Jump to content

Joga


La Papesse
 Share

Recommended Posts

Mam zamiar ćwiczyć jogę 1,5 godziny w tygodniu. Czy ktoś tu na forum ćwiczy(ł) jogę? Jeśli tak, to bardzo proszę o podzielenie się wrażeniami. Sądzę, iż to będzie hathajoga, i jeszcze pewnie coś uproszczonego bo to zajęcia wf są. Więc wielkiej filozofii to tu nie będzie raczej:) Zatem chodzi mi o jogę "sportową":) Ale generalnie jak ktoś ćwiczy to niech coś napisze:)

Link to comment
Share on other sites

Ja ćwiczę. Głównie uczę się wg. metody Iyengara - to znaczy, używa się w niej gadżetów i pomocy takich jak klocki, paski, kocyki, poduszki itp. żeby wykonać prawidłowo pozycje jogiczne. Przydatne, jeśli się nie jest wystarczająco rozciągniętym, żeby od razu coś zrobić :)

 

Ja jogę sobie bardzo chwalę, bardzo mocno rozciąga (niestety, mam pracę siedzącą i bolą od niej plecy - joga pomaga), a instruktorka mówiła mi też, że wpływa pozytywnie na działanie organów wewnętrznych - i kolejny plus, bo mam też problemy z jelitami.

 

A jeśli chodzi o doznania czysto psychiczne - byłam też na hatha jodze i ta akurat wspaniale wycisza, wychodziłam z zajęć z uczuciem czystości - jak Katolik po spowiedzi, tak można to porównać :)

Joga rzeczywiście bardzo wpływa na samopoczucie, ale sądzę, że w sumie jak każde ćwiczenia, człowiek się dotlenia, rozluźnia mięśnie...

 

Przygotuj się na statyczne ćwiczenia - dużo stania na macie, powolnego wyginania się iskupiania się na napinaniu mięśni. Ja takie lubię, kusi mnie jeszcze pilates - podobne do jogi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

No cóż, joga zmienia i to bardzo pozytywnie. Człowiek czuje się odprężony lekki. Ja przez pierwsze miesiące treningów na drugi dzień po sesji miałam wręcz euforyczny nastrój. Po pół roku przeszło, widocznie organizm przyzwyczaił się do zwiększonych ilości endorfin :).

Natomiast jedna sprawa, jeżeli masz zamiar ćwiczyć jogę na poważnie: joga to ból,krew pot i łzy. Przynajmniej w trakcie sesji. Jeżeli nie czujesz bólu, to znaczy, że ćwiczysz nieprawidłowo. Oczywiście są bóle i bóle - od tego jest instruktor, żeby powiedzieć jak uniknąć kontuzji. Ale generalnie joga to praca z bólem. Potem przychodzie wielka satysfakcja. Tak ja to widzę.

Aha - 1,5 ha tygodniowo to trochę za mało na początek. Przynajmniej 2 razy w tygodniu po 1,5ha ma sens.

Edited by Irulana
Link to comment
Share on other sites

Ja ćwiczę czasami Jogę ,aby podładować się pozytywną energią , kiedyś na początku ćwiczyłem częściej, medytacja również jest częścią Jogi ,Która z czasem powinna rozciągnąć się na każdą czynność którą wykonujemy w życiu ,i czy to będzie gotowanie,jedzenie, chodzenie itd.

 

Cały czas uczymy się świadomego,pełnego radości,szczęścia (bo prawdziwe szczęście nie jest zależne od ilości posiadanych przedmiotów ,ani od drugiego człowieka )=Prawdziwe szczęście powinno wypływać z nas ,naturalnie .

Joga to nie tylko pozycje psychofizyczne (HA-THA Joga) od HA -księżyc i THA -słońce ,istnieje duże nieporozumienie czym Joga tak naprawdę jest ,już to pisałem ,ale napiszę jeszcze raz :

W Europie wykrztałciła się tylko jedna ze ścieżek Jogi " HATHA " i właśnie z tą jedną ścieżką kojarzy się ludziom Joga ,natomiast JOGA to UNIA Z BOGIEM lub DROGA DO NIEGO Joga - droga do Boga ponad podziałami

Link to comment
Share on other sites

ja musze się przyznac bez bicia, że ćwiaczylam jogę w celach czysto ze tak powiem fizycznych zależalo mi na rozciągnieciu i zrzuceniu kilku kg ale po niedlugim czasie doszlo oprocz gubienia wagi dodatkowo spokój i radość z ćwiczenia...przestly boleć tak mięśnie i zaczelo się pokonywanie swoich "barier' ćwiczylam 2 lat niemal codziennie po 50 min jak przestalam, bo zaszam w ciązę i wtedy widzialam jak brakuje mi ćwiczeń próbowalam oczywiście jogę dla kobiet w ciąży ale roznie to bylo. Poźniej po urodzeniu dziecka też jakoś nie bylo czasu i możliwości...wrócilam do jogi ale juz nie tak intensywnie ćwiczylam no i doszła Joga Astanga dość dynamiczna i wyciskająca ze mnie 7 poty.

Teraz ćwiczę zupelnie co innego ale cialo pamięta rozciągnięcie i to jest fajne.

Mieszkam w malej miejscowości i niestety nie ma dostepu do profesjonalnego instruktora a jak już coś się organizuje to sa to niestety male grupy w hotelu dla Vip i cena za treningi bajońska a ćwiczenia raz w tygodniu co dla mnie mija się z celem.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Tak naprawdę ,trudno jest o profesjonalnych instruktorów Jogi (przeważnie instruktorzy jak i większość społeczeństwa jest zorientowana na materialnej stronie życia i konsumpcji ) ,mało kto zna Altruizm,bezinteresowność są to cechy obce dzisiejszej kulturze .

Najlepszym Nauczycielem Jogi Był by Sidhartha Gautama zwany Buddą ,ponieważznał świetnie serce i umysł , uczucia drugiego a Jezus musiał podobną naukę zgłębić : YouTube - Little Buddha (Mały Budda) (1/12) (napisy pl) *** BUDDA, JEZUS, OŚWIECENIE I DNA

Link to comment
Share on other sites

masz rację Pit mi jednak chodzlo po prostu o kogoś, pod kogo okiem moglabym ćwiczyć w grupie, samej trudno sprawdzić do końca czy assana którą wykonuje jest poprawna...

Link to comment
Share on other sites

Ja jakbym mógł ,to z miłą chęcią ,sam opanowałem świetnie teoretycznie i praktycznie Jogę ,można powiedzieć że w poprzednich wcieleniach byłem już zawansowanym Joginem (miałem taki przekaz świadomego snu -jak siedzę w pozycji lotosu na górze w Tybecie ,jak i wiele innych ,opisałem na blogach ),może kiedyś się spotkamy ,obecnie odległość pewnie daleka ,ale zapraszam na ŚLĄSK :)

Link to comment
Share on other sites

Ja w marcu wybieram sie na Sivananda Yoga Teachers Training Course w Kerali/Indie i zastanawiam sie co mnie tam czeka..a z kondycja roznie:P

Link to comment
Share on other sites

Proszę Bardzo Kudisekola,nie ma za co,Ja takie zajęcia ,jak ktoś biedny ,to zrobiłbym za darmo ,nie jestem materialistycznie nastawiony do życia ,a jak kocha taki Jogin ,

to streszczenie artykułu który mam poniżej w "sygnaturze " :

 

CIEŻKI JOGI

Karma joga - jest ścieżką bezinteresownej pracy i służenia innym. Jest to joga wyzwolenia przez pracę i joga słusznego czynu. Karma joga jest drogą jedynie pozytywnych zachowań.

 

•Dżniana joga - jest ścieżką prowadzącą do mądrości przez poznawanie, rozumienie i wiedzę. Wybierają ją osoby o zainteresowaniach naukowych i dużych uzdolnieniach intelektualnych. Dżniana joga najbardziej odpowiada ludziom pragnącym traktować wiedzę w kategoriach intelektualnych, dowodzić jej prawd, eksperymentować. Dżniana joga to przede wszystkim studiowanie wszystkich ksiąg i pism świętych.

 

Hatha joga - jest połączeniem "oddechu słonecznego z księżycowym”. Sylaba "ha" - oznacza oddech lub tchnienie słoneczne, a sylaba "tha"- księżycowe. Hatha joga zmierza do opanowania fizycznego organizmu, do którego też zalicza się psychika. Uprawianie ćwiczeń oddechowych - pranayamy , postaw ciała - asan , oraz stosowanie się do zaleceń dietetyki jogi oczyszczają i wzmacniają ciało fizyczne . Systematyczne ćwiczenie asan i pranayamy prowadzi do stałego podnoszenia się skali wibracji komórek i tkanek ciała oraz koordynowanie, rozwijanie i harmonizowanie funkcji wszystkich jego organów wewnętrznych: mięśni , stawów , ośrodków nerwowych i gruczołów dokrewnych .

 

Bhakti joga - jest jogą miłości , a bywa też nazywana ścieżką poświęcenia . Bhakti jogin nie szuka przez miłość szczęścia ani wzbogacenia życia , a raczej odwrotnie - żyje, aby móc kochać . Jest ona ścieżka radości , ale tylko dla tych , którzy zdolni są do miłości tak wielkiej i tak nadludzkiej , że ludziom kochającym w zwykły sposób wydaje się czymś po prostu nie pojętym i do miłości nie podobnym. Każda myśl , każdy czyn , każda tęsknota kieruje się ku Bogu , którego bhakti jogin widzi wszędzie i w każdym.

 

Raja joga - droga zwana królewską. Skupia ona wszystkie ścieżki równomiernie.

 

JOGA B.K.S. Iyengara

Metoda Jogi Iyengara [czyt. ajengara], która popularnie klasyfikowana jest jako Hatha-Joga przekazuje współczesnej cywilizacji sztukę uzdrawiania fizycznego ciała poprzez szereg postaw (asan), ruchów i technik oddechowych.

 

Ćwiczenia te poruszają każdy staw w całym ciele poprzez pełny zestaw ruchów: wzmacniających, rozciągających i utrzymujących w harmonii i równowadze każdą cześć ciała. Systematyczne i precyzyjne praktykowanie asan i technik oddychania (pranajama) umacnia zdrowie fizyczne i psychiczne. Joga wg szkoły Iyengara zyskała miliony zwolenników na całym świecie. Doskonale charakteryzuje ją Jacek Santorski w przedmowie do polskiego wydania "światła Jogi" - klasycznego już podręcznika tej metody: "Ta praktyka, która zaczyna od przywracania równowagi mięśniom, po pewnym czasie spontanicznie pogłębia oddech i czyni go lżejszym. W ramach dostrojonej struktury ciała organy wewnętrzne odzyskują naturalną energię, pulsację i po prostu życie. Uspokaja się również umysł, między innymi, dlatego, że otrzymuje on coraz bardziej harmonijne sygnały z ciała. Ta joga to system leczenia i kultywowania ciała - świątyni, w której mieszka duch. Dzieje się to bez mistyfikacji, zadżumienia magicznymi formułkami lub oderwanymi od życia Rytuałami. B.K.S. Iyengar to genialny stroiciel naszych ciał i umysłów, którego ce****ą jednocześnie głębia i prostota".

 

Jakie korzyści dają ćwiczenia jogi?

 

Joga różni się zasadniczo od powszechnie spotykanych rodzajów ćwiczeń fizycznych tym, że łączy pracę ciała i umysłu, rozwija wytrzymałość fizyczna i emocjonalna, która pomaga panować nad wyzwaniami codziennego życia. Techniki relaksacyjne, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające w jodze są efektywne, ponieważ umysł jest skoncentrowany i skupiony na byciu "tu i teraz". Aktywne ciało, zrelaksowany, spokojny oddech i jednocześnie wyciszony, choć czujny umysł prowadzą do coraz pełniejszej świadomości nie tylko ciała, ale i własnego wnętrza. Kiedy nauczymy się, jak tego dokonać, otworzy nam to drzwi do wielu mentalnych i duchowych korzyści jogi. Praktykowanie jogi uzdrawia ciało na poziomie fizycznym, bowiem oddziałuje na wszystkie układy organizmu człowieka, uelastycznia kręgosłup i cały układ kostny, tonizuje mięśnie, pobudza działanie gruczołów i narządów wewnętrznych. Tak jak kropla drąży kamień, tak joga powoli, sukcesywnie zwiększa sprawność fizyczną i kontrolę nad ciałem i systemem nerwowym. Równocześnie wywiera głęboki wpływ na psychikę, uwalniając nas od napięcia, lęków oraz pomagając w utrzymaniu pewności siebie i pogody ducha. Jedną z największych korzyści, jakie przynosi joga, jest pomoc w zwalczaniu negatywnych wpływów bólu, niesprawności i stresu na umysł i ciało. System Iyengara prowadzi w sposób łatwy do samodzielnego odkrycia i zrozumienia źródeł bólu w Twoim ciele i jego powiązaniu z Twoimi odczuciami, emocjami, doświadczeniami i oczekiwaniami. Ta niepowtarzalna aktywność, jaką jest praktyka jogi, dostarcza dużo energii do codziennej pracy. Poprzez ćwiczenia jogi nauczysz się elastyczności, wewnętrznej wytrwałości i świadomości siebie. Już po krótkim okresie ćwiczeń, zaczniesz odczuwać pozytywne zmiany w swoim ciele i umyśle. Tak jak Twoje ciało stanie się elastyczniejsze, tak też zmieni się Twoje myślenie. Tak jak wzmocnią się Twoje mięśnie, tak też wzmocni się Twoja wewnętrzna siła. Ucząc się opiekować własnym ciałem, nauczysz się lepiej opiekować sobą na każdej płaszczyźnie Twojego życia.

 

Jak ktoś zainteresowany całością ,wszystko o Jodze znaleźć można poniżej :)

Edited by Pit
Link to comment
Share on other sites

@Pit

sam opanowałem świetnie teoretycznie i praktycznie Jogę

Grunt to skromość :) Znasz jakieś mierniki, kiedy jest już świetnie, a kiedy jeszcze 'słabo''? Wydaje mi się, że Joga to nie jest dziedzina, którą 'da się opanować'. Jest niekończący się rozwój.

Link to comment
Share on other sites

@Pit

 

Grunt to skromość :) Znasz jakieś mierniki, kiedy jest już świetnie, a kiedy jeszcze 'słabo''? Wydaje mi się, że Joga to nie jest dziedzina, którą 'da się opanować'. Jest niekończący się rozwój.

 

Przyjedź na Śląsk to ci udowodnię (żartruję oczywiście ) i masz rację że to wieloletni okres samodyscypliny i samodoskonalenia, no cóż każdy święty zmagał sięw swoim życiu z trudnościami.

 

Wiele lat ciężkiej praktyki wewnętrznej i teorii mam za sobą ,wiesz kochana moja ,wielu tak myślących ludzi jak ty spotykam i spotykałem ,lecz jedyne na co ,to natrafiam na sceptyków i niedowiarków,którzy myślą że to o czym nieraz piszę i mówię ,to wyssane z palca bajdy ,podczas gdy nikt tak naprawdę nigdy nie dał mi szansy ,by to o czym nieraz piszę i mówię udowodnić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...