Jump to content

CZAKRY - różne.


Guest Rokka
 Share

Recommended Posts

Kolory

 

Kolory odgrywają istotną rolę w życiu człowieka. To, jakimi barwami otacza się od dzieciństwa, ma wpływ na jego samopoczucie, decyzje, zdrowie, a także mówi nam o „kolorze duszy”. Na świecie jest 16 milionów barw, podczas gdy człowiek dostrzega ich tylko 256 (na pierwszy rzut oka różnice kolorów są niezauważalne dla naszej siatkówki).

Najbardziej znanymi są oczywiście barwy podstawowe, takie jak czerwony, żółty, niebieski, biały i czarny. Reszta to kolory pochodne. Barwy mające szczególne znaczenie w rozwoju duchowym to kolory odpowiadające czakrom:

 

– Czakra podstawy – kolor czerwony. Odpowiada za poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, łagodzi stresy i napięcia, odciąża całe ciało. Można ją pobudzić poprzez różnego rodzaju wizualizacje, np. wyobrażanie sobie strumienia czerwonej energii napływającej do czakry, ogrodu pełnego czerwonych kwiatów lub oddychanie czerwonym światłem.

 

– Czakra seksualna – kolor pomarańczowy. Ma znaczenie w kontaktach międzyludzkich, w osiąganiu przez nas sukcesów, wiarę we własne możliwości. Daje człowiekowi witalność i energię. By pobudzić tę czakrę, najlepiej wizualizować strumień wody, którą później pijemy, oddychanie pomarańczową energią lub światło napełniające miejsce, w której się owa czakra się znajduje.

– Czakra trzecia, splot słoneczny – kolor żółty. Wpływa na nasze siły, wibracje, nastawienie do świata. I tu podobnie pobudzić ją można na rozmaite sposoby.

 

– Czakra serca – kolor zielony, różowy, złoty. Świadczy o naszej otwartości i wrażliwości. Nie bez powodu mówi się, że zielona barwa symbolizuje nadzieję, różowa miłość, lub używa określenia, iż ktoś ma "złote serce". Wspaniała jest medytacja, podczas której czujemy i wizualizujemy np. różową energię, która przenika nasze ciało, napełnia każdy atom, otacza nas i rozpościera się na cały świat. Pobudza czakrę serca, a nawet wszystkie pozostałe, kiedy odczuwamy miłość całymi sobą.

 

– Czakra gardła – kolor niebieski. Łączy umysł i ciało (tułów – głowa), dzięki niej wyrażamy swoje emocje. Gdy chcemy nad nią popracować, możemy skoncentrować się na błękicie nieba, bezkresie i kolorze morza, wsłuchać się w szum fal.

 

– Czakra szósta, trzecie oko – kolor indygo. Pozwala na utrzymanie dobrego kontaktu z własną intuicją, dostrzeganie aury, energii. Na jej rozwój korzystny wpływ ma medytacja nocą, najlepiej pod gołym niebem (lub np. wizualizacja integracji z całym wszechświatem, wznoszenie się ku gwiazdom itd.).

 

– Czakra korony – kolor biały (jako wynik scalenia się wszystkich kolorów) lub fioletowy. Otwiera się ku górze, czerpie energię i inspiracje z Najwyższego Źródła, z kosmosu. To Czakra najbardziej związana z duchowością. Wyobraźcie sobie, jak przepełnia was czyste, białe światło i unosi do nieba... czujecie się lekko niczym chmury, a po chwili łączycie się w jedność z całym nieboskłonem, ziemią, przyrodą, wszechświatem i istotami. Czujecie spokój i radość.

 

 

Wyobraźcie sobie też tęczę – kolory są żywe, świetliste. Wspinacie się po niej jak po moście, podziwiacie widoki rozciągające się wokół was. Za chwilę otulają was wszystkie te piękne barwy, napełniają. Czujecie się jak dzieci prowadzone bezpiecznie przez swego Ojca, wszystko jest cudowne i przyjazne.

To tylko niektóre ze sposobów wykorzystania barw w naszym codziennym życiu i rozwoju. Obecnie popularna stała się koloroterapia, stosowana już przed wiekami w starożytnych cywilizacjach – uczy, jak zapobiegać i leczyć zaburzenia organizmu i psychiki za pomocą kolorów. Na ogół stosuje się barwy przypisane żywiołom, występujące w naturalnym środowisku człowieka. Ich wibracje są absorbowane przez aurę, oczy, skórę i czakry. Później mają już bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Malując ściany w pomieszczeniach weźmy pod uwagę to, na co są one przeznaczone, co w nich będziemy robić i ile czasu w nich spędzać. Dobierając barwy ubrań pamiętajmy, że dominacja jednej z nich może wywołać u nas chorobę, osłabienie, zaburzenie pracy którejś z czakr.

 

– Czerwony – ogień. Energiczność, aktywność, ciepło. Wzmacnia wolę i odwagę. Pobudza apetyt, krążenie krwi, leczy anemię, działa na gojenie się ran.

 

– Żółty – element ziemi. Leczy choroby dróg oddechowych, wpływa korzystnie na cały układ trawienny (podobnie jak czakra trzecia, której też przypisuje się ten kolor), skórę oraz pobudza intelektualnie. Wzbudza optymizm, jest kolorem życia. U niektórych natomiast wywołuje irytację.

 

– Biały – metal. Doskonałość, pobudzenie do działania, harmonia. Wiąże się z całkowitym uleczeniem. U niektórych osób otaczanie się wyłącznie lub głównie kolorem białym może wywołać poczucie samotności (jeśli takie osoby mają ku temu skłonność).

 

– Niebieski – woda. Uspokaja, łagodzi objawy rozmaitych chorób, koi ból, reguluje sen. Niebieski występuje zazwyczaj w tonacji zimnej, dlatego wywołuje uczucie lekkiego chłodu, stonowania. Jego odcienie są jednymi z najczęściej wskazywanych barw, w odpowiedzi na pytanie o ulubiony kolor (zwłaszcza u dzieci).

 

– Zielony – wiąże się z naturą, drzewami. Kolor nadziei, harmonii, tego, co najbliższe w przyrodzie i środowisku. Niektóre odcienie sprawiają, że czujemy się bezpiecznie, inne (jasne) pobudzają koncentrację lub sprzyjają lenistwu (np. gdy siedzimy na zielonej łące, nic nam się nie chce, jest tak pięknie). Reguluje ciśnienie krwi, działa korzystnie w przypadku leczenia chorób nowotworowych, wrzodów żołądka, migren czy grypy.

 

Opis kolorów nie związanych z żywiołami, aczkolwiek wywołujących pewne stany / emocje:

 

– Fioletowy – działa oczyszczająco, korzystnie wpływa na układ nerwowy oraz pracę mózgu. Sprawia, że łatwiej nam spojrzeć w głąb siebie (jakby ku temu zachęcał), jest kolorem lubianym przez osoby ceniące sobie ciszę, spokój, harmonię, zgodę i miłość, natomiast u ludzi często popadających w chandrę pogłębia poczucie samotności i bezradności. Niektórym kojarzy się z czymś tajemniczym, mistycznym, a także duchowością.

 

– Różowy – kolor miłości. Nieraz otacza się nim małe dzieci, np. podczas urządzania im sypialni lub kupowania pierwszych ubranek i zabawek. Podnosi on bowiem poczucie bezpieczeństwa, akceptacji, sprzyja rozluźnieniu się. Kojarzony jest z czymś przyjemnym, miłym, słodkim, lub cechami takimi jak otwartość i... infantylność.

 

– Brązowy – kojarzony z ziemią, korzeniami i konarami wyrastających z niej potężnych drzew. Sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, rodzinnej atmosfery. Jednocześnie powoduje, że łatwo za jego pomocą uciec myślami od świata, odizolować się. Wiąże się z wyrazem klasycznego piękna, czegoś stałego. Ma niekorzystny wpływ na osoby mające niskie poczucie własnej wartości, ponieważ pogłębia przekonanie o konieczności skrywania emocji, pragnień, marzeń.

 

– Pomarańczowy – przywraca chęć do życia, pobudza (niektórych przez to, że ich po prostu z początku irytuje), jest stosowany przy leczeniu depresji, wzmacnia układ odpornościowy.

 

– Czarny – kolor uniwersalny, uznawany nieraz za tajemniczy (sprzyja izolacji). Ma właściwości ochronne, sprzyja poczuciu wsparcia z zewnątrz i wewnątrz, otaczają się nim osoby opanowane lub po prostu pewne siebie, o konkretnych światopoglądach. Często korzystają z niego też osoby dopiero poszukujące, porządkujące wartości w swoim życiu.

Link to comment
Share on other sites

Każda z nich to jak osobny rozdział życia. Mają swoje barwy, żywioły, odpowiadają im określone emocje. Rozpoczynamy krótki przewodnik po czakrach. Razem z nami nauczysz się z nimi pracować.

Słowo "czakra" oznacza w języku sanskryckim okrąg, wir energii. Takie wiry występują w różnych miejscach naszego ciała, np. na dłoniach i podeszwach stóp. Jednak siedem najważniejszych znajduje się wewnątrz kręgosłupa, wzdłuż rdzenia kręgowego. Czakry działają jak odbiorniki radiowe: wysyłają na zewnątrz energię życia i pobierają ją z zewnątrz. Hindusi nazywają tę energię praną, Japończycy ki, a Chińczycy chi. Za pomocą sieci kanałów energetycznych czakry dostarczają energię do poszczególnych części ciała i określonych organów wewnętrznych. Odpowiednia ilość energii w czakrach i ich harmonijna praca decydują o naszym zdrowiu, dobrym samopoczuciu i witalności. Kiedy zaburzony jest swobodny przepływ energii, pojawiają się choroby. W ten sposób ciało mówi do nas: zwolnij, zmień nawyki, zadbaj o sen i zdrowe pożywienie, zrób coś dobrego dla siebie.

Równowaga dzień po dniu

Każda z siedmiu czakr ma swoją barwę, odpowiada innemu poziomowi świadomości i innym potrzebom. Aby odczuwać harmonię wewnętrzną, radość i zdrowie, ważna jest codzienna harmonizacja czakr. Istnieją techniki, które możemy stosować samodzielnie. Jedną z najprostszych jest otaczanie się kolorami określonych ośrodków (np. kiedy brakuje nam energii, pomocna będzie czerwień, jeśli potrzebujemy spokoju pomoże nam zieleń i lawenda). Inne metody to praca z głosem (śpiewanie przydźwięków) oraz techniki oddechowe i wizualizacje.

 

Poznaj swoje czakry

 

Czakra korzenia - rezerwuar energii

 

Kolor: czerwony

Żywioł: ziemia

Lokalizacja: podstawa kręgosłupa, kość ogonowa

Harmonijnie pracująca: łączy nas z energią ziemi, jest centrum energii witalnej, daje poczucie bezpieczeństwa

Niedoczynna: brak energii, lęk, depresja, poczucie braku sensu życia, problemy finansowe

Nadczynna: rozproszona energia, trudność z usiedzeniem w jednym miejscu, uzależnienie od adrenaliny

 

Czakra sakrum - uczucia i seksualność

 

Kolor: pomarańczowy

Żywioł: woda

Lokalizacja: kość krzyżowa, podbrzusze

Harmonijnie pracująca: swobodne wyrażanie uczuć i emocji, akceptacja swojego ciała, radość z seksu, ciekawość świata

Niedoczynna: brak ochoty na seks, nie dbanie o swoje zdrowie, przygnębienie

Nadczynna: zaabsorbowanie seksem, jedzeniem, ożywione życie towarzyskie

 

Czakra splotu słonecznego - wola i odwaga

 

Kolor: żółty

Żywioł: ogień

Lokalizacja: obszar pod mostkiem, nad pępkiem

Harmonijnie pracująca: równowaga emocjonalna, odwaga, poczucie własnej wartości

Niedoczynna: niskie poczucie własnej wartości, lęk przed zmianą, pozostawanie w toksycznych relacjach

Nadczynna: potrzeba kontroli innych, zaborczość, zazdrość, huśtawka nastrojów

 

Czakra serca - miłość i altruizm

 

Kolor: zielony, różowy

Żywioł: powietrze

Lokalizacja: pośrodku klatki piersiowej

Harmonijnie pracująca: radość, altruizm, otwarte serce, dawanie i przyjmowanie miłości

Niedoczynna: trudność w wyrażeniu uczuć, smutek, zamknięcie w sobie

Nadczynna: nadwrażliwość, czasami pomaganie innym na siłę

 

Czakra gardła - wyrażanie siebie

 

Kolor: niebieski

Żywioł: eter

Lokalizacja: odcinek szyjny

Harmonijnie pracująca: asertywność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów

Niedoczynna: lęk i trema, trudność w odmawianiu, unikanie ludzi

Nadczynna: tendencje do zagadywania uczuć, potrzeba ciągłego mówienia

 

Czakra trzeciego oka - intuicja

 

Kolor: indygo Żywioł: wszystkie

Lokalizacja: między brwiami

Harmonijnie pracująca: kierowanie się wewnętrzną mądrością i intuicją

Niedoczynna: racjonalność, kult rozumu i nauki

Nadczynna: skłonność do fantazjowania, czasem trudność w przełożeniu wizji na świat realny

 

Czakra korony - duchowość

 

Kolor: fiolet, biały

Żywioł: wszystkie

Lokalizacja: czubek głowy

Harmonijnie pracująca: poczucie sensu własnego życia, szczęście, tolerancja, umiłowanie pokoju

Niedoczynna: zamknięcie na duchowość, sceptycyzm, ateizm, wewnętrzna pustka

Nadczynna: zaabsorbowanie duchowością, czasem ucieczka w świat duchowy

 

 

notatka moderatorska: podaj źródło

Edited by anatemka
Link to comment
Share on other sites

kurde, to tez widziałam na necie, możne napiszesz coś od siebie zamiast kopiować to co wszyscy mogą sobie przeczytać, bo forum jest zasadniczo od tego zeby się dzielić własnymi spostrzeżeniami

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...