Jump to content

Bernard


werona
 Share

Recommended Posts

BERNARD

 

Pochodzenie: germańskie

Liczba imienia: TRÓJKA

Znaczenie: silny jak niedźwiedź

Znak zodiaku: Lew

Planeta: Jowisz

Imieniny: 19 Styczeń, 9 Luty, 16 Luty, 12 Marzec, 1 Czerwiec, 15 Czerwiec, 10 Sierpień, 20 Sierpień, 21 Sierpień, 14 Wrzesień, 14 Październik, 21 Październik

 

Gdy wymawiamy imię Bernard, czujemy, że tkwi w nim jakaś wielka siła. I rzeczywiście, w dawnych dialektach germańskich imię to znaczyło "silny jak niedźwiedź". Gdy chłopiec dostawał to imię, uczył się być silny jak ten zwierz. Można przypuszczać, że Bernard, a także inne "niedźwiedzie imiona" (Arkadiusz, Artur, Bruno i Urszula) są śladem dawnego, szamanistycznego kultu tego zwierzęcia. Zapewne niektóre plemiona uważały niedźwiedzia za swego mitycznego praprzodka. nadmiar energii; i rzeczywiście może się kojarzyć z mocą niedźwiedzia. Ludzie spod znaku trójki są pewni siebie, ufni w swe siły i umiejętności, i to wystarcza, by częściej niż innym sprzyjało im szczęście. Wszystko to można powiedzieć również o Bernardach. Potrafią oni korzystać z okazji, nie martwią się na zapas, i dziwnie łatwo odnoszą sukcesy. W przeciwieństwie do innych trójek, ale zgodnie z ową mocą niedźwiedzia w swoim imieniu, Bernardowie mniej polegają na swojej obrotności i talencie do interesów, a w większym stopniu na wytrwałości i umiejętnym pokonywaniu trudności. Są przywiązani do swoich decyzji i wyborów, wiedzą też, że rzadko się mylą - i skutkiem tego niechętnie zmieniają swoje zdanie. Są zdecydowani i pewnie stoją na swoich pozycjach. Dobrze też sprawdzają się w rolach przywódców, za to, jak wszystkie trójki, niechętnie podlegają czyjeś władzy. Zgodnie też ze swoją niedźwiedzią naturą Bernardowie wysoko cenią różne ziemskie przyjemności, jak wygodne łoża, miękkie kanapy i słodkie napoje. Wielu jest wśród nich estetów, kolekcjonerów i miłośników sztuki. Kobieta u boku swego Bernarda może czuć się zwolniona od większości trosk, a także znajdzie z nim wspólny język, jeśli chodzi o modę, stroje, urządzenie domu. Wśród znaków zodiaku nie ma, niestety, znaku Niedźwiedzia - Słońce na niebie nigdy nie przechodzi przez gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy - ale jest znak Lwa, dla którego imię Bernard jest najbardziej odpowiednie. Drugi sprzyjający znak zodiaku, także nazwany od potężnego zwierza, to znak Byka. Prócz tego tym imieniem można bez obaw nazywać Barany, Skorpiony, Strzelce i Koziorożce. Mniej jest ono już stosowne dla znaków powietrznych, czyli Bliźniąt, Wagi i Wodnika, jak również dla Panny i Ryb. Ze względu na pewną stateczność jest też odpowiednie dla znaku Raka.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Bernard to osoba silna psychicznie, uparta i niezależna. Nie lubi ustępować pola. Potrafi walczyć nawet w obronie przegranej sprawy. Od ludzi bierze to, co jest mu potrzebne i raczej nie ogląda się na czyjeś uczucia. Lubi kierować ludźmi, ale przysparza mu to wiele trudności.

 

Patroni i święci

św. Bernard z Capuy

św. Bernard z Aosty

św. Bernard z Clairvaux

św. Bernard z Parmy

 

Zdrobnienia imienia Bernard

Bela, Belusia, Ben, Benek, Beniek, Benio, Beniu, Benq, Benuś, Bercik, Bernardek, Bernardzik, Bernaś, Berni

 

Przysłowia

„Gdy na św. Bernarda ziemia twarda, zima będzie harda.”

 

Szczęśliwa liczba: 8

Szczęśliwy kamień: agat

Szczęśliwy kolor: brązowy

 

Imię Bernard w innych językach

niem. – Bernd

hiszp., wł. – Bernardo

gr. – Vernardos

połud. słow. – Bernard, Bernat

litew. – Bernardas

węg. – Bernát

Fiń. – Bernt, Penna

 

Historia imienia Bernard

Imię męskie pochodzenia germańskiego. Było to imię złożone. W części pierwszej występował temat na -n- rzeczownika bero, bern, średnio-wysoko-niem. ber „niedźwiedź”, a w drugiej temat przymiotnika hart „mocny, potężny”. Bern-hart to (wojownik) ,”o niedźwiedziej sile”.

Germanowie upowszechnili je w całej Europie Zachodniej, a do nas przyszło od Niemców i przyswojone zostało w postaci Biernat, Barnat, Birnat i Bernard, rzadziej Bernhard (raczej tylko w piśmie), aż wreszcie pod wpływem łaciny ustaliła się postać Bernard (cystersi). Postać Biernat najlepiej przyswojona, przetrwała długo, skoro jeszcze w XVI wieku nosił ją słynny Biernat z Lublina, a i dziś spotykamy nazwisko w tej właśnie postaci. Od starych, średniowiecznych form tego imienia wywodzą się dzisiejsze nazwiska Biernadzki, Biernacki, Biernatowicz i podobne. W średniowieczu dwukrotnie spotykamy imię żeńskie Biernata. Od zdrobnień Biernasz, Bernasz pochodzą nazwiska Biernaszkowski i Biernaszowski, posiadające dokumentację średniowieczną.

Nowym imieniem, pierwotnie włoskim zdrobnieniem Bernarda jest Bernardyn.

Świętych i błogosławionych o tym imieniu zebrano ponad czterdziestu, ale najbardziej znanych i otaczanych kultem jest tylko kilku.

 

BERNARD Z AOSTY

Zwany Bernardem z Menthon, został w r. 1923 przez papieża Piusa XI, ogłoszony patronem górali alpejskich i alpinistów. Ale ten wielki papież, który przed swym pontyfikatem był nie tylko doskonałym alpinistą, ale także wnikliwym badaczem i historykiem wyposażonym w subtelny zmysł krytyczny, zaznaczył od razu, że w dziejach Bernarda jest jeszcze wiele rzeczy niedostatecznie wyjaśnionych. Niektóre są już dziś oczywistsze. W ślad za sabaudzką tradycją rękopiśmienną utrzymywano, że Bernard pochodził z sabaudzkiego Menthon- Saint-Bernard, nad jeziorem Annecy. Tymczasem starsze przekazy hagiograficzne, reprezentujące tradycję włoską, pozwoliły ustalić, iż w rzeczywistości pochodził on z okręgu Aosty (płn. Włochy). Tam też był archidiakonem i rozwijał działalność charytatywną. Zwłaszcza koncentrował się na trosce około zaniedbanych górali oraz pielgrzymów i podróżnych, których wówczas napadali często madziarscy lub saraceńscy rozbójnicy. To właśnie Bernardowi zawdzięcza swe powstanie hospicjum na Montjoux (Mons Jovis), zwane dziś Wielkim Świętym Bernardem, a może także hospicjum na Collonne-Joux (Columna Jovis, dziś Mały Święty Bernard); powstanie tego ostatniego nie jest jeszcze dostatecznie wyjaśnione. Jedno i drugie obsługiwane jest przez kanoników reguły św. Augustyna (Congregatio ss. Nicolai et Bernardi Montis Iovis). Było to zapewne zrazu na wpół świeckie bractwo, które z czasem przyjęło statuty kanonickie, w wieku XVII zaś dołączyło do kanoników laterańskich. Po dziś dzień stanowi jedną federację zakonną. Bernard zmarł w 1081 r. w Nowarze (płn.-wsch. Piemont, Włochy). Pamiątkę obchodziło się w różnych dniach (16 maja, 1 listopada), obecnie jednak w dniu 15 czerwca, który ma za sobą najlepsze świadectwa.

 

BERNARD Z CLAIRVAUX

Urodzony w r. 1090 w szlacheckiej rodzinie burgundzkiej w Fontaine-les Dijon, Bernard był z natury wątły i kruchego zdrowia. Ale umysł miał refleksyjny, skłonny do namysłu i rozważań. Mimo to sporo czasu upłynęło, zanim zdecydował się porzucić życie świeckie, albo też myśl o karierze kościelnej. Śmierć matki (około r. 1107) ułatwiła mu w końcu przezwyciężenie różnych ponęt świata oraz wpływu braci i towarzyszy. Z początkiem 1112 r. wstąpił do surowego i ubogiego opactwa cysterskiego w Citeaux, przyprowadzając ze sobą trzydziestu młodych ludzi, w tym czterech swoich braci. Już w nowicjacie pochłonęło go intensywne życie duchowne, które w krótkim czasie negatywnie odbiło się na jego wątłym zdrowiu , popadł w anemię i zaburzenia systemu trawiennego. Jednak mimo choroby nie poprzestawał w swej działalności.

Prawdopodobnie około r. 1115 św. Stefan posłał go do Chalons sur Marne, aby przyjął tam święcenia kapłańskie. Nowym biskupem był Wilhelm z Champeaux, dotychczasowy profesor dialektyki i teologii u św. Gertrudy w Paryżu. Bernard nawiązał z nim szczerą przyjaźń. Co więcej , biskup uzyskał od opatów cysterskich zgodę na roczny „urlop” dla zapadającego na zdrowiu Bernarda. Leczenie prowadzone przez jakiegoś znachora nie poprawiło jego stanu, owszem naraziło Bernarda na dodatkowe cierpienia.

W latach 1130 – 1145 wedle współczesnego określenia stał się „kolumną Kościoła”. Gdy w r. 1130 umarł Honoriusz II, a skłóceni kardynałowie wybrali równocześnie Anakleta II i Innocentego II, uczestnicy synodu w Etampes wezwali Bernarda, aby wypowiedział swą opinię. Nie zapoznając momentów prawnych stanął on wówczas po stronie Innocentego, bo ten wydał mu się człowiekiem większej prawości i bezinteresowności. Użyczył mu następnie pełnego poparcia i uzyskał dlań uznanie niemal całej Europy. W r. 1133 negocjował z cesarzem i miastami włoskimi. Po raz pierwszy pojechał wówczas do Rzymu. Przebywał potem na życzenie papieża w Akwitanii, stamtąd udał się na sejm do Bambergu. Wszystkie te podróże stały się jednym triumfalnym pochodem. Na drogach oczekiwały go tłumy wiernych; dokonywały się liczne nawrócenia i uzdrowienia. Przy tym wszystkim Bernard nie tracił nic ze swego mistycznego skupienia.

Nazywano go doktorem miodopłynnym. Dlatego też pszczelarze obrali go za swojego patrona. Zmarł 20 sierpnia 1154 r.

 

Źródło: Bernard | Znaczenie imienia Bernard Zdrobnienia Interpretacja Przysłowia

Link to comment
Share on other sites

Osobowość: Ten, co oznajmia wiosnę

Charakter: 94%

Promieniowanie: 87%

Rezonans: 73 000 drgań/sek.

Kolor: fioletowy

Główne cechy: Wola - Dynamizm - Aktywność - Zdrowie

Totem roślinny: Morwa

Totem zwierzęcy: Kukułka

Znak: Baran

 

TYP: Sangwinicy, raczej oschli. Nieraz używają lodowatego tonu, który zbija z tropu lub irytuje. Nie zależy im zresztą na tym, aby się podobać. Bywają też mściwi. Mają sztywne zasady i chętnie wpajają je innym, w razie potrzeby kijem. Ich dewizą mogłoby być: "Dłoń z betonu w stalowej rękawicy".

 

PSYCHIKA: Cudze życie jest głównym przedmiotem ich zainteresowania - w tym sensie są ekstrawertykami. Są szefami, którzy myślą tylko o komenderowaniu podwładnymi.

 

WOLA: Zazwyczaj bardzo silna, żeby nie powiedzieć despotyczna. Zarówno w odniesieniu do nich samych, jak i do otoczenia. Ale to wola bez odrobiny dyplomacji, co powoduje wiele dramatów, kłótni i nawet dymisji!

 

POBUDLIWOŚĆ: Średnia, ale może zabarwić namiętnością ich ostre wypowiedzi.

 

ZDOLNOŚĆ REAKCJI: Silna. Są obiektywni, gotowi wszystko poświęcić dla idei, nawet swych bliźnich! Nie znoszą ludzi "letnich", ani też sprzeciwów.

 

AKTYWNOŚĆ: Mają duże zdolności do pracy w zespole, zwłaszcza w swoim zespole. Liczy się dla nich tylko rezultat, dlatego mogą być zarówno technikami, jak literatami czy naukowcami. Ich prawdziwym celem jest samorealizacja i wypełnienie swej misji.

 

INTUICJA: Nieraz kieruje nimi natchnienie. Zdarza się im błyskawicznie rozwiązywać niezwykle złożone problemy.

 

INTELIGENCJA: Analityczna. Urodzeni konstruktorzy, obdarzeni doskonałą pamięcią, niestrudzoną ciekawością i stałą czujnością. Ich ulubionym hasłem jest: "Za wiele mówicie o swych prawach, a za mało o obowiązkach".

 

UCZUCIOWOŚĆ: Nie znoszą niesprawiedliwości, co prowadzi ich do egalitaryzmu uczuciowego. Nie lubią być pupilkami rodziców, ale nie chcą też być traktowani gorzej niż rodzeństwo.

 

MORALNOŚĆ: Przejawia się kategorycznymi ocena*mi: "Tak się robi", "Tak się nie robi". Rygoryzm moralny należy do ich systemu filozoficznego.

 

ZDROWIE: Często je zaniedbują. Potrzeba im świeżego powietrza. Z racji gwałtowności charakteru nieraz ulegają wypadkom.

 

ZMYSŁOWOŚĆ: Nie lubią komplikacji, ich seksualność najlepiej można określić wyrażeniem "miłość po huzarsku".

 

DYNAMIZM: Prawdziwe bomby. Problem nie leży w tym, czy wybuchną, ale kiedy wybuchną.

 

TOWARZYSKOŚĆ: Nie lubią tracić czasu z ludźmi, którym nie mają nic do powiedzenia. Niemniej uprzejmość zmusza ich do podporządkowania się pewnym regułom. Są pewnymi i wiernymi, ale tyranicznymi i dość męczącymi przyjaciółmi.

 

PODSUMOWANIE: Nie są łatwi w pożyciu, ale przynajmniej nigdy się człowiek z nimi nie nudzi. To ludzie dążący do celu, twórcy zapowiadający nową erę.

 

Źródło: Opis imienia Bernard, imię Bernard znaczenie imienia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...