mam za malo energii, trudno mi sie skupic i zmobilizowac to trzymania porzadku w rzeczach, ale tez wiem ze stan umyslu odzwierciedla stan otoczenia. Jesli jestem roztrzepana i nad myslami nie moge zapanowac, to jak zapanowac nad otoczeniem??

wiec nie wiem od czego zaczac usuwac chaos z mojego zycia, od robienia porzadku z glową czy z otoczeniem???

szczerze mowiac to za te glowe to nawet nie wiem jak sie zabrac?? :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkanka tego pokoju jest mega leniem i balaganiarzem.. :?:
No i to chyba jest podstawowy powód i pierwszy element, za który się trzeba zabrać. :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

MAm pytanie czy powinno sie projektowac mieszkanie cal ena podstawie frng shui czy tez moze byc np jeden pokoj ten w ktoram sie najczesciej przebywa bo mam dylemat . Jedni pisza ze tak inni ze inaczej a ja mam problem bo staram sie z mezam o dziecko i mimo ze wszystko jest ok to jakos nam nie wychodzi i chcialabym wzmocnic sfere dzieci tylko gdzie ja znalezc ???

Jesli kierunki sa wazne to wejscie do mieszkania mam os dtrony wschodniej a do pokoju gdzie przebywamy najczesciej poludniowo wschodniej . Bede wdzieczna za wskazowki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAm pytanie czy powinno sie projektowac mieszkanie cal ena podstawie frng shui czy tez moze byc np jeden pokoj ten w ktoram sie najczesciej przebywa bo mam dylemat . Jedni pisza ze tak inni ze inaczej a ja mam problem bo staram sie z mezam o dziecko i mimo ze wszystko jest ok to jakos nam nie wychodzi i chcialabym wzmocnic sfere dzieci tylko gdzie ja znalezc ???

Jesli kierunki sa wazne to wejscie do mieszkania mam os dtrony wschodniej a do pokoju gdzie przebywamy najczesciej poludniowo wschodniej . Bede wdzieczna za wskazowki

W tym systemie o którym piszesz (ale to nie jest prawdziwe feng shui), sfera dzieci jest w środkowej częsci prawej strony patrząc od wejścia.

Jesli chodzi o prawdziwe feng shui, to rozpatruje się zawsze całe mieszkanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Ja zgodnie z Panem wyżej ,hehe

I od kiedy pamiętam tak mam :) i lubię przestawiać, kombinować, zmieniać .......

Edytowane przez _Domi_
dopisanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zgodnie z Panem wyżej ,hehe

I od kiedy pamiętam tak mam :) i lubię przestawiać, kombinować, zmieniać .......

 

No proszę :D A Gregowi się nie dziwię, pewnie go zaraziłaś tym przestawianiem ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę :D A Gregowi się nie dziwię, pewnie go zaraziłaś tym przestawianiem ;p

 

Hehe, tak się składa, ze tak się jakoś dobraliśmy :) zgodnie ,inny problem to gdzie, co i jak -tu jest sztuka by się zgrać :chytry_na:

Edytowane przez _Domi_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, tak się składa, ze tak się jakoś dobraliśmy :) zgodnie ,inny problem to gdzie, co i jak -tu jest sztuka by się zgrać :chytry_na:

 

raz po Twojemu, raz po Gregowemu i po problemie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zrobiłam sobie wczoraj przemeblowanko w sypialni, cel był taki, by łóżko ustawić w pozycji odpowiedniaj wg Feng Shui. Udało się i powiem Wam, że lepiej mi się spało, nawet snów więcej miałam. :) Ciekawe czy to ma jakieś powiązanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...