Jump to content

Wprowadzenie do Arkan Wielkich


Guest truskawka

Recommended Posts

Guest truskawka

Arkana Wielkie liczą 22 karty, są one ponumerowane i mają indywidualne znaczenie. Każda z kart wskazuje na różne stany umysłowe, emocjonalne i duchowe człowieka. Każda karta ma podstawowe, tzw. archetypowe znaczenie, resztę trzeba wypracować w czasie poznawania i uczenia się wróżenia z kart tarota.

Arkana Wielkie nazywa się inaczej atutami, są to najważniejsze karty, uważa się, że są one również najstarsze. Oparte są na symbolice archetypowej, podstawowe ich zrozumienie pomoże nam później w głębszej ich interpretacji. Poszczególne karty ukazują nasze wewnętrzne i zewnętrzne doświadczenia. Karty te wskazują na drogę duchowej ewolucji, oświecenia, od narodzenia poprzez inne poziomy życia wewnętrznego.

 

Źródło: strona internetowa: Horoskop, Wróżby i Runy na każdą okazję. Horoskop partnerski. Codziennie nowy Horoskop

Link to comment
Share on other sites

Guest truskawka

Arkana Wielkie to następujące karty:

0 - Głupiec

1 - Mag

2 - Kapłanka

3 - Cesarzowa

4 - Cesarz

5 - Kapłan

6 - Kochankowie

7 - Rydwan

8 - Siła

9 - Pustelnik

10 - Koło Fortuny

11 - Sprawiedliwość

12 - Wisielec

13 - Śmierć

14 - Umiarkowanie

15 - Diabeł

16 - Wieża

17 - Gwiazda

18 - Księżyc

19 - Słońce

20 - Sąd Ostateczny (Zmartwychwstanie)

21 - Świat

Link to comment
Share on other sites

Guest truskawka

W niektórych taliach zamienione są kolejnościami dwie karty Arkanów Wielkich, co budzi zaskoczenie wielu uczących się. A chodzi o karty: Siły - 8 i Sprawiedliwości - 11, które w talii Raidera są właśnie w takiej kolejności. W tradycyjnych taliach najpierw jest Sprawiedliwość, a potem Siła. Ta zmiana oparta jest na wiedzy astrologicznej. Otóż jeśli zerknie się na Zodiak, z łatwością można stwierdzić, iż najpierw jest znak Zodiaku Lwa = Siły, a potem Wagi = Sprawiedliwości. Tak tłumaczył Raider zamianę tą w swojej talii. Najlepiej jest stosować taką kolejność, jaką ma się uwzględnioną w talii, którą się używa.

 

W mojej talii "Tarot 78 Drzwi" jest najpierw Sprawiedliwość - 8, a potem Siła - 11.

 

Źródło: B. Antonowicz-Wlazińska: "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Dwadzieścia dwie ikony tworzą grupę kart oznaczonych cyframi rzymskimi. Początek otwiera archetyp GŁUPCA, oznaczony symbolem 0 albo XXII, czasami XXI a nawet LXXVIII a zamyka ŚWIAT oraz dodatkowa, pusta czyli biała karta , których w talii może być kilka.

Numery oraz nazwy Wielkich Arkanów nie są stałe i zmieniają się w zależności od talii, lecz nie one mają decydujące znaczenie podczas pracy ale sens karty wyrażony poprzez symbolikę przedstawioną na rysunku.

Wielkie Arkana ułożone w trzech siedmiokartowych rzędach symbolizują trzy etapy rozwoju ludzkiej osobowości. Poza rzędami układa się kartę Głupiec z jednej strony oraz jedną z białych kart, drugiej.

Każdy siedmio-kart kończy się kartą symbolizującą przejście z jednego etapu, okresu życia do kolejnego, inaczej odrodzenie się osobowości.

Analizując Wielkie Arkana karta po karcie możemy dopatrzyć się zawartej alegorii wędrówki człowieka oraz rozwoju jego osobowości na tle kolejnych meandrów i zakamarków życia.

Zacznijmy naszą wędrówkę od 0 niczym nie zapisanej, bez skazy i obciążeń karty GŁUPIEC przechodząc kolejne wtajemniczenia, rozwiązując i dociekając znaczenie pozostałych poprzez pryzmat naszej inteligencji, wiedzy oraz nabywanych doświadczeń.

Dotrzemy mijając ikonę karty XXI ŚWIAT do końca drogi, gdzie znajduje się oczekując już na nas, biała karta personifikująca niebyt, transformację - przejście - precyzyjniej powrócimy do początków.

 

 

 

Arkana Mwielkie

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Karta Głupiec – sygnowana cyfrą 0 – traktowana jest bądź jako początek, bądź koniec talii Tarota. Końcem jest tylko wtedy, gdy bohater przeszedł wszystkie etapy wędrówki inicjacyjnej – i wrócił do punktu wyjścia, zataczając koło.

Kiedy Głupiec stoi na początku swojej życiowej drogi, jest kompletnie bezradny. Przypomina dziecko. Ma dobre serce, przepełniają go wyłącznie pozytywne uczucia. Z drugiej strony Głupiec to kwintesencja naiwności, dziecięcej beztroski i nieświadomości. A ponieważ stoi na początku drogi, sprawy, widziane oczyma Głupca, są dwuwymiarowe – nie ma w nich głębi. Jeśli coś lubi, to bezgranicznie, jeśli nienawidzi, to szczerze wyraża swoją dezaprobatę. Na razie stoi w miejscu. Albo leży – jak bohater wielu baśni – na zapiecku, gdzie jest przytulnie i gdzie nikt niczego od niego nie chce, mając go za "wsiowego głupka". Od takiego człowieka niczego się nie wymaga – bo jego egzystencja jest niepełna. Głupiec jest człowiekiem, ale człowiekiem, który jeszcze niczego nie może o sobie powiedzieć. Jeśli popatrzeć na problem z punktu widzenia literatury czy filmu, można takich postaci znaleźć wiele. Frodo Baggins z "Władcy pierścieni" Tolkiena siedzi w przytulnej norce, Harry Potter tkwi w komórce pod schodami u znienawidzonego wujostwa, Luke Skywalker z kultowego filmu "Star Wars" pracuje na farmie wuja, nie mając pojęcia, jak wielką misję ma przed sobą. Żaden z przyszłych bohaterów nie przypuszcza – na początku swojej drogi – kim jest i co mu w życiu przypadnie w udziale. A człowiek, każdy z nas? Nie trzeba wskazywać analogii, bo jawią się same.

Na tym etapie wędrówki Głupiec jest symbolem chaosu – ma w sobie wiele, na razie ukrytych, talentów i umiejętności, o których mocy nie ma jednak pojęcia. Przykładem niech będzie mityczny Herkules, Tezeusz czy bohater kultowej dziś powieści "Eragon".

Link to comment
Share on other sites

Pierwsza metamorfoza – z dziecka w chłopca

Głupiec z kart Tarota (podobnie jak dziecko) nie wie, dokąd wędruje, gdzie dotrze, nie ma o niczym pojęcia. Szuka pomocy i wskazówek ze strony osób mądrzejszych i bardziej doświadczonych. Kiedy zaczyna świadomie podchodzić do swojej egzystencji, zamienia się w Maga. To kolejna z kart Tarota. Mag uczy się życia, powoli pojmuje, jak panować nad umiejętnościami, odkrywa sens swoich talentów. Stopniowo traci pierwotną, dziecięcą niewinność – dowiaduje się, jak wykorzystywać ludzi dla swoich celów. Uczy się kłamstwa, dominacji nad słabszymi. To bardzo niebezpieczny okres w życiu Maga. Podjęte wtedy wybory mogą zaważyć na całym jego życiu.

Wtedy na drodze Maga staje Najwyższa Kapłanka, która rozbudza intuicję, pozwala Magowi odkryć w sobie dobro i zło, miłość i nienawiść. Najwyższa Kapłanka uczy Maga cierpliwości i tolerancji. Jednak – z drugiej strony, kształtuje w nim negatywne cechy - płaczliwość, nieśmiałość, naiwność, brak wiary w swoje możliwości. Kapłanka może być traktowana jako fizyczna postać – np. ktoś w rodzaju ciotki Harrego Pottera, czy baśniowej macochy z "Kopciuszka". Z drugiej strony Najwyższa Kapłanka może stanowić symbol rozwijającej się samoświadomości. Od siły wewnętrznej młodego Maga zależy, jakim człowiekiem się stanie. Czy tak, jak dwaj bracia z baśni wyruszy w podróż i wróci z niczym, czy – jak najmłodszy brat – pokona przeciwności i zdobędzie nagrodę.

Link to comment
Share on other sites

Pierwiastek męski i żeński walczą o Maga

W życiu Maga istotną rolę odgrywają jego rodzice – symbolizowani w Tarocie przez Cesarzową i Cesarza. Oboje jednak mają na niego wpływ tylko w pewnym okresie czasu, gdy Mag jest dzieckiem. Bo tarotowy Mag szybko się usamodzielnia i postanawia poznawać życie na własny rachunek.

Matka - Cesarzowa – uczy go budować kontakt z samym sobą, nawiązywać relacje z innymi. Matka, jako kobieta, jest uosobieniem uczuciowości, wewnętrznego ciepła, troskliwości. To ona jest odpowiedzialna za naukę odczuwania emocji. Jej rola nie może być przesadna, bo w przeciwnym razie Mag zostanie pozbawiony umiejętności samodzielnego myślenia. Stanie się kopią matki, czy osobą jej podporządkowaną. I wtedy wędrówka inicjacyjna zawali się, a Mag będzie przez całe życie nieszczęśliwy. Tu na myśl przychodzi smutna egzystencja syna Jenny z doskonałej powieści Irvinga – "Świat według Garpa".

W tym oderwaniu się od matki – Cesarzowej – pomaga ojciec, którego w Tarocie symbolizuje karta Cesarz. Ojciec bywa surowy, często brutalny, na pozór okrutny i nieczuły. Uczy dziecko twardości, kreatywności, samodzielności, ćwiczy jego charakter. Tak właśnie można pojąć rolę Bilba Bagginsa – stryja i opiekuna Froda. Z postacią ojca – Cesarza też łączy się zagrożenie, że wniesie w życie Maga elementy niedoskonałości - despotyzm, braku ambicji, porywczość, nieumiejętność konsekwentnego działania. Cesarz może tak negatywnie wpływać na Maga, jak ojciec Wojtka z przejmującego filmu "Pręgi".

Mag z kart Tarota jest umiejscowiony pomiędzy siłami, które wywierają na niego ogromny wpływ. Tu jawi się skojarzenie ze światopoglądem średniowiecznego filozofa - świętego Augustyna, który twierdził, że o duszę człowieka walczy królestwo boskie i szatańskie. W mitach, baśniach, Tarocie (i życiu) walczy pierwiastek żeński z męskim. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, który z pierwiastków winien w tej batalii zwyciężyć. Zasadniczo rzecz biorąc – odpowiednio już świadomy Mag wybierze z obu wzorów to, co najlepsze.

Motyw rywalizacji pierwiastka żeńskiego i męskiego o młodego człowieka pojawia się w każdej kulturze. Warto przy okazji wspomnieć o obrzędzie inicjacji uprawianym przez plemiona prymitywne (ale i Słowian - tu inicjacja nosiła nazwę "postrzyżyn"). Z chłopca, dziecka podporządkowanego matce młody człowiek przeradzał się w wojownika, członka plemienia. Przechodził pod władzę ojca – czyli stawał się mężczyzną. Aby jednak dowieść swej męskości, musiał przejść często trudny czy bolesny obrzęd inicjacji (przebywał sam długi okres czasu na pustyni bądź w lesie; był dotkliwie okaleczany lub poddawany skomplikowanym i trudnym próbom charakteru). Obrzęd inicjacji przedstawia ciekawie film "300", czy historia walecznych Spartan i ich zwyczaj kształtowania charakteru wojownika - Agoge.

Link to comment
Share on other sites

Pomocna i twarda dłoń przewodnika

Na tym etapie swojej wędrówki Mag z kart Tarota jest rozdarty między matką a ojcem. Między przyjemnością, a powinnością. Miedzy uczuciem, a siłą. Między tym, co łatwe, a tym, co słuszne. Miedzy byciem wyręczanym, a samodzielnością. Nie wie, kim jest, nie ma pojęcia, w którą stronę powinien się skierować, która z proponowanych przez rodziców opcji jest dlań właściwa. Wtedy na ratunek przybywa mu nauczyciel, mistrz – symbolizowany w Tarocie przez kartę Papież. Przychodzi ze swoją wiedzą, mądrością i pełną dystansu cierpliwością. Bywa przeraźliwie wymagający, kpiący, drwiący i okrutny – jak choćby bohater odtwarzany przez Mela Gibbsona w filmie "Człowiek bez twarzy". Papież z kart Tarota jest opiekunem duchowym, mentorem, który pokazuje drogę wyjścia z domu. Mag dowiaduje się, że aby żyć prawdziwie, musi się uwolnić mentalnie od rodziców. Musi przejść ciężką i trudną szkołę pod opieką mentora. Taką rolę spełnia, np., Obi van Kenobi, nauczyciel Lucka Skywalker'a w "Wojnach gwiezdnych", Gandalf we "Władcy pierścieni" czy Ariadna z mitu o Minotaurze.

 

Pierwszy etap wędrówki inicjacyjnej – która na razie była wędrówką przede wszystkim w głąb siebie, w swoją duszę i umiejętności, kończy zetknięciem z mentorem. W baśniach i mitach jest nieco inaczej - na tym etapie bohater wyrusza z domu, wkraczając w obszary mu obce i przerażające. Mag z Tarota w tym momencie swojej egzystencji wychodzi z domu w sensie raczej przenośnym – to będzie wyjście połowiczne. Z dziecka staje się nastolatkiem. Znajduje się nadal pod kontrolą rodziców, choć powoli im się wymyka, próbuje doświadczać życia na własną rękę. Jednak – cały czas ma za sobą "zaplecze" w postaci dbającego o niego rodzinnego domu.

Drugi etap wędrówki pokaże, jak Mag przeżywa rozczarowania, jak dorośleje i wędruje wybraną przez siebie drogą.

 

 

zrodlo Życie odbite w Tarocie ? część I "Początek wędrówki inicjacyjnej Głupca" - elif.pl

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...