Jump to content

TZOLKIN - liczenie dni


arabika
 Share

Recommended Posts

Kultura Majów została zniszczona w większej części setki lat temu, jednak wiele milionów ludzi w Gwatemali, Meksyku, Hondurasie i Belize uważa się dziś za bezpośrednich następców Majów. Korzenie tej kultury przetrwały, a bezcenna wiedza Majów długo przekazywana była z pokolenia na pokolenie jako wiedza tajemna, skrywana przed zdobywcami i niszczycielami; czekała w nadziei, że kiedyś znów nadejdzie jej czas.

 

Od kilku lat szamani, prorocy, mędrcy Majów i innych rdzennych ludów znów mogą występować publicznie, nie ryzykując utraty życia, i głosić przesłanie skierowane do wszystkich ludzi na Ziemi. Chodzi tu o prastarą wiedzę i nową świadomość - świadomość, która dla Majów i rdzennych ludów jest podstawą życia, tak jak powietrze, którym oddychamy; jest ona zakodowana w drzewie i w kamieniu, w gwiazdach i w zwierzętach, w człowieku i w Czasie, ma wzór spleciony z 13 liczb(Ton) i 20 symboli-słońc(Pieczęć). Wszystko jest przepełnione tą wiedzą, wszystko ma jej świadomość. Tkacze Czasu są też Tkaczami Świadomości.

 

Majowie opierali swoją wiedzę na przekonaniu, że istnieje tylko j e d n a energia, podstawowy wzór życia, który zawsze i wszędzie jest taki sam. Dzisiejsza nauka zaczyna powoli dochodzić do tej wiedzy. Niektóre ludy nazywają ten wzór energią uniwersalną, praną, eterem, - Majowie nazywali go TZOLKIN, a współczesna fizyka określa go energią punktu zerowego.

Tzolkin jest dla Majów wzorem, z którego utkane jest całe Uniwersum, a jednocześnie nazwą ich Świętego Kalendarza. Jest to wzór, który nieustannie i we wszystkim powraca, i zawsze pozostaje niezmienny. Wiedzieli, że ich wiedza na długo popadnie w zapomnienie, ale nadejdzie czas, kiedy znów zostanie przypomniana. Dlatego wynaleźli krosno, bo tylko ono mogło pokazać rzeczywistość jako splot wzoru złożonego z liczb i symboli, który wszyscy będą mogli zrozumieć we właściwym czasie.

Z pomocą liczb od 1 do 13 przedstawili energię Uniwersum, która pulsuje przez kosmiczną sieć i jest obecna wszędzie: w każdej myśli, w każdym oddechu, we wzrastaniu istot żyjących, " w nowym projekcie i pomyśle, w gwiazdozbiorach i wodach oceanów - wszędzie. Liczby te symbolizują impulsy, które utrzymują wszystko w ruchu. Są jak fale na morzu, które wzajemnie się wzmacniają, uzupełniają i z siebie wyłaniają, wiecznie dążąc w górę i w dół. Ciągle przypominają ludziom rzeczywistość, o której nigdy nie powinni zapomnieć.

Majowie nadali liczbom nazwy i przypisali znaczenia, by móc je trwale zakotwiczyć w pamięci. Liczba 3 oznacza rytm, podczas gdy 9 wskazuje na większe cykle i powiązania. 1 jest początkiem fali, 13 jej końcem.

Każda liczba - nazywana przez Majów także Tonem - jest nośnikiem innego znaczenia energii (czyli jej tonu). Każdy ton jest inaczej nastrojony. Wszystkie są konieczne, by powstało Nowe, a to, co już istnieje, mogło się nadal rozwijać.

To jeszcze nie wystarcza, ponieważ trzynaście impulsów liczb stanowi jakby niewidoczną dłoń, umożliwiającą stworzenie podstaw wzoru. Do jego utkania potrzebne są nici o różnych kolorach i właściwościach. Majowie nazywają je 20 symbolami-słońcami (20 pieczęciami solarnymi, przyp. tłum.). Dzięki pulsowaniu 13 liczb tonów energii… nici tkane są we wzór (patrz plansza), który pokazuje, jak wygląda świat, a więc także i my. Dziś nazwalibyśmy te symbole archetypami lub prymarnymi wzorami życia. Majowie też tak to postrzegali. Wiedzieli, że nie każdy dzień jest taki sam. Są ,dni, w których wszystko się udaje, czujemy się dobrze, i są dni, kiedy nic się nie układa po naszej myśli. Majowie odkryli, że ma to coś wspólnego nie tylko z nami (Pieczęć), ale również z energią (Ton) która - można by powiedzieć - akurat „wisi w powietrzu".

Kalendarz jako całość regulował życie Majów po najdrobniejsze szczegóły. Ustalał daty świat religijnych, określał współrzędne monstrualnych budowli oraz wyznaczał aspekty przyszłości Majów. Kalendarz nadawał porządek przebiegowi stale powracających zdarzeń i zapewniał łączność z Kosmosem.

 

W „pigułce” o Tzolkin:

Tzolkin – „liczenie dni” - nie jest to kalendarz we współczesnym znaczeniu, bardziej układ 260 różnych energii w określonym szyku, które składają się na kosmiczny rozwój świadomości. To energetyczny układ filtracyjny który napędza boski plan stworzenia we wszystkich jego aspektach i dlatego nazywa się go Świętym Kalendarzem.

 

260 energii ukazuje się poprzez kombinacje trzynastu różnych liczb (od 1 do 13) z dwudziestoma glifami dni w sposób, który można przyrównać do dwóch zazębiających się kół, przestawiających się o jeden ząb każdego dnia, co daje właśnie 13 x 20 = 260 dni.

 

Gdy 260 dni się dopełni, rozpoczyna się kolejny obrót - cykl kalendarza.

Energie te nie mają znaczenia astronomicznego, odzwierciedlają jedynie boski proces stworzenia. Każdy z 260 dni ma unikalną energię, to samo tyczy się zatem ludzi urodzonych w te dni

 

Każdy cykl 13 dni nazywa się trecenta, cykl 20 dniowy uinal.

13 liczb oddaje sekwencję energii, organiczny proces rozwoju od ziarna do dojrzałego owocu. Kosmos przechodzi takie procesy na wielu różnych poziomach, m.in. w tzw. podświatach.

 

Owe trzynaście liczb tworzy falowy ruch przeplatających się kreatywnych i dopełniających się energii (siedem dni i sześć nocy), które w dawnym Meksyku symbolizowała cała seria bogów. Bogowie ci oraz odpowiadające im przemiany miedzy dniami a nocami, dominują także nad trzynastoma Kinalami w świętym kalendarzu, za każdym razem, gdy powtarza się trzynastodniowe liczenie.

 

13 liczb łączy się następnie z 20 różnymi znakami dni, lub „bogami dnia” i te kombinacje zawierają w sobie trochę z duchowej esencji każdego z tych dni, energie te wpływają na ludzi urodzonych w danym dniu

 

 

Źródło: fragmenty książki „Majowie tkacze czasu gracze uniwersum” wyd. PULSAR, http://www.maya.net.pl/ oraz wątek Infedro http://www.ezoforum.pl/kalendarz-majow/23018-tzolkin-podstawy.html

Edited by arabika
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...