Jump to content

Sen który dostosowuje się do stanu ciała


BiałaNutella

Recommended Posts

Czy zdarzyło się Wam kiedyś, że sen, który śniliście odpowiadał temu, co działo się akurat z twoim ciałem? Nie wiem jak to wyjaśnić dokładnie, myślę, że rzadko można coś takiego sprawdzić, bo zazwyczaj, no cóż, śpimy.

 

Mi przydarzyło się coś podobnego.

 

Będąc kilka lat temu na obozie harcerskim, kumple-druhowie zrobili mi psikusa i wynieśli mnie w nocy z namiotu poza obóz, jakieś 100 metrów w ciemny las. Kiedy dzisiaj o tym myślę, oblewa mnie zimny pot. Teraz na myśl o obudzeniu się samotnie w środku ciemnego lasu jestem przerażona. Wtedy nie byłam. Dlaczego?

 

Pamiętam dokładnie: tej nocy śniło mi się bardzo realistycznie, że moja koleżanka z namiotu zaproponowała, byśmy tej jednej nocy wzięły śpiwory i rozbiły mały, dwuosobowy namiot poza naszym obozem, kilka metrów od innych namiotów. We śnie się zgodziłam i rozbiłyśmy ten nieszczęsny namiot za obozem. Dokładnie pamiętam, że kiedy obudziłam się, zaczęłam macać rękoma wokół siebie "szukając" śpiącej ze mną poza obozem koleżanki; byłam PRZEKONANA że ona jest tam ze mną i śpimy w małym namiocie. Nawet kilka razy wymówiłam jej imię, a kiedy okazało się, że jej tam nie ma miałam nawet myśl: "Kurczę, wyrolowała mnie, wróciła do obozu, będzie dym, jak nic.". Dlatego wtedy, idąc przez ten las ze śpiworem pod pachą nie spanikowałam: byłam święcie przekonana, że leżę parę metrów od właściwego namiotu i zaraz tam wrócę, żeby opieprzyć koleżankę.

Czy to możliwe, że ten sen "dostosował się" do tego, co działo się z moim ciałem (tzn. mój mózg "wiedział" że ciało jest wynoszone i "podsunął" mi sen, który pomógł mi nie wpaść w panikę)? Zbieg okoliczności? Jeżeli tak, to przyznam, że dość trafny...

 

Druga taka sytuacja należała do kategorii koszmarów. Śnił mi się poranek w przyczepie kempingowej. Leżałam na dwuosobowym łóżku wraz z jakimś bliżej nieokreślonym chłopakiem, zasłony były zasunięte więc panował półmrok. Nagle między zasłonami zobaczyłam babkę a'la The Ring: biała skóra, długie, czarne włosy, podkrążone oczy. Zobaczyłam ją i mnie sparaliżowało. NAkryłam się kołdrą i zaczęłam szeptać do tego chłopaka by się obudził, on spał jak kamień. Nagle poczułam, że coś dotyka moich nóg i stopniowo idzie wyżej. Ucisk przeniósł się na klatkę piersiową i ściągnęłam kołdrę z głowy. Okazało się, że to ta kobieta siedzi na mni e i patrzy mi się w twarz. Krzyknęłam tak głośno, że obudziłam pół domu i ... kota ktróy akurat w tej chwili połozył mi się na klatce piersiowej

 

Czy komuś z was kiedyś coś podobnego się zdarzyło? Co o tym w ogóle sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

Ja miałam podobną choć bardzo śmieszną sytuację:)

Przyjechała do mnie kuzynka i spałyśmy razem w moim pokoju.

Śniło mi się że trzymam na ręce moją papużkę - była oswojona i można było ją głaskać. No i ją tak głaskałam, głaskałam... Nagle obudziłam się i otworzyłam oczy........ okazało się, że rzeczywiście głaskałam - ale to była ręka mojej kuzynki! Szczęka mi opadła :D na szczęście jej nie obudziłam, bo nie wiem co by sobie o mnie pomyślała :D

 

Myślę, że w trakcie snu nasze zmysły działają, ale przełączają się jakby na inny kanał, tzn. odbierają bodźce z zewnatrz i te z wewnątrz i tworzą coś w stylu wspólnego obrazu - tego co jest w rzeczywistości, tzn. co dzieje się z naszym ciałem, jest łatwe do odbioru i nie wymaga angażowania świadomości, i tego co dzieje się wewnątrz nas - a co akurat snuje marzenia senne - i to w tej chwili angażuje naszą świadomość. Myślę, że zależy to od fazy snu w jakiej jesteśmy, bo przecież każdy z nas wie że czasami czuje we śnie coś (zapach, dotyk, ciepło, chłód,wilgoć itp...) co w rzeczywistości nie ma miejsca. A w tym przypadku jest zupełnie inaczej, więc może to płytszy sen?

Link to comment
Share on other sites

Hehe, ja także mam podobne przeżcyia co Ty, Truflado. Za małolata (12-13 lat) kiedy spałam śniło mi się, że przed kimś uciekam samochodem czy czymś tam i spadam w przepaść okropnie krzycząc (coś w odcieniu filmów kryminalnych). Owszem, spadłam :D z łóżka. Tak okropnie się rozdarłam, że obudziłam mamę. Coś niesamowitego :)

Link to comment
Share on other sites

Moja siostra często opowiada mi o czymś takim, np. kiedyś spała ja niewygodnym łóżku i chyba jakaś sprężyna wbijała jej się w żebra. Kiedy się obudziła powiedziała że cały czas we śnie ktoś ją dźgał nożem w to miejsce :razz:

Albo kiedy zdarzyło się jej usnąć na swojej ręce, (przez niedokrwienie straciła pewnie w niej czucie) wtedy śniła że w ogóle nie ma tej ręki. :o

Link to comment
Share on other sites

no dobrze, mnie też śniły się takie rzeczy, które można nazwać połączeniem bodźców zewnętrznych z tematem snu. Ale co w przypadku, kiedy wydarzenia które nam się śnią doprowadzają do tej sytuacji kulminacyjnej będącej bardzo mocnym bodźcem zewnętrznym? Nie jesteśmy świadomi, że coś się za chwile wydarzy a sen nas do tego przygotowuje.

Przykład?

Przyśniła mi się kiedyś taka sytuacja: Stoję na ulicy, widzę ludzi chodzących po chodnikach, wchodzących i wychodzących ze sklepów. W pewnym momencie zauważam jadący bardzo szybko samochód (trwa to chwilę, ten samochód się rozpędza). Uderza w przechodzącą przez ulicę osobę, i w tym momencie jakaś stojąca na chodniku kobieta zaczyna krzyczeć. Krzyk mnie budzi - okazuje się że to ktoś z mojego otoczenia krzyknął.

Wcześniej nie mogłem się spodziewać, że ktoś krzyknie - dlaczego więc widziałem całe zajście na ulicy? Osobę, która nieuważnie przechodzi przez środek i rozpędzający się samochód?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...