Skocz do zawartości

ABC Kabały!


MAGUS_AZOTUS

Rekomendowane odpowiedzi

Nazwa wywodzi się od pojęcia QBLH (Qabalah), Kabała. Słowo to znaczy przejmować, czyli dotyczy tradycji ustnej.

 

Najstarszym traktatem kabalistycznym jest SEPHER YETZIRAH, czyli Księga Tworzenia. Tradycja przypisuje ją Abrahamawi.

 

Kabała jest systemem religijno-filozoficznym. Dzieli się na trzy części:

1. Kabała Praktyczna.

2. Kabała Teoretyczna (Dogmatyczna).

3. Kabała Medytacyjna (ta jest najmniej znana i tajemna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,zacznijmy jeszcze raz :)

 

Nazwa wywodzi się od pojęcia QBLH (Qabalah), Kabała. Słowo to znaczy przejmować,

 

Cieplo ale nie goraco ;) Slowo kabałapochodzi od hebrajskiego kabbala,wywodzacego sie z rdzenia kbl,znaczacego otrzymywac lub przyjmowac.

 

Wyrozniamy w kabale dwa zasadnicze podejscia:

-podejscie hermeneutyczne

-podejscie mistyczne

 

Poczatkowo tradycja byla przekazywana ustnie od czasow Adama,Abrahama,Izaaka po Mojzesza,pozniej zostala spisana i skomentowana w Biblii,Ksiegach Prorockich i inyych ktorych powstanie datuje sie na wiek I-VI n.e.

Kabala obejmuje pelna spojna,niezmierzona wizje naszych korelacji z wszechswiatem na wszystkich poziomach.Mozna w niej znalezc rozwazania metafizyczne,polaczone ze specyficznymi metodami ,ktore pomagaja nam wykroczyc poza codzienny stan ducha i w glebi nas samych odkryc nowe swiatlo,prowadzace daleko boza banal powszedniego bytowania.

Mowiac scislej kabala jest otwarciem sie na swiat ludzi i Boga.W dazeniu do takiego rozkwitu pomocne przydaje sie badanie struktury ,,praczlowieka" zwanego Adam Kadmon,czyli struktury dziesieciu sefirot-dziesieciu zasadniczym modalnosciom ludzkim,dzieki ktorym mozna osiagnac rownowage i doskonalosc.

Dodatkowym elementem nieodlacznym w kabale jest Drzewo Zycia,diagram z rozmieszczonymi sefirotami po ktorych mozna znalezc sciezke do swiatla.

Kabala jest tak rozleglym zagadnieniem ze osobiscie proponuje zaopatrzyc sie w jakas literature ksiazkowa.Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze kontynuowac.

 

2 LEKCJA.

 

W kabale dlatego tak szczegółowo rozpatruje się Święte Sefiroty, ponieważ są one najpierwszym i zarazem najwyższym przejawem Boskości. Razem tworzą tzw. Drzewo Sefirotyczne, nazywane również Drzewem Życia.

Wyłaniają się z Niedościgłego Bytu Bożego, który jest do tego stopnia tajemniczy i niezgłębiony, że nie można go nazwać Bogiem. Bo pojęcie Boga wiąże się z określonymi funkcjami, tymczasem o AIN SOPH (lub AIN SUPH) nic pewnego powiedzieć nie można, gdyż niczego nie wiemy o jego wewnętrznych funkcjach.

Boga można rozpatrywać z czterech punktów widzenia: jako Wiekuistego, czyli jako AIN SOPH, Ain Soph; jako AHIH, Eheiheh - Jam jest; jako IHVH, TETRAGRAMMATON - Który był. Który jest i Który będzie ( czasowniki, był, jest i będzie rozumieć w aspekcie wieczności); i jako ALHIM, Elohim - Bóg w Naturze, nazywany również ADNI, Adonai, czyli Pan.

Kabała rozpatruje okres, kiedy panował jeszcze CHAOS, to jest okres Spoczynku i Nieprzejawiania, kiedy Negatywne miało dominującą przewagę: jest to indyjska "prajala" (czyli okres nieprzejawiania). Z bierności wyłoniło się działanie przez Emanację, przez Energię, i ppjawiła się Przejawiona Boskość. Z AIN, ze Spoczynku, z Negatywnego (Negatywne Istnienie), wyłoniło się AIN SOPH, Bezbrzeżne Nieograniczone, Wszechobecność Niepoznawalnego; kondensując się nastepnie w przejawienie pzrez Emanację, zjawiając się z koleijakoAIN SUPH AUR, to jest Bezgraniczne Światło, które skupiając się w pewien punkt, staje się Kether, Koroną Przejawienia, Stąd biorą swój początek Sefiroty, Święte Głosy. Skupiają się one w pewne boskie pojęcie, w pewnym stadium duchowej egzystencji, którą stara się uchwycić, postrzec człowiek, by przez zdefiniowanie go móc je określić, objąć, opisać, i tak stwarza on dla siebie swego Boga, Boga Osobowego.

Poporzez stopniwe stadia rozwoju (przejawienia), na coraz dalszych od źródła szczeblach, zjawiają się siły i moce, które otrzymują odpowiednie nazwy. Są to Archaniołowie, Aniołowie, Duchy Planetarne, Geniusze Żywiołów, Opiekunowie indywidualni Człowieka (Anioł Stróż), a także Dusze Ludzkie, które są Iskrami Światła wytrysłymi Z Boskiej Światłości. Uformowały się one w ego - istności, aby przebyć długa drogę, serię przemian i doświadczeń; dla których mają przejście Krąg Wszechświata; i przechodzą one pzrez wszystkie stadia istnienia z dala od Boga, od Boskiego Źródła, ażeby znów pogrążyć się w Bogu, w ojcu, z którego wyszły, w miarę jak Bóg oddycha wiekuiście niepojęcie długimi oddechami, wydechami i wdechami, okresami Przejawiania i okresami Nieprzejawiania.

O tym, czym jest ów Boski Spoczynek, czyli Chaos, ludzki intelekt nie może mieć żadnego wyobrażenia. Jedynie najbardziej rozwinięta jednostka ludzka może mieć jakieś pojęcie o którymś z subtelnych i wzniosłych stadiów Przejawiania. Dla współczesnego człowieka pojęcia te są wyimaginowane i jakiekolwiek usiłowanie, by wyrobić sobie o nich należyte wyobrażenie, prowadzi do tego, iż powątpiewa się w zdrowy rozsądek kogoś, kto myśli o tego rodzaju rzeczach.

Kabaliści uważają, że ten tylko człowiek może posiąść Duchową Mądrość, który stara się zdobyć górne sfery, sięgnąć w nie, a następnie wcielić je w swoje ciało poprzez działanie, samo myślenie to zbyt mało.

 

Za pomocą Sefirot Bóg stworzył wszystko co istnieje gdziekolwiek i jakkolwiek. Tworzą one tęczę Boskości, przejaw Boga na najwyższym planie. Sefiroty to jakby biopole, aura Boga. Są wzorcem wszystkiego co zostało stworzone, co jest tworzone i co będzie stworzone, (potwierdza to Platon swoim światem Idei, że wzorce wszystkiego już istnieją).

 

W następnej lekcji o światach niższych od

0. Olam ha-Atziluth - świat emanacyjny.

są to:

1. Olam ha-Beriah - świat stwarzania.

2. Olam ha-Yetzirah - świat tworzenia postaci.

3. Olam ha-Assiah - świat konkretów fizycznych.

 

Kabała mówi o 4 światach i nazywa je wszechświatami ze względu na ich ogrom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,zacznijmy jeszcze raz :)

 

 

 

Cieplo ale nie goraco ;) Slowo kabałapochodzi od hebrajskiego kabbala,wywodzacego sie z rdzenia kbl,znaczacego otrzymywac lub przyjmowac.

 

Wyrozniamy w kabale dwa zasadnicze podejscia:

-podejscie hermeneutyczne

-podejscie mistyczne

 

Poczatkowo tradycja byla przekazywana ustnie od czasow Adama,Abrahama,Izaaka po Mojzesza,pozniej zostala spisana i skomentowana w Biblii,Ksiegach Prorockich i inyych ktorych powstanie datuje sie na wiek I-VI n.e.

Kabala obejmuje pelna spojna,niezmierzona wizje naszych korelacji z wszechswiatem na wszystkich poziomach.Mozna w niej znalezc rozwazania metafizyczne,polaczone ze specyficznymi metodami ,ktore pomagaja nam wykroczyc poza codzienny stan ducha i w glebi nas samych odkryc nowe swiatlo,prowadzace daleko boza banal powszedniego bytowania.

Mowiac scislej kabala jest otwarciem sie na swiat ludzi i Boga.W dazeniu do takiego rozkwitu pomocne przydaje sie badanie struktury ,,praczlowieka" zwanego Adam Kadmon,czyli struktury dziesieciu sefirot-dziesieciu zasadniczym modalnosciom ludzkim,dzieki ktorym mozna osiagnac rownowage i doskonalosc.

Dodatkowym elementem nieodlacznym w kabale jest Drzewo Zycia,diagram z rozmieszczonymi sefirotami po ktorych mozna znalezc sciezke do swiatla.

Kabala jest tak rozleglym zagadnieniem ze osobiscie proponuje zaopatrzyc sie w jakas literature ksiazkowa.Pozdro

 

Jak chcesz pisać swoje to proszę i nie rób mi uwag, że ciepło czy gorąco, bo ja mogę tak samo napisać. W kabale jest wiele nurtów i jak chcesz coś wnieść to wnoś, rad będę tylko, że jest jeszcze jakiś nurt, a od uwag emocjonalnych się wstrzymaj, bo to niegrzeczne. I jeszcze jedno jeżeli masz monopol, to może spróbuj to udowodnić!

 

Jeżeli chcesz przejąc ten temat i prowadzić lekcje to proszę bardzo, będę miał więcej czasu i sam jak Ty będę wrzucał uwagi typu ciepło gorąco!

Edytowane przez MAGUS_AZOTUS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie rób mi uwag, że ciepło czy gorąco, bo ja mogę tak samo napisać.

 

nikt Ci nie broni ;)

 

Podawaj tylko teksty zrodlowe,bo Twoj pierwszy post kompletnie mija sie z rzeczywistoscia.

 

W kabale jest wiele nurtów i jak chcesz coś wnieść to wnoś, rad będę tylko, że jest jeszcze jakiś nurt,

 

Tu nie chodzi o nurty tylko o podstawowe zagadnienia z kabaly.

Edytowane przez Mr.Magick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt ci nie broni ;)

 

podawaj tylko teksty zrodlowe,bo twoj pierwszy post kompletnie mija sie z rzeczywistoscia.

 

Tu nie chodzi o nurty tylko o podstawowe zagadnienia z kabaly.

 

Wypunktuj konkretne zastrzeżenia i napisałem jeżeli masz monopol to wykaż to jakoś. I jeżeli chcesz prowadzić za mnie to prowadź nie ma nic przeciwko temu, doskakiwać i gderać każdy potrafi, gorzej z całościowym przedstawianiem.jeszcze raz! Masz monopol na kabałę? Zachowujesz się jak zdarta płyta, ja o coś pytam, a Ty nadal swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem w każdym systemie można dopuścić pewną niewielką swobodę interpretacji, a opracie się o wiekszościową wersję wcale nie musi być bardziej słuszne. Niech Magus mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypunktuj konkretne zastrzeżenia

 

Ok.

1.

Nazwa wywodzi się od pojęcia QBLH (Qabalah),

Nie lubie sie powtarzac ale dobra,jeszcze raz:

Slowo kabała pochodzi od hebrajskiego kabbala,wywodzacego sie z rdzenia kbl,znaczacego otrzymywac lub przyjmowac.

 

2.

Najstarszym traktatem kabalistycznym jest SEPHER YETZIRAH, czyli Księga Tworzenia. Tradycja przypisuje ją Abrahamawi.

Nie jest to prawda,poniewaz w tym okreie powstalo kilka dziel Maase Merkawa(Dzielo Rydwanu) i Maase Bereszit(Dzielo Stworzenia).To sa pierwsze dziela pisane odnosnie Kabaly.

Pozniej na przelomie IIw pne do XII powstaly jeszcze ,,literatura Palacow"(Sifrut Hejchajot) i dopiero wtedy Sefer Jecira(Ksiega Stworzenia).

 

3.

Kabała jest systemem religijno-filozoficznym. Dzieli się na trzy części:

Kabala dzieli sie na dwie czesci nie na trzy,hermeneutyczne-czyli analiza tekstow i szukanie w nich ukrytych znaczen,oraz mistyczna(ezoteryczne) w ktorym to probujemy podjac probe aby dotrzec do swiatla.

Nurty sa rozne i podejscia sa rozne ale we wszystkich powaznych ksiazkach o kabale takie podzialy sa uznane za powszechne,wiec nie wiem skad te rewelacje.

 

i napisałem jeżeli masz monopol to wykaż to jakoś

Ok,podaje teksty zrodlowe,post powstal na podstawie ksiazek:,,Tajemnice Kabaly"-Marc-Alain Ouaknin,oraz ,,Kabbalah-An introduction to the esoteric heart of Jewish mysticism"-Tim Dedopulos.To sa moje teksty zrodlowe.

 

Owszem w każdym systemie można dopuścić pewną niewielką swobodę interpretacji,

 

Owszem w kazdym ale nie w Kabale,poniewaz Kabala jest systemem ktory polega na analizie liter cyfr,powiazan i korelacji miedzy nimi.Bylbym w stanie zaryzykowac stwierdzenie ze Kabala jest nauka mistyczna,poniewz nie ma w niej miejsca na swobodna interpretacje.Pozniej tak,pozniej kazdy doswiadcza objawienia swiatla indywidualnie,ale na poczatku poznania...trzeba zachowac pewna dokladnosc.

 

a opracie się o wiekszościową wersję wcale nie musi być bardziej słuszne

 

W sumie nie rozumie dokladnie o co Ci chodzi ale odbieram to w ten sposob ze wielopokoleniowa praca rabinow,jest niczym w porownaniu do Azotusa :)))

 

Niech Magus mówi.

 

Ta niech mowi,czy ja mu zabraniam?Prosze tylko o poparcie w tekstach zrodlowych,czy az tak nisko to forum upadlo ze nie ma to znaczenia co kto juz pisze?

 

I jeszcze jedno jeżeli masz monopol, to może spróbuj to udowodnić!

I jeszcze jedno,na Kabale kolego nikt nie ma monopolu,z kazdym krokiem jak ja sie poznaje rodzi sie coraz wiecej pytan,im stajesz sie madrzejszy tym zarazem glupszy.A jezeli zadajesz mi takie pytania czy mam na nia monopol to znaczy ze nie poznales jej istoty.

 

Jeżeli chcesz przejąc ten temat i prowadzić lekcje to proszę bardzo

Nigdy nie podchodzilem do zakladania nowych watkow jak do prowadzenia lekcji,nigdy nie myslalem ze ma to wygladac w ten sposob,ja pisze inni kiwaja glowami,zawsze chodzi mi o konstruktywna dyskusje,z tego co widze nie odpowiad Ci taki ton dyskusji,nie chce tak samo przejmowac tego watku,to Twoje ABC Kabaly nie moje wiec prosze kontynuuj,tak jak napisal Kaos niech Magus mowi :)))

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Owszem w kazdym ale nie w Kabale,poniewaz Kabala jest systemem ktory polega na analizie liter cyfr,powiazan i korelacji miedzy nimi.Bylbym w stanie zaryzykowac stwierdzenie ze Kabala jest nauka mistyczna,poniewz nie ma w niej miejsca na swobodna interpretacje.Pozniej tak,pozniej kazdy doswiadcza objawienia swiatla indywidualnie,ale na poczatku poznania...trzeba zachowac pewna dokladnosc.

 

Pozdro

 

 

Masz duże braki bo wspomniałeś tylko o jednej metodzie i jak widać uważasz to za całą kabałę!

kabała ma trzy metody:

1. Gematria, o której łaskawie wspomniałeś, ale to nie wszystko.

Sa jeszcze:

2. Temura.

3. Notarykon.

I to nadal jeszcze nie wszystkie narzędzia jakimi dysponuje kabała strasznie uprościłeś kabałę do gematrii..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym cytacie pierwsze zdanie traktuje o gematrii :) dalej pisze juz o innych sposobach poznania,ale czekam dalej co napiszesz.

I dalej czekam na teksty zrodlowe,nie traktuj tego jak atak na swoja osobe,po prostu teksty zrodlowe sa dosyc istotna kwestia przy opisywaniu zarowno kabaly jak i innych systemow ezoterycznych,nie sadzisz?

I to nadal jeszcze nie wszystkie narzędzia jakimi dysponuje kabała strasznie uprościłeś kabałę do gematrii..

Dlatego napisalem powyzej ze zeby poznac ja choc troche trzeba sie raczej zaopatrzyc w literature traktujaca o kabale,i to jest podstawa.Zeby zrozumiec jej istote cale to forum musialoby byc o kabale a i tak by bylo to za malo,ale OK nie przeszkadzam to Twoj watek,Twoje lekcje,sluchacz ze mnie jak widzisz nie za dobry bo za duzo pytan zadaje.Wole watki dyskusyjne,pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

"Kabbalah is the name of a body of esoteric knowledge. Its origin is the inner teaching of

Judaism. Its concern is God, the universe and humanity, and their mutual interrelation.

Tradition states that it was given by the archangel Raziel to Adam and Eve, after they had been cast out of Eden, so that they

might regain entrance to paradise. This Torah or teaching has been passed on over the generations, although nearly lost from

time to time. It is said that Abraham was initiated into the tradition by Melchezedek, who had neither father or mother,

indicating that he was a supernatural being. Some say he was Enoch, the first fully realised human being.

From Abraham the knowledge was passed on through the patriarchs to Moses, who transmitted it to Joshua and the elders. It

was then taught by a line of priests, prophets and rabbis. Changing its outer form and name from period to period, the

teaching nevertheless maintained its essential instruction on the purpose and composition of existence and humanity's role.

By the Middle Ages it had taken on the language of philosophy which, combined with biblical symbolism, came to be called

Kabbalah or "What has been received."

Cast in a blend of metaphysics, cosmology and psychology, combined with various practices, it has come down to us today

when it yet again is being reformulated in contemporary terms. This enables the present generation to comprehend this

ancient spiritual teaching. What follows is a very brief account of the theory and practice of Kabbalah."

 

Z'ev ben Shimon Halevi

 

Tyle na poczatek ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.. zawsze mnie trochę ciągnęło do kabały - może jak już "coś osiągnę" z energetyki to pomyslę nad kabałą...

masz Raphael Acephalus Algor jakieś poważne książki o kabale - najlepiej pisane jasnym językiem (niekoniecznie łatwym) i najlepiej nieskażone njuejdżem i patosem a co najważniejsze pod postacią w ebooka? :D tak wiem że mam duże wymagania :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli nie zajmowaliście się Kabałą, to proszę nie wprowadzajcie ludzi w błąd, na siłę ciągnąc ten temat. Informacje na temat Kabały od waszych "wielkich magów", okultystów i awanturników wszelkiej maści są szczątkowe i niedokładne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Jeśli nie zajmowaliście się Kabałą, to proszę nie wprowadzajcie ludzi w błąd, na siłę ciągnąc ten temat.

Tak wiemy,ale staramy sie to jakos ogarnac A co to znaczy wogole zajmowanie sie Kabala?Na czym polega zajmowanie sie Kabala?Kazdy z nas ma indywidualne podejscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zajmowaliście się Kabałą, to proszę nie wprowadzajcie ludzi w błąd, na siłę ciągnąc ten temat. Informacje na temat Kabały od waszych "wielkich magów", okultystów i awanturników wszelkiej maści są szczątkowe i niedokładne.
To nie przeszkadza. Piszemy na forum okultystycznym, a nie judaistycznym, a to duża różnica w podejściu do kabały. W magii stosuje się właściwie adaptację tego systemu mistycznego, wyzyskując z niego tylko to, co potrzebne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie przeszkadza. Piszemy na forum okultystycznym, a nie judaistycznym, a to duża różnica w podejściu do kabały. W magii stosuje się właściwie adaptację tego systemu mistycznego, wyzyskując z niego tylko to, co potrzebne.

 

Dokladnie,judaizm i kabala to w sumie dwie rozne rzeczy,sa nawet obawy w srodowiskach judaistycznych ze studiowanie Kabaly moze doprowadzic do odrzucenia studiowania Tory.Właśnie dlatego wyodrębnienie studiów Kabały od judaizmu wywołuje masowe odejście od niego, ponieważ zwykłe religijne nauczanie nie daje odpowiedzi na to, co rzeczywiście ciekawi każdego człowieka na świecie,czyli jaki jest sens naszego zycia,dlaczego zyjemy tu i teraz etc. Dlatego o ile zwykły judaizm pozostaje obojętnym, o tyle Kabała przyciąga wszystkich na świecie do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiają mnie twoje śmiałe sądy - powiedz mi, jakie książki czytałeś na temat kabały?(nie pytam ironicznie, chciałbym po prostu wiedzieć). Przy okazji - do Lukana - bardzo fajna strona. Zapraszam do mojego chomika, może znajdziesz coś dla siebie, choć zapewne, sądząc po zawartości Twojej strony, wszystkie grimoires, które ja mam ma chomiku, już masz. Ale zerknij, może jednak coś znajdziesz ciekawego. Podoba mi się Twój okultystyczny purytanizm, popieram. Nie zajmuję się okultyzmem, ale twoją stronkę będę czytał:) Co do Kabały nie masz racji - taka ekstrakcja to czysty wyzysk! Ale niech wam będzie, okultyści. Wyodrębniajcie sobie co wam potrzebne z astrologii czy Kabały. Taka już natura okultyzmu.

Edytowane przez La Papesse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...