Jump to content

2. Informacje wstępne: żywioły i znaki w kartach tarota


Sehnsucht
 Share

Recommended Posts

Pojawił się nowy dział, więc kilka słów wyjaśnienia:

 

Ktoś kiedyś poprosił mnie o plan czy materiały do nauki tarota.

Ponieważ mam dość sporo notatek, postanowiłam sporządzić taki ogólny plan i udostępnić na zasadzie "a nuż komuś pomoże".

Tyle, że w miarę przygotowywania i próby hasłowego uporządkowania materiałów okazało się, że jest tego znacznie więcej niż początkowo zakładałam, do tego moja skłonność do rozpisywania się spowodowała, że jakby nie patrzeć -nie da się krótko, a zważywszy na zakres tematyczny -nie da się też pobieżnie.

 

Stąd, przy mobilizacji do działania ze strony moderatorów - :buzki:anatemko - powstał pomysł, by całość zawrzeć w takiej właśnie formie kursu.

 

Założenie jest takie: poznajemy i uczymy się Tarota na talii innej niż Rider Waite (wybranej wg indywidualnych upodobań oczywiście) , ale opartej na symbolice Waita. Oczywiście znaczną część treści można z powodzeniem odnieść także do Tarota Marsylskiego i innych talii utrzymanych w jego tradycji, należy jednak pamiętać o odmiennej niż u Waita konwencji interpretacyjnej niektórych kart. Dla początkujących polecam zdecydowanie talie oparte na talii Waite’a, choćby ze względu na większą łatwość przyswojenia znaczeń Arkanów Małych (są one ilustrowane, podczas gdy w kartach opartych na tradycji marsylskiej mamy tylko określoną ilość symbolu danego koloru).

 

Szczególnie chciałabym uwzględnić opisy i specyfikę Legacy of The Divine Tarot Ciro Marchettiego - zwłaszcza, że podręcznik do tej talii nie został jeszcze wydany w języku polskim. Postaram się zatem zawrzeć w treści także tłumaczenie najistotnijszych fragmentów tejże pozycji.

 

Aby uniknąć powtarzania treści zamieszczonych już na forum, pozwolę sobie w miarę możliwości stosować linki do tematów już istniejących.

 

Ważne: Poniższy plan nie jest żadnym profesjonalnym kursem, a jedynie schematycznym ujęciem propozycji usystematyzowania aspektów, na jakie warto zwrócić uwagę rozpoczynając przygodę z Tarotem. Nie jest to także gotowe kompendium wiedzy, a jedynie hasła które wymagają samodzielnego opracowania, doszukania w literaturze, przerobienia i przyswojenia (choć postaram się, by do każdego punktu dodać podstawowe treści lub chociaż linki czy odniesienie do literatury). Jest to w końcu opis planu wg którego sama zaczęłam poznawać Tarota, a że ogrom treści w pierwszej chwili niemal powalił mnie na kolana- postanowiłam dla własnej wygody sobie to jakoś podzielić i usystematyzować.

 

Osoby, które oczekują, że Tarota można „nauczyć się” w ciągu kilku dni czy tygodni i że jest na to gotowa recepta, mogą sobie w tym miejscu odpuścić dalsze czytanie ;) Jest to bowiem tylko początek przygody, a nauka, która jest tak naprawdę niczym bez doświadczenia wypływającego z praktyki trwa lata…

 

Kolejne tematy postaram się zamieszczać w miarę regularnie, choć to co już mam opracowane na pewno pojawi się w miarę szybko -reszta stopniowo później.

 

Mam nadzieję, że ten projekt ułatwi choć troszkę początek pracy z Tarotem nowicjuszom :usmiech:

Edited by Sehnsucht
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zanim przejdziemy do szczegółowego omawiania kart, warto zapoznać się z następującymi zagadnieniami:

 

ASTROLOGIA:

więcej http://www.ezoforum.pl/astrologia/

 

- koło zodiaku (kolejność znaków zodiaku, symbole);

zodiac2.th.jpg

znaki.jpg

 

- znaki zodiaku (cechy charakteru, główne zalety i wady) i ich powiązanie z planetami - charakterystyka w oddzielnym poście poniżej;

zodiac3.th.jpg

 

Znak - Żywioł - Jakość - Planeta

Baran - Ogień - Kardynalna - Mars

Byk - Ziemia - Stała - Wenus

Bliźnięta - Powietrze -Zmienna -Merkury

Rak - Woda - Kardynalna -Księżyc

Lew - Ogień - Stała - Słońce

Panna - Ziemia - Zmienna- Merkury

Waga - Powietrze -Kardynalna - Wenus

Skorpion -Woda - Stała - Ploton/Mars

Strzelec- Ogień - Zmienna - Jowisz

Koziorożec -Ziemia - Kardynalna - Saturn

Wodnik - Powietrze -Stała - Uran/Saturn

Ryby - Woda Zmienna - Neptun/Jowisz

 

- znaki zodiaku a żywioły;

tarotofdreamsmontage.th.jpg

 

4 żywioły - Ogień, Ziemia, Powietrze i Woda - dzielą zodiak na cztery trygony, każdy składający się z trzech znaków zodiaku.

 

Znaki trygonu ognia - Baran, Lew i Strzelec - są aktywne, entuzjastyczne i pełne energii.

 

Znaki trygonu ziemi - Byk, Panna i Koziorożec - są pragmatyczne, potrafią ze spokojem podchodzić do problemów, są konsekwentne i potrafią dać poczucie bezpieczeństwa.

 

Znaki trygonu powietrza - Bliźnięta, Waga i Wodnik - charakteryzują się zdolnością asymilacji, ciekawością i wszechstronnością.

 

Znaki trygonu wody - Rak, Skorpion i Ryby - mają zdolność do empatii, umiejętnością przewidywania, bywają sentymentalne, są cierpliwe i starają się unikać otwartych konfliktów.

 

- jakości, czyli znaki kardynalne, stałe i zmienne;

 

Dwanaście znaków zodiaku jest również podzielonych według jakości na trzy grupy: znaki jakości kardynalnej, stałej i zmiennej.

Do jakości kardynalnej należą Baran, Rak, Waga i Koziorożec.

Do jakości stałej należą Byk, Lew, Skorpion i Wodnik.

A do jakości zmiennej zaliczają się Bliźnięta, Panna, Strzelec i Ryby.

Wskazują one sposób działania żywiołu, do którego należy znak.

W każdej jakości są cztery znaki i każdy z tych czterech znaków związany jest z innym żywiołem, na przykład do jakości stałej należą Byk z żywiołu ziemi, Lew z żywiołu ognia, Skorpion z żywiołu wody i Wodnik z żywiołu Powietrza.

 

Pierwszy w kolejności znak każdego żywiołu reprezentuje jakość kardynalną – przewodzącą.

Znaki o jakości kardynalnej mają skłonność do dominacji, wytyczania ścieżek rozwoju, przewodzenia grupom społecznym, ustanawiania norm moralnych, organizowania struktur.

 

Drugi w kolejności znak każdego żywiołu posiada jakość stałą – konsolidującą.

Znaki o jakości stałej dobrze się podporządkowują, zapewniają stabilizację form i struktur, konsolidują grupy społeczne, pilnują przestrzegania norm moralnych, kontrolują rozwój w ściśle określonych granicach.

 

Trzeci w kolejności znak każdego żywiołu zalicza się do jakości zmiennej – poszukującej.

Znaki o jakości zmiennej unikają popadania w zależność, dostarczają nowych idei, poszukują lepszych rozwiązań, wartościują normy moralne, różnicują stosunki społeczne, wymuszają udoskonalenia, zapewniają postęp.

 

- domy astrologiczne i podstawowe zestawy znaczeń z nimi związanych;

 

Domy horoskopu to obszary nieba, które reprezentują różne aspekty naszego życia. Poruszają się one na tle gwiazd i mogą pokrywać różne znaki zodiaku. Pokrywanie to oraz planety przebywające w różnych domach pozwalają głębiej poznać siły kształtujące nasze doświadczenia życiowe odpowiadające różnym domom.

 

Dom I - ego

Dom pierwszy związany jest z naszą osobowością oraz sposobem w jaki prezentujemy ją naszemu otoczeniu. Związany jest on także z naszą indywidualnością, z tym co w nas wyjątkowe i co określa nas jako odrębną jednostkę. Pierwszy dom horoskopu wpływa też na wygląd zewnętrzny, sposób bycia i reagowania.

 

Dom II - posiadanie

Dom drugi symbolizuje nasze skłonności do gromadzenia i posiadania. Pozwala stwierdzić czy osoba będzie bardziej skłonna do gromadzenia wiedzy czy dóbr duchowych czy może raczej dóbr materialnych. Pokazuje również w jaki sposób i ku jakim celom wykorzystujemy posiadane przez nas dobra.

 

Dom III - rozumienie otoczenia

Trzeci dom horoskopu związany jest z komunikacją i naszymi relacjami z otoczeniem. Wskazuje na sposób w jaki komunikujemy się w codziennym życiu. Dom ten reprezentuje również nasze relacje z rodzeństwem oraz wykształcenie.

 

Dom IV - korzenie

Dom czwarty to dom wskazujący naszą tożsamość, dom rodzinny i pochodzenie. Związany on jest z głębokimi pokładami nieświadomości zbiorowej, która determinuje naszą tożsamość i postawy z nią związane. Pokazuje on również obraz ojca i matki jaki nosimy w sobie i jaki nabyliśmy w dzieciństwie.

 

Dom V - ekspresja i twórczość

Piąty dom horoskopu to sfera spontanicznych reakcji, tak biologicznego jak i duchowego pochodzenia, które są źródłem naszych twórczych zachowań i zdolności. Związany jest on z miłością, dziećmi, radością życia a także seksualnością i twórczością.

 

Dom VI - transformacja

Dom szósty pokazuje nas w rutynie codziennego dnia oraz w sytuacjach kryzysowych. Wskazuje również na sposób naszego odnoszenia się do podwładnych bądź ludzi o niższym statusie społecznym. Dom ten wiąże się także z higieną, naszym stosunkiem do własnego ciała oraz zdrowiem.

 

Dom VII - relacje z innymi

Dom siódmy i jego pozycja w horoskopie reprezentują nasze relacje z innymi ludźmi oraz sposób wchodzenia w partnerskie relacje a także w związku uczuciowe. Rozkład planet w tym domu pozwala stwierdzić jak nawiązujemy związki z innymi oraz jakimi celami się kierujemy przy ich doborze. Niejednokrotnie ludzie są silnie przyciągani ku osobom, których horoskopie silnie zaznaczony jest znak zodiaku pokrywający się z ich siódmym domem.

 

Dom VIII - działanie w grupie

Dom ósmy reprezentuje nas w grupie. Wskazuje na nasze zdolności przywódcze pozwalające zintegrować grupę a także skłonność do poświęceń na rzecz grup. Dom ten związany jest z takimi cechami charakteru jak odpowiedzialność, zaufanie, zdolności przywódcze, charyzma i altruizm.

 

Dom IX - poszerzanie horyzontów

Dziewiąty dom horoskopu to dom filozofii, nauki, odkrywania tajemnic, dalekich podróży i wszystkiego co wiąże się z poszerzaniem horyzontów. Wiąże się on z posiadaniem spójnego i zgodnego z rzeczywistością poglądu na świat oraz z filozofią życiową.

Dom X - kariera

Dom dziesiąty to nasze powołanie, kariera i sens życia. Wskazuje on na to jak i ku czemu będziemy chcieli poświęcać swoją energię. Dom ten niejednokrotnie pozwala wskazać wybór profesji i dziedzinę, która da największe szanse samorozwoju i realizacji.

 

Dom XI- marzenia, wizje i przyjaźń

Dom jedenasty związany jest z naszymi marzeniami i wizjami oraz z tym jak próbujemy je realizować w najbliższym otoczeniu. Reprezentuje on naszą przynależność do stowarzyszeń, naszych bliskich i przyjaciół a także nauczycieli oraz nasze relacje z nimi.

 

Dom XII - rozwój duchowy

Dom dwunasty horoskopu przedstawia ogólny obraz naszej świadomości. Wskazuje kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Opisuje całość naszego jestestwa w duchowym wymiarze. Wiąże się on także z innymi stanami świadomości, nowym początkiem i odrodzeniem.

 

- planety układu słonecznego – ich symbole i atrybuty (Uran, Merkury, Wenus, Jowisz, Neptun, Mars, Pluton, Saturn + Księżyc i Słońce) -więcej w oddzielnym poście poniżej.

 

4 ŻYWIOŁY - symbolika, pojęcie, atrybuty.

http://www.3sign.de/home/tarot/MAund321EARKANAcd/

 

Żywioł ognia

Wspólną cechą znaków ognistych jest wola przebicia się osobowości. Dzieje się to w sposób świadomy, a zatem śmiały i zdecydowany. Cechy najbardziej manifestujące się to: ruch, działanie, aktywność.

Żywioł ognia jest bardziej materialny niż żywioł powietrza. Baran jest uosobieniem stanowczości przy podejmowaniu nowych przedsięwzięć oraz ryzyka. Działania agresywnie z powodu braku pewności siebie. Lew natomiast lubi być centralną postacią zdarzeń. Mimo to gromadzi wokół siebie innych, wykazując zdolności menadżerskie. Główna uwaga Strzelca skupia się na wyższych ideach, działaniu przywódczym na polu religii lub filozofii. W człowieku organicznymi odpowiednikami Żywiołu ognia są serce i cały układ krwionośny. Znak Barana symbolizuje ognisko, które dopiero, rozbłyskuje, ale na trochę. Lew to płomień, który się rozpala, oświetla teren, promieniuje blaskiem, daje pogodę ducha, dobry nastrój, poczucie bezpieczeństwa, ale też rozleniwienia. Strzelec to płomienie błękitne, niebieskie symbolizujące filozoficzne dysputy.

 

Żywioł ziemi

Znaki ziemskie są najbardziej materialne, zdolne do realizowania konkretnych celów, dążąc do stworzenia trwałych podstaw egzystencji. Pragnienie posiadania wspiera wytrwałość, cierpliwość, mądrość i ostrożność. W organizmie człowieka przypisać mu można szkielet, przyswajanie pokarmów i przemianę materii. Wspólnym mianownikiem tych znaków jest kierowanie się ku sprawom praktycznym. Znaki ziemskie, zaznaczone w horoskopie, wskazują na cechy praktyczne w domach, które obsadzają. Praktyczne cechy Byka przejawiają się w sposobie obchodzenia się z gromadzonym majątkiem. U Panny materializm uwypukla się przez praktyczny rozsądek, zdolności rzemieślnicze oraz troskę o nasze ciało. Koziorożca praktyczność wyraża w organizacji przedsięwzięć gospodarczych oraz zarządzaniu nimi. Byka można przyrównać do wiosennej, pachnącej gleby, Pannę do białego, czystego piasku na wędrujących wydmach, Koziorożca natomiast do zmarzliny, pozornie niedostępnej, chroniącej w ten sposób zarodki kiełkujące na wiosnę.

 

Żywioł powietrza

tworzy ze znakami ognistymi łańcuch sekstyli. Znaki powietrzne są najbardziej subtelne. Związane są z komunikacją oraz intelektem. Odzwierciedlają relacje międzyludzkie. W organizmie ludzkim odpowiadają mu najważniejsze funkcje tzn. układ oddechowy i system nerwowy. W dziedzinach życia (domach), w których znajdują się znaki powietrzne uwidaczniają się cechy towarzyskie i intelektualne. W Bliźniętach cechy żywiołu ujawniają się w formie zdobywania, przekazywania i wykorzystywania informacji werbalnej. Waga posiada zdolność rozważania, pośredniczenia w ugodach, a także komunikowaniu się z innymi poprzez ekspresję artystyczną. Wodnik natomiast jest zainteresowany dobrobytem wszystkich ludzi, a z ludźmi komunikuje się w sposób niekonwencjonalny np. telepatyczny. W formie pozytywnej, możemy znaleźć bardzo wybitne, genialne uzdolnienia umysłowe i artystyczne, wysoki poziom kultury, wynalazczość i pionierstwo w wielu dziedzinach. Przy negatywnych wpływach występuje ekscentryczność, nerwowość, buntem i chęcią zmian nie koniecznie na lepsze.

 

Żywioł wody

Woda to wszystkie odcienie emocji, a więc reagowanie na impulsy świata zewnętrznego. Stąd zależność od nastrojów, potrzeba spokoju, aby móc zagłębić się w sobie i rozkoszować się tym stanem. Od żywiołu wody uzależnione są w organizmie ludzkim organy moczowo płciowe i ich funkcje oraz wszystkie płyny zawarte w organizmie ludzkim. W formie pozytywnej rozwijają się takie cechy wrażliwość na krzywdę ludzką, duża opiekuńczość, opanowanie w różnych sytuacjach. Przy negatywnych wpływach grozi nadmiar wrażliwości i namiętności, zbytnie uleganie otoczeniu, częste załamywanie się. W domach, w których znajdują się znaki wodne zawsze widać głębokie uczucie. Cechy tego żywiołu przejawiają się w Raku w formie gorących uczuć dla domu i rodziny. W Skorpionie zauważa się silny związek ze wszystkimi głęboko ukrytymi tajemnicami, zbiorową nieświadomością, a także śmiercią. Ryby to uczucia mistyczne, związane ze wszystkimi ludźmi w sposób nieświadomy, telepatyczny. Rak swoją wrażliwością przypomina wodę w dużych akwenach wodnych, ciągle pofalowaną powierzchnię oceanu (zmarszczki niepokoju). Skorpion przypomina wodę w postaci sopli lodu, a Ryby wodę w postaci pary wodnej (dążenie do świadomości kosmicznej).

 

PODSTAWY NUMEROLOGII – podstawowa symbolika liczb, liczba urodzenia i droga życia, wibracja roku.

Kurs numerologii: http://www.ezoforum.pl/kurs-numerologii/

 

HISTORIA TAROTA –zresztą od tego zaczyna się niemal każda pozycja książkowa.

Artykuł na ten temat w oddzielnym poście poniżej.

 

Nie chodzi tu o nie wiadomo jak szczegółowe zagłębianie się w powyższą tematykę, jednak sądzę, że pewne fundamentalne podstawy mogą okazać się niezbędne przy próbie zrozumienia znaczenia poszczególnych kart, a raczej tego skąd ono wypływa.

 

(źródła: horoskopium.pl, astromix.pl, magiatarota.info, autor obrazów - Ciro Marchetti)

Edited by Sehnsucht
Link to comment
Share on other sites

Przykładowo – powiązanie Arkanów Wielkich z astrologią i żywiołami

(źródło: Ciro Marchetti - Gateway to the Divine Tarot - komentarze by Leisa ReFalo -tłumaczenie własne)

 

0. GŁUPIEC - Uran - powietrze

Uran jest planetą rebeliantów. reprezentuje zachowania nieobliczalne i dziwaczne, promuje nowy sposób patrzenia na rzeczy /sprawy. Uran preferuje odejście od tradycji i nieprzykładanie wartości do status quo. Zasady Urana to oryginalność i inwencja.

 

1. MAG - Merkury - powietrze

Merkury jest planetą komunikacji, intelektu oraz świadomego działania. Merkury jest logiczny, dowcipny, uparty i racjonalny. Aktywność: mowa, pismo, nauka, krótkie wyprawy. Merkury prezentuje nasz pęd do odkrywania samych siebie. Może być też jednak pretensjonalny, zawodny i oszukańczy.

 

2. KAPŁANKA - Księżyc - woda

Księżyc odnosi się do emocji, włącznie z nagłymi zmianami nastroju i instynktami. Reprezentuje wszystko co cykliczne i rytmiczne w naturze. Księżyc może być także zwodniczy, sekretny, iluzjonistyczny, uzależniający oraz zimny.

 

3. CESARZOWA - Wenus - ziemia

Wenus to planeta miłości, bogactwa, przyjemności, hojności, piękna, harmonii, wrażliwości (czułości). Wenus jest opiekunką tańca, dramy, poezji luksusu i otaczania się pięknem. Może być też jednak zachłanna, współzależna, wstydliwa i mieć tendencje do manipulacji.

 

4. CESARZ - Baran - ogień

Baran jest aktywny, bezpośredni, niezależny, odważny, męski, jest indywidualistą. Może być też jednak skoncentrowany na sobie, nietaktowny, niedelikatny, niecierpliwy i krótkowzroczny.

 

5. KAPŁAN - Byk - ziemia

Byk jest rozsądny, niezawodny, twardo stąpa po ziemi i jest odpowiedzialny. Może być też jednak działający rutynowo, uparty, leniwy i lubiący sobie dogadzać.

 

6. KOCHANKOWIE - Bliźnięta - powietrze

Bliźnięta są bystre, towarzyskie, nowoczesne, radosne, elastyczne i ciekawe. Mogą być też jednak niestałe, oschłe, nerwowe, spięte i zmienne jak kameleon.

 

7. RYDWAN - Rak - woda

Rak jest emocjonalny, opiekuńczy, delikatny, wspierający, chroniący i domatorski. Może być też jednak zależny, przebiegły, wycofany, niepewny, skłonny do depresji i bardzo nerwowy.

 

8. MOC - Lew - ogień

Lew jest dumny, dramatyczny, królewski, rozrywkowy, charyzmatyczny i błyskotliwy. Może być też jednak krzykliwy, dogmatyczny, wyzyskujący, kontrolujący i mieć skłonność do popisywania się.

 

9. PUSTELNIK - Panna - ziemia

Panna jest efektywna, analityczna, skromna, rozważna, zorganizowana, pomocna. Przykłada duże znaczenie do szczegółów. Może być też jednak krytyczna, zrzędliwa, niespokojna, perfekcjonistyczna i hipochondryczna.

 

10. KOŁO FORTUNY - Jowisz - ogień/ woda

Jowisz jest planetą szczęścia i dobrego losu. Przynosi tęsknotę za odkrywaniem nowych miejsc i pomysłów. Jest życzliwy i łagodny, przynosi powodzenie i sukces. Może być też jednak zbyt pobłażliwy, leniwy, przeciętny i mdły.

 

11. SPRAWIEDLIWOŚĆ - Waga - powietrze

Waga jest dyplomatyczna, zawsze opanowana, obiektywna, mediuje i chętnie współpracuje. Może być też malkontentką, niejasna, trudno podejmująca decyzje, chłodna i wzbudzająca brak zaufania.

 

12. WISIELEC - Neptun - woda

Neptun jest planetą zmiany, ale także złudzeń. Może reprezentować sny i fantazje, może także wpędzać w uzależnienie, zwodzić, symbolizować chorobę umysłową i obłąkanie.

 

13. ŚMIERĆ - Skorpion - woda

Skorpion jest dynamiczny, żywy, magnetyczny, namiętny, zapalczywy, zapamiętały, seksualny, ma skłonność do ekstremów. Może być też jednak obsesyjny, mściwy, zazdrosny, złośliwy, mieć trudność z wybaczaniem i działać samo destruktywnie.

 

14. UMIARKOWANIE - Strzelec - ogień

Strzelec lubi przygody, jest wolnym duchem, jest entuzjastyczny, kocha wolność, poszukuje prawdy, lubi filozofować, jest optymistą ale także miewa humory. Może być też jednak niezorganizowany, zwlekający, nietaktowny, być intelektualnym egoistą, mieć zdolność do wyolbrzymiania i przesadzania.

 

15. DIABEŁ - Koziorożec - ziemia

Koziorożec jest stanowczy, ambitny, zmysłowy, ukierunkowany na zasady, ostrożny, powściągliwy i produktywny. Może być też jednak ignorantem, pesymistą, skąpy, wykazywać się niechęcią i fatalizmem.

 

16. WIEŻA - Mars - ogień

Mars jest planetą pasji i wojny. Jest ambitny, odważny, dowodzi i rządzi. Taka energia może być konstruktywna albo destruktywna. Z drugiej strony Mars jest męski, dzielny, honorowy, śmiały i bojowy. Może być jednak także wrogi, okrutny, agresywny, wzburzony, mieć skłonność do wypadków oraz brutalnej przemocy.

 

17. GWIAZDA - Wodnik - powietrze

Wodnik jest społeczny, sumienny, przyjacielski, humanitarny, jest indywidualistą, intelektualistą, jest nieortodoksyjny, postępowy, kocha wolność. Może być też jednak próżny, ekscentryczny, perwersyjny, bezstronny, przekorny, obrażalski i a-emocjonalny.

 

18. KSIĘŻYC - Ryby - woda

Ryby są empatyczne, bezinteresowne, kierują się intuicją oraz mają predyspozycje paranormalne. Są współczujące, delikatne, ale też podatne na wpływy. Może być też jednak nie realistami, nieśmiałe, uległe, uzależniające lub uzależnione od kogoś, ospałe, apatyczne i mające sekrety.

 

19. SŁOŃCE - słońce - ogień

Słońce jest gwiazdą, której światłość daje życie światu. Jest majestatyczne, królewskie, witalne. Reprezentuje zdolność jednostki do stawienia czoła wyzwaniom życia. Słońce może być też władcze, dominujące, upalne (palące) oraz egoistyczne.

20. SĄD BOŻY - Pluton - ogień

Pluton to planeta transformacji i regeneracji oraz odrodzenia. Kończy stare, rozpoczyna nowe, tworzy i niszczy. Pluton ma też swoją ciemną stronę, która wiąże się ze światem podziemnym, obsesyjnością, przymusem, naciskiem i zbrodnią.

 

21. ŚWIAT - Saturn - ziemia

Saturn jest planetą dyscypliny. Jest tyranem, który dba o przestrzeganie prawa, porządku, granic oraz odpowiedzialności. Saturn kocha tradycję i przewidywalność. Może symbolizować przemyślany głos organizacji oraz wytrwałość.

 

Ogień - wola - aktywny, męski, dynamiczny, energetyczny, witalny, krzepiący, spontaniczny, transformujący, nieprzewidywalny i nieobliczalny.

 

Woda - dusza - pasywna, kobieca, chłonna, podtrzymująca, tajemnicza, produktywna, płynna, współodczuwająca, zmysłowa, seksualna i emocjonalna.

 

Powietrze - duch - aktywne, męskie, intelektualne, logiczne, komunikatywne, pomysłowe, nieznośne, idealistyczne, dyskryminujące i czyste.

 

Ziemia - ciało - pasywna, kobieca, budująca, solidna, wolno poruszająca się, materialistyczna, produktywna, płodna i praktyczna.

 

Widać zatem jak spójnym i holistycznym systemem jest Tarot.

Jak te "dodatkowe informacje" pogłębiają znaczenia danej karty, ale także jak to znaczenie z nich wypływa i z nimi się ściśle wiąże.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

BARAN 21.03 -20.04

 

Baran jest pierwszym znakiem zodiaku, a dzień, w którym Słońce wchodzi w jego konstelację, jest pierwszym dniem wiosny na półkuli północnej. To sprawia, że Baran zawsze pragnie być na czele. Jest żądny przygód, pełen inwencji. Ma świetne pomysły, zwłaszcza dotyczące pracy. Ma wrodzoną ciekawość świata, jest wspaniałym kompanem, zazwyczaj bardzo lubianym. Często idealizuje innych ludzi. Ma wielkie serce, jest życzliwy, dba o innych. Jest skłonny do wielkich namiętności i romantycznych zachowań. Charakteryzuje go szybki i energiczny sposób działania oraz cechy przywódcze. Dysponuje dużym zasobem energii, stąd też odwaga i dążenie do znaczącej pozycji życiowej. Może często podróżować w związku z interesami. Jego mottem jest ruch, czyn, zaistnienie.

 

Baran mając gwałtowną, egoistyczną i ciekawą świata naturę, często wpędza się w niedogodne dla siebie sytuacje i kłopoty. Czasem zachowuje się jak dziecko sprawdzające, dokąd może się posunąć. Jest skłonny do nagłych wybuchów gniewu, które zresztą szybko mu mijają. Ma tendencje do lekceważenia istniejących zasad i porządku, uważając, że jego sposób postępowania jest lepszy. Z zapałem przekonuje innych do swoich poglądów i wersji wydarzeń, używając wszelkich możliwych środków perswazji. Równie łatwo przychodzi mu jednak zmiana punktu widzenia i opinii. Wykorzystuje innych do realizacji swoich zamierzeń, stara się zdominować otoczenie. Może mieć w życiu kłopoty finansowe, przez zbyt impulsywne postępowanie. Zbyt szybko podejmuje decyzje o zawarciu związków, czego później żałuje. Może często zmieniać miejsce zamieszkania i podróżować, uciekając przed kłopotami i odpowiedzialnością. Czasem zachowuje się tak, jakby głową chciał przebić mur.

 

Opiekuńcza planeta - Mars

Trygon - Ogień

Kolor - Ognista czerwień

Symbol - Baran

Klucz do sukcesu - silna wola, odpowiedzialność, efektywne działanie

 

BYK 21.04 - 21.05

 

Byk jest drugim znakiem zodiaku, jego planetą jest Wenus, a trygonem Ziemia. Jego działanie związane jest z materią. Dąży do stabilizacji obejmującej wszystkie sfery życia. Ma głęboko zakorzenioną potrzebę bezpieczeństwa materialnego i komfortu życiowego. Jest wstanie ciężko pracować, aby je osiągnąć. Bardzo wiele znaczy dla niego dom i bezpieczeństwo uczuciowe. Bykiem "rządzi" Wenus - planeta miłości, talentu, piękna i luksusu. Ze wszystkich znaków zodiaku to Byk najbardziej lubi przyjemności i chętnie z nich korzysta. Lubi dobrze zjeść i się zabawić. Ważną częścią jego życia jest kontakt z naturą, na łonie przyrody nabiera sił, rozładowuje stresy. Posiada często talenty muzyczne, dobry głos, dodatkowo miłą aparycję. Ma sporo wyczucia, nie jest konfliktowy. Musi czuć się komuś potrzebny. Gdy kocha, jest pociągający i zmysłowy, ufny, lojalny i oddany. Często miewa duszę artysty. Kocha harmonię, ma duże wyczucie piękna: kształtując swoje otoczenie umie dobierać odpowiednie proporcje i barwy, inspiracji poszukuje w naturze. Jego mottem jest stabilizacja, posiadanie, przyjemność.

 

Byk, mając silną potrzebę bezpieczeństwa materialnego, nie przepada za zmianami. W związku z tym grozi mu popadnięcie w rutynę i marazm. Jest uparty i egoistyczny, trudno go nakłonić do zmiany stanowiska. Wyprowadzony z równowagi wybucha złością i trudno się uspokaja. Potrafi długo się dąsać i trzymać urazę w sercu. Lubi sobie pofolgować w jedzeniu i piciu, co może nasilać się u niego z wiekiem. Przeważnie wybiera najłatwiejszą drogę do osiągnięcia celu, bez względu na konsekwencje i dobro innych ludzi. Ma poczucie, że jego interesy są najważniejsze. Byk jest bardzo zazdrosny i zaborczy, uważa, że do swojego partnera ma wszelkie prawa. Z drugiej strony ma skłonność do flirtów i romansów. Z biegiem czasu może stać się zagorzałym konserwatystą, a główną przyczyną jego niepowodzeń oraz nieszczęść będzie jego własny upór i egoizm.

 

Opiekuńcza planeta - Wenus

Trygon - Ziemia

Kolor - Szmaragdowa zieleń

Symbol - Byk

Klucz do sukcesu - Wytrwałość, niezawodność

 

BLIŹNIĘTA 22.05-21.06

 

Osoby spod znaku bliźniąt w szczególny sposób doświadczają dwoistości swojej natury. Bliźnięta należą do trygonu powietrza. Są inteligentne, pomysłowe, pełne inwencji i bardzo komunikatywne. Lubią logiczne myślenie, literaturę i sztukę. Ich planetą opiekuńczą jest Merkury - planeta możliwości, zdolności umysłowych i komunikowania się, dlatego też Bliźnięta są zawsze dobrze poinformowane o wszystkim, ciekawe świata, uwielbiają podróże, ruch i działanie. Niezależnie od wieku pozostają młode duchem.

 

Przeważnie wszechstronnie uzdolnione, mają zdolności adaptacyjne w wielu zawodach, przede wszystkim potrzebują być w ruchu i mieć dostęp do informacji. Często mają dwie prace. Mają dar współdziałania z ludźmi i wpływania na nich. Przeważnie są sangwinikami dlatego też są lubiani i mają wielu przyjaciół. Łatwo adaptują się w nowym otoczeniu. W miłości i związkach fascynują ich przeciwności,są namiętne, pełne pomysłowości i skrajne w zachowaniach. Ich mottem jest komunikacja między ludźmi, ruch, działanie, informacja.

 

Bliźnięta lubią być dobrze poinformowane, często bywają posądzane o plotkarstwo, oraz nieumiejętność zachowania tajemnicy. Są niezwykle "humorzaste" i często popadają ze skrajności w skrajność- od euforii po rozpacz, od miłości do nienawiści. Mają kilka osobowości naraz, dlatego też są mało przewidywalne, nigdy nie wiadomo jak mogą się zachować. W miłości i związkach lubią częste zmiany i silne wrażenia. Są niestabilne uczuciowo, ponieważ ulegają łatwo nowym fascynacjom. Nie czują się dobrze, kiedy mówi się o uczuciach, nie lubią deklaracji ponieważ często nie mogą ich dotrzymać. Wolą luźne związki i układy. Często są niedyskretni. Są nerwowe i nadpobudliwe, co może je wpędzić w bezsenność i kłopoty z żołądkiem oraz sercem. Manipulowanie innymi, przychodzi im z łatwością, lubią intrygować. Monotonne życie może je doprowadzić nawet do choroby, łatwo je wyprowadzić z równowagi.

 

Opiekuńcza planeta- Merkury

Trygon- Powietrze

Kolor- Żółty

Symbol- Para bliźniąt

Klucz do sukcesu- dyplomacja, komunikatywność, rozsądek

 

RAK 22.06-22.07

 

Rak jest czwartym znakiem zodiaku, którego planetą opiekuńczą jest Księżyc, a trygonem woda. Dla Raka bardzo ważne są sprawy rodzinne i domowe. Przeważnie ma łagodny charakter, jest życzliwy, sympatyczny, zdolny do dbania i opiekowania się innymi, ma wielkie serce. Prawdziwym dla niego schronieniem jest dom, w którym znajduje się wiele pamiątek. Przeszłość i przywiązanie do "korzeni" dla Raka jest bardzo ważne, dlatego też szybko się przywiązuje i niechętnie zrywa związki oraz wszelkie relacje z przeszłości. Jest bardzo uczuciowy, łatwo się wzrusza, sentymentalny i nostalgiczny, obdarzony intuicją. Potrafi być wesoły, pełny fantazji i wyobraźni, często o uzdolnieniach artystycznych. Pasjonują go egzotyczne wyprawy i historia. W miłości i związkach jest czuły i opiekuńczy, dbający o swoich bliskich, stały w uczuciach.

 

Jego motto to emocje, przeszłość, dom, rodzina.

 

Na Raka duży wpływ ma Księżyca dlatego jest nadwrażliwy, skłonny do życia w iluzji, mało konsekwentny w działaniu. Łatwo się zniechęca i szybko wycofuje, gdy na swojej drodze napotka przeszkody. Jest przewrażliwiony na swoim punkcie. Trudno mu się zmobilizować do działania. Rak jest humorzasty, skłonny do obaw, łatwo ulega negatywnym wpływom, kruchy pod względem psychicznym i emocjonalnym. Często nie potrafi utrzymać porządku. Dla swoich bliskich jest nadopiekuńczy, zazdrosny i podejrzliwy, osoby które kocha mogą czuć się osaczone. Powinien uważać na schorzenia żołądkowe, z powodu nadwrażliwości i nerwowości. Ma skłonności do przyswajania sobie pomysłów innych ludzi. Często przeżywa rozczarowania w miłości i przyjaźni. Raki urodzone w lipcu w późniejszym okresie swojego życia zawierają stałe związki, oraz osiągają stabilność materialną. Mimo swojej intuicji łatwo dają się wciągnąć w niekorzystne dla siebie transakcje finansowe.

 

Opiekuńcza planeta - Księżyc

Trygon - Wodny

Kolory - Perłowo szary, srebrno niebieski

Symbol - Rak

Klucz do sukcesu - przewidywanie, dom, rodzina

 

LEW 23.07-23.08

 

Lew jest piątym znakiem zodiaku, jego patronem jest Słońce a trygonem Ogień. Mając takich patronów nic dziwnego że obdarzony jest dużym temperamentem, charyzmą, władczą postawą, wrodzoną godnością, wysokimi aspiracjami i odwagą. Fascynuje go wszystko co jest wielkie i szlachetne. Bardzo lubi być w środku zainteresowania, łatwo zdobywa sympatię innych ludzi, zazwyczaj ma dużo przyjaciół i znajomych, którzy docenią jego otwartość i życzliwość. Jest jednym z najbardziej kreatywnych znaków zodiaku. Pracowity, wytrzymały i konsekwentny w działaniu, obdarzony wieloma talentami. Bez względu na to co robi dąży do osiągnięcia władzy, sukcesu i prestiżu. Posiada osobisty magnetyzm i czar, który przyciąga płeć przeciwną, często zachowuje się jak " lew salonowy". W sposób impulsywny i bardzo emocjonalny okazuje swoje uczucia i zainteresowanie drugą osobą. Jeśli się zakocha to szaleńczo. Ale też wbrew pozorom jest ciepły, delikatny i łagodny. Jego mottem jest samorealizacja, energia, władza, prestiż.

 

Lew uwielbia być w środku zainteresowania i denerwuje się gdy, odnosi wrażenie, że nie poświęca mu się wystarczająco dużo uwagi. W rozmowach nie przypadkowo powraca do tematu, w którym to on jest najlepszy. Sprawia wrażenie nieznośnego i wyniosłego. Władza często " uderza mu do głowy", ma tendencję do dyktatury. Nie zadowala się w życiu małymi sukcesami, ma wysokie aspiracje, do ich osiągnięcia dąży za wszelką cenę. Pragnie zaszczytów, władzy, podziwu dla swoich talentów, lubi otaczać się wpływowymi ludźmi, jest łasy na komplementy. W dążeniach do celu jest egoistyczny, dumny, zarozumiały. Wysługuje się innymi ludźmi, lubi pouczać i wymądrzać się. Przy swoim ognistym temperamencie łatwo wpada w złość, w swoich działaniach jest gwałtowny i porywczy. Jest bardzo kochliwy, dlatego też może mieć więcej niż jeden związek małżeński i z każdego potomstwo. Jego szaleńcza miłość szybko wygasa, zamieniając się w obojętność i chłód. Często zawiera związki dla prestiżu i osiągnięcia lepszej pozycji społecznej.

 

Opiekuńcza planeta- Słońce

Trygon- Ognia

Kolory- ognisty pomarańczowy, żółty

Symbol- Lew

Klucz do sukcesu- pewność siebie, magnetyzm, prestiż

 

PANNA 24.08-22.09

 

Panna jest szóstym znakiem zodiaku której planetą opiekuńczą jest Merkury a żywiołem Ziemia. Prosperuje w życiu dzięki własnym zaletom, talentom, ciężkiej pracy i poczuciu obowiązku. Ma wyjątkowe zamiłowanie do porządku, jest skrupulatna, praktyczna, pracowita, zdecydowana, otwarta, warta zaufania. Ma umiarkowany temperament. Panna posiada analityczny umysł, opanowanie, elokwencję, ma szczególny dar przekonywania innych do swoich racji. Bardzo ważny dla niej jest dom i rodzina. Jest osobą niezawodną, szczerą, ujmującą, obowiązkową, posiadającą często duży zasób wiedzy teoretycznej. Podświadomie trzyma ludzi na pewien dystans, z niektórymi tylko nawiązując przyjacielskie kontakty. Za to jej przyjaźń jest szczera, prawdziwa, a słowo ma swoją wartość. Łatwo ulega emocjom, ale potrafi je kontrolować. Romantyczna, otaczająca opieką i zrozumieniem, swoich bliskich. Bardzo ważny jest dla niej kontakt z naturą i ekologią. Jej motto to obowiązek, służba, analiza, praktycyzm.

 

Panna z typowo dla ziemskich znaków uporem, trzyma się swoich poglądów i nie łatwo ją przekonać do ich zmiany. Ma skłonność do dzielenia " włosa na czworo", czyli zbytniej drobiazgowości, wzbudzania obaw i szukania problemów tam gdzie ich nie ma. Często się denerwuje przebiegiem sytuacji i spraw, nawet wtedy gdy wie że nie ma takiej potrzeby. Mówi się o niej że jest malkontentem. Znana jest ze swojego nadmiernie krytycznego podejścia, praktycznie do wszystkiego, także do siebie samej. Ma skłonność do hipochondryzmu, podejrzewając że ma wszystkie możliwe choroby. Trudno jej przychodzi przebaczenie i zapomnienie doznanej urazy. Jest bardzo ostrożna w kontaktach z innymi ludźmi, trzymając się na dystans, stwarza wrażenie zimnej i niedostępnej. Naprawdę boi się zranienia i jest bardzo wrażliwa na swoim punkcie, niechętnie znosi uwagi i krytykę. Z biegiem wieku robi się złośliwa, uszczypliwa i zazdrosna. Ma skłonność do więcej niż jednego związku małżeńskiego i romansów, oraz charakter pełen sprzeczności , wraz ze Skorpionem należy do " najdziwniejszych znaków zodiaku".

 

Opiekuńcza planeta- Merkury

Trygon- Ziemski

Kolory- Granat, ciemna zieleń i brąz

Symbol- Najczęściej młoda dziewczyna

Klucz do sukcesu- stałość, uwaga, analiza

 

WAGA 23.09-23.10

 

Waga jest siódmym znakiem zodiaku, opiekuje się nią Wenus i za jej przyczyną Wagi są predestynowane do miłości, komfortu i wygody. Jej trygonem jest powietrze. Luksus jest jedną z jej podstawowych potrzeb. Bardzo ceni sobie naturalność. Jest optymistyczna, szczera, uczciwa, kurtuazyjna, ma dużą siłę przebicia, zdolność robienia interesów. Czarująca i miła, otwarta na świat, rozumiejąca ludzi i ich sprawy, ma talent dyplomatyczny i staromodne poczucie wartości. Szybko się uczy, jest często utalentowana do jakiejś gałęzi sztuki np. poezji, muzyki, rzeźby. Jest naturalnym znakiem partnerstwa i harmonii, musi mieć poczucie że jest lubiana i kochana. W miłości jest romantyczna i często patrzy przez " różowe okulary". Jej partner może liczyć na spacery przy blasku Księżyca, kolacje przy świecach, listy miłosne, poezje, prezenty, patrzenie głęboko w oczy.

 

Jej mottem jest kompromis, harmonia, luksus, piękno.

 

Waga ma silną potrzebę życia w luksusie i żeby to osiągnąć zrobi w tym kierunku wszystko, bez względu na konsekwencję, twierdząc że cel uświęca środki. Dobra materialne, godne życie, to najważniejsze cele w jej życiu. Słabą stroną Wagi jest wahanie się przed podjęciem decyzji. Często przecenia swoją wartość i możliwości, snując fantazje i robiąc wokół siebie większe zamieszanie niż wymaga tego sytuacja. Często sprawia wrażenie pustej i zarozumiałej, zbyt pewnej siebie, aroganckiej. Łatwo można jej złamać serce ponieważ podporządkowuje się partnerowi, aż do zatracenia własnej osobowości. Na znajomych i przyjaciół wybiera osoby zamożne ,oraz z dobrą pozycją społeczną, często afiszując się znaczącymi znajomościami i swoją pozycją materialną.

 

Opiekuńcza planeta- Wenus

Trygon- Powietrze

Kolory- Pastele, głównie róż i błękit

Symbol- Waga

Klucz do sukcesu- sprawiedliwość, bezpośredniość, harmonia

 

SKORPION 24.10-22.11

 

Skorpion jest ósmym znakiem zodiaku posiadający jako jeden z niewielu dwie planety opiekuńcze Plutona i Marsa, jego trygonem jest woda. Wokół Skorpiona narosło wiele legend i plotek. Jest to najbardziej kontrowersyjny znak zodiaku, pełen tajemniczości, mistycyzmu, zmiennych emocji, pasji, pomysłowości i wyobraźni. Jest to silna osobowość. We wszystko co robi bardzo się angażuje, jest ambitny, dąży do zajęcia eksponowanego stanowiska. W swoim działaniu kieruje się chęcią posiadania jak i względami ambicjonalnymi. Drobiazgowy ,prawie nic nie ujdzie jego uwadze. Bardzo skomplikowany emocjonalnie, ma trudności w okazywaniu uczuć. Wrażliwy z rozwiniętą intuicją, poczuciem humoru, jest dobrym kompanem i oddanym przyjacielem. Ma bardzo duży temperament i seksualność. Bardzo często na partnerów życiowych wybiera też Skorpiony. Pewnie dlatego, aby osoba z tego samego znaku rozumiała zawiłości jego charakteru, szukając w ten sposób bratniej duszy, zrozumienia i akceptacji. Poza tym osoby płci przeciwnej z tego samego znaku w jakiś dziwny magnetyczny sposób, przyciągają się do siebie. Jest bardzo szlachetny, przenikliwy, pomocny ,o hipnotycznym spojrzeniu. Jego mottem jest transformacja, mistrzostwo , mistycyzm.

 

Skorpion jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych znaków zodiaku, a to z powodu "złej sławy". Wiele osób czuje przed nim respekt i bojaźń, woląc zejść mu z drogi. Często przypisuje się mu podstęp i pokrętne działanie na drodze do osiągnięcia celu. Jest zawistny, zazdrosny, chciwy. Do wszystkiego podchodzi bardzo emocjonalnie, szybko się irytuje, długo pamiętając urazy i zniewagi. Jeśli spotka się z krytyką, odrzuca maskę i pokazuje prawdziwe oblicze pełne skrajnych uczuć; od miłości do nienawiści. Jeśli czuje się zagrożony zniszczy wszystko i wszystkich na swojej drodze. Nie lubi sprzeciwu, apodyktyczny, często fanatyczny w swych dążeniach i poglądach. Jest krytyczny, sarkastyczny, uważa że wszystko wykona najlepiej sam. W swoich działaniach nie liczy się z konsekwencjami. Dla swoich bliskich jest zbyt wymagający i chłodny w okazywaniu uczuć. Jego życie jest pełne dramatycznych zawirowań i zmian, jakby przeżywał je etapami. Ma wybujały temperament i skłonność do romansów. Bez pasji w swoim życiu może czuć się bardzo nieszczęśliwy, zatruwając życie swoim bliskim, obwiniając ich o wszystko. W wyniku niepowodzeń życiowych ma tendencję do samo wyniszczania się.

 

Opiekuńcze planety- Pluton i Mars

Trygon- Wodny

Kolory- Głęboka czerwień, ciemny brąz

Symbol- Skorpion

Klucz do sukcesu- oddziaływanie, wiedza, tajemnica

 

STRZELEC 23.11-21.12

 

Strzelec jest dziewiątym znakiem zodiaku, opiekuje się nim planeta Jowisz zwana "wielkim szczęściem"- planetą ekspansji, optymizmu, sławy i majątku. Strzelec należy do trygonu Ognia. Jest znakiem podwójnym charakteryzującym się dwoistością natury. Jedna skryta i wrażliwa, druga śmiała i beztroska. Jowiszowa natura Strzelca posiada wiele zalet. To jeden z największych optymistów spośród wszystkich znaków zodiaku, znajdzie pozytywne strony w każdej sytuacji, jest chodzącą reklamą siły pozytywnego myślenia. Ma silne poczucie sprawiedliwości, wrażliwy na krzywdę innych, bystry, odpowiedzialny, utalentowany w różnych dziedzinach. Postępowy, otwarty na nowe idee, idealista, ciekawy świata i ludzi, uwielbia podróże i zmiany. Odważny w swoich działaniach nieprzekupny, głodny wiedzy i pełen pasji. Ma silne poczucie wolności i niezależności, należy do ludzi bez względu na wiek, wiecznie młodych duchem. Jest szczery, przyjacielski, oddany swojej rodzinie - zwłaszcza dzieciom. Lubi wyzwania, ma duży temperament, romantyczny, skłony do wielkich namiętności. Mimo, że dobra materialne i sukces oraz sława nie są dla niego najważniejsze, często je osiąga .Ceni prawdę i szczerość, ma filozoficzne podejście do życia. Łatwo dostosowuje się do nowych okoliczności i zmian.

 

Jego mottem jest racjonalność, rozum, ekspansja, inspiracja ,nieograniczoność.

 

Strzelec jest znakiem bardzo zmiennym, jego gorąca natura i temperament powoduje, że szybko do wszystkiego się zapala, ale i też szybko gaśnie. " Łapie parę srok za ogon", często jest niekonsekwentny w działaniu. Niepoprawny optymista, goni za mrzonką, zatracając się w dążeniach. Czasami fanatycznie pragmatyczny, uwielbia prawić wszędzie " kazania", szczery aż do bólu. Nie znosi jakiegokolwiek krępowania i ograniczeń w życiu . Jest emocjonalny, nadpobudliwy, nadwrażliwy, łatwo wpada w gniew. Łatwowierny i naiwny, często wykorzystywany przez innych . Doznaje rozczarowań ponieważ zbyt idealistycznie podchodzi do życia i ludzi. Może mieć kłopoty finansowe przez zbytnią rozrzutność i bliskich, którym nie potrafi odmówić pomocy. Duży temperament powoduje, że ma skłonność do romansów. Może mieć więcej niż jeden związek małżeński.

 

Opiekuńcza planeta- Jowisz

Trygon- Ognia

Kolory- fiolet i błękit

Symbol- Łucznik

Klucz do sukcesu- konsekwencja, zapał, szczodrość

 

KOZIOROŻEC 22.12-20.01

 

Koziorożec jest dziesiątym znakiem zodiaku, którego opiekuńczą planetą jest Saturn zwany też " bogiem czasu"- planeta dyscypliny i kariery, " nauczyciel lekcji życia". Koziorożec należy do trygonu Ziemia. Ma olbrzymie poczucie odpowiedzialności, niezawodny, godny zaufania, solidny, dążący do kariery i sukcesów. Bardzo ważna jest dla niego świadomość, tego co w życiu osiągnął. Dąży do jasno wytyczonych celów, nie spocznie dopóki ich nie osiągnie. Jest obowiązkowy, przyzwoity, pracowity, wyciąga wnioski z własnych doświadczeń. Jest silną osobowością, która z podniesionym czołem znosi porażki. Jest towarzyski, wbrew pozorom lubi się bawić, ma poczucie humoru, potrafi żartować z siebie samego. Jest wstrzemięźliwy w okazywaniu uczuć. Jego życie oparte jest na rozsądku, ambicji, skrupulatności, " mrówczej pracy", konsekwentnym dążeniu do celu. Materialna egzystencja i wszelkie sprawy związane z finansami są dla niego bardzo ważne. Praca Koziorożca przeważnie kręci się wokół finansów. Dba o reputację. Jest wiernym i szczerym przyjacielem, troszczy się o innych. Ma umiarkowany temperament, jest dobry i czuły w miłości, jego uczucie jest spokojne i wyważone.

 

Jego mottem jest praca, zastosowanie, struktura, dyscyplina, awans.

 

Koziorożec w życiu kieruje się rozsądkiem i ostrożnością, co ogranicza jego kierunki działania. Ma trudności w okazywaniu uczuć i emocji, będąc zimnym, powściągliwym, bardzo wymagającym w stosunku do swoich bliskich. Ma tendencje do despotycznych zachowań. Może wydawać się milczący i nieśmiały wiecznie niezadowolony, za wszelką cenę dążący do perfekcji, melancholik i malkontent. Stara się kontrolować swoje emocje, lecz gdy wpadnie w gniew trudno mu się uspokoić. Ma tendencje do pracocholizmu. Krzywdę lub obrazę może wybaczyć, ale nigdy nie zapomni. Z życia wyłapuje jego ponure strony. Dystans emocjonalny utrudnia jego prywatne życie, nie pozwalając na zaangażowanie i przeżycie wielkich namiętności. Czasami uważa, że jego partner jest przeszkodą w realizacji jego ambicji, wtedy bez skrupułów eliminuje go ze swojego życia. Za wszelką cenę dąży do osiągnięcia sukcesu. Jego zachowania można określić tak, jakby był pod wieczną kontrolą - Saturna.

 

Opiekuńcza planeta- Saturn

Trygon- Ziemi

Kolory- Szary, brązowy, czarny

Symbol- Kozioł

Klucz do sukcesu- cierpliwość, ambicja, wytrwałość

 

WODNIK 21.01-18.02

 

Wodnik jest jedenastym znakiem zodiaku, jako jeden z niewielu posiada dwie planety opiekuńcze ,Urana który jest wyższą oktawą Merkurego - planetą wolności, oraz Saturna planetę dyscypliny i struktury. Należy do trygonu powietrze. Wodnik w swoim życiu i działaniach stara się być w awangardzie, często wyprzedzając swoje czasy. Postrzega świat w sposób logiczny, racjonalny, posiada charyzmę. Jest najbardziej niezależnym znakiem zodiaku, potrzebuje dużo wolności. Uczciwy, szczery, humanitarny, nieugięty w swoich poglądach, obdarzony dużym temperamentem. Ma silne poczucie sprawiedliwości, wrażliwy na punkcie niewłaściwego traktowania innych ludzi. Dla niego wszyscy są sobie równi, bez względu na status społeczny i materialny, wyznanie, kolor skóry czy poglądy. Jest bardzo towarzyski i lubiany, ceniony za cierpliwość i przyjazny stosunek do świata. Ma wiele talentów w tym artystyczne, plastyczne, sportowe. Do wszystkiego co robi musi mieć przekonanie, patrzy na życie z perspektywy, zauważając więcej niż inni. W miłości jest stały i uczciwy, obdarzony gorącym temperamentem. Rodzina i bliscy są dla niego bardzo ważni, jest bardzo uczuciowy i wrażliwy. Jego partner może liczyć na romantyczne chwile i wielkie uniesienia.

 

Jego mottem jest wyzwanie, powszechna wolność, przyjaźń.

 

Wodnik będąc pod silnym działaniem Urana- planety wolności- jest urodzonym rewolucjonistą. Jest tak " zaprogramowany", aby poddawać wszystko próbie i burzyć konwencje. Często nietolerancyjny, uparty, o szalonych wywrotowych poglądach, dążący za wszelką cenę do ich realizacji. Dla niego cel uświęca środki. Ciągłe zmiany, zniszczenie - to część jego natury. Upór jest jego piętą Achillesową, kwestionuje prawie wszystko, robiąc trudności czerpie z tego satysfakcję. Narzuca innym swoją wolę i poglądy. Czasami naiwny, daje się łatwo omamić i wykorzystać. Ma tendencję do pracoholizmu i fanatycznych poglądów. Snuje fantastyczne wizje przeszłości które stara się wcielić w życie. Wyzwoli się z każdego związku czy układu w którym będzie tłamszone jego poczucie wolności i niezależności.

 

Opiekuńcze planety- Uran i Saturn

Trygon- powietrze

Kolory- intensywny błękit i turkus

Symbol- Mężczyzna wylewający wodę

Klucz do sukcesu- współpraca, przyjaźń, współczucie

 

RYBY 19.02-20-03

Ryby są dwunastym i ostatnim znakiem zodiaku. Mają dwie planety opiekuńcze Neptuna - planetę iluzji, intuicji - oraz Jowisza - planetę ekspansji i idealizmu. Ich trygonem jest woda, należy do znaków podwójnych, osoby spod tego znaku ce****e dwoistość natury. Ryby są empatyczne, wrażliwe, mają dużą wyobraźnię i intuicję, łatwo doprowadzić je do łez, są niepoprawnymi romantykami. Kreatywne, posiadają wiele talentów, często zostają artystami. Patrzą na życie przez " różowe okulary" ,mają zamiłowanie do mistycyzmu, poezji, sztuki nowych wzniosłych idei. Są wspaniałymi partnerami, pełni poświęcenia i zrozumienia dla bliskiej osoby. Potrzebują kochać i być kochani. Jest w nich coś niezwykłego, magnetycznego. Czułe, delikatne, zmysłowe, dobre, mają wielkie serca, łatwo je zranić. Są bardzo tolerancyjne. Dom, rodzina, poczucie wygody, spełnienia są dla nich bardzo ważne. Są szczere, otwarte, lubią towarzystwo, dążą do sukcesu ale w sposób łagodny i nie za wszelką cenę. Łatwo wybaczają krzywdy. Mówi się że potrafią z wroga zrobić swojego przyjaciela. Ich motto to współodczuwanie, emocje, służba, poświęcenie, zrozumienie, wizje.

 

Ryby będąc zdolne do niezwykłego współczucia, mają tendencje do zbytniego poświęcania się i cierpienia dla idei. Mogą sądzić że ich działanie jest bezinteresowne, gdy w dziwny i niezrozumiały sposób dla innych, dbają o swoje ego, chcąc być coraz lepszymi i bliższymi ideału człowieczeństwa. Słabym ich punktem jest zdrowie, które zależy od emocji, mają tendencję do chorób psychosomatycznych. Często w ich życiu pojawia się chaos, poczucie bezsensu, nadmierne przeżywanie uczuć, krytycyzm, zmienność nastrojów, mają tendencję do izolowania się. Mogą je dręczyć troski , łatwo wpadają w kłopoty. Często inni ludzie wykorzystują ich dobroć i naiwność, doprowadzając do strat materialnych. Będąc pod silnym wpływem Neptuna mają skłonności do ucieczki w iluzje i różnego rodzaju uzależnienia, mają słabą wolę i wyjątkowo niechętnie patrzą prawdzie w oczy. Ryby mogą być zarówno świętymi jak i wielkimi grzesznikami.

 

Opiekuńcze planety- Neptun i Jowisz

Trygon- Wodny

Kolory- Morska zieleń, fiolety

Symbol- Para ryb

Klucz do sukcesu- sympatia intuicja, oddanie

 

(źródło: http://serwisy.gazeta.pl/magia/0,36422.html )

Edited by Sehnsucht
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kochani - zaglądajcie co jakiś czas do tematów już wcześniej przeczytanych -staram się w miarę możliwości troszkę poszerzać i uzupełniać treści pierwotnie zamieszczone tylko hasłowo.

Link to comment
Share on other sites

Sehn, w kwartalniku "Tarocista" bodajże Głupcowi patronuje jeszcze Merkury, a Magowi dodatkowo Słońce :) Może to ma znaczenie :)

 

Też się nad tym zastanawiałam kiedyś ;)

Jednak system przedstawiony wyżej wydał mi się bardziej spójny ze względu na fakt, że mamy 12 znaków zodiaku + 10 ciał niebieskich razem idealnie 22 ;)

Link to comment
Share on other sites

Jakie jest znaczenie i rola Planet w horoskopach, jak ich wpływ przejawia się w życiu ludzi?

Oto w wielkim skrócie:

• Jowisz określa naszą zdolność do ekspansji, do wychodzenia poza siebie. Ludzie z silnym Jowiszem w urodzeniowych horoskopach są ekstrawertyczni, czyli zwróceni na zewnątrz. Są śmiali wobec innych, sprawnie wchodzą w role przywódcze, chętnie opowiadają o sobie – są tacy, że ich widać i słychać! Jowisz w horoskopie określa też, w jakim stopniu dany człowiek będzie ekspansywny – co przejawia się m. i. w budowaniu swoich „imperiów”, takich jak własne firmy, organizacje, majątki, a także poprzez podróże i zyskiwanie rozgłosu i sławy.

• Przeciwieństwem Jowisza jest Saturn. Ludzie z silnym Saturnem są introwertyczni, czyli psychicznie skierowani do wewnątrz. Są zamknięci, skłonni do samotnictwa, lubią się obwarować w swoich czterech ścianach, zwykle małomówni i nieskorzy do zwierzeń. Saturnowe cnoty to skrupulatność, rzetelność, drobiazgowa staranność, a także odpowiedzialność i wytrwałość. Ale żeby nie było za dobrze, Saturn daje skłonność do depresji.

• Mars w horoskopie jest obrazem naszej agresji. Ludzie z silnym Marsem są przebojowi, stanowczy, pewni siebie i skorzy do rywalizacji, w której uwielbiają wygrywać, ale także są wybuchowi, kłótliwi i jak się rzekło na początku, agresywni. Zbyt silny i „źle położony” Mars to powód do zmartwień, ale z drugiej strony mieć słabego Marsa też niedobrze, bo wtedy człowiek jest mięczakowaty, bierny, chwiejny i nie do życia.

• Dopełnieniem Marsa jest Wenus, planeta, która sprawia, że ludzie są mili, zgodni i potrafią naprawiać to, co Mars napsuł, czyli godzić zwaśnionych i znajdywać wyjścia, które każdego zadowolą. Silna Wenus w horoskopie daje też urodę, wdzięk, dar ładnego wysławiania się i przekonywującego namawiania. Wenus jest źródłem talentów artystycznych, zmysłu do piękna i sztuki. Od Wenus w horoskopie zależy też to, czy związki danego człowieka będą udane: zarówno te miłosne i małżeńskie, jak i biznesowe i społeczne.

• Księżyc pokazuje, ile w nas jest dziecka. Ta wewnętrzna dziecięcość obejmuje różne cechy: zarówno otwartość na nowości i charakterystyczne dla młodego wieku zainteresowanie światem, jak i zdolność do intuicyjnego wczuwania się w innych, dostrajania się do grupy, ale i do zarażania się cudzymi nastrojami. Wewnętrzna dziecięcość to także psychiczna niesamodzielność, poleganie na innych – starszych i silniejszych. Wreszcie od Księżyca zależy nasz neurotyzm, czyli niepewność, wahania, panikarstwo i zamartwianie się byle czym.

• Słońce, przeciwnie, określa naszą dorosłość lub dojrzałość. Ludzie z silnym Słońcem mają coś z osi, coś z podpory. Wiedzą czego chcą, mają dar dokonywania jednoznacznych wyborów, służą innym jako psychiczne i fizyczne oparcie. Umieją w świecie znajdywać jasne linie przewodnie.

 

/artykuł Wojciecha Jóźwiaka dla czasopisma "Gwiazdy mówią"/

Link to comment
Share on other sites

Gwiezdny tarot

Tarot jest „sztuką” ściśle powiązaną z astrologią. Twórcy tarota, a raczej „gry w tryumfy”, il trionfi, a później tarocchi, znali przecież astrologię wybornie, bo w tamtych czasach, w XV wieku, to była podstawa wiedzy.

 

W astrologii, badając horoskop, nieustannie wyszukujemy symboliczne odpowiedniki. Ktoś ma Słońce w Koziorożcu, więc patrzymy, który następny element przypomina je swoimi wpływami. Może Mars w Pannie? Poszukajmy więc takich podobieństw, czyli symbolicznych ekwiwalentów pomiędzy planetami i kartami Wielkich Arkanów tarota.

 

Marsowi wojownicy

Która karta najbardziej przypomina Marsa? Na którym z tarotowych obrazów dzieje się coś, co oddaje marsowego „ducha”? Mars to atak, ruch naprzód, najlepiej z ostrym narzędziem w ręku. Najbardziej by pasował do tej planety jakiś wojak z mieczem. Jedyny wojownik odpowiadający temu obrazowi, to karta XIII-Śmierć. Ale ów „wojak” to kościotrup! Kości i szkielet to symbol saturnowy. Widzimy więc, że karta Śmierć, choć wyraża marsową ideę ataku i użycia ostrego żelaza, ma zarazem coś z Saturna. To się będzie powtarzać: karty atutowe tarota odpowiadają kilku planetom naraz. Kolejna karta, na której widać marsowe elementy to VII-Rydwan. W końcu rydwanów używano do wojen i do wyścigów. Ale woźnica rydwanu w tej karcie stoi bez ruchu, każąc się niemo podziwiać... Podziw i stanie na trybunie, a także tryumf, to cechy (głównie) Jowisza. Więc ta karta jest jowiszowa z domieszką Marsa. VIII-Sprawiedliwość trzyma marsowy miecz, ale w postaci tej bogini nie ma nic marsowego. Główna idea pochodzi tu od Wenus: utrzymanie równowagi, na co wskazuje waga w drugiej ręce. Ale i utrzymanie porządku, co należy do Saturna. Tą kartą rządzą więc Wenus i Saturn, a Mars dopiero na dalszej pozycji. Dalej w tarocie nie ma już marsowych motywów, a jeśli są, to śladowe. Przejdźmy do następnej planety.

 

Saturnowa surowość

Która karta jest najbardziej saturnowa? Z pewnością IX-Pustelnik, gdzie widzimy starego mężczyznę oświetlającego sobie drogę przez mrok. To jest niewątpliwie saturnowy symbol. Ale w naturze Saturna nie leży wędrowanie. Planetą wędrówek i poszukiwań jest Merkury! Dlatego kartę Pustelnik uznajemy za podlegająca pospołu Saturnowi i Merkuremu. IV-Cesarz, to też postać spod Saturna, wskazuje na to jej czarny sztywny pancerz, który psychoanalityczne podręczniki każą rozumieć jako „personę”, czyli sztywną maskę zakładaną przez niektórych, by pokazać się światu. Ale istoty saturnowe z natury nie zajmują się rządzeniem, władaniem, to domena Jowisza. Ta karta jest jowiszowo-saturnowa, o czym też świadczy orzeł, ptak Jowisza, którego wizerunek widzimy na tarczy Cesarza. XVI-Wieża to symbol Saturna. Ale wieża, mocarna budowla, byłaby symbolem tej planety, gdyby nie płonęła... Uderzenie pioruna burzące mury to dzieło Urana. Wieża podlega więc Uranowi, a Saturnowi na drugim miejscu. Wieże, i to stojące trwale, są też na karcie XVIII-Księżyc, która zawiera symbole kilku planet. Dopatrzymy się w niej Saturna, ale to Księżyc i Neptun są w tej karcie silniejsze. Na karcie XIX-Słońce saturnowym symbolem jest zwykle tam rysowany mur. W dalszych kartach symboli saturnowych można się ledwie domyślać.

 

Merkury – wędrowiec

Symboli Merkurego widać w tarocie mnóstwo. Już pierwsza postać, 0-Głupiec, jest z ducha Merkurego, bo to przecież wędrowiec, człowiek znikąd, idący zarazem do przodu i do tyłu. Oczywiście nie jest to postać czysto merkuryczna, tylko z domieszką Neptuna, planety złudy i niezdecydowania. Czystej krwi Merkury jest tytułowym Magikiem na karcie nr I. Trochę twórca-geniusz, trochę uliczny sztukmistrz, nie tyle kreuje coś, co przykuwa uwagę gapiów. Moc kreacyjna pochodzi jednak z innej planety: to cecha Słońca. Ta karta ma więc domieszkę słoneczną. O merkuryczności Pustelnika już wspomniałem. Obecności wyobrażenia tej planety domyślamy się też w karcie XX-Sąd Ostateczny: „agentem” Merkurego jest tam ów dmący w trąbę anioł. Gdyby ten anioł nie miał ducha Merkurego, nie przyszłoby mu do głowy dąć w instrument. A trąbka jest szczególnie związana z Merkurym.

 

Władczy Jowisz

Gdzie jest Jowisz? Na karcie V-Papież! Jako centralna, władcza postać, odbierająca hołdy poddanych. Ale widać go też w karykaturze i negatywie tamtej karty, czyli w XV-Diable. Chociaż tam z domieszką planety-bóstwa podziemi, czyli Plutona. Wspomniałem wcześniej, że cechy Jowisza ma też postać na VII-Rydwanie.

 

Zwycięskie Słońce

Ciekawe, że słoneczną kartą jest X-Moc. Zwycięska, budująca i twórcza Moc to przecież główny wyraz energii naszej gwiazdy. A na tamtej karcie wyobrażona jest postać, która zwycięża (drapieżną bestię), ale ani nie unosi się tryumfem, ani pokonanemu nie czyni krzywdy. Dokładnie tak wyraża się spokojna moc Słońca.

Kilka kart i planet zostało – wrócę do nich niedługo.

 

Księżycowe iluzje

Karta II-Papieżyca, zwana także Wysoką Kapłanką lub podobnie, odpowiada Księżycowi. Księżyc ma naturę, mówiąc z chińska, jin, receptywną, i tym przypomina kobietę. Dlatego na tej karcie rysowana jest dostojna niewiasta, a także półksiężyc i woda, czyli księżycowy żywioł. Prócz Księżyca czuje się w tej karcie także Neptuna, jako że kobieta-papież reprezentuje iluzję, mrzonkę.

 

Królestwo Wenus

Następna karta, III-Cesarzowa, upostaciowuje drugą „żeńską” planetę: Wenus. W niektórych taliach Cesarzowa jest w ciąży, co jeszcze silniej afirmuje jej kobiecość i seksualność, cechy w astrologii wiązane z Wenus. Ale spodziewanie się dziecka wyobraźnia astrologów łączy z Księżycem, więc Księżyc jest współwładcą tej karty.

VI-Kochankowie to także karta wenusowa: Wenus tutaj występuje w swej roli łączenia ludzi i innych istot w pary; powietrzny Amor-Eros sygnalizuje, iż Wenus jest tu w swej postaci aktywnej. Ten Amor ze strzałą to jednocześnie wskazanie na Merkurego. W karcie XIV-Umiarkowanie też jest duch Wenus, jako równowaga – pamiętajmy, że znak Wagi podlega planecie Wenus. Zarazem w tej karcie działają Merkury (przez skojarzenia z alchemią) i Saturn (jako idea porządku). Także XVII-Gwiazda jest prawdziwym królestwem Wenus! Wielka gwiazda rysowana na tej karcie to przecież Wenus w swojej fizycznej postaci jako wschodząca Jutrzenka, a dziewczyna nad wodą to ta sama Wenus w swoim ludzkim (lub boskim?) wcieleniu. Ale widać w tej karcie również Księżyc (w postaci wody) i Merkurego (jako ptaka). Wreszcie karta XXI-Świat przedstawia kobiecą postać, którą może być tylko Wenus. Zarazem jednak akcentowanie w tej karcie porządku i „czworoboczności” wskazuje na Saturna, zaś idea stabilności i mocy kojarzy się ze Słońcem.

 

Pozostałe planety

W karcie X-Koło Fortuny zawarta jest idea zmienności, przypadku i cykliczności losu. Kojarzy się to z Merkurym, a idea nieoczekiwanej przemiany – z Uranem. Najbardziej neptunową z kart jest XII-Wisielec. Działanie Neptuna przejawia się poprzez widzenie świata na odwrót, do góry nogami, inaczej niż nakazuje rozum i rozsądek. Stan zawieszenia, oderwania od praktycznej zapobiegliwej krzątaniny – to także Neptun. Samo wiszenie głową w dół było praktyką szamańską, a szamani to przecież „synowie” Neptuna. Spójrzmy na kartę XI-Moc: ten zwierz-lew, czyli nasza niższa i groźna natura, która powinna być okiełznana, w symbolice planet wyraża się jako Pluton. Zatem tej karcie patronują zarazem Słońce i Pluton. XIII-Śmierć jest kartą uraniczną, ponieważ są tam rysowane odcięte części ciała, co kojarzy się z ideą dekompozycji, rozbicia czegoś na części składowe. W astrologii odpowiada temu Uran. W karcie XIX-Słońce widzimy dzieci – czyli symbole Księżyca. Na rysunku XX-Sądu Ostatecznego jest nie tylko powietrzny anioł, znak Merkurego, ale i otwierająca się ziemia, żywioł w astrologii skojarzony z Saturnem. I to już chyba pełna lista.

 

/artykuł Wojciecha Jóźwiaka dla czasopisma "Gwiazdy mówią"/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tarot - od gry do wróżb

Jak zwykła talia do gry zmieniła się w wyrocznię ludzkich losów???

 

Epoka pierwsza: gra w tryumfy

Karty do gry (chiński wynalazek) pojawiły się w Europie ok. 1370 r. Tarot narodził się ok. 1429 r. Zrazu nazywa się "trionfi" – czyli "gra w tryumfy". Powstał w północnych Włoszech i w tej pierwszej epoce poza ten kraj prawie nie wyszedł. Tarot rozkwitł w epoce włoskiego Renesansu. Talie do "tryumfów" zawierały starannie malowane alegoryczne sceny, nawiązujące do starożytnych bóstw i magicznych rycin. W owego pratarota grali arystokraci na dworach, a ówcześni projektanci kart (często wybitni artyści) popisywali się znajomością mitologicznych, astrologicznych i literackich aluzji, które na nich umieszczali. Powstało wtedy wiele rozmaitych talii, z których do naszych czasów przechowały się przeważnie nieliczne pojedyncze karty. Ówczesne talie tarota, ręcznie robione, nie miały ustalonej liczby ani układu kart.

 

Epoka druga: ciemne wieki tarota

W wieku XVI moda na grę w tryumfy mija: ale zapomniana przez klasy wyższe, idzie w lud. Wtedy właśnie przybrała obecną nazwę: po włosku tarocco (w liczbie mnogiej tarocchi) – czyli tarok, po francusku tarot. Przez wieki XVII i XVIII karty te służą nadal tylko do gry. Ale od wieku XVII znany jest układ kart zwany Tarotem Marsylskim, który następnie stał się wzorcem i standardem dla późniejszych talii. Karty przeznaczone do masowego użytku są odbijane z drzeworytów. W porównaniu z artystyczną formą poprzedniej epoki, jest to regres – ale właśnie te "grube" rysunki Tarota Marsylskiego są dzięki temu silniej naładowane symbolicznie. Obrazki na kartach tarota zaczynają wyglądać trochę jak szamańskie prehistoryczne ryciny.

 

Epoka trzecia: odkrycie przez okultystów i wróżbitów

Około 1760 roku szwajcarsko-francuski okultysta Antoine Court de Gébelin "odkrywa" karty tarota: uznaje je za zaginioną i oto odnalezioną obrazkową "świętą księgę" pochodzącą ze starożytnego Egiptu, i włącza do swojego systemu tajemnej filozofii. Od niego właśnie pochodzi legenda – zmyslona – o egipskim pochodzeniu kart. Po Gébelinie, kart tarota używa jako wyroczni pierwszy zawodowy kartomanta, paryżanin używający pseudonimu Etteilla. Pisze także o tarocie i o innych "tajemnych" dyscyplinach obszerne traktaty. Później tarotem jako narzędziem wieszczym zajmowali się, by wymienić najbardziej znanych adeptów, Eliphas Lévi, Papus – i cały ruch francuskich różokrzyżowców i innych dziewiętnastowiecznych hermetyków. W tym okresie – koniec wieku XVIII i przez wiek XIX – kartomaci i magowie albo posługują się seryjnymi kartami do gry, albo czynią nieliczne próby stworzenia własnych talii.

Zarazem wraz z rozwojem technik drukarskich mnożą się talie taroka – jako kart do gry, często przybierające wyraźnie rozrywkowe formy.

 

Epoka czwarta: nikt nie gra, wszyscy wróżą i medytują

W 1888 roku w Anglii powstała silna grupa studiujących magię, kabałę i hermetyzm: był to Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku (Golden Dawn). W Zakonie praktykowano z odmiennymi stanami świadomości dla uzyskania magicznych zdolności. Członkowie Zakonu przenieśli do Europy pochodzące od azjatyckich mistyków techniki wizualizacji i mentalnych podróży do imaginacyjnych światów. Wielką wagę przywiązywano do kontaktowania się z bóstwami i "mocami". Znaczenie Golden Dawn dla rozwoju tarota było ogromne. Karty od początku należały do elementarza Zakonu. W jego praktykach ważne stało się, co faktycznie przedstawiają karty. I właśnie tam powstała pierwsza czysto okultystyczna talia – talia Waite’a, namalowana przez Pamelę Colman-Smith i wydana w 1910 roku. Arthur Waite był także autorem podręcznika do tej talii, pt. "Obrazkowe klucze do tarota". Pod koniec istnienia Zakonu przez jego szeregi przemknął jego późny, choć najwybitniejszy z adeptów – Aleister Crowley, który przybrał tajemne imię Perdurabo – "wytrwam do końca". Crowley (pomińmy tu inne jego zasługi) opracował pierwszą wyczerpującą teorię symboli kart tarota, pisaną w duchu geometrii pojęć – jest ona treścią jego książki "Księga Thotha" – "The Book of Thoth" z 1944 roku. Waite, Crowley i inni zapowiadają już czasy współczesne: kiedy to w tarota nikt nie gra, karty te służą do wróżenia lub do ćwiczeń duchowych, a projektowanych od nowa talii pojawia się na rynku nieprzebrane mnóstwo. Na zachodzie czasy te zaczęły się od hippisowskiej rewolucji około 1970 r., w Polsce – od upadku komuny w 1989 roku.

 

/artykuł Wojciecha Jóźwiaka dla czasopisma "Gwiazdy mówią"/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Po urlopie ruszamy dalej -w ciągu najbliższych kilku dni uzupełnię opisy Arkanów Wielkich do talii Legacy, a potem zamieszczone zostaną kolejne zagadnienia kursu.

 

Pozdrawiam :buzki:

Link to comment
Share on other sites

  • Ismer changed the title to 2. Informacje wstępne: żywioły i znaki w kartach tarota

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...