Jump to content

Olga :)


Vedis

Recommended Posts

Guest truskawka

Olga - wschodniosłowiańskie imię żeńskie pochodzenia skandynawskiego, ze staronorweskiego heill "cieszący się pomyślnością" lub "szczęśliwy". Olga jest ruskim przekształceniem imienia Helga.

Olga imieniny obchodzi: 26 marca, 13 czerwca, 28 czerwca, 11 lipca i 24 lipca. - Wikipedia

 

Pochodzenia starorosyjskiego, prawdopodobnie przekształcenie skandynawskiego imienia Helga, od słowa helge (szczęśliwy, pomyślny, zdrowy). Imię dotarło na Ruś w IX wieku wraz z Wikingami. W Polsce notowane od XIII wieku, również jako Alga, Holga. Zdrobnienia: Ola, Olgunia. Obce formy: Olga (ogólnie przyj. forma), Elga, Helga (ang.), Helga, Helge (niem.). Forma męska: Oleg.

PATRON:

Olga, święta prawosł. (ok. 890-969), księżna kijowska, żona Igora, matka Światosława, regentka Rusi od 945 roku. Mszcząc śmierć męża zabitego 945 przez Drewlan, spaliła ich gród Iskorosteń. W roku 955 przyjęła chrzest i imię Helena. (Wspomnienie 11 lipca).

ZNANE POSTACIE:

Olga Boznańska, pol. malarka (15 IV 1865-26 X 1940). Olga Sawicka, pol. tancerka (ur. 1932). Olga Lipińska, pol. reżyserka, satyryk (ur. 1937). Olga Jackowska (pseud. Kora), wokalistka rockowa (ur. 1951). Olga Tokarczuk, pisarka pol. (ur. 1962). Olga Borodina, ros. śpiewaczka operowa (ur. 1963). Olga Dymkowska, wydawca pol. (ur. 1964).

BOHATEROWIE SZTUKI:

Olga ze sztuki Trzy siostry A. Czechowa (1901). Olga z poematu Eugeniusz Oniegin A. Puszkina (1833). Olgierd i Olga, powieść A. Bronikowskiego.

W POEZJI:

Niebezpieczna w miłości jak mężczyzna, zdobywa jak

się zdarzy - odwagą lub zdradą;

nie dba o sąd, obyczaj, prawo. Rzuci cię w mgnieniu

oka, jeśliś jej zawadą,

jak mężczyzna, dla chwili, pięknej twarzy, odmiany,

pieniędzy.

Żyje jak piękny młody chłopak - zuchwale, nad siły,

nad stan, byle prędzej.

Kazimiera Iłłakowiczówna, „Olga" - źródło: http://kartki.onet.pl/S,0,imiona.html?Param=132413

 

Olga - Imię Olga przywędrowało do nas drogą bardzo okrężną. Jeżeli się nastroimy na wibracje imienia Olga, wyda się nam ono najpierw łagodne i zachęcające. Ale to pozory? Imię to mieni się w oczach niby hologram i pod miłą powierzchnią otwierają się jakiś głębie i tajemnice. Olga należy do ludzi dzielnych, pełnych inicjatywy, ale też niespokojnych duchem i mających żyłkę ryzykantów. To w istocie rogate dusze. Olgi potrafią się przystosować do każdych warunków, więc również w środowisku ludzi spokojnych, statecznych i dbających o swoją opinię nie będą nikogo na siłę szokować. Jednak prawdziwym celem ich życia jest przygoda, doświadczanie wciąż nowych i dziwnych wrażeń, podróże. Pociąga Olgi wszystko, co obiecuje nowość, sukces i zwycięstwo. Kiedy wymaga tego sytuacja, potrafią być groźnymi konkurentkami dla silnych mężczyzn. Tak, więc możemy sobie wyobrazić Olgę jako elegancką damę, której ulubioną rozrywką są skoki ze spadochronem! Życie z Olga dostarczy jej wybranemu wielu mocnych wrażeń. Kobiety o tym imieniu potrafią działać niby środek dopingujący - ale i mężczyzna musi mieć silny charakter, aby sprostać takiej partnerce. - źródło: http://www.imiona.fikumiku.info/

 

Olga - imię pochodzenia skandynawskiego. Realistka, twardo stoi na ziemi. W przyjaźni i uczuciach jest nieufna. Lepsza jako kumpelka niż kochanka.

Imieniny obchodzi - 11 VII. - źródło: http://www.polonica.net/Ksiega_Imion.htm

Link to comment
Share on other sites

To w ogóle nie pasuje do mojego charakteru... Wszyscy uważają mnie za bardzo delikatną. I taka jest prawda. Ja nawet na sankach bałam się jeździć

Link to comment
Share on other sites

To moze nie jest wina wyjasnienia? Moze nie to imie bylo ci poczatkowo przeznaczone?

Wszystkie Olgi ktore znam wpasujowuja sie niemal idealnie w charakterystyke. A znam ich kilka, mam wiec mozliwosc porownania.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Czy wiecie coś na temat imienia, które ja noszę, a tragicznie mi się nie podoba?

mi też się kiedyś tragicznie nie podobało... a teraz już przywykłam i nawet je lubię ;] Poza tym podoba mi się to, że jest to mało spotykane imię i nie jestem kolejną Anią, Agnieszką lub Małgosią...;] bo w moim roczniku tych imion jest wprost zatrzęsienie :) I polecam Ci polubić to imię i nosić je dumnie, bo wszystkie kobiety noszące to imię są silne, mądre i osiągają wszystko do czego dążą :PP Pozdrawiam!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...