Jump to content

Merkury w horoskopie


arabika

Recommended Posts

Merkury: znajduje się najbliżej Słońca, zwykle uważany jest za neutralną planetę, nie działającą ani dobrze ani źle, podlega wpływowi każdej planety, z którą tworzy aspekty.

 

Działa zarówno na zdolności umysłowe, system nerwowy jak i na zdolności do komunikowania się. Specjalnym rodzajem komunikacji są podróże. Planeta ta związana jest z intelektem, racjonalizmem i pojmowaniem.

 

Merkury przejawia się dając nam potrzebę poznania i zrozumienia. Pcha nas ku badaniu, dociekaniu a także ku dzieleniu się wynikami naszych umysłowych osiągnięć z innymi.

 

Sposób manifestacji naszych zdolności do komunikacji z drugim człowiekiem, które związane są z Merkurym, zależą jednakże od jego dokładnej pozycji w horoskopie. Różne znaki "zabarwiają" energie Merkurego w różny sposób nadając specyficzne cechy naszemu sposobowi wyrażania się i komunikowania. Jako przykład dwóch zupełnie odmiennych sposobów komunikacji mogą posłużyć skutki przebywania Merkurego w dwóch znakach: w Byku, który jest znakiem żywiołu Ziemi i w Rybach, należących do żywiołu Wody. Merkury w Byku powoduje, że w swoich rozumowaniach i dyskusjach człowiek stąpa mocno po Ziemi. Jest realistą i opiera się na faktach. Gdy dowiaduje się nowych rzeczy porównuje je z tym co poznał wcześniej. Rozwiązuje problemy przy użyciu tego co się wcześniej nauczył. Natomiast człowiek z Merkurym w Rybach najprawdopodobniej będzie wypowiadał się emocjonalnie i elokwentnie. Rozbudzona wyobraźnia odciska u niego widoczny ślad na sposobie mówienia i myślenia. Może też, przy niekorzystnych aspektach, być źródłem roztargnienia i kłopotów z koncentracją.

 

Nieharmonijne aspekty Merkurego mogą, w zależności od znaku, w którym przebywa i planety, z którą tworzy nieharmonijne aspekty, być źródłem braku logiki, problemów w wysławianiu się, powierzchownością, trudnościami w koncentracji, wybiórczością czy niechęcią do nowinek.

 

władztwo - Bliźnięta i Panna

wygnanie - Strzelec i Ryby

wywyższenie - Panna

upadek - Ryby

 

źródło: http://horoskopium.pl/astrologia/planety/merkury/

 

 

 

 

Charakterystyka kosmiczna

Planeta: ani męska, ani żeńska, zależna od planety, z która jest połączona podstawowym aspektem.

Dzienna, jeśli widać ją rano, a nocna, jeśli obserwuje się ją wieczorem.

Domicyl: Panna, a w przypadku retrogradacji- Bliźnięta.

Egzaltacja: Bliźnięta, a w przypadku retrogradacji – Panna.

Excil: Ryby. W przypadku retrogradacji – Strzelec.

Fall: Strzelec. W przypadku retrogradacji – Ryby.

 

Zasady astrologiczne: zimno i suchość.

Żywioł (element) astrologiczny: powietrze.

Metal: rtęć, bizmut.

Minerały: żółty agat, żółty szafir, bursztyn, cytryn, jaspis, chryzolit, karneol, oliwin, beryl, topaz, tygrysie oko.

Kolor okultystyczny: żółty i żółto-brązowy.

Kolor zwyczajny: pstrokaty, mieniący się, zmienny, szary, pomarańczowo-żółty, żółto-zielony.

Dzień tygodnia: środa.

Liczby: 5, 12, 15, 17, (8, 64, 260, 2080).

Okresy czasu w ciągu roku:

4 styczeń – 1 luty, 14 – 28 kwiecień, 28 czerwiec – 7 lipiec, 6 – 15 wrzesień, 15 – 24 listopad.

Faza ciąży: szósty miesiąc, kiedy formują się włosy, brwi, oczy, narządy mowy i paznokcie.

 

Flora: krwawnik, leszczyna, wawrzyn, wiciokrzew, jeżyna, marzanna, werbena, jaśmin, ligustr, wrotycz, jarzębina, jabłoń, proso, waleriana, pszenica, żyto, sałata, cykoria, drzewo sandałowe, bazylia, majeranek, pietruszka, ananas, seler, fenkuł, miodunka, dymnica pospolita, lukrecja.

Fauna: byk, łoś, pies, świnia, zając, lis, małpa, hiena, wiewiórka, łasica, wąż, głowacz, płaszczka, kogut, bocian, papuga, drozd, słowik, skowronek, wróbel, pająk, żuraw, zielony dzięcioł, jaskółka, sroka, żuki, mrówki, szarańcza, pszczoły.

Kraje i regiony: Egipt, Grecja, Belgia, Szwajcaria, Turcja, kraje Azji Mniejszej, Śląsk, Anglia, Flandria, Lombardia, Sardynia.

 

Wiek: 7-14 lat.

Charakter pisma: chwiejny, nerwowy, niewielkie krzywizny, nierówne pochylenie liter, krótkie, ostre linie.

Konstytucja:

w większości przypadków zgrabna, szczupła figura, wysoki wzrost, wąska głowa, pociągła, owalna twarz, wysokie czoło, mały podbródek, piwne, zazwyczaj rozbiegane, małe oczy, wargi albo pełne i nieduże, albo wąskie, zaciśnięte, klatka piersiowa u jednych szeroka z prostymi barkami, u innych – płaska, nieduża, z opuszczonymi barkami, sposób chodzenia szybki, energiczny, głos u części dźwięczny, a u części bardziej spokojny i solidny, sposób mówienia z reguły szybki.

Temperament: w przypadku typu Bliźniąt – sangwiniczny, nerwowy z tendencją do wielostronności i rozdrabniania się. U typu Panny – melancholijny, opanowany, zimnokrwisty.

Cechy pozytywne: w przypadku typu Bliźniąt: subtelny, kreatywny umysł, bogata fantazja i żywa, twórcza wyobraźnia, udane połączenie intuicji i rozumu. Wyjątkowa ciekawość, żądza wiedzy, komunikatywność. Żywość, ruchliwość, dar krasomówczy, uczciwość, porządność, szlachetność, wielkoduszność, pomysłowość, błyskotliwość, dobra pamięć, zwinne ręce. Zdolności naukowe i artystyczne, umiejętność szybkiego przystosowywania się do potrzebnych ludzi, rzeczy i okoliczności. W przypadku typu Panny: spokój, wiara w siebie, liczenie tylko na swoje możliwości, w trudnych chwilach – wiara w lepszą przyszłość. Poczucie taktu, wysoka samodyscyplina, samokontrola, opanowanie, roztropność, metodyczność, pomysłowość, rzetelność, staranność. Umiejętność przystosowywania się do ludzi i okoliczności. Myślenie zorganizowane, wspaniała pamięć, zdecydowane opinie, zdolności analityczne.

Cechy negatywne: typ Bliźniąt: niestałość, zmienność, niestałość uczuciowa, brak równowagi duchowej, niezdecydowanie, powierzchowność, zbędny pośpiech, nieoględność. Nieustanny niepokój wewnętrzny, nerwowość, nieufność, przechwalanie się, gadatliwość, powierzchowność, roztargnienie. Nieprzebiernie w środkach. Typ Panny: nieustanny niepokój wewnętrzny, brak zdecydowania, czepianie się szczegółów, kłótliwość, skrajny krytycyzm, egoizm, interesowność, chytrość, nieszczerość, pedanteria, przesadna drażliwość.

 

Odpowiedniki fizjologiczne: kończyny górne – barki, ręce, dłonie, palce; drogi oddechowe – tchawica, oskrzela, płuca; narządy mowy, przełyk, opłucna, język; układ nerwowy, przewód pokarmowy; wszelkie połączenia w organizmie – ruchome części kostno-stawowego aparatu, koordynacja ruchów, powiązania obwodowego układu nerwowego z centralnym, wymiana tlenowa.

Choroby: bóle i zawroty głowy; choroby górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc, gruźlica, astma; zaburzenia nerwowe lub psychiczne spowodowane nadmiernym pobudzeniem, stresem, przemęczeniem lub smutkiem; utrata pamięci, zaburzenia mowy.

 

Sygnifikuje: nowiny, pogłoski, ważne papiery, oficjalne dokumenty, materiały drukowane i pisane odręcznie, wszystko, co wiąże się z pisaniem, książki, wydawnictwa, drukarnie; obrazy; transport, pocztę, łączność, prasę, system edukacji, szkoły, uczelnie; biznes; krótkie wyjazdy; handel; znajomości; nastolatków, młodych ludzi, wykształconych ludzi; krewnych, braci, siostry, sąsiadów; złodziei kieszonkowych, krętaczy, szulerów.

 

Profesje: wszelkie profesje intelektualne; matematycy, astrolodzy, handlowcy, sekretarki, notariusze, adwokaci; rzeźbiarze, poeci, mówcy; nauczyciele; drukarze; pracownicy kantorów; rzemieślnicy, krawcy, bagażowi, gońcy, pośrednicy, lokaje; kupcy; uczeni, literaci; posłowie; dziennikarze; listonosze, łącznościowcy, inżynierowie; księgowi, programiści, wynalazcy, przewodnicy wycieczek.

 

 

Edited by arabika
 • Like 2
 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

Merkury w 12 znakach Zodiaku

 

MERKURY W ZNAKU BARANA

Zapowiada w charakterze taką cechę, jak kłótliwość, ale też szermierza w słowach; popędliwość i szybkość w organizowaniu, kierowaniu, tworzeniu, równocześnie skłonności do występowania w sprawach bez podstaw i uzasadnienia, nie dotyczących tej jednostki, która posiada taką konstelację w swoim horoskopie.

Merkury w znaku Barana pomyślnie aspektowany jest zapowiedzią dalekowzroczności, która uwidoczni się w postępowaniu i życiu, szybkiej orientacji i szybkiego myślenia i zastanawiania się; skłonności do poświecenia się ideom; doskonale rozwinięty zmysł do utrzymywania porządku we wszystkim oraz zamiłowanie do piękna. Merkury krytyczne aspektowany w tym znaku zapowiada zmienne postępowanie oraz dużą zmienność w myśleniu, co też charakter czyni niestałym, niesprawiedliwym. Chodzi po krętych drogach w życiu; niepewny i przy tym taki, na którego liczyć w niczym nie można, ze względu na zwodzenie; brak godności oraz odpowiedzialności.

MERKURY W ZNAKU BYKA

Wskazuje na słaby i zmienny w postanowieniach charakter, niepewny i niespokojny rozum i sposób rozumowania. U tych jednostek - mowa jest srebrem - milczenie złotem; dobrzy jako doradcy, umiejący utrzymać tajemnice; osoby te lubią uroczystości, święta, uroczyste obchody, biesiady uczty, muzykę, sztukę, literaturę, ale przy tym nie brak samolubstwa, egoizmu; dane te są tym silniejsze gdy Merkury jest pomyślnie aspektowany, a przy krytycznych aspektach od innych planet - mamy upór, ambicję, małostkowość i nieszczerość,

MERKURY W ZNAKU BLIŹNIĄT

Zapowiada liczne zmiany i podróże, dla widzenia i doświadczenia nowości i oryginalności. Merkury pomyślnie w tym znaku aspektowany zapowiada szybką i pewną orientację, nie dającą omyłek w życiu i wydawaniu opinii, czy wyroków o stanie istotnym sprawy, czy rzeczy. Pomyślna konstelacja dla pracujących w handlu, adwokaturze oraz dla tych, którzy są np. podróżującymi agentami handlowymi (komiwojażerami) i w tych zawodach nie braknie też powodzenia, dla tych osób, które rodzą się z taką pozycją Merkurego.

MERKURY W ZNAKU RAKA

Przy takim położeniu Merkury zapowiada jasne pojmowanie życia i jego celów, przy tym nie braknie doskonałej pamięci i zdolności szybkiego przystosowania się do warunków i ludzi w sprawach i życiu zewnętrznym, co też na każdym stanowisku zapewnia sukcesy; przy takiej konstelacji jest pewna uległość i podatność na pochlebstwa i pochwałę i nie brak czasami pogoni za tymi bodźcami szczególnie w twórczości np. artystycznej.

MERKURY W ZNAKU LWA

Osoby urodzone z taką konstelacją są skłonne do wielkich ideałów i podniecenia się im i ich realizacji, jak też do nieprzeciętnych w życiu zadań; umysł pozytywny, silny, otwarty, który nie znosi ciemności i nieznajomości rzeczy czy sprawy, unika też postępków małych, i złych; dużo serdeczności i uczuciowości.

Merkury pomyślnie aspektowany zapowiada organizacyjne zdolności i uzdolnienia do stanowisk kierowniczych; zamiłowanie do dzieci i osób młodych, toteż osoby te często w wieku starszym biorą udział w zabawach i rozrywkach młodych, sami przepadają też za zabawami i rozrywkami starszych. Merkury krytycznie aspektowany przez inne planety zapowiada zmienność, niestałość, szczególnie w sympatiach, zamiłowanie do grania, zakładania się o rzeczy i pieniądze, spekulowania bez powodzenia w tych kierunkach; natura niska i zmysłowa, dużo w życiu hazardu, zgrywania się i staczania w niziny moralności.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

MERKURY W ZNAKU PANNY

Merkury ma w znaku Panny tzw. swoje "wywyższenie", jest przy tym regentem tego znaku, czyli panującym, a więc nabiera specjalnego znaczenia i mocy, wobec czego przy pomyślnych aspektach od innych planet jest w tym znaku zapowiedzią bardzo logicznego rozumowania, jasnego umysłu i erudycji, uczoności. Jak też płynnej wymowy i daru przekonywania innych w dyskusjach czy polemikach; dużo praktyczności, doskonała orientacja we wszystkich dziedzinach życia i problemach naukowych.

Merkury krytycznie aspektowany w tym znaku zapowiada niepewność, tchórzliwość i charakter uparty, wprawdzie samodzielny, ale równocześnie prowadzący do ulegania stratom i szkodom; ta konstelacja zapowiada uzdolnienia do chemii; duża zręczność i spryt.

MERKURY W ZNAKU WAGI

Pomyślnie aspektowany zapowiada charakter dobry, jasny umysł, zamiłowanie do muzyki, sztuk pięknych, nauk, oraz jest to zapowiedź zdolności do krasomówstwa, oratorstwa, jak też do występów scenicznych, aktorstwa o ile inne planety nie aspektują krytycznie Merkurego. Przy krytycznych aspektach zapowiada niepowodzenia, oraz sądowe sprawy przez związek małżeński, spółki i wspólników i te dziedziny dają w życiu wiele niepokojów.

MERKURY W ZNAKU SKORPIONA

Nieustraszona odwaga, odważne też w życiu wymagania i szybka rozwaga. język w mowie bardzo ostry, krytyczny i sarkastyczny, krnąbrność i upór, przekora, dają razem w życiu niepowodzenia, które zmuszają do emigrowania i udawania się do innego kraju, dla rozpoczynania wszystkiego od początku. Silne zamiłowania do okultyzmu, który też pociąga te osoby specjalnie.

Merkury w tym znaku krytycznie przez planety aspektowany - pogarsza stan powyższy i zapowiada niepowodzenia we wszystkim co jest zaczynane, przy tym nie braknie kłótliwości, sceptycyzmu i cynizmu.

MERKURY W ZNAKU STRZELCA

Pomyślnie aspektowany zapowiada myśl nastawioną na religijne i filozoficzne dociekania, zwalczanie wszystkiego co ogranicza wolność i słowem i pismem, bez ograniczeń, chęć do podróżowania i oglądania piękna natury, jak też zdobywania wiedzy, przy tym łatwość wchłaniania obcej kultury, zwyczajów, przyjaźń dla zwierząt. Specjalnie lubiane są małe pieski. Jednostki z taką konstelacją przepadają za godnościami o które zabiegają w życiu i zdobywają je, szczególnie w zarządzaniu ludźmi.

Merkury krytycznie aspektowany w tym znaku zapowiada brak zasad konsekwencji, co daje w rezultacie niepopularność oraz dwulicowość.

MERKURY W ZNAKU KOZIOROŻCA

Zapowiada krytyczny, wnikliwy rozum, ale też i złośliwość. Duża doza pomysłowości i dyplomacji w życiu zewnętrznym i stosunkach z ludźmi, toteż mamy tu typy szpiegów, detektywów i uzdolnienia tych jednostek z taką konstelacją zwykle idą w tych kierunkach w innych zawodach, tajemnicze sprawy absorbują ich i jest łatwość przenikania ludzkich tajemnic, którymi żywo interesują się dla zaspokojenia swojej ciekawości.

Projekty i zamiary doprowadzają do celu, mając zamiłowanie do nauk praktycznych, szczególnie ścisłych, jak chemia, ale też i abstrakcyjnych, jak okultyzm. Merkury w znaku Koziorożca wskazuje zawsze na praktyczny i oszczędny tryb życia, przy tym te jednostki umieją wytrwać w dniach krytycznych, bo posiadają duże samoopanowanie. Merkury w tym znaku krytycznie aspektowany, zapowiada dużą ambicję, która w pewnych wypadkach okaże się chorobliwą, oraz nie brak tu w takiej konstelacji zapowiedzi, że jednostka mająca ją będzie złośliwa i skłonna do postępowania zdradzieckiego.

MERKURY W ZNAKU WODNIKA

Znak ten posiada regenta Urana i Saturna, co w zestawieniu z Merkurym zapowiada oryginalność i niezależność, a umiłowanie osobistej wolności jest tak duże, że nieraz dla jej utrzymania taka jednostka jest skłonna narazić swe życie. Dużo towarzyskości ze wszystkimi z otoczenia, szczególnie z tymi, którzy są wyznawcami podobnych ideałów i wspólnie z takimi osobami są skłonni obalać wszelkie przeszkody, gdy chodzi o realizowanie tych ideałów; mają własne gusta w ubieraniu się, tworząc niejako oryginalną i nową modę; naprzód przewidują i wiedzą co przyszłość przyniesie ze sobą i to na dalszą w czasie metę, są też odkrywcami, wynalazcami, poza tym odszukują nieraz pokrewieństwa ducha i umysłu. Idee pokrewieństwa dusz, czy ich powinowactwa przynoszą nieraz wiele cierpień w świecie materii, toteż ci ludzie nie są np. zwolennikami spirytystycznych teorii, ale jako podlegający wpływom Urana, są powodowani miłością, którą Uran dysponuje, a która nie ma związku z tzw. płciowością, jest bowiem bezpłciową, wszech ludzką, bo pochodzi z ducha, myśli i w tej sferze znajduje się, toteż takie jednostki są w swoim otoczeniu niezrozumiałe, uchodząc za ekscentryczne lub nawet nienormalne umysłowo i stąd też zasługują na miano utopistów; są to typy o komunistycznych przekonaniach i wnoszą też w swoje towarzystwo, szczególnie, jak składa się ono z ludzi przeciętnych - wiele niepokoju przez wygłaszanie idei o nowej ludzkości, co też nierzadko narazi te jednostki na prześladowania, straty, konflikty i utratę wolności. Wpływy potęgują się, gdy Merkury posiada aspekty z Uranem; ludzie z Merkurym w Wodniku są wybitnie inteligentni, posiadają wysokie ideały i wymagania; zamiłowanie do nauk o ludach, ludoznawstwa, antropologii, matematyki, okultyzmu, szczególnie astrologii. Dla astrologii Merkury jest pomyślnym znakiem czasu, ponieważ jako planeta wskazuje na intuicję, potrzebną do interpretacji horoskopów względnie znaczy on tę właściwość umysłu i ducha ludzkiego; wiele dobroci, przyjacielskości, towarzyskości i łatwości zjednywania sobie zwolenników; Merkury krytycznie aspektowany w tym znaku zapowiada wiarołomstwo, nieuczciwość i chciwość.

MERKURY W ZNAKU RYB

Okultystyczny znak wody - Ryby, oznacza psychiczne uzdolnienia. Przy tym mniej intuicji wykazuje się na stanowiskach kierowniczych, niż podwładnych. Osoby te myślą o sobie samych, jako pesymistach, są medialne i łatwo schodzą na drogę szkodliwą i fałszywą dla nich, kiedy uczucia zaczynają panować nad rozumem, a jest do tego skłonność przy takiej konstelacji.

Media często kłamią. zwłaszcza jak Neptun jest w 12 domu, albo gdy Merkury jest krytycznie aspektowany. Są to pozycje niebezpieczne. Merkury i Saturn w Rybach wskazują na melancholię, poza tym te osoby osiągają powodzenie w pracy w laboratoriach, w związku z chemią. Zamartwianie się i męczenie jest często u tych osób niepotrzebne, lecz one same dążą do takich raczej przykrych dla siebie warunków i sytuacji.

Merkury w dwunastu domach horoskopu urodzenia

 • Like 2
 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

Merkury w domach horoskopu:

MERKURY W PIERWSZYM DOMU

Przedstawia jednostkę duchowo i umysłowo bardzo ruchliwą, zależnie jednak od znaku wschodzącego i aspektów, które otrzymuje Merkury w tym domu od innych planet. W znakach ognistych i powietrznych wpływ i znaczenie Merkurego wzmacniają się (ogniste - Baran, Lew, Łucznik; powietrzne - Bliźnięta, Waga i Wodnik). W znakach Barana i Lwa zapowiada dużą impulsywność, szczególnie wzmocnioną w znaku Łucznika; w Bliźniętach, Wadze i Wodniku - wpływ i znaczenie jeszcze pomyślniejsze; w znakach wody - Raku, Skorpionie oraz Rybach - szczególnie w Raku i Rybach - rozum słaby i z nim też ograniczony rozsądek; w Skorpionie - przez regenta Marsa w tym znaku - wpływ ognisty, ponieważ Merkury przejmuje tu cechy Marsa, regenta znaku.

MERKURY W DRUGIM DOMU

Ponieważ jego wpływy i znaczenie są zależne od aspektów odbieranych od innych planet - Merkury przy pomyślnych aspektach w tym domu zapowiada sukcesy materialne przez prace, mające związek z podróżami, handlem, korespondencją, literaturą, sztuką.

Przy krytycznych aspektach - niepowodzenia przez wyżej wzmiankowane dziedziny, oraz straty przez pośpiech, nerwowość.

Merkury w drugim domu jest słaby i krytyczny, jeżeli ten dom wypada na znaki zodiakalne, takie jak Łucznik, Ryby, w których to znakach znaczenie i siły aktywne Merkurego ulegają zanikowi względnie wypaczeniu.

MERKURY W TRZECIM DOMU

Trzeci dom należy do znaku Bliźniąt w którym Merkury jest reagentem, jak też jest regentem III domu horoskopu. Przy pomyślnych aspektach od innych planet w tym domu, zapowiada dodatnie sprawy dotyczące ducha, psychiki, umysłu; dużo optymizmu, powagi, zdolności do studiów oraz do sprawdzania i kontrolowania innych; płynna wymowa, oratorstwo (zdolności do publicznych przemówień), powodzenie w krótkich podróżach, za które uważa się podróże do 300 km oraz podróżach lotniczych; dobre współżycie z krewnymi, szczególnie z takimi, jak rodzeństwo, kuzynostwo oraz sąsiadami. Sukcesy w sprawach, które dotyczą spraw trzeciego domu.

Merkury w tym domu krytycznie aspektowany zapowiada pociąg do pracy, która nie ma określonego i pożytecznego celu, poza tym skłonności do melancholii; niemiłe stosunki z rodzeństwem względnie kuzynostwem i sąsiadami; niepowodzenia w podróżach lotniczych i krótkich, jak też na wycieczkach, przy wizytach składanych w związku z mieszkaniami itp.

MERKURY W CZWARTYM DOMU

Zmienne stosunki w pożyciu domowym; konstelacja ta zapowiada wędrowanie z miejsca na miejsce, życie nieco cygańskie, typowe u wędrowców bez ojczyzny, którzy przenoszą się z miejsca na miejsce, nie znajdując spokoju, zwłaszcza gdy brak pomyślnego aspektu od Saturna do Merkurego w tym domu.

Jest to pomyślna konstelacja, gdy istnieje potrzeba rozstania się z krajem ojczystym, co w innych wypadkach łatwo nie przychodzi.

Konstelacja ta jest również pomyślna, gdy człowiek ma zamiar poświęcić się pracy zawiązanej z księgarstwem, księgarniami, bibliotekami, wydawcami książek i czasopism, oraz dla tych, którym odpowiadają zawody agentów, kierowników komisarycznych, jak też zawody pokrewne i zbliżone do wyżej wymienionych.

Merkury w tym domu, krytycznie aspektowany przez Saturna, zapowiada wiele przeciwności w sprawach domowych, poza tym we wszystkich niemal wypadkach, gdy chodzi o zakończenie spraw, czy też o koniec życia, starość i jej warunki materialne.

MERKURY W PIĄTYM DOMU

Zapowiada uzdolnienia wychowawcze, pedagogiczne, oraz zamiłowanie do zabaw, rozrywek, miłostek i dzieci. Pomyślnie aspektowany Merkury w tym domu przez Jowisza lub Saturna - zapowiada głęboką myśl, ostrożność i dobrą orientację we wszelkich sprawach, a przede wszystkim w sprawach wychowawczych, publikacjach publicznych, zabawach, rozrywkach i przedsiębiorstwach mających związek z powyższymi.

Pomyślnie aspektowany Merkury przez Marsa albo Wenus, zapowiada sukcesy w miłostkach, podczas gdy krytycznie aspektowany - czyni taką jednostkę okrutną, barbarzyńską, obojętną dla dzieci, powierzchowną w życiu (zwłaszcza w przypadku nauczycieli). Pomyślny aspekt Słońca do Merkurego - powodzenie na stanowiskach rządowych i związanych z wychowaniem innych.

MERKURY W SZÓSTYM DOMU

Konstelacja ta wskazuje na bardzo aktywny sposób myślenia, co jest charakterystyczne w takich wypadkach, gdy w grę wchodzi staranie o dobrobyt. Zdrowie słabe, praca daje złe warunki dla zdrowia, szczególnie szwankuje system nerwowy przez nieporządek w organach trawienie, które są przez znak Panny i zarazem VI dom reprezentowane i rządzone. Dużo ambicji, czułości i wrażliwości; podatność na inne choroby, jak organa trawienia; duża wrażliwość w przedsięwzięciach, skłonności do kłótni i sporów z podwładnymi i współpracującymi. Zamiłowanie do medycyny, higieny dietetyki; uzdolnienia w kierunku takich prac, które mają związek z chemią, przy tym chemia dotyczy środków żywnościowych, specjalnie kiedy Merkury jest dobrze aspektowany przez inne planety; krytycznie aspektowany Merkury zapowiada w tym domu choroby łączące się z silną melancholią, przy tym krytyczne aspekty od Marsa lub Urana do Merkurego w VI domu zapowiadają skłonności do samobójstwa przez bojaźń przed chorobą.

MERKURY W SIÓDMYM DOMU

Zapowiada zamiłowanie do prac literackich i naukowych; przy pomyślnych aspektach od innych planet - zdolności krasomówcze, oratorskie; pomyślne wszystkie publiczne zawody i prace. Merkury krytycznie aspektowany w 7-mym domu — zapowiada wrogo ustosunkowanych krytyków w sprawach publicznych, poza tym wrogowie rozwiną działalność szkodliwą, zwłaszcza przeszkadzającą w osiąganiu zamierzonych celów, co też łączyć się będzie z procesami sądowymi.

Pomyślnie aspektowany Merkury w 7-mym domu, zapowiada udane małżeństwo z osobą spowinowaconą, względnie spokrewnioną z daną jednostką, względnie pracującą w tym samym miejscu, razem urzędującą. Krytycznie aspektowany Merkury - małżeństwo z osobą gadatliwą, kłótliwą; szczęście domowe w takiej konstelacji będzie zakłócone i nie braknie kłótni albo zmienności i chwiejności, jak też niewierności.

MERKURY W ÓSMYM DOMU

Merkury pomyślnie aspektowany, zapowiada korzyści przez literackie i naukowe zajęcia i prace, oraz przez zawody Merkurego połączone ze spółkami i wspólnikami; korzyści przez spadki, legaty, dziedzictwa i posag.

Merkury krytycznie aspektowany przez inne planety zapowiada w tym domu niepowodzenia finansowe dla drugiej strony w małżeństwie, straty przez procesy i kłopoty w związku z nimi, zwłaszcza jak chodzi procesy spadkowe i posagowe.

MERKURY W DZIEWIĄTYM DOMU

Pomyślnie aspektowany, zapowiada zamiłowanie do religii, nauki; Myśl jest wnikliwa i głęboka, stąd też łatwość rozwiązywania trudnych problemów, umysł zarazem bardziej poważny; zdolności do filozofii, filantropii; łatwa i lekka wymowa, zdolności literackie i krasomówcze, oratorskie; charakter przy takiej konstelacji bardzo opanowany i giętki, łatwo przystosowujący się do ludzi i okoliczności; mamy tu typowych badaczy i te jednostki zanim coś rozpoczną, wpierw badają warunki, zawsze też w porę umieją się wycofać z terenu, na którym coś im zagraża, albo ma ich spotkać coś niemiłego.

Merkury krytycznie aspektowany, zapowiada zmienność i chwiejność, jest tu pewne podobieństwo do chorągiewki na wietrze; często zmieniają miejsce zamieszkania i pobytu w poszukiwaniu szczęścia, nie zdając sobie sprawy, że istnieje ono tylko wewnątrz nas samych. Zapowiedź konfliktów połączonych przeważnie z procesami sądowymi, ponieważ są tu wykroczenia przeciw prawu oraz obowiązującym ustawom i zarządzeniom.

MERKURY W DZIESIĄTYM DOMU

Pomyślnie aspektowany zapowiada łatwość przystosowania się do warunków i otoczenia, przy tym jednostki z taką konstelacją umieją korzystać ze środków pomocniczych; łatwo zdobywają się na zaradzenie złu, znając radę i czyn skuteczny w porę; są zdolne do prac związanych np. z wydawnictwami, literaturą; tu są też zdolni docenci, okultyści; jeżeli na X dom przypada znak z elementu powietrznego - Merkury w takim wypadku jest silniejszy i ma znaczenie wyraźniej określone, jako dodatnie, a dziedziny wyżej podane dają większą wybitność przez pracę, powodzenie w pracach i zwodach publicznych.

MERKURY W JEDENASTYM DOMU

Duży zasięg znajomości pomiędzy literatami, naukowcami i innymi ludźmi typu Merkurego, z którymi nie braknie przyjaźni.

Merkury w 11 domu zapowiada cynizm i krytycyzm, bystry umysł i. doskonale rozwinięty rozsądek oraz płynną wymowę; krytycznie aspektowany przekreśla pomyślne znaczenie Merkurego w tym domu i daje odwrotność tego, co podano jako pomyślne.

MERKURY W DWUNASTYM DOMU

Pomyślnie aspektowany jest mocny w tym domu i zapowiada umysł w wysokiej mierze zajmujący się mistycyzmem, okultyzmem dociekaniom oraz rzeczom pogrążonym w tajemnicach; wyjątkowy wypadek ma miejsce, kiedy Merkury znajduje się pomiędzy Słońcem, a środkiem nieba, innymi słowy Słońce jest jakby na przedzie, przed Merkurym - wtedy taka konstelacja zapowiada duże uzdolnienia do zawodu detektywa, naukowca, okultystycznych zajęć i prac, chemii, badań przyrodniczych.

Krytycznie aspektowany Merkury w tym domu, zapowiada przy krytycznych aspektach od Saturna, albo Marsa, albo też gdy Merkury ulega spaleniu przez Słońce, albo gdy Słońce postępuje rzekomo za Merkurym - niebezpieczeństwo dla umysłu i rozsądku, mianowicie będą one szwankowały. Mars i Uran, krytycznie aspektujący Merkurego w tym domu, czyni, że człowiek z taką konstelacją jest mocny, gwałtowny, łatwo unoszący się gniewem, a przy krytycznych aspektach od Saturna - melancholia, w ogóle Merkury źle aspektowany w XII domu, to zapowiedź umysłu ograniczonego w zasięgu myślenia; opozycja lub kwadratura Saturna do Merkurego w XII domu zapowiada głuchotę.

 • Like 2
 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Retrogradujący Merkury w domach horoskopu

 

Retrogradujący Merkury w I domu

Lekkomyślność, płochość, egoizm, interesowność, niska ciekawość, możliwe jest także samooszukiwanie się i oszukiwanie innych, krytykanctwo, nierzadko infantylizm. Roztargnienie, nieumiejętność skoncentrowania się na czymś jednym, ogromna ilość nierealnych celów.

 

Retrogradujący Merkury w II domu

Powierzchowność, niestały charakter, przesadny pociąg do pieniędzy i dóbr materialnych. Jednostka w znacznym stopniu jest zależna od stanu psychicznego i szybko zmieniających się nastrojów. Zazwyczaj brak poważnego celu w życiu, a człowiek zajmuje się jedynie sprawami dnia codziennego.

 

Retrogradujący Merkury w III domu

Problemy w kontaktach z przyjaciółmi, bliskimi, krewnymi, rodzeństwem, sąsiadami i kolegami z pracy. Zbyt ostry język, nadmierny krytycyzm, intelektualna i emocjonalna bezsilność. Brak zdolności do autoanalizy, samokrytycyzmu, samodyscypliny, samokontroli i opanowania.

 

Retrogradujący Merkury w IV domu

Trudne relacje z rodzicami bądź z jednym z nich, zauważalny infantylizm. Nieokiełznane emocje przeszkadzają w prawidłowym rozwoju i poprawnym stosunkom z członkami rodziny. Chorobliwa tęsknota za przeszłością przeszkadzająca w koncentracji na tym, co dzieje się w teraźniejszości.

 

Retrogradujący Merkury w V domu

Lekkomyślność, płochość, nadmierne zainteresowanie płcią odmienną, związki pozamałżeńskie, przypadkowe kontakty intymne, nieślubne dzieci. Trudne relacje z dziećmi. Przeciętna praca nie wykonywana bez specjalnych sukcesów.

 

 

Retrogradujący Merkury w VI domu

Problemy w sferze zdrowia lub brak porozumienia ze sługami, szefami lub kolegami z pracy. Niepokój wewnętrzny, podatność na zranienia, krytyczne myślenie o sobie i innych, brak wiary we własne siły, chorobliwy praktycyzm, nerwowość. Możliwe kalectwo. Często bezproduktywna praca, która wymaga współdziałania z innymi. Najlepiej wykonywać wolny zawód lub pracować w domu.

 

Retrogradujący Merkury w VII domu

W poprzednim życiu jednostka z własnej winy miała problemy w relacjach z małżonkiem lub wspólnikiem. W obecnym życiu nie wolno być lekkomyślnym i nieodpowiedzialnym w stosunku do swoich partnerów, wypełniać wszelkie wzięte na siebie obowiązki, dotrzymywać umów, kontraktów, zachowywać się rzetelnie i uczciwie, unikać kłamstw, fałszu, zdrady, żeby uniknąć zerwania stosunków z nimi.

 

Retrogradujący Merkury w VIII domu

Żeby naprawić błędy z poprzedniego wcielenia i uniknąć nieprzyjemności w tym życiu należy zrezygnować z czarnej magii, czynienia zła ze względu na pieniądze, od czystego materializmu i przejść na duchowy styl życia. W tym wcieleniu trzeba służyć na rzecz innych i kierować ich na prawidłową drogę.

 

Retrogradujący Merkury w IX domu

W poprzednim wcieleniu człowiek mógł być członkiem inkwizycji lub nawet katem. Teraz musi zrezygnować z religijnego fanatyzmu, sekt i wszelkich istniejących dogmatów kościelnych. To życie musi być budowane w oparciu o trwały fundament duchowy. Jednostka powinna postawić przed sobą wysokie cele o charakterze duchowym i niezachwianie dążyć do nich. Powinna przy tym być praktyczna, zorganizowana, przestrzegać sprawiedliwości prawa.

 

Retrogradujący Merkury w X domu

W polityce człowiek z takim Merkurym jest jawnym oportunistą, w interesach – udziałowiec, handlowiec, administrator. W poprzednim życiu osiągnął szczyty kariery, idąc do niej po trupach. Teraz powinien służyć innym, żeby samemu nie upaść na dno lub nie popaść w niełaskę. Trzeba odkupić lub złagodzić swój dług karmiczny w stosunku do jednego z rodziców i tych, kto w poprzednim życiu ucierpiał na skutek lekkomyślności tej osoby, jej płochości i nieuczciwych działań.

 

Retrogradujący Merkury w XI domu

W poprzednim życiu jednostka najprawdopodobniej była nikczemnikiem w stosunku do bliskich przyjaciół i kolegów, opiekunów i innych dobroczyńców. Oszukiwała ich i zręcznie wykorzystywała do swoich celów. Teraz powinna odkupić swoją winę w stosunku do przyjaciół, kolegów i innych osób służbą i uczciwym podejściem do nich, sama powinna stać się opiekunem, mecenasem, dobroczyńcą i zrobić wszystko, by im pomoc oraz skierować na prawidłową drogę. Niewybredność w wyborze przyjaciół może mieć fatalne skutki.

 

Retrogradujący Merkury w XII domu

W poprzednim życiu jednostka znajdowała się w niewoli iluzji, budowała zamki na lodzie jeden za drugim, żyła w fałszu i obłudzie. Jej oszczerstwa, intrygi, anonimy zniszczyły życie wielu ludzi. Teraz będzie musiała po stokroć to odpokutować i naprawić poprzez służbę innym, poprawianie ich sytuacji, pomaganie im oraz chronienie ich przed niemoralnym trybem życia.

 

 

źródło: Sergiej Wroński "Astrologia Klasyczna"

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

Od 30.03.2011 Merkury będzie w retrogradacji, która potrwa do 23.04.2011 :_mysli:

 

...a gdy Merkury znajduje się w ruchu wstecznym ogólnie możemy być bardziej rozdrażnieni, zmuszeni bywamy do zwolnienia tempa, baaa... wskazane jest aby to zrobić.

Kiedy Merkury wchodzi w retrogradację, wszystkie, często lekceważone, a jednocześnie ważne tematy mogą wyjść na światło dzienne i przypomnieć o sobie. Dobrze aby ten czas przeznaczyć na załatwianie zaległych spraw. Mogą pojawić się w naszym życiu starzy, dawno niewidziani znajomi, odezwać się mogą jakieś odkładane na bok "zaległości", jakieś niezapłacone rachunki, umowy z których się nie wywiązaliśmy, a urządzenia „nagle” będą wymagać naprawy...

 

 

Edited by arabika
Link to comment
Share on other sites

Gdy Merkury wkracza w fazę retrogradacji, a dzieje się to zwykle trzy razy do roku, wtedy narasta ogólne rozdrażnienie. Zgodnie z tradycyjną astrologią jest to okres, kiedy przeszkody w dziedzinach przynależnych tej planecie, takich jak komunikacja i handel zdają się przed nami dosłownie piętrzyć. Jednak nie dajmy się wystraszyć astrologom. Merkury w retrogradacji, to siła, która zmusza do zwolnienia tempa (bo właśnie utknęliśmy w korku), wymusza elastyczność (bo właśnie odwołano nasz lot), każe zająć się sprawami, które na co dzień ignorujemy. Zachęca do zmiany podejścia, oferując w ten sposób coś, za czym większość z nas rozpaczliwie tęskni w codziennym wyścigu - chwilę przerwy, okazję, by uratować sytuację. Czasami tygodnie, w których Merkury doznaje ruchu wstecznego, mijają tak niepostrzeżenie, że prawie nie zauważamy efektów tego ruchu. W innych zaś razach Merkury wywołuje takie zatrzęsienie opóźnień i piętrzy takie przeszkody, że nie da się przegapić jego zgubnego wpływu. Skąd ta różnica? Odpowiedź jest prosta: położenie. Należy sprawdzić, gdzie Merkury wejdzie w retrogradację. Jeśli jest to nasz znak Zodiaku, znak Merkurego lub znak Ascendentu, to niewątpliwie odczujemy jego wpływ. Podobnie sprawa się ma z początkiem i końcem ruchu wstecznego, kiedy planeta zmienia kierunek ruchu - gdy występują one w odległości nie większej niż dwa stopnie od jakiejś planety w horoskopie urodzeniowym, pewnie odczujemy ich wpływ.

Gdy Merkury znajduje się w ruchu wstecznym, nie bierz się za następujące działania:

 

 • nie zaczynaj ważnego projektu,
 • nie kupuj komputera, telefonu komórkowego, czy jakiegokolwiek innego urządzenia komunikacyjnego,
 • nie kupuj samochodu, łodzi czy domu,
 • nie wprowadzaj się do nowego mieszkania,
 • nie rozpoczynaj pracy,
 • nie zaczynaj związku,
 • nie podpisuj kontraktu,
 • nie oczekuj, że sprawy pójdą gładko,
 • i najważniejsze, to nie próbuj walczyć z losem, bo próba ułożenia wszystkiego po swojej myśli wprowadzi tylko jeszcze większy chaos.

Jeśli chcesz wykorzystać siłę wstecznego ruchu Merkurego, uwzględnij w swoim rozkładzie dnia jak poniżej:

 

 • przeanalizuj,
 • popraw (retrogradacja Merkurego jest niezastąpionym okresem w życiu każdego pisarza),
 • przemyśl ponownie (jeśli pojawia się dawna miłość lub stary problem, to Merkury w ruchu wstecznym może przynieść rozwiązanie),
 • przyjrzyj się przeszłości,
 • zmień zdanie,
 • potwierdź swoje rezerwacje,
 • sprawdź fakty,
 • dokonaj napraw,
 • zrób to, co do tej pory odkładałeś na później,
 • popraw błędy,
 • zorganizuj się,
 • zajmij się zaległą korespondencją,
 • przygotuj grunt,
 • wyślij wcześniej pocztę (w czasie retrogradacji Merkurego poczta miewa opóźnienia),
 • zrób back up twardego dysku,
 • zawsze miej pod ręką książkę lub jakąś gazetę (gdy Merkury podróżuje wstecz, szanse na dłuższe oczekiwanie w kolejce lub utknięcie w korku rosną - nie licz na to, że zabijesz czas przy pomocy telefonu komórkowego, bo pewnie stracisz zasięg).

źródło: Retrogradacja

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 4 years later...
Guest Bethany

Merkury

Charakterystyka kosmiczna

 

Planeta: ani męska, ani żeńska, zależna od planety, z która jest połączona podstawowym aspektem. Dzienna, jeśli widać ją rano, a nocna, jeśli obserwuje się ją wieczorem.

 

Domicyl: Panna, a w przypadku retrogradacji Ź– Bliźnięta.

Egzaltacja: Bliźnięta, a w przypadku retrogradacji – Panna.

Excil: Ryby. W przypadku retrogradacji – Strzelec.

Fall: Strzelec. W przypadku retrogradacji – Ryby.

 

Zasady astrologiczne: zimno i suchość.

Żywioł (element) astrologiczny: powietrze.

Metal: rtęć, bizmut.

Minerały: żółty agat, żółty szafir, bursztyn, cytryn, jaspis, chryzolit, karneol, oliwin, beryl, topaz, tygrysie oko.

Kolor okultystyczny: żółty i żółto-brązowy.

Kolor zwyczajny: pstrokaty, mieniący się, zmienny, szary, pomarańczowo-żółty, żółto-zielony.

Dzień tygodnia: środa.

Liczby: 5, 12, 15, 17, (8, 64, 260, 2080).

 

Okresy czasu w ciągu roku: 4 styczeń – 1 luty, 14 – 28 kwiecień, 28 czerwiec – 7 lipiec, 6 – 15 wrzesień, 15 – 24 listopad.

 

Faza ciąży: szósty miesiąc, kiedy formują się włosy, brwi, oczy, narządy mowy i paznokcie.

 

Wiek: 7-14 lat.

 

Charakter pisma: chwiejny, nerwowy, niewielkie krzywizny, nierówne pochylenie liter, krótkie, ostre linie.

 

Flora: krwawnik, leszczyna, wawrzyn, wiciokrzew, jeżyna, marzanna, werbena, jaśmin, ligustr, wrotycz, jarzębina, jabłoń, proso, waleriana, pszenica, żyto, sałata, cykoria, drzewo sandałowe, bazylia, majeranek, pietruszka, ananas, seler, fenkuł, miodunka, dymnica pospolita, lukrecja.

Fauna: byk, łoś, pies, świnia, zając, lis, małpa, hiena, wiewiórka, łasica, wąż, głowacz, płaszczka, kogut, bocian, papuga, drozd, słowik, skowronek, wróbel, pająk, żuraw, zielony dzięcioł, jaskółka, sroka, żuki, mrówki, szarańcza, pszczoły.

 

Kraje i regiony: Egipt, Grecja, Belgia, Szwajcaria, Turcja, kraje Azji Mniejszej, Śląsk, Anglia, Flandria, Lombardia, Sardynia.

 

Konstytucja: w większości przypadków zgrabna, szczupła figura, wysoki wzrost, wąska głowa, pociągła, owalna twarz, wysokie czoło, mały podbródek, piwne, zazwyczaj rozbiegane, małe oczy, wargi albo pełne i nieduże, albo wąskie, zaciśnięte, klatka piersiowa u jednych szeroka z prostymi barkami, u innych – płaska, nieduża, z opuszczonymi barkami, sposób chodzenia szybki, energiczny, głos u części dźwięczny, a u części bardziej spokojny i solidny, sposób mówienia z reguły szybki.

 

Temperament: w przypadku typu Bliźniąt – sangwiniczny, nerwowy z tendencją do wielostronności i rozdrabniania się. U typu Panny – melancholijny, opanowany, zimnokrwisty.

 

Cechy pozytywne: w przypadku typu Bliźniąt: subtelny, kreatywny umysł, bogata fantazja i żywa, twórcza wyobraźnia, udane połączenie intuicji i rozumu. Wyjątkowa ciekawość, żądza wiedzy, komunikatywność. Żywość, ruchliwość, dar krasomówczy, uczciwość, porządność, szlachetność, wielkoduszność, pomysłowość, błyskotliwość, dobra pamięć, zwinne ręce. Zdolności naukowe i artystyczne, umiejętność szybkiego przystosowywania się do potrzebnych ludzi, rzeczy i okoliczności. W przypadku typu Panny: spokój, wiara w siebie, liczenie tylko na swoje możliwości, w trudnych chwilach – wiara w lepszą przyszłość. Poczucie taktu, wysoka samodyscyplina, samokontrola, opanowanie, roztropność, metodyczność, pomysłowość, rzetelność, staranność. Umiejętność przystosowywania się do ludzi i okoliczności. Myślenie zorganizowane, wspaniała pamięć, zdecydowane opinie, zdolności analityczne.

 

Cechy negatywne: typ Bliźniąt: niestałość, zmienność, niestałość uczuciowa, brak równowagi duchowej, niezdecydowanie, powierzchowność, zbędny pośpiech, nieoględność. Nieustanny niepokój wewnętrzny, nerwowość, nieufność, przechwalanie się, gadatliwość, powierzchowność, roztargnienie. Nieprzebiernie w środkach. Typ Panny: nieustanny niepokój wewnętrzny, brak zdecydowania, czepianie się szczegółów, kłótliwość, skrajny krytycyzm, egoizm, interesowność, chytrość, nieszczerość, pedanteria, przesadna drażliwość.

 

Odpowiedniki fizjologiczne: kończyny górne – barki, ręce, dłonie, palce; drogi oddechowe – tchawica, oskrzela, płuca; narządy mowy, przełyk, opłucna, język; układ nerwowy, przewód pokarmowy; wszelkie połączenia w organizmie – ruchome części kostno-stawowego aparatu, koordynacja ruchów, powiązania obwodowego układu nerwowego z centralnym, wymiana tlenowa.

 

Choroby: bóle i zawroty głowy; choroby górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc, gruźlica, astma; zaburzenia nerwowe lub psychiczne spowodowane nadmiernym pobudzeniem, stresem, przemęczeniem lub smutkiem; utrata pamięci, zaburzenia mowy.

 

Sygnifikuje: nowiny, pogłoski, ważne papiery, oficjalne dokumenty, materiały drukowane i pisane odręcznie, wszystko, co wiąże się z pisaniem, książki, wydawnictwa, drukarnie; obrazy; transport, pocztę, łączność, prasę, system edukacji, szkoły, uczelnie; biznes; krótkie wyjazdy; handel; znajomości; nastolatków, młodych ludzi, wykształconych ludzi; krewnych, braci, siostry, sąsiadów; złodziei kieszonkowych, krętaczy, szulerów.

 

Profesje: wszelkie profesje intelektualne; matematycy, astrolodzy, handlowcy, sekretarki, notariusze, adwokaci; rzeźbiarze, poeci, mówcy; nauczyciele; drukarze; pracownicy kantorów; rzemieślnicy, krawcy, bagażowi, gońcy, pośrednicy, lokaje; kupcy; uczeni, literaci; posłowie; dziennikarze; listonosze, łącznościowcy, inżynierowie; księgowi, programiści, wynalazcy, przewodnicy wycieczek.

 

Wroński

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...