Jump to content

Słowiańskie recepty


Szyla

Recommended Posts

Witam, na zachete dwie ciekawostki o niejednakowym zabarwieniu :)

 

Staropolskim zwyczajem, aby danie z perliczki przypominalo smakiem dziczyzne, a nie drob hodowlany - nalezalo tak dlugo powyzsza po podworku gonic, az sie zmeczy i ze zmeczenia padnie.

Strasznie mi sie podoba ten pomysl, tylko co jesli goniacy padlby wczesniej niz ofiara? :wink:

 

 

Nastepa ciekawostka, brzmi dosc drastycznie, a praktykowane to bylo przez Slowian Balkanskich. Otoz przy budowaniu mostu, tudziez innej waznej budowli, sposobem na zapewnienie dlugotrwalosci i szczesliwosci przedsiewzieciu bylo zamurowanie w jednym z filarow... nieboszczyka, tzn - poswiecic kogos, po czym zabitego juz wmurowac w budowle.

 

Zapraszam do wymiany informacji podobnych :) i proponuje rozne "grupy pochodzeniowe" w osobnych tematach.

Pozdrawiam najserdeczniej

Link to comment
Share on other sites

Z dalszych slowianskich "patentow" :)

 

Bylica to ziele, ktore chroni przed czarami, urokami i wszelkim zlem. Wieszano ja na drzwiach domow, obor i stajen, noszono zaszyta w ubraniach, wrzucano w swietojanskie ogniska - przeciw czarom i urokom.

 

 

Noc swietojanska kazdy zna, ale nie kazdy moze zna rozne ciekawe zabiegi dokonywane tej nocy. Panny mogly zapewnic sobie powodzenie, a co za tym idzie - zamazpojscie, znajdujac nasięźrzał (taka roslinke), w nocy oddalaly sie od ognisk aby w miejscu rosniecia owej roslinki, nago wytarzac sie w rosie i zrywac ziele wypowiadajac takie oto slowa:

Nasięźrzele, rwę cię śmiele

pięcią palcy, szóstą dłonią,

niech się chłopcy za mną gonią

 

Przedmioty ostre byly dosc popularne u Slowian. Kladlo sie noz pod lozko majacej rodzic kobiety, w celu ochrony przed zlymi duchami (mamunami). Ochrona przed duchami i demonami bylo tez umieszczanie ostrych przedmiotow przy kolysce w ochronie dzieci, w poblizu okien i pod progiem domostw dla tychze ochrony.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

tak wtrącę na marginesie, że nazwa święta :noc swietojanska to zchristianizowana ( os swiętego Jana ) nazwa swiate Kupały, badz Ognia i Wody . Dlatego bardziej obstaje przy nazwach słowianskich a nie tych ktore w gruncie rzeczy chcialy wykorzenic kult przodków. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Szyla dopoiem tylko, że z tym nieboszczykiem, to wszyscy Soowanie i nie tylko przy mostach. Teraz wmurowuje się akt erekcyjny - kiedyś nieboszczyka, bądź zwierzę, czy ptaka - w zalezności od tego jaką wartość stanowiła budowla i czyją własnością ta budowla była. Noc Kupały bez bylicy, to jak obecna Wigilia u chrześcijan bez opłatka. A co do samej Wigilii - Polacy mają swoistą tradycję wywodzącą sie w prstej linii z kultu naszych przodków - 12/13 dań (13 bodajże Wielkopolska jeszcze kultywuje) - nasi przodkowie mieli kalendarz księżycowy, a ten miał 13 miesięcy, Urodziny Słońca, a Słońce było Bgiem przypadało na ten sam czas, co narodziny Boga chrześcijan - przesilenie zimowe. 13 dań na każdy miesiąc, puste miejsce przy stole - dla ducha przodka, który przyjdzie się pozywić.

24 grudnia obchodzono Szczodre Gody - był to pierwszy dzień nowego roku. Święto zimowego słońca, to smierć starego i narodziny nowego (przeniesione dziś na sylwestra i odchodzenie starego roku i narodziny nowego). 5 stycznia obchodzono Szczodry Wieczór - wtedy obdzielano się prezentami.

Sam dobór potra świadczy o przedchrześcijańskim charakterze kolacji wigilijnej.

 

[ Dodano: 2008-06-27, 07:01 ]

trochę może być nieczytelne - najpierw kalendarz księzycowy 13 miesięcy, potem słoneczny - 12 miesięcy.

W czasie przesilkenia wiosennego z kolei - walka Peruna ze , budzi się Mokosz, Marzanna - wiadomo co ;)

 

[ Dodano: 2008-06-27, 07:02 ]

Wybaczcie błędy - pies mi śpi na kolanach, a kot walczy o miejsce obok - walka Peruna ze Żmijem...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Symboliczne narodzenie Jezusa 25 grudnia zostało zaczerpnięte z religii wczyśniejszych np. egipskiej(narodziny Horusa), ponieważ jest to pierwszy dzień dłuższy od najkrutszego dnia roku. Symbolizowało to ponowne panowanie boga światłości(np. Ra) nad bogiem ciemności(np. Set). Stąd wszystkie religie solarne obchodziły w tym dniu święto.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Jeśli chodzi o perliczki, to miał je kiedyś sąsiad i one łaziły wszędzie (nie miały ogrodzonego podwórka) i nie wolno było ich ganiać (!), bo ponoć mają słabe serca i padłyby. Oczywisice przeganiać można było inne ptactwo typu kury, kaczki,... a te perliczki jak swięte krowy łaziły wszedzie. :icon_smile2:

Może więc w mojej wsi tradycje były już trochę zapomniane, przekręcone, ale pamiętam, ze kiedyś sąsiadowi przy zaganianiu swoich perliczek do domu (chodiz o podwórko) jedna padła i musiał ją zabić i zjeść (a może ona jak padła, to juz nie żyła). :_smutny:

 

A co od tradycji katolickich, to praktycnzie wszystkie zwyczaje chrzescijańskie pokrywają sie ze zwyczajami słowiańskimi (to miało właśnie przyćmić i wyplenić pogańskie zwyczaje). A ciekawe jest to, ze wszystkie religie i wierzenia mają podobny schemat wierzeń i świąt (Narodziny Boga (jakby Go nie nazywać) to zawsze przypadają na przesilenie zimowe, a "Odrodzenie", czy "Odkupienie" na wiosenne (kiedy budzi się przyroda).

Z chrześcijaństwem, to jest jeszcze ciekawiej, bo w Polsce pod święta państwowe też podczepia się motyw religijny :/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...