Jump to content

6. Poznajemy znaczenia kart


Sehnsucht
 Share

Recommended Posts

Nie jestem zwolenniczką rozdzielania Wielkich i Małych Arkanów - Tarot traktuję od początku jako całość, jako jeden system -stąd korzystanie w rozkładach tylko z AW uważam za pozbawione głębszego sensu -poznając znaczenie wszystkich kart w talii z czasem wyda się to po prostu logiczne -co innego mają nam do przekazania AW, a co innego AM -rozdzielanie ich i stosowanie oddzielnie poważnie zaburza moim zdaniem całe przesłanie danego rozkładu. Zaznaczam, że jest to znów tylko moja subiektywna opinia, są osoby które pracują np tylko z AW.

 

O ile przy pracy z kartami takie rozdzielanie talii jest według mnie nie wskazane, o tyle dla celów wprowadzenia w znaczenie poszczególnych kart wydaje się być ono nieuniknione. W pierwszej kolejności zajmujemy się zatem 22 Arkanami Wielkimi.

 

Przyjmujemy, że dziennie będziemy poznawać jedną kartę (około 4 tygodnie zajmuje to przy założeniu codziennej pracy, bez weekendów), w kolejności chronologicznej oczywiście, od Głupca (0) po Świat (XXI).

 

Pomocne jest robienie własnych bieżących notatek.

 

Proponuję następujący schemat działania:

 

a) Najpierw kładziemy przed sobą kartę, wpatrujemy się i wypisujemy na kartce wszystkie skojarzenia jakie przychodzą nam na myśl, analizujemy te szczegóły, które wydają się najistotniejsze – symbole, klimat, kolorystykę, obraz, co tylko zwraca naszą uwagę. Ważne jest wszystko to, co podpowiada nam intuicja.

 

b) Następnie czytamy opis danej karty w literaturze podstawowej, dobrze porównać wtedy kartę z tradycyjnym jej przedstawieniem w talii Rider Waite.

 

c) Analizujemy kartę pod kątem atrybutu zodiakalnego lub planetarnego i żywiołu.

 

d) Zapoznajemy się z opisem karty przedstawionym przez autora talii, mając w pamięci wcześniejsze skojarzenia i informacje. Teraz patrząc jeszcze raz przez chwilę na kartę wszystko powinno złożyć się w pewną całość, tworzy się w miarę spójny obraz, ta karta odtąd już nam coś „mówi”.

 

e) Przed snem dobrze jest spróbować wizualizować sobie tą kartę, którą w danym dniu poznawaliśmy, postarać się przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów obrazu, jeszcze raz poczuć jej atmosferę. Można spróbować „wejść” w kartę, zobaczyć dokąd nas ta wędrówka poprowadzi…

 

I tak kontynuujemy podróż przez 22 Wielkie Arkana…

 

Wielkie i małe arkana opisane są szczegółowo w odrębnym dziale, nie miałoby zatem większego sensu powtarzanie tych samych treści.

ARKANA WIELKIE

ARKANA MAŁE

 

Tam też dopiszę kolejno opisy do talii Ciro Marchettiego Legacy of The Divine Tarot

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Ismer changed the title to 6. Poznajemy znaczenia kart

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...