Skocz do zawartości

Gematria - pytanie o sposoby interpretacji


DominikF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jestem tutaj nowy i nie wiem, czy ten post znajduje się we właściwym miejscu - gematria poniekąd jest częścią kabały...

 

 

Otóż mam naiwne pytanie; w jaki sposób interpretuje się wyniki obliczeń gematrii? Np. wpisuję w kalkulator imię i nazwisko, ewentualnie dodaję miejsce zamieszkania, urodzenia, zawód i otrzymuje wynik liczbowy.

 

Wyda się Wam to głupie ale o czym takie liczby świadczą? O czym mówią? Wiem, że istnieją bazy danych gematrii hebrajskiej, greckiej, angielskiej - czy np wynik gematrii angielskiej progresji liczby 6 można porównywać z tymi bazami danych? (słyszałem opinie, że tak). O ile gematrię liczyć potrafię (napisałem nawet sobie do tego prosty program), to nie mam pojęcia, co z uzyskanymi wynikami zrobić? Jak je traktować w świetle kabały? Jakie jest Wasze zdanie?

 

Przepraszam, za tak naiwne pytanie, temat jest bardzo ciekawy i dał mi sporo do myślenia; będąc fanem filmu matrix wpisałem w kalkulator wyrażenie "path of neo" (neo to anagram słowa one), otrzymany wynik był identyczny z wyrażeniem "I am Christ"

To autentycznie niezwykły zbieg okoliczności!

Pozdrawiam

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znalazlam na jednym z for:

 

Legiunia

14-04-2007, 19:28

Gematria (hebr. גימטריה z grec. γεωμετρια) to system numerologii opierający się na języku i alfabecie hebrajskim, zaś samo słowo gematria pochodzi od greckiego słowa geometria. Istnieje kilka form gematrii, między innymi "objawiona" i "mistyczna".

 

Gematria objawiona [edytuj]

 

Jest to najbardziej powszechna forma gematrii, używana czasami w Talmudzie i Midraszu i szczególnie popularna u wielu potalmudycznych komentatorów. Polega na przekształcaniu słów na liczby, zwykle przez przypisanie liczby do każdej litery alfabetu hebrajskiego. Po konwersji na liczbę, słowa są porównywane do podobnie przekształconych innych słów i z podobieństw wyciągane są wnioski. Komentarzem niemal w całości poświęconym gematrii jest Baal ha-Turim autorstwa rabina Jakuba ben Aszera.

 

Gematria była często używana przez Maharala z Pragi i chasydzkich komentatorów Tory (jak na przykład Sefath Emmeth z Góry Kalwarii).

 

Gematria mistyczna [edytuj]

 

Gematria mistyczna jest systemem rozpoznawania związków między sefirami a literami alfabetu hebrajskiego. System ten był rozwijany przez mistyczny nurt judaizmu, w pismach takich jak Zohar.

 

Przykładem zastosowania gematrii są liczby hebrajskie. Choć są 22 litery hebrajskie, do wyrażenia liczb w zakresie od 1 do 999 potrzebnych jest 27 znaków - po dziewięć dla jednostek, dziesiątek i setek. Mistyczny hebrajski system notacji liczb uzupełnia brakujące pięć znaków tak zwanymi sofeet - formami liter królewskich stosowanymi na końcu wyrazów. Znaki te nie są używane w niemistycznej numeracji.

 

 

A - 6

B - 5

C - 300

D - 4

E - 7

F - 300

G - 9

H - 1

I - 60

J - 0

K - O

L - 40

M - 90

N - 50

O - 30

P - 8

Q - 40

R - 100

S - 10

T - 400

U - 0

V - 70

W - 0

X - 400

Y - 0

Z - 1

 

 

Takie wartości liczbowe ponadawał literom pan Crowley. Wedle zasad gematrii, jeśli chcemy teraz zmienić słowo w wartość liczbową, dokonujemy takich działań: B E H O L D E R 5 7 1 30 40 4 7 100 Sumujemy wartość liczb, by otrzymać 194. Wedle gematrii Crowleya, beholder to 194.

 

 

 

Znalazlam jeszcze strone:divinatio.pl

i strone:

http://www.himalaya-tirtha.org/uniwersytet_himalaya,70,,list.html (Wyliczenia dokonuje się dla trzech następujących aspektów: Ducha, Jaźni i Ciała )

Edytowane przez gratere
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Sporo szukałem na ten temat w sieci i jedna ze stron jest mi znana. Kiedyś nawet zadałem na innym forum podobne pytanie - uzyskałem ciekawą odpowiedź - "idź za wskazówkami Ducha Świętego". Mniej więcej tak to brzmiało.

Było to dawno a ja nadal poszukuję jednoznacznej wskazówki :)

 

Wartości liczbowe wg Crowleya były mi zupełnie obce, dziękuję za tips.

 

Inne pytanie, które mnie dręczy, to - jeśli chodzi o gematrię angielską (taka jest potoczna nazwa) - język, jakim się posługujemy.

Wydaje mi się, że w tej gematrii powinniśmy raczej używać języka angielskiego a nie polskiego (z wyłączeniem imion i nazw?)

 

Inne pytanie, to - załóżmy, aby dowiedzieć się czegoś na własny temat (także przyszłości - wszak po to istnieje np. astrologia), co takiego należy obliczyć?

Czy obliczenie wyrażeń podanych przeze mnie w pierwszym poście jest prawidłowe? Czy wpisywać coś zupełnie innego?

 

Generalnie: im więcej na ten temat się dowiaduję, tym większe pole do interpretacji...

Długo też nosiłem się z zamiarem zadania takich pytań na różnych forach, jednak do tej pory nie znalazłem odpowiednich stron internetowych....

 

Jakie jest Wasze zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej z Crowleya nie korzystaj.... Żadny z niego kabalista. Ale dzięki gratere za info. Ja wczoraj przypadkiem znalazłem wielce ciekawą stronę w języku angielskim, jednak trudną(rozkminka jest ostra!). Strona zajmuje się numerycznymi sprawami w Biblii i ma taką "gematria database", gdzie można wpisać słowo czy perykopę z Biblii, i wyskoczą wartości liczbowe słów. Strona jest mega, mówię wam, artykuły takie piszą, że... Ale to raczej nie pomoże w twoim wypadku, Dominiku. Jednak sami zobaczcie - Introduction to the Bible Wheel - The Geometric Structure of the Bible Na tej stronie znajdują się graficzne przedstawienia wersetów biblijnych wyprowadzone na podstawie narzędzi kabalistycznych. Odjazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:) Korzystałem z tej strony - ściślej używałem bazy danych gematrii hebrajskiej oraz greckiej... znalazłem jeszcze szereg innych baz danych (esoteric delights, gematrix.org, billheidrick.com, numberman) oraz kilka pomniejszych. Nie czytałem artykułów na podanej przez Ciebie stronie, ponieważ oceniłem, że nie są one mi potrzebne.... Po kilku próbach doszedłem do wniosku, że nie odpowiadają one na moje pytania....

 

Obecnie korzystam z największej bazy danych; .... google :)

 

zawsze ciekawe jest to, co odkryli inni a jest to "porozrzucane" po różnych stronach....

 

Tym niemniej skakanie po katalogach ani troche nie przybliżyło mnie do poszukiwanych odpowiedzi.... Przysiądę więc jednak do tych tekstów, które wskazałeś...

Ponadto poznałem również pojęcie Theomatyki (to mój własny przekład); ktoś po prostu odkrył, że wyrazy o identycznej wartości liczbowej układają się w sensowne zdania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buddha - też się zastanawiałem nad tym "chrześcijańskim" wymiarem gematrii, może jednak rzeczywiście także autorzy NT się na niej znali? Całkiem możliwe.. Może dbali przy pisaniu o odpowiedniki itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto poznałem również pojęcie Theomatyki (to mój własny przekład); ktoś po prostu odkrył, że wyrazy o identycznej wartości liczbowej układają się w sensowne zdania....

 

To znaczy zdanie złożone z wyrazów, z których każdy ma tą samą wartość? Ciekawe... nie słyszałem... Czego to ten mistycyzm żydowski nie wymyślił...

Edytowane przez La Papesse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

La Papesse: to nie żydowski mistycyzm, odkrył to, jeśli dobrze pamiętam, mieszkaniec USA.... (głowy jednak za to nie dam)
czy chodzi o Michaela Drosina i kod Biblii? strasznie to naciągane :P

 

Co do chrześcijańskiego -nie za bardzo mamy oryginały pism, nawet w tej grece :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buddha: Daniel Washburn (jeśli dobrze pamiętam)

 

jeśli chodzi o kod Biblii to podzielam Twoje zdanie: w gematrii progresji liczby 6 wyrażenie "the bible code" daje wartość 666, co osobiście może być, lecz nie musi, pewną wskazówką. No i trzeba dopowiedzieć, że podobne kody można znaleźć w Moby Dicku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Każda liczba ma odpowiednią Moc, np. 200 to Resz, symbol szczęścia i miłości, traktuję się Ją jako wszelkie pogodzenia z Rodziną i Iluminacją. Resz ma w sobię Magię 'Rodzinną'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda liczba ma odpowiednią Moc, np. 200 to Resz, symbol szczęścia i miłości, traktuję się Ją jako wszelkie pogodzenia z Rodziną i Iluminacją. Resz ma w sobię Magię 'Rodzinną'.

 

a jak np interpretować takie liczby jak 2478 czy też 3168?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gematria Tarotowa tak będzie bezpieczniej. Alef- znaczy nieposłuszeństwo, głupote, niedojrzałość, przygode i całą gamę irracjanolności, Taw jest temu pokrewne co znaczy- pełnie i koniec zmartwień w 'sposób' taki jak Alef wskazuje; Koph to Zosia Samosia która daje Ci Moc Iluzji i napięcia Umysłu, korospenduje z Daleth czyli praktycznym rozumieniem przyrody i kobiecością, sorki pomyliłem się :). Daleth z Gimel.

Edytowane przez Kamael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

 

Znam znaczenie tych liczb z baz danych gematrii, zadałem pytanie właśnie o nie, ponieważ interesuję się paruzją i właśnie takie wybrałem (wiem, że jest ich więcej).

Na czym polega gematria Tarotowa?

Jak mogę jeszcze zinterpretować podobne liczby?

To jest niebezpieczne??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, choć nieco lakoniczne :), szkoda, miałem nadzieję na interesującą dyskusję...

 

Ten post jest stary, już praktycznie o nim zapomniałem - sądzę, a wiem to zgodnie z Kabałą, że liczby pokazują nam pewne możliwości, do których powinniśmy zmierzać (jednak wcale nie musimy)....

Po przemyśleniach doszedłem do wniosku, że te liczby nie decydują o naszym życiu, to nasze wybory przesądzają o tym, kim staniemy się dla siebie i jak nas będą postrzegali inni....

 

Masz też sporo racji w "utonięciu" - przyznam się, że często "sprawdzałem" nowe rzeczy przy użyciu tych wyliczeń (na szczęście już robię to rzadko)...

 

Pozdrawiam serdecznie,

D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, choć nieco lakoniczne :), szkoda, miałem nadzieję na interesującą dyskusję...

 

Ten post jest stary, już praktycznie o nim zapomniałem - sądzę, a wiem to zgodnie z Kabałą, że liczby pokazują nam pewne możliwości, do których powinniśmy zmierzać (jednak wcale nie musimy)....

Po przemyśleniach doszedłem do wniosku, że te liczby nie decydują o naszym życiu, to nasze wybory przesądzają o tym, kim staniemy się dla siebie i jak nas będą postrzegali inni....

 

Masz też sporo racji w "utonięciu" - przyznam się, że często "sprawdzałem" nowe rzeczy przy użyciu tych wyliczeń (na szczęście już robię to rzadko)...

 

Pozdrawiam serdecznie,

D

 

Data urodzenia, odkrywaj Siebie. Tyle mogę pomóc. Dzięki za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Właśnie odświeżyłem sobie ten wątek.

 

Gematria w tej chwili jest dla mnie bardziej ciekawostką i nie ma na mnie wielkiego wpływu, tym niemniej zabawa z liczbami jest ciekawa i pomogła mi w nauce programowania:)

 

Remigiuszu - na stronach internetowych jest dużo kalkulatorów gematrii, zwłaszcza systemu 666 (progresji liczby 6) oraz pitagorejskiej.

Jeśli zależy Ci na programach, to mogę polecić "gemcalc" - to program shareware, funkcjonalny przez chyba 60 dni, który do prostej zabawy całkowicie wystarczy (ma nieco większe możliwości od stron internetowych). Poszukaj w Google tego softu. Ewentualnie "tanakh plus" - płatny program z menu w języku angielskim, jednak wyliczający wartości dla hebrajskiego, używa systemów typowych dla tego języka.

Jeśli mocno Ci zależy to napisałem prościutki programik, zbliżony do gemcalca jednak o niewielkich możliwościach - mógłbym go udostępnić, jednak daj mi znać, ponieważ nie mam go na dysku i musiałbym dokonać kompilacji (a i nie wiem, czy pójdzie na każdym systemie, nie programuję zawodowo).

 

W ostateczności mógłbym Ci polecić arkusz kalkulacyjny - można samemu zrobić dużo rzeczy bez wiedzy na temat programowania.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

A co sądzicie o tym??

 

zacytuj interesujący Cię fragment, a nie reklamuj stronę - Czarownica

 

Według tego stosowanie Jam Jest lub Ja Jestem jest daje wartości 6XX a samo Ja jestem wynosi tu wartość 666. Co logicznie patrząc Ja jestem jest formą i manifestacją Ego.. Więc ma sens. Ale czy to jest dobre wyliczanie to ja nie wiem.

Edytowane przez Czarownica
reg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumiałem powyższej wypowiedzi.

Uważam, że te liczby faktycznie niewiele znaczą.

 

Swego czasu pozwoliłem sobie wpisać wyrażenie "Jezus Chrystus król Polski" w kalkulator gematrii angielskiej progresji liczby 9. Taki system nie istnieje, po prostu bawiłem się liczbami. Wyrażenie miało wartość 3168, jednak to jest moje ostatnie "odkrycie" - uważam, że to nic nie znaczy i stanowi dla mnie jedynie ciekawostkę. Przyznam, że moja fascynacja liczbami minęła bezpowrotnie (co jest bardzo pozytywne).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

nie sądziłem, że ten wątek będzie miał aż tyle odsłon :)

 

tym razem zarejestrowałem się pod prawdziwym Nickiem, to ja otworzyłem dyskusję.

 

Liczby te obecnie niewiele znaczą dla mnie - to tylko liczby. 

Już absolutnie wszelakie pasjonowanie się tematyką mi przeszło, bo też w tzw. "prozę życia" sama gematria niewiele wnosi....

Pozdrawiam serdecznie

D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gematria ma znaczenie przede wszystkim w interpretacji/rozszyfrowywaniu Biblii, a nie "byle czego", jak np. tekstu z gazety. A to dlatego, że Święte Teksty pisane były pod natchnieniem Ducha Świętego.

Tak np. Stary Testament lub inaczej Tanakh (Torah + prorocy + pisma) jest pełny ukrytych szyfrów, które wskazują na ponadludzką inteligencję i intencjonalny zamiar Stwórcy. Tego człowiek sam z siebie, a na pewno bez kalkulatora, by nie wymyślił. Ukryte liczby pi, e (Eulera), złote podziały, imię Mesjasza licząc w przód/wstecz równo co którąś literę (np. hebr. Psalm 22, Iz 53)...

Zobaczcie sobie np. analizę 1 zdania ks. Rodzaju z porównaniem do 1 zdania Ewangelii św. Jana:
https://logos373slowoblog.wordpress.com/2017/04/19/bog-jest-autorem-biblii-matematyczne-dowody/
(Dla ułatwienia:
Liczby pierwsze
mają  dwa dzielniki: 1 i siebie samą. Mają ogromne znaczenie w kryptologii (dziedzina wiedzy dotyczącej przekazywania informacji w sposób zabezpieczony - algorytmy szyfrujący wykorzystują liczby pierwsze.
Liczby pierwsze lustrzane – mają dwa dzielniki: 1 i siebie samą. same z siebie oraz to pary liczb, z których jedna powstaje przez zapisanie cyfr dziesiętnych drugiej w odwrotnej kolejności., np. 37 i 73

).

W hebrajskim litera oznacza jednocześnie liczbę i obraz, jak np. Alef (wół, siła, władca) = 1, Mem (woda, fala, krew, moc,)=40, Taw (krzyż, znak)=400 (początek, środek, koniec -> suma=441, co odpowiada wartości słowa prawda= אֶמֶת
/emet/. Ciekawe, że Jezus mówi, że jest prawdą (J14,6) lub alfą (alef) i omegą (taw) (Ap 22, 13).

 

Uwaga:
- użytkownik gratere swoim postem z 25.10.2010 wprowadza w błąd - wartości liczbowe dla poszczególnych liter są nieprawidłowe.
- użytkownik Kamael swoim postem z dnia 15.09.2011r. też wprowadza w błąd nieprzyjętymi interpretacjami liter - po prostu wymyśla z wyjątkiem Taw, które rzeczywiście poza krzyżem i znakiem też oznacza koniec lub pełnię.
W załączniku litery, wartości liczbowe i obrazy (interpretacje symboliczne) dla poszczególnych liter hebrajskich.


Żeby zobaczyć na czym to wszystko polega, dla anglojęzycznych zainteresowanych polecam przykłady analizy tekstów z:
- Nowego Testamentu:


- ze Starego Testamentu:


- zakodowanych informacji przekazywanych przez rabinów:

 

A wszystko w Biblii od pierwszego wersetu ks. Rodzaju mówi o Synu Bożym, Mesjaszu... Jezusie Chrystusie.

On sam mówił tak do Żydów na temat podobnych badań pism (J5, 37-40):

"Ojciec, który Mnie posłał, On dał o Mnie świadectwo. Nigdy nie słyszeliście ani Jego głosu, ani nie widzieliście Jego oblicza; nie macie także słowa Jego, trwającego w was, bo wyście nie uwierzyli w Tego, którego On posłał. Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo. A przecież nie chcecie przyjść do Mnie, aby mieć życie."

Hebrew alphabet_chart.jpg

Hebrew script.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...