Jump to content

Guest truskawka
 Share

Recommended Posts

Guest truskawka

Znaczenie karty Kapłanka:

 

Osoby, które symbolizuje karta:

 

Wrażliwa, łagodna kobieta, która kieruje się intuicją, doradczyni duchowa, matka, żona, osobowość uległa, ugodowa, osoba, która zgłębia nauki ezoteryczne, nauczycielka, lojalna, oddana przyjaciółka, zakonnica, opiekunka.

 

Sytuacje, które może przedstawiać karta:

 

Platoniczna miłość, miłość matczyna, intuicja, mądrość, duchowość, zgłębianie wiedzy. Nauka, wizjonerstwo, spokój wewnętrzny, wrażliwość, łagodność, emocjonalność. Ukryte wpływy, tajemnica, coś co znajduje się pod powierzchnią. Wyciszenie, poddawanie się refleksji. Opieka, troskliwość, dbanie i poświęcanie się dla innych. Pielęgniarka, nauczycielka, uczennica, terapeutka.

 

Negatywne strony:

 

Nadmierna uległość, pasywność, dewocja lub rozwiązłość, prostytucja, nieśmiałość, introwertyzm, strach przed rzeczywistością, duchowa pustka, zamykanie się w sobie, schizofrenia, niestabilność emocjonalna, chłód, zbytnie poświęcanie się dla innych, płytkość, zła ocena danej sytuacji, niepewność, brak pracy w przypadku kobiet, niechęć do rozwoju w sferze zawodowej.

 

Źródło: strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Wielkie

 

Inne nazwy karty to: Papieżyca, Arcykapłanka.

 

Archetyp - dziewica

Znaczenie ogólne - poznanie intuicyjne, bycie prowadzonym, wyczuwanie właściwego czasu, głęboka, wewnętrzna wiedza, wysoki poziom duchowości

Praca - przyjęcie zadania, gdzie wymagane są silne zdolności intuicyjne, pozwolić siebie prowadzić, doskonała synchronizacja

Relacje/uczucia - głębokie zrozumienie i empatia, poświęcenie, gotowość do czekania, żeby zadziałać we właściwym momencie, opiekuńczość

Świadomość - głos wewnętrzny, zagadkowość

Sfera ducha - świadomość in, mądrość łona

Cel - dotknąć tajemnicy, zjednoczyć się z prapodstwą

Cień - ucieczka od realności, nieprzewidywalność

Odwrócona - rozpacz, gadulstwo, zwlekanie z czymś, zmanierowanie

 

Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"

 

Najwyższa Kapłanka: pozycja prosta – rodzina traktowana jako najwyższa wartość; pozytywne wzorce wyniesione z domu rodzinnego; matka lub teściowa korzystnie wpływająca na związek, partnerzy darzący siebie zaufaniem; miła, domowa atmosfera; wzajemna, zdrowa troska o swoje potrzeby; dla mężczyzny – starsza partnerka.

 

Jako odpowiedź na pytanie:

1. Czy on/ona mnie kocha?

Tak, oczywiście i jest to szczera, trwała i głęboka miłość, choć być może mało romantyczna.

2. Czy on/ona jest mi wierna?

Nie ma nawet cienia wątpliwości, co do wierności i lojalności osoby, o którą pytasz.

3. Czy spotkam w ciągu roku nową „miłość”?

Owszem, jest to jak najbardziej możliwe, ale znów pod warunkiem, że obie osoby są wolne i nie będą budowały swego szczęścia na czyichś łzach.

 

Najwyższa Kapłanka : pozycja odwrócona – zbyt silne wpływy matki jednego z partnerów lub innej starszej kobiety z rodziny wpływają destrukcyjnie na związek; brak zaufania, dawanie posłuchu plotkom i oszczerstwom przyczyną nieporozumień między partnerami; w przypadku mężczyzn – zbyt duże uzależnienie od matki i nieustanne poszukiwanie jej „obrazu” w partnerce uniemożliwiają zbudowanie dojrzałego związku.

 

Jako odpowiedź na pytanie:

1. Czy on/ona mnie kocha?

Trudno to nazwać miłością, raczej zależnością, wygodą, zaspokajaniem jakichś swoich potrzeb. Uczucie egoistyczne i pozbawione wydźwięku troski o drugą osobę.

2. Czy on/ona jest mi wierna?

Nie, ale ta osoba nigdy nie nazwie tego, co robi zdradą. Określi to jako: rozrywkę, zabawę, zaspokojenie potrzeb seksualnych itp., a w dodatku winą za to obarczy partnera, np.; „gdybyś była atrakcyjniejsza, to nie musiałbym oglądać się za innymi!”.

3. Czy spotkam w ciągu roku nową „miłość”?

Nie, a nawet jeśli coś takiego się zdarzy, to w żadnym wypadku nie należy się angażować, a znajomość najlepiej przerwać w zarodku, gdyż przyniesie ona tylko ból i cierpienie. Ten rok należy przeczekać, gdyż prawdziwa miłość przyjdzie później.

 

Źródło: "Tarot a miłość" - Alla Alicja Chrzanowska

 

Przyjaźń. Powiernictwo. Wtajemniczenie. Intuicja, wrażliwość. Dar. Wiedza, nauczanie. Nadzieja. Rozwój wyższych uczuć. Poświęcenie. Czułość, subtelność. Brak podzielności, zespolenie, synteza. Bezpieczeństwo. Spokój wewnętrzny. Brak kompleksów. Zdolność wczuwania się w sytuacje innych. Skłonność do zamykania się w sobie.

 

Odwrócona: Bierność. Ignorancja. Nieprawość. Brak zrozumienia otaczającego świata. Akceptacja informacji o niepewnym pochodzeniu. Niewłaściwa ocena sytuacji. Płytkość, próżność, zarozumialstwo. Beznadzieja. Wystawianie się na niebezpieczeństwo. Choroba psychiczna, zaburzenia psychiczne. Koszmary. Kompleksy. Fatalizm. Uleganie nałogom. Znerwicowanie. Fobie.

 

Źródło - Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"

 

Otwórz drzwi świadomości i patrz, jak piękno i dramatyzm twojego życia przesuwają się przed twoimi oczami. Jeśli jesteś w stanie poczekać nie narzucając swojej woli, użyteczne wizje i rady przyjdą Ci z pomocą.

 

Źródło - Znaczenia Wielkich Arkanów w Tarocie 78 Drzwi

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

Jest pomyślna dla dzieci, szczególnie dziewczynek.Karta czystej szansy,stabilnej pozycji.Karta ta może sugerować wpływ kobiety mądrej, inspirującej. Kapłanka w towarzystwie karty Słońce symbolizuje miłość kobiecą.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...
Guest winteer

OPIS – Półksiężyc – nieświadomość. Dwa – liczba oznacza sprzeczności. Księga – tajemnica.

 

ZNACZENIE – Nieświadomość, tajemne pragnienia.

 

KARTA ODWRÓCONA – Niezdrowe namiętności, zakazany seks, przestroga przed zbytnimi emocjami.

 

PAPIEŻYCA, KAPŁANKA, NAJWYŻSZA KAPŁANKA. Kapłanka reprezentuje w nas wykształcony pierwotnie sposób rozpoznawania rzeczy, a współcześnie niedoceniany i zaniedbany. Racjonalność poparta ideą rozumu nie pozwala nam widzieć automatycznie spraw, które przez to ukryte są za zasłoną, a które istnieją jako naturalny efekt naszych wcześniejszych wyborów. Dotarcie do nich to jakby odkrycie praźródła, tryskającego miłością, empatią i światłem prawdy. Uzyskać przez to można intuicyjny wgląd w sprawy, do których rozum w tej chwili dostępu mieć nie może, ponieważ oko widzi tylko określony przedział długości fali a i szkiełko nie to. Najwyższa Kapłanka reprezentuje żeńską część naszej psychiki. Zwracając się ku swojemu wnętrzu, odrzucając chwilowo logiczne postrzeganie rzeczywistości możemy uzyskać wgląd do źródła wiedzy, energii, miłości, przychodzących z prędkością błysku światła, po czym przyjdzie siła, moc i jasność spraw racjonalnych.

 

PAPIEŻYCA - karta odwrócona. Wskazuje na podejmowanie decyzji, bez wcześniejszego rozpoznania istoty rzeczy, na błędy, które wychodzą na jaw, bo wcześniej nie rozpoznałeś(aś) problemu. Budujesz świat tylko dla siebie, oprócz ciebie nikogo tam nie ma. Musisz otworzyć się na innych nie oczekując nic w zamian. Obserwuj procesy zachodzące wokół siebie, zwróć się ku swojemu wnętrzu i zaufaj swojej naturalnej wiedzy.

 

Źródło - strona internetowa: Tarot

 

KAPŁANKA PROSTE SZCZĘŚCIE

 

 

Kapłanka jest drugą kartą Wielkich Arkanów i nosi wiele imion. Nazywana bywa Papieżycą czy Arcykapłanką.

 

ZNACZENIE KARTY: ta karta symbolizuje naszą nieświadomość, a tym samym wszystko to, co wypieramy. Chodzi tu o ukrytą w nas stronę, którą rozum wyrażony świadomością najczęściej ukrywa. Ale wszystko to, co żyje w nas jako ciemna strona, stanowi siłę. A zatem ta karta wskazuje na konieczność przebadania naszych planów i zamiarów pod kątem naszego wnętrza i jego gotowości do współuczestniczenia w tych planach. Kto nie uwzględnia duszy, ten nie znajduje też drogi do wnętrza, a tym samym pozbawia się harmonii, do której dąży. Ta karta upomina nas i każe pamiętać, że nasza dusza nigdy nie śpi i przez nasze sny próbuje nawiązać z nami kontakt i do nas przemówić. Obraz Arcykapłanki jest także uzupełnieniem strony jasnej, świadomej. Jest kartą ukazującą dwubiegunowość. Ale nie zawsze łatwo jest odnaleźć w sobie pełnię, gdyż rozum i myśli nie wystarczają, by poznać własne tajemnice. Do tego celu potrzebujemy w sensie przenośnym kapłanki. W znaczeniu alchemicznym mówimy o tajemnicy, która tkwi w każdej przemianie - tu pod tym pojęciem rozumiemy naszą ciemną stronę. Psychologia nazywa tę część nas samych cieniem, a psychoanaliza zredukowała to do pojęcia "pomyłki freudowskiej". Oznacza to, że często postępujemy w sposób pełen sprzeczności, a przyczyna takiego postępowania nie jest nam znana. Wszystko w naszym życiu ma swoje przeciwieństwo, dzień nie istnieje bez nocy, strona prawa bez lewej. I ta karta wskazuje nam właśnie na to, że musimy poszukać tej dwubiegunowości.

 

 

 

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: umysł człowieka, kierowany przez wolę, rozwija. Jeśli jego wola skierowana jest ku prawdzie, zobaczy jej promieniowanie. Prowadzony przez tę jasność, osiągnie cel idealny, ku któremu dąży. W trakcie swej ewolucji człowiek musi pukać do drzwi wiedzy, a one otworzą się. Przedtem musi jednak przestudiować ścieżkę, którą ma iść, aby nie zgubić się w labiryncie. Obróci się ku słońcu prawdy i zrozumie. Musi zachować milczenie, aby nie narazić się na krytykę profanów. Karta ta wyraża symbolicznie: małżonkę boską posiadającą wieczny dar rodzenia i tworzenia złudnych rzeczywistości - maji.

 

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: intuicja, wyobraźnia, płodność. Pasywność, rozwój duchowy. Interesowne, oczekujące rekompensaty przywiązanie. Miłość do rodziny, ogniska domowego, współmałżonka i dzieci, wynikająca z przyzwyczajenia. Wyobraźnia, marzenia, lenistwo. Temperament limfatyczny, przynosi tendencję do dbania o siebie, do hipochondrii i wygodnictwa. W przypadku dolegliwości fizycznych karta ta oznacza, że przyczyny choroby nie są łatwe do zdefiniowania; są one niewyraźne i wskazują zarówno na brak równowagi psychicznej, jak i zaburzenie organiczne.

 

ZNACZENIE UŻYTKOWE: karta ta przynosi bardzo silne uzależnienie od losu w sensie pozytywnym. Przyciąga tajemnicze sprawy i fakty niezależne od woli pytającego. Jest pomyślna dla dzieci, szczególnie dziewczynek. Możliwe liczne podróże, a przynajmniej podróże odbywane w wyobraźni. Możliwość dziedziczenia, otrzymania darowizny. Karta czystej szansy. Stabilna pozycja. Dla artysty źródło twórczego talentu. Nie wskazuje na dużą witalność, ale też nie zagraża życiu. Karta ta może sugerować wpływ kobiety mądrej, inspirującej. Kapłanka w towarzystwie karty Słońce symbolizuje miłość kobiecą. Reprezentuje także pytającą, jeżeli nie przekroczyła ona czterdziestego piątego roku życia. Po przekroczeniu tego wieku pytająca reprezentowana jest przez kartę księżyc.

 

Źródło: Tarot (I - VII) : Satanorium.pl

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Karta przedstawia siedzącą na tronie starszą kobietę, ubraną w długą szatę i papieską koronę, na kolanach trzyma otwartą książkę. Często jest również przedstawiony sierp Księżyca, a zasłona, która wisi za plecami Kapłanki ozdobiona jest rozciętymi owocami granatu, symbolizującego pierwiastek kobiecy.

Kapłanka często rysowana jest z takim nakryciem głowy jak egipska bogini Izyda tzn. Kulę z księżycowymi rogami a więc uosabia wiedzę tajemną. Siedzi zazwyczaj na tronie z dwoma kolumnami co ma symbolizować dostęp do tejże wiedzy.

 

 

Intuicja, wrażliwość, wtajemniczenie, powiernictwo, przyjaźń, dar, nauczanie, poświęcenie, uczuciowość, czułość, subtelność, czułość, nadzieja, bezpieczeństwo, spokój wewnętrzny, empatia, brak kompleksów.

To uosobienie sił wyższych, które nam sprzyjają, pierwiastek duchowy, ale tę jego część, która jest ukryta w podświadomości. Kapłanka to ta, która wie! Wie bo ma dostęp do takiej wiedzy do której my nie mamy a do tego jest nam bardzo przychylna. Jest kojarzona z uczuciem miłości do drugiego człowieka, a przede wszystkim ze zrozumieniem dla jego problemów. Oznacza też wrażliwość i intuicję, pójście za głosem serca.

 

 

Kiedy w rozkładzie pojawia się ta karta to daje nam do zrozumienia, że sprawa o którą pytamy jest w dobrych rękach ale jednocześnie nakazuje nam abyśmy się nie spieszyli, nie ponaglali sprawy gdyż biegnie ona swoim torem. Jedyne co możemy zrobić to wyciszyć swoje emocje i zaufać jej tajemnej mądrości (a naszej intuicji), wierząc że czas działa na naszą korzyść. Symbolizuje poddanie się uczuciom, całkowite zdanie się na nie przy swoim postępowaniu. Posiadanie potężnej siły wewnętrznej.

Oznacza także wyższą postać Księżyca, czyli intuicję, empatię. Podleganie potężnemu procesowi psychicznemu przemian, który prowadzi do mądrości i doskonałości. Idzie on z głębi, z podświadomości i dlatego nie wszystko zależy od wolnej woli. Powinność poddania się poddania się temu procesowi. W codziennym życiu mówi o harmonii między światem zewnętrznym a wewnętrznym, duchowym a fizycznym. Podkreśla pierwiastek fizyczny jako coś do czego trzeba dążyć w swoim życiu. Może wskazywać na możliwość poczęcia dziecka. Czasami po prostu na osobę płci żeńskiej.

 

 

 

W położeniu odwrotnym symbolizuje obojętność na problemy innych, zarozumialstwo, poczucie wyższości. Może również oznaczać brak intuicji lub konieczność poddania się racjonalizmowi i logice.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Kapłanka - matka, starsza, opiekuńcza kobieta, przyroda, wiedza intuicyjna, mądrość życiowa, nauczanie, tajemnice, dyskrecja, wiedza tajemna, poznanie wewnętrzne, zdolność do bezinteresownej miłości.

 

Kapłanka (odwrócona) - trudne relacje z matką, prostactwo, brak wyczucia, oszczerstwa, plotki, pomówienia, niewłaściwa ocena sytuacji, nieuczciwość w postępowaniu, agresywny stosunek do przyrody.

 

Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

 

 

Blaski: intuicja, wiedza, tajemnica, mądrość, kontakt z podświadomością, poświęcenie, przyjaźń, spokój wewnętrzny, bezpieczeństwo, introwertyzm, matka, żona, córka.

 

Cienie: dewocja, bierność, kompleksy, fatalizm, znerwicowanie, rozpacz, strach przed życiem i ludźmi, problemy psychiczne, fobie. Ucieczka w świat duchowy ze strachu przed rzeczywistością. Pustka duchowa. U kobiet: brak zrozumienia siebie i innych kobiet, choroby kobiece. U mężczyzn: brak akceptacji wewnętrznej animy.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

progress.gif

 

Symbolika - talia Ridera Waita

 

Papieżyca

Na pierwszym planie widać kobietę ubraną w niebieską powłóczystą szatę, która zakrywa ją od stóp. U dołu szata stwarza wrażenie, jakby rozpływała się i stawała wodą. Kobieta siedzi pomiędzy dwoma kolumnami. Po jej prawej stronie jest czarna kolumna z tajemniczą literą B, a po jej lewej stronie biała kolumna z literą J. W lewej ręce kobieta trzyma jakiś manuskrypt z napisem "Tora". Prawa ręka jest ukryta. Na piersiach widać biały krzyż. Na głowie ma koronę składającą się z 2 półsierpów i pełnego księżyca.

 

Korona założona jest na niebieski materiał, który spływa po ciele podobnie jak szata. Pod jej lewą nogą widać sierp księżyca. Za kobietą widnieje zasłona rozpięta pomiędzy dwiema kolumnami. Za kotarą widać wodę. A może morze?

 

Archetyp Papieżycy ma swoje legendarne źródło. W średniowieczu krążyła z ust do ust historia o tym, że kiedyś wybrano na Papieża kobietę. Ukryta w ubiorze mężczyzny zdobywała kolejne stopnie awansu w kościelnej hierarchii. Tajemnica wydała się, gdy zmarła. Nazwano ją "Papieżycą Joanną".

 

Historia pojawienia się Papieżycy symbolizuje dążenie człowieka średniowiecza do wprowadzenia żeńskiej zasady do religii, zrównoważenia dla "surowego" ojca pierwiastkiem żeńskim, wykazującym współczucie, wybaczenie, posiadanie pośredniczki w modlitwie do Boga. W końcu kościół musiał zgodzić się na pojawienie się kultu Matki Boskiej, którą wyniesiono niemalże do poziomu Chrystusa.

 

Szata zakrywa całe ciało Papieżycy. Ukrywa jej kobiece kształty. Nie jej kobiecość jest bowiem ważna na tej karcie, ale jej duchowość. Kolor niebieski szat przechodzący w biel mówi o jej uczuciowości i niewinności, wrażliwości i miłości. Ona pragnie dawać miłość, poświęcić się Bogu i ludziom, w których dostrzega jego ziemski wizerunek. Możesz spotkać talie, w których Papieżyca przedstawiona jest z zamkniętymi oczami. Oznacza to, że nie musi ona patrzeć oczami, by widzieć. Jej oczami jest jej wrażliwość i intuicja. Reprezentuje duchową stronę żeńskiego archetypu.

 

Manuskrypt

Papieżyca trzyma w lewej ręce rulon jakiegoś dokumentu z napisem Tora. Na niektórych kartach przedstawiona jest z książką lub kluczem. To symbole jej dostępu do wiedzy tajemnej i intuicji, które nie są osiągalne dla wszystkich ludzi. Jeśli spojrzysz w jej oczy, może uda Ci się usłyszeć jej przesłanie: "Zadajesz tyle pytań. Szukasz odpowiedzi, jednakże nie tam, gdzie one na Ciebie czekają. Nie znajdziesz ich w świecie wewnętrznym, ale w swoim wnętrzu". Odnajdując w sobie Papieżycę, odnajdujesz swoją intuicję. To właśnie ona jest strażniczką tajemnicy Tarota, Wielkich Tajemnic Życia. To od niej zależy, czy uzna, że jesteś gotowy, by przejść pomiędzy dwiema kolumnami czy jeszcze nie. To ona zadecyduje, czy uchyli kotarę zasłaniającą przejście.

 

Korona

Jej kształt symbolizuje 3 fazy Księżyca. Księżyc przybierający to dziewica poświęcona egipskiej bogini Izis. Pełnia natomiast to Kapłanka - przedstawicielka bogini i Księżyc malejący - posłanka śmierci.

 

Księżyc zauważysz jeszcze pod jej lewą nogą. To symbol jej intuicji. Lewa strona to kobiecość, energia Yin. Kobiety wiąże się z Księżycem z uwagi na cykl menstruacyjny. W astrologii uznaje się także Księżyc jako planetę, który symbolizuje kobiety: matkę, żonę.

 

Krzyż

Krzyż to nierozerwalny symbol wiary chrześcijańskiej, symbol męki Pańskiej. Tak samo współczesny człowiek "ukrzyżowany" jest w swoim życiu pomiędzy światem materialnym a duchowym, pomiędzy pieniędzmi, samochodami, kontami bankowymi, kolejnymi stopniami kariery zawodowej a przyjaźnią, miłością, opieką nad dziećmi, starymi rodzicami.

 

Jest to także krzyż świadomości i nieświadomości, przenikania się dwóch światów, wewnętrznego i zewnętrznego.

 

Kolumny

Kolumna jest symbolem osi świata, symbolicznego połączenia Nieba z Ziemią. To są kolumny ze świątyni jerozolimskiej oznaczone literami J - Jachim i B - Boaz. Głosiły one obecność Boga w świątyni i przymierze Nieba z Ziemią. Kolumna biała to stałość a czarna to siła. To także symbol dualności. Kolumna biała to energia męska - Yang, a czarna to energia kobieca - Yin.

 

Kolor biały: Yang, dynamiczny, dzień, jasność, słońce, radość, moc, siła, aktywność, dynamika, ogień, ojciec, niebo.

 

Kolor czarny: Yin, pasywność, noc, ciemność, smutek, słabość, bierność, księżyc, matka, ziemia.

 

Zasłona

Widać ją rozwieszoną pomiędzy dwiema kolumnami. Za nią, jeśli się dobrze przyjrzysz, widnieje morze. Zasłona ma dziwny wzór. Są to palmy i granaty. Podłóżny kształt palmy to symbol falliczny, zaś okrągły kształt granatów to symbol macicy. Granaty ułożone są w kształcie Drzewa Życia.

 

Tę zasłonę należy zerwać, jeśli chce się dojść do "morza poznania"., które nie jest dostępne dla wszystkich.

 

Morze

To symbol nieświadomości i mądrości ukrytej w nim. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że poza świadomym życiem, żyje także nieświadomie, chociażby we śnie. Nasza osobowość potrzebuje snu do odreagowania. Nie wszystkie treści także wypływają na powierzchnię naszej świadomości. Mnóstwo informacji pozostaje ukrytych na dnie nieświadomości. Tylko ci docierają do nich, którzy ich szukają.

 

 

Rada z jednej karty:

 

Ufaj swojej intuicji, nawet jeśli jest to sprzeczne z logiką. Jeśli czekasz na nowe stanowisko, karta ta zapowiada otrzymanie go. W pracy bardzo ważna pomoc kobiet i skorzystanie z porady niekonwencjonalnych doradców, np. astrologa czy feng shui. Oczyść swoje myśli i umysł. Uważaj na jakiś poważny romans w pracy. Zajmij się wyciszeniem swojego wnętrza i uzyskaniem równowagi między swoim światem wewnętrznym a zewnętrznym.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

 

 

Karta Kapłanka

Kapłanka oznacza idealną kobietę, duchową mądrość, poznanie samego siebie na płaszczyźnie psychologicznej i duchowej.

Kapłanka jest drugą kartą w talii tarota, która oznacza naukę, poznanie i opiekę wyższych sił. Jest pierwszą kobietą, którą na swojej drodze spotyka Głupiec. Jest dla niego duchową matką i życiową przewodniczką.

 

Symbolika

Karta przedstawia kobietę siedzącą przed wejściem do świątyni. W dłoniach trzyma księgę, oznakę wiedzy. Za nią wisi zasłona, która oddziela świat realny od świata duchowego. Kobieta siedzi spokojna, jej twarz wyraża łagodność i pogodę ducha. Kapłanka oznacza idealną kobietę, duchową mądrość, poznanie samego siebie na płaszczyźnie psychologicznej i duchowej.

karta_kaplanka_lo_scarabeo.jpg

 

W popularnym Tarocie Waite'a Kapłanka siedzi między dwiema kolumnami, które symbolizują wejście do biblijnej świątyni Salomona, czyli oznaczają bramy wiedzy. Zwinięty manuskrypt z napisem Tora, który trzyma w dłoni, oznacza mądrość, jaką ona już posiada, a mu musimy zdobyć. Część manuskryptu ukryta jest w fałdach jej szaty. To znak, że nie wszystkie tajemnice zostaną nam objawione. Kapłanka jest kobietą, ale jej ciało w całości zakrywa szata, widzimy tylko dłonie i twarz. Wszystko, co zmysłowe, jest niewidoczne, bo karta ma zwracać uwagę na przymioty ducha, nie ciała. Korona na jej głowie symbolizuje trzy fazy Księżyca, który jest symbolem kobiecości oraz intuicji. Krzyż na jej piersiach jest symbolem chrześcijaństwa, ale też czterech stron świata oraz drogi duchowej, jaką człowiek musi przejść, aby poznać siebie i świat.

 

Znaczenie ogólne

Karta oznacza intuicyjne poznanie, wyższą wiedzę, do której sami musimy dotrzeć. Bije z niej spokój, opanowanie i łagodność. To karta poświęcenia się dla wyższych celów i zostawienia przyziemnych spraw, aby zgłębiać mądrość gromadzoną przez naszych przodków od pokoleń. Kapłanka oznacza też nauki tajemne, okultyzm i magię. Strzeże ona sekretów, do których nie każdy śmiertelnik może mieć dostęp. W pytaniach dotyczących codziennego życia karta oznacza spotkanie wyjątkowej osoby, która może zmienić bieg naszego życia lub kontakt ze specjalistą w swojej dziedzinie. To także zagadka, którą musimy rozwikłać. Karta może oznaczać podjęcie ważnej, ale trudnej decyzji, wycofanie się z aktywnego życia i poświęcenie się medytacji, kontemplacji i studiowaniu.

 

Klucze interpretacyjne karty Kapłanka

Liczba: 2

Znak zodiaku: Rak, Panna

Planeta: Księżyc

Heksagram I-Cing: 2. K'un - Biorczość

Mit: królowa niebios, żeński boski pierwiastek, Izyda, Lilith, mit o Demeter i Persefonie

Inne nazwy: Arcykapłanka, Papieżyca, Wyższa Kapłanka, Junona

Nazwy w innych językach: Priestess (ang.), La Papesse (franc.), Die Hohepriesterin (niem.), La Papessa (wł.), La Sacerdotisa (hiszp.)

 

Miłość

Kapłanka mówi o potrzebie poważnej rozmowy między partnerami. To karta wyższych uczuć, sublimacji popędów i poświęcania się dla innych ludzi. Pokazuje, że dwoje ludzi łączy coś więcej niż seks i majątek, że mają wyższe cele duchowe, wspierają się nawzajem i są sobie przeznaczeni. Kapłanka może oznaczać białe małżeństwo, wdowieństwo, wyrzeczenie się seksu na rzecz rozwoju duchowego, celibat. W rozkładach na miłość wskazuje nieraz na sekretną kochankę, ale jest też czasem sygnifikatorem żony, matki, mądrej i życzliwej przyjaciółki.

 

Praca i finanse

Kapłanka oznacza szarą eminencję, czyli osobę, która z ukrycia pociąga za wszystkie sznurki. Nie powinniśmy lekceważyć takiej osoby w firmie, bo od niej mogą zależeć nasze zawodowe losy. Karta wskazuje często na awans na upragnione stanowisko, najwyższe zaszczyty lub ukoronowanie kariery i zrealizowanie zawodowych marzeń. Jeśli analizujemy relacje w firmie między pracownikami, Kapłanka wskazuje na starszą i doświadczoną kobietę, specjalistkę i fachowca nie do zastąpienia. Może też wskazywać na wpływową kobietę, żonę szefa lub udziałowca, który ma ukryte zamiary. Karta oznacza, że ktoś z ukrycia może nas wspierać lub sterować nasza karierą. Może też być ostrzeżeniem, że o czymś nie wiemy. Oznacza też konieczność podjęcia studiów wyższych lub odbycia dodatkowych specjalistycznych szkoleń dla polepszenia zawodowych kwalifikacji.

 

Zdrowie

Karta wskazuje na choroby o podłoży psychosomatycznym oraz wszelkie choroby kobiece, szczególnie te związane z zaburzeniem cyklu menstruacyjnego. Jest ostrzeżeniem, aby nie ufać jednej diagnozie lekarskiej i zaleceniem, żeby gruntownie się przebadać i odwiedzić najlepszych specjalistów. Jako rada co zrobić, aby poczuć się lepiej, zaleca medytację, wyciszenie i odpoczynek.

 

Źródło: Izabela Podlaska, "Tarocista" nr 1(3)/2010

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

II. Papieżyca inaczej: Papessa

Wśród Wielkich Arkanów taroka, po kartach Głupiec (nr zero), oraz Mag (nr 1), następują cztery karty, układające się w pary. Są to: Cesarz (nr 4) i Cesarzowa (nr 3), oraz Papież (nr 5) i Papieżyca (nr 2), zwana po francusku wdzięczniejszym słowem "La Papesse", i dlatego będziemy ją też nazywać "Papessą".

 

W średniowieczu powtarzano legendę, jakoby w latach 854-856 na papieskim tronie, jako Jan VIII, zasiadała... młoda kobieta. Owa Papieżyca Joanna, bo tak też ją zwano, ukończyła studia teologiczne w męskim przebraniu; potem, z racji swej ogromnej mądrości, została wybrana papieżem - ale zaszła w ciążę, urodziła dziecko podczas procesji, i umarła przy porodzie.

 

Żeby wczuć się w to, co ta karta przedstawia, spróbujmy sobie wyobrazić, że oto istnieje potężna i odwieczna religijna organizacja - drugi Kościół - kierowana przez kobietę. Władza duchowa, skupiona w kobiecie. Świętość ucieleśniona w kobiecie... Dziwne, niezwykłe, prawda? Ale przecież owego kościoła, kierowanego przez Papieżycę, naprawdę nie ma i nigdy nie było! I to jest właśnie istotą tej karty. Kościół Papieżycy jest tajemny, a ona sama uosabia tajemną wiedzę.

 

Papieżyca na karcie przedstawiana jest jako kobieta w błękitnych (zwykle) szatach, siedząca na tronie, ze zwojem lub księgą na kolanach. Często rysuje się ów tron podobny do bramy o dwóch kolumnach, jako że ta karta jest symboliczną Bramą do Wiedzy. W niektórych taliach Papieżyca ma nakrycie głowy takie, jakie nosiła egipska bogini Izyda: kulę z księżycowymi rogami. To przypomina, że Papessa jest w gruncie rzeczy ta samą postacią, co starożytne księżycowe boginie, patronki tajemnych misteriów.

 

Długo można by jeszcze opowiadać o symbolicznych właściwościach tej karty. Ale co znaczy ona w naszych zwykłych pytaniach, jakie zadajemy kartom taroka?

 

Otóż wróżebne znaczenie Papieżycy jest potężne, chociaż dyskretne i delikatne.

 

Przede wszystkim karta ta - inaczej niż Mag - nie każe się śpieszyć ani mówić "ja tak chcę i już". Karta ta jest zachętą, dodaje wiary we własne siły; mówi: "jesteś na dobrej drodze". Ale jednocześnie każe zaufać upływającemu czasowi. Mówi; "Rzeka czasu niesie cię w dobrą stronę. Zaufaj jej." Każe ufać własnej wewnętrznej mądrości. Mówi: "Jeżeli potrzebujesz mistrza i przewodnika, przyjdzie on we właściwym czasie". Zachęca do tego, aby się uczyć, zdobywać wiedzę - ale przede wszystkim pogłębiać mądrość, życiową mądrość.

 

Są jeszcze inne karty mówiące o wiedzy i mądrości. Mądrość, o której mówi Papieżyca, jest mądrością intuicyjną. Nie da się jej spisać w książkach, ani z książek nauczyć. Dlatego na starych kartach Papessę rysowano z pustą, czystą księgą - aby zaznaczyć, że ona nie posiada owej wiedzy - tylko ona tą tajemną wiedzą jest.

 

Karta ta mówi, że oto podlegasz potężnemu procesowi psychicznych przemian, który prowadzi cię ku mądrości i doskonałości. Ten prąd przemian idzie z twojej głębi, z podświadomości, i dlatego nie wszystko zależy od twojej woli. Jesteś kierowany przez Mądrość, która jest silniejsza od ciebie. I dlatego nie powinieneś na razie wiedzieć o sobie wszystkiego. Powinieneś zaufać przemianom.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Papieżyca czyli Mądrość i Świętość Ucieleśnione w Kobiecie

Papieżyca to jedna z najpotężniejszych kart w talii taroka. Jest dopełnieniem Maga - gdyż Mag oznacza potęgę świadomych zamiarów i siły woli, zaś Papieżyca jest potęgą nieuświadamianego, instynktownego przeznaczenia. Jest naszą wewnętrzną mądrością.

 

Papieżyca jako pierwsza karta w rozkładzie: ogólny obraz tego, co się dzieje

 

Jesteś na dobrej drodze, nawet jeżeli nie jesteś tego świadom. Twoim przedsięwzięciom patronują głębokie siły działające na poziomie przeznaczenia. Zaufaj swojemu przeznaczeniu. Jesteś niesiony przez życie przez potężną fale, która nie uczyni ci krzywdy. (Ta karta jest bardzo sprzyjająca przy wszystkich pytaniach odnośnie wiedzy tajemnej. Może też wskazywać, że za kulisami wydarzeń stoi pewna mądra kobieta.)

 

Jako druga karta: ostrzeżenia

 

Grozi ci niewiedza, naiwne przekonanie, że "ktoś" lub "coś" nad tobą czuwa. Ślepo ufasz tradycji, starszym, jakimś autorytetom; i na tym możesz się zawieść. Nie rozumiesz samego siebie, potrzeb własnej duszy i głosu własnego ciała.

 

Jako karta trzecia: taktyka działania

 

Nie śpiesz się. "Działaj nie działając". Zdaj się na swoją intuicje, na swój głos wewnętrzny. (Sens ten karty w tym miejscu byłby jasny dla taoistów!)

 

Jako karta czwarta: wpływ przeszłości

 

Masz wdrukowane w swoją duszę, wbudowane w swój charakter potężne wzorce działania, z którymi nie ma sensu walczyć; przeciwnie, należy je przyjąć jako własne zasady, własne wyznanie wiary. (Podobnie działa Księżyc w znaku Raka w horoskopie.)

 

Karta piąta: partnerzy

 

Choćbyś nie rozumiał ludzi, którzy ci towarzyszą, możesz im zaufać. Ich głos jest głosem twojej duszy. (Papieżyca w tej pozycji może oznaczać potężny i pozytywny wpływ kobiety z otoczenia pytającego.)

 

Karta szósta: nadchodząca przyszłość

 

Twoje prawdziwe (choć często ukryte, nie wypowiedziane) życzenia zostaną urzeczywistnione. Pomyślna wróżba.

 

Siódma: to, czego się nie spodziewasz

 

Nastąpi nieoczekiwany zwrot w twojej sprawie; tak jakby twoje najtajniejsze oczekiwania i obawy stały się rzeczywistością.

 

Ósma: rzeczy nazbyt oczywiste

 

Musisz się liczyć z potęgą własnych nieświadomych wzorców, które realizujesz w życiu. Choćbyś nie wiadomo jak się wysilał, nic nie zrobisz wbrew własnej naturze.

 

Dziewiąta: osiągnięcia

 

Jest okazja, abyś poprzez obecne wydarzenia poznał swoje najistotniejsze i najtajniejsze potrzeby i ukryte obszary własnej duszy.

 

Dziesiąta: obiektywny pożytek (dla innych)

 

Dasz innym to, co masz w sobie najcenniejszego. (Papieżyca w tym miejscu zapowiada twórczość płynącą z głębi serca.)

 

Jedenasta: to, co się nie uda

 

Umyka kolejna szansa poznania samego siebie.

 

Dwunasta: dodatkowe wskazówki co do przyszłości

 

Twoje sprawy są na dobrej drodze i w ręku potężniejszych sił (duchowych) niż twoja własna wola i umiejętności.

 

Trzynasta: przyszłe przemiany

 

A jednak pozostanie (w tym o co pytasz) pewna niezgłębiona tajemnica...

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty, Słowianie. Nowości

 

 

o zdrowiu Kapłanka

Twoje choroby i symptomy są natury psychosomatycznej. Mozesz je leczyć oczywiście

tabletkami chemicznymi, ale zrobisz krok do przodu w leczeniu, gdyŜ znajdziesz ich źródło w

swojej psychice. Symptomy mają bowiem tendencję „wędrowania” po ciele , jeśli nie chcesz

przyjąć informacji, jaką niosą Ci z Twojej podświadomości. Intuicja do diagnoz stawianych

przez lekarzy i zalecanych lekarstw. Jeśli czujesz, Ŝe coś Ci nie pasuje, idz do jeszcze jednego

i sprawdź swoje przeczucia. Pomoc moŜe Ci takŜe bioterapia, niekonwencjonalne metody

leczenia, hipnoza, praca ze snami, wizualizacja. Jeśli jesteś kobietą, sprawdz narządy kobiece

i zrob badania hormonalne.

 

PAPIEśYCA

Druga karta Tarota w Wielkich Arkanach. W najstarszych znanych atutach tarota PapieŜyca umieszczona jest na

miejscu 4 tworząc parę z PapieŜem, analogiczną do pary Cesarz-Cesarzowa. Obecność kobiety papieŜa wśród

wyobraŜeń tarota bywa interpretowane jako potwierdzenie heretyckiego charakteru kart (moŜe stanowić aluzję

do Sistry Manfredy, spokrewnionej z Viscontimi i wybranej na papieŜa przez heretycką sektę humiliantów w

XIII w). W hierarchii neoplatońskiej symbolizuje Sofię czyli personifikację gnozy. MoŜe mieć związek z

egipską boginią Izydą, znaną w renesansie z tekstów hermetycznych. W Appartamento Borgia w Watykanie jest

fresk na którym bogini siedzi na tronie między dwoma kolumnami, trzymając na kolanach otwartą księgę, a za

nią wisi kotara (identycznie jak na wczesnych kartach). Pierwsza liczba parzysta, symbolizująca pra podział,

zasadę czynną i bierną, walkę z samym sobą. U pitagorejczyków pierwsza liczba prawdziwa (oznaczająca,

mnogość, inność) zasada przeciwieństw. Liczba gnostycka, symbol dualizmu Boga i Szatana; Syzygia (para

eonów, emanacji męskiej i Ŝeńskiej). Liczba złowieszcza, zawierająca pojęcie cienia, emblemat ujawniającego

się antagonizmu. W okultyzmie Duada (para, związek dwóch). Dwie kolumny jako para występująca w wielu

kulturach oznaczająca piękno i siłę, miłość i nędzę. Gnostycy oznaczali ją literą H, wyobraŜającą bramę do

wieczności. Dwa węŜe wijące się na lasce i patrzące sobie w oczy (atrybut Hermesa) uwaŜane za złączenie

seksualne. W alchemii symbol połączenia dwu przeciwstawnych zasad.

ZNACZENIE WRÓśEBNE KARTY

Intuicja, rozwój uczuć wyŜszych, wczuwanie się w sytuacje innych, skłonność do zamykania się w sobie, duŜa

wyobraźnia, zdolność do bezinteresownej miłości. Bierność, poddawanie się losowi lub innym ludziom, brak

zrozumienia dla otaczającego świata, niewłaściwa ocena sytuacji, zarozumialstwo, ignorancja i brak zdolności

do poświęceń, nieprzewidziane okoliczności na które nie ma się wpływu, potajemne działania, wystawianie się

na niebezpieczeństwo, nieuczciwość w postępowaniu, problemy będące rezultatem braku przenikliwości.

Spróbuj odkryć ukryte czynniki, które wpływają na Twoje Ŝycie, podporządkuj się wewnętrznemu głosowi on

cię nie oszuka. Posiadasz siłę i mógłbyś pomagać innym gdybyś tylko tego chciał.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

II Kapłanka zwana też Papieżycą lub Arcykapłanką

 

To uosobienie sił wyższych, które nam sprzyjają.

 

Kiedy w rozkładzie pojawia się ta karta to daje nam do zrozumienia, że sprawa o którą pytamy jest w dobrych rękach ale jednocześnie nakazuje nam abyśmy się nie spieszyli, nie ponaglali sprawy gdyż biegnie ona swoim torem.

 

Kapłanka często rysowana jest z takim nakryciem głowy jak egipska bogini Izyda tzn. Kulę z księżycowymi rogami a więc uosabia wiedzę tajemną. Siedzi zazwyczaj na tronie z dwoma kolumnami co ma symbolizować dostęp do tejże wiedzy. A więc Kapłanka to ta, która wie! Wie bo ma dostęp do takiej wiedzy do której my nie mamy a do tego jest nam bardzo przychylna.

 

Kiedy wypada tak karta to jedyne co możemy zrobić to wyciszyć swoje emocje i zaufać jej tajemnej mądrości (a naszej intuicji), wierząc że czas działa na naszą korzyść.

 

Źródło: Tarot Arkana Wielkie 1 Kapłanka Priestess

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Kapłanka

 

w Osoba, którą symbolizuje Wielki Arkan II : to godna zaufania kobieta albo wrażliwy mężczyzna o tzw. kobiecych cechach charakteru. Z reguły daje, nie bierze. Nie bardzo potrafi powiedzieć "nie". Pomaga instynktownie, ale choć tego nie mówi głośno, pragnie otrzymać emocjonalną rekompensatę za swoje wysiłki. Stara się każdego zrozumieć i usprawiedliwić. Unika konfliktów. Mimo starań nie umie zmienić schematów własnego zachowania, reakcji. Ma intuicję i bogate życie wewnętrzne. Miewa inspirujące sny. Terapeutka. Opiekunka. Uzdrowicielka. Doradczyni życiowa. Oddana żona i matka. Kreatywna intelektualistka. "Wiedźma".Moze oznaczac kochankę, trzymana w ukryciu.

Karta odwrócona: oznacza osobę bierna, uległą i nadmiernie poświęcającą się. Często jest zdominowana albo udręczona. Osaczona przez sytuację do jakiej sama doprowadziła. Ignorantka, wszelkie informacje przyjmuje "na wiarę". Fatalistka. Jest powieszchowna i leniwa. Niekiedy to intrygantka o destrukcyjnej osobowości. Ma skłonności do "czarnej magii".

Cech charakteru: mądra, subtelna i uczuciowa, otwarta, nie narzucająca się. Ufna. Bezinteresowna i dyskretna. Ugodowa. Niestety ma tendencje ignorowania faktów.

Karta odwrócona: zakompleksiona hipokrytka, a przy tym niekiedy może być zarozumiała. Brakuje jej poczucia realizmu i dystansu do świata. Niechętna jakimkolwiek zmianom. Ciąży jej nieustanna świadomość przegranej. Ciągle wraca myślami do porażek i rozpamiętuje je. Dręczy ją lek i poczucie winy.

Sytuacja albo sprawa: pomyślność, bezpieczeństwo i spokój. Pojawiające się szanse na realizację zamierzeń. Pomoc i ochrona. Wtajemniczenie. Czas sprzyjający rozwojowi duchowemu. Może oznaczać też spotkanie inspirującej nauczycielki życia. Rozkwit talentów w dziedzinach artystycznych, ezoterycznych -np. zdolności jasnowidcze. Może też oznaczać problemy z partnerem.

Karta odwrócona: symbolizuje złe relacje rodzinne, zawodowe (ofiara mobingu!), towarzyskie. Interesowność i nieuczciwość w postępowaniu. Samotność. Fatalne w skutkach minimalizowanie zagrożeń.

Zdrowie: przeciętne. Niesystematyczność w leczeniu. Choroby piersi. Krew, limfa. Dolegliwości o podłożu psychosomatycznym, czasem trudne do zdiagnozowania. Częste przeziębienia. Skłonność do melancholii.

Karta odwrócona: silna nerwica, także wegetatywna. Ostra depresja. Zaburzenia równowagi psychicznej. Spadek odporności. Hipochondria. Nałogi. Fobie.

Miłość: karta pragnienia głębokiego emocjonalnego związku. A także wieszczy dobrą miłość.

Karta odwrócona: kobieta określana przez tą kartę wstydzi się albo zaprzecza własnej seksualności. Oziębła. Wróżba dla mężczyzny: albo traktuje swoja kobietę jak niewolnice - albo jest niewolniczo uzależniony od partnerki.

Praca: pełna realizacja zawodowa. Praca zgodna z powołaniem.

Karta odwrócona: brak satysfakcji z pracy. Żmudne, nudne zajęcie. Lęk przed despotycznym szefem. Wyzysk.

Karma: karta określa tzw. starą duszę o dużej liczbie wcieleń. Obecnie kontynuacja relacji karmicznych w linii żeńskiej. Znaczny rozwój duchowy. Respekt dla życia. Miłość do ludzi i zwierząt. Praca w służbie innym. Lekarka. Uzdrowicielka. Dobra matka.

Karta odwrócona: nieprzepracowane karmiczne problemy i niespłacone karmiczne długi. Nieszczęśliwe życie oraz zgotowane bliskim takiego samego. Brutalność. Zrujnowana egzystencja. Bezdomność.

Rada: zajmij się pracą z podświadomością. Poznawaj siebie i zmierz się z prawdą o własnej "ciemnej stronie".

 

Gdy karta Cię przyciąga: wrażliwość. Samowiedza. Chęć służenia tym, których kochasz.

Gdy karta Cię odpycha: kwestionowanie swojej kobiecości i potrzeb, problemy z wymagająca lub despotyczną matką.

 

teraz troche z psychologii autorstwa p.Chrzanowskiej

 

Najwyższa Kapłanka w sferze diagnostyki psychologicznej mówi o problemach wynikających z trudnych kontaktów z matką, o jej destrukcyjnym wpływie na psychikę osoby pytającej. Może to być zbyt autorytarna matka, jak też osoba nadmiernie pobłażliwa, która zamiast wychowywać dziecko, rozpieszczała je i pozwalała na wszystko. Dodatkowo karta ta może mówić o braku kontaktu z naturą, oderwaniu od naturalnych rytmów, (na przykład zaburzenia snu i czuwania, naruszenie funkcjonowania zegara biologicznego) oraz blokady związane z nauką.

W większości kultur szacunek do rodziców jest podstawowym obowiązkiem dziecka. W kręgach chrześcijańskich jest on zaakcentowany szczególnie mocno – czytamy w jednym z „Dziesięciorga Przykazań”: „Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał twój Bóg, Jahwe, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje twój Bóg, Jahwe.” (Pwt 5.16). W stosunkach z matką tkwi jednak bardzo wiele problemów ludzi żyjących na przełomie XX i XXI wieku. Z jednej strony czujemy się zmuszeni do przestrzegania zwyczajów zarówno kulturowych, jak i religijnych tradycji, w której wyrośliśmy, z drugiej zaś ilość nieprawidłowości i nadużyć popełnionych przez matkę w toku wychowania dziecka rośnie z zatrważającym tempie. Doskonale wiedzą o tym psycholodzy i terapeuci, niezależnie od tego, czy stosują metody tradycyjne czy niekonwencjonalne. Niemowlę, małe dziecko, a nawet nastolatek jest całkowicie zależny od postaw swojej opiekunki. Jeśli relacja pomiędzy nimi zostaje zaburzona, dziecko przyjmuje winę na siebie. Nawet do głowy mu nie przyjdzie, by winić o cokolwiek swoją żywicielkę. Dzieci kochają bezwarunkowo swoich rodziców i tym okrutniejsze są rany zadawane właśnie przez nich.

Kapłanka symbolizuje utrudnienia, problemy i konflikty w relacjach z matką. A jak Ty byś ocenił podejście swojej matki do Ciebie? Jakie masz pierwsze wspomnienia z nią związane? Czy czułeś się bezwarunkowo i prawdziwie kochany przez nią w dzieciństwie? A może Ci jej zabrakło? Może nigdy nie miała czasu dla Ciebie lub Twoją obecność uważała za zło konieczne? Aby odpowiedzieć sobie lub innemu człowiekowi na te pytania możesz, po wykonaniu czynności wstępnych, zastosować następujący układ kart Tarota, na sygnifikatora wybierając kartę najwyższej Kapłanki:

 

1

2

3

Kapłanka 4

5

6

7

 

 

 

Analiza tego układu pozwoli ocenić, czy problemy danej osoby wypływają z zaburzonych relacji z matką oraz uzmysłowi na czym one polegają. Podane poniżej znaczenia poszczególnych kart mogą ułatwić interpretację.

Kapłanka – karta-sygnifikator problemu,

1 – wpływ wywierany na osobę pytającą przez matkę w okresie wczesnego dzieciństwa,

2 – wpływ wywierany na osobę pytającą przez matkę w okresie dojrzewania,

3 – relacje pomiędzy rodzicami osoby pytającej,

4 – stosunek osoby pytającej do matki,

5 – kompleksy wynikające z relacji pomiędzy matką a osobą pytającą,

6 – wpływ postaw matki na samoocenę osoby pytającej,

7 – stosunek osoby pytającej do kobiet (w przypadku, gdy pyta mężczyzna) lub do macierzyństwa (gdy pyta kobieta).

Karta Kapłanki wylosowana do medytacji lub jako prognoza psychologiczna niesie następujące przesłanie: spróbuj ujawnić ukryte czynniki, które wpływają na Twoje życie, zerknij do swojej duszy i sprawdź czy nie są Ci obce takie cechy jak wrażliwość, czułość, uczuciowość i delikatność. Jesteś człowiekiem, który być może nieświadomie, ale wywiera duży wpływ na swoje otoczenie – pamiętaj o odpowiedzialności. Nie zapominaj również o intuicji, rozwijaj ją, a będzie Ci pomocna w wielu sytuacjach. Wtedy nie będziesz musiał szukać ani wyjaśnień, ani tłumaczeń dla decyzji, które podejmiesz. Podporządkuj się wewnętrznemu głosowi, on Cię nie oszuka. Posiadasz ogromną siłę wewnętrzną, dzięki której możesz pomagać innym, jeśli byś tego chciał. W każdym bądź razie nie roztrwoń tej siły na drobiazgi dnia codziennego, ceń każdą minutę, którą możesz poświęcić dla siebie lub innych. Bądź godny samego siebie, ale nie stawiaj się na piedestale. Postaraj się zachować szczerość uczuć i myśli, ale unikaj chłodu w stosunkach z innymi. Pamiętaj, że teraz Ty kształtujesz swoje relacje z otoczeniem, nie pozwól, by cienie z Twojej przeszłości kładły się mrokiem na teraźniejszości. Jeśli ktoś kiedyś Cię ranił, wybacz mu to i puść w niepamięć. Przechowując negatywne wspomnienia pozwalasz, by wydarzenia z przeszłości nadal Cię krzywdziły i sam wzmacniasz ból zadany Ci kiedyś.

 

Na zewnątrz pozornie pewna siebie, w środku bywa niezwykle delikatna, empatyczna, skora do refleksji. Od partnera/partnerki oczekuje zrozumienia, rozmów, głębokiej analizy zagadnień. Szuka pokrewnej duszy. Niestety, często się myli i wybiera tych, którzy ją wykorzystują lub tłamszą. Tkwi w toksycznych związkach z powodu zgubnej skłonności do pozostawiania spraw własnemu biegowi. Odpowiedzialność za bliskie osoby przejmuje niejako automatycznie. Jest wspierająca, choć mało konsekwentna. Zraniona, zamyka się w sobie. Nie umie brnąć w konflikt (jeżeli w ogóle upomni się o swoje, zaraz wycofuje się w panice), a jeśli już, to z reguły przegrywa. Łatwo ją zakrzyczeć. Obrony swoich granic uczy się z wiekiem, w miarę zdobywania mądrości oraz życiowego doświadczenia. W seksie bezinteresowna i czuła. Jeśli kobieta – Kapłanka nie miewa orgazmu, gotowa jest udawać, aby nie robić przykrości partnerowi.

Wiążąc się z nią, masz szczęście. Nie zmarnuj go, żerując na jej dobroci i uduchowieniu. Prawda, że bunt Kapłanki przeważnie rozpływa się we łzach, lecz nawet ona w końcu potrafi powiedzieć: nie.

 

Karta odwrócona

Człowiek, którego określa ta karta, ma nieustanne poczucie beznadziejności, nękają go obsesyjne myśli, nałogi. Odwrócona Kapłanka nie rozpoznaje własnych potrzeb. Ignoruje je. Nie lubi siebie, zatem przebywanie z nią jest podszyte frustracją. Konieczność nieustannego poświęcania się na rzecz rodziny bywa, owszem, wygodna, lecz jękliwe domaganie się uznania – żałosne i męczące.

Długotrwałe stresy spowodowane brakiem spełnienia wywołują u niej depresję, a w następstwie – często – chroniczne dolegliwości. Związek ma przyszłość pod warunkiem, że poślesz ją na solidną psychoterapię.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

W pozycji prostej: Intuicja, nakaz by zainteresować się swoim wnętrzem, przyjrzeć sobie, zdrowiu, uczuciowość, dobry kontakt z matką

Odwrócona: Komplesy, brak wrażliwości, niewłaściwy kontakt z matką, jej destrukcyjny wpływ

 

Źródło: Kizińczuk Sergiusz- ,,Tarot twój klucz do przyszłości''

 

 

Kapłanka – daje osobie choroby umysłowe oraz myśli ograniczające rozwój fizyczny i duchowy. Karta ta również wskazuje u kobiet na choroby czy też zaburzenia w funkcjonowaniu płynów ustrojowych oraz mówią o problemach związanych z nerkami. Kapłanka także przynosi energię która może powodować choroby trzustki a z tym cukrzycę, problemy z piersiami.

Osoba pokazana Kapłanką szczególnie kobieta powinna poddać się badaniom u ginekologa gdyż Kapłanka bardzo mocno nawiązuje do wszelakich chorób związanych z problemami kobiecymi. Długotrwałe przebywanie pod energią Kapłanki, w połączeniu z innymi negatywnymi kartami może przynosić zaburzenia psychiczne oraz obniżenie energetyki całego organizmu duchowego i fizycznego a z tym powstanie różnych ciężkich chorób.

 

Piotr Górski ,,Tarot a zdrowie''

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

uczucia: kobieta,która kieruje się swoją intuicją i przemyśleniami. Pewna siebie, tajemnicza,eteryczna. Waży bardo słowa i jak mówi "kocham" to tak w istoce jest,ale musi minąć trochę czasu nim dopuści do siebie taką myśl.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Co zrobić?

Jeśli od jakiegos czasu zbyt intensywnie pracujesz, zrób sobie przystanek na odpoczynek.. Przyjrzyj się swojej duchowości, systemowi wartości... innemu niż sukces zawodowy, kariera, pieniądze, znajomości. Pozwól sobie na kontakt z przyrodą, pomedytuj, zapal świeczkę w kościele, pomódl się za siebie, swoich bliskich, rodzine, przyjaciół. Spotkaj się z ważnymi ludzmi dla Ciebie... może z mamą, tatą lub przyjaciółką, dla której nie masz czasu od... dwóch lat. Zastanów sięjaką informację niosą Ci ostatnie sny? Jaki kontakt masz z Bogiem... bez względu na to, jak Go dla siebie pojmujesz? Czy modlisz się i o co? Gdybyś terazmógł prosić Boga o wszystko, o co byś Go poprosił?

Jeśli ostatnie związki trwają zbyt krótko, a Ty zaczynasz mieć wrażenie, że przeskakujesz z łóżka do łóżka, daj sobie czas przed kolejnym „skokiem”. Wycofaj się z trenowania seksu, bo może tak na prawde szukasz prawdziwej miłości, akceptacji, ciepła i kogoś, kto zobaczy w Tobie coś wiecej, z kim będziesz mogła rozmawiać... tak prawdziwie, od serca, z dna swojej duszy, kto nareszcie bedzie Cię rozumiał.

 

Czego nie robić?

Nie uciekać na pewno w świat wewnętrzny od rzeczywistości. Należy podjąc jakieś kroki w celu pomocy sobie. Jeśli chorujesz, zajmij się przyczynami choroby. Jeśli masz trudności w relacjach z ludźmi, przestań ich pouczać i uważac, że Ty jeden masz rację we wszystkim. Nie oceniaj ludzi, ich zachowania i nie mów ciagle i wszystkim na okrągło co powinni, co muszą, co wypada, czego nie wypada, że Ty na ich miejscu, że wszyscy uważają... Być może sobie dajesz nieograniczone prawo do insrtuowania innych, a sam nie jesteś w stanie przyjąć pod swoim adresem czegokolwiek.

W każdej sytuacji należy przyjrzeć się sobie i swojemu zachowaniu, być uczciwym i sprawiedliwym wobec siebie.

 

Źródło: Barbara Antoniewicz-Wlazińska „Vademecum Tarota”

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Kapłanka w znaczeniu ogólnym

 

Ta karta Wielkich Arkanów wyraża pasywny (intuicyjny) biegun umysłu, wiedzę ukrytą za woalem iluzji i fałszywych wyobrażeń o świecie. Przedstawia zasłonę oddzielającą najświętsze miejsce świątyni Salomona od reszty sanktuarium. Zasłonę tę należy zerwać, aby dostać się do światła poznania. Oznacza ona nieświadomość, intuicję, która pozwala przeniknąć w głąb tajemnicy wszechrzeczy. Atut uzmysławia nam, że kosmos analizowany tylko za pomocą intelektu jawi się jako rzeczywistość złożona z dwóch, przeciwstawnych sobie aspektów (męskiego i żeńskiego, czynnego i biernego) i dopiero przezwyciężenie tej iluzji pozwala nam osiągnąć pełnię. O ile więc wraz z Magiem wstępujemy w wir tworzenia i kreowania rzeczywistości, o tyle z Kapłanka uświadamia nam, że intuicja może odsłonić przed nami ukryty sens istoty rzeczy i jest kluczem wewnętrznego poznania.

 

Odniesienia

astrologiczne: Księżyc wskazuje na intuicję i zdolności parapsychologiczne

kabalistyczne Drzewo Życia: ścieżka trzynasta (od Korony [Kether] do Piękna[Tiphareth])

 

Znaczenie prognostyczne:

 

pozycja prosta: Karta ta mówi o sytuacjach, które można rozwiązać tylko za pomocą intuicji. Jej zalety to natchnienie, mądrość, umiar i pamięć. Odsłania to, co zakryte i jest źródłem energii, nadziei i talentu twórczego dla artystów. Przedstawia osobowość charyzmatyczną i pełną wewnętrznego uroku. Może oznaczać pomoc ze strony mądrej i natchnionej kobiety. Jeśli osoba pytająca to kobieta, może stanowić jej uosobienie.

 

karta odwrócona: wskazuje na opóźnienie z powodu braku inicjatywy lub wiary albo ukryte intencje. Oznacza też gorycz, hipokryzję, smutek, urazę, lenistwo, nadmierny mistycyzm i brak przezorności. Jeśli pytający jest mężczyzną, karta ta wskazuje na obecność kobiety, która zniewala go emocjonalnie.

 

Kapłanka na różnych poziomach

 

Na poziomie psychologicznym:

Kapłanka podkreśla rolę intuicji, dzięki której człowiek może zrozumieć istotę wszechrzeczy, bez udziału rozumu. Jest symbolem poznania bezpośredniego i wyobraża działanie podświadomości, w której znikają ograniczenia rozumu i czasoprzestrzeni. Stanowi ona jednocześnie symbol Animy - Duszy Wszechświata, w której istnienie wierzyli dawni alchemicy.

 

Na poziomie intelektualnym:

symbolizuje umysł otwarty na impulsy płynące z podświadomości, a jednocześnie korzystający ze swoich zdolności dedukcyjnych. Impulsy te przybierają formę "olśnienia" czyli nagłego zrozumienia prawdy, które znika tak szybko, jak się pojawiło. Jest wiedzą tajemną i natchnieniem, objawia się poprzez pamięć.

 

Na poziomie uczuciowym:

Kapłanka symbolizuje pogodę ducha i harmonię uczuć. Pojawienie się tej karty podczas rozkładu wskazuje całkowitą otwartość, która niesie ze sobą empatię w stosunku do wszystkiego, co zostało stworzone. Jest symbolem bezinteresownej miłości, przyjaźni oraz umiarkowania.

 

Na poziomie materialnym:

stanowi wcielenie osoby kierującej się intuicją. Symbolizuje kobietę mądrą, zdolną do znajdowania rozwiązań.

 

Źródło: Przyszłość zaklęta w kartach Tarota - konsultacje J.W Suliga

Link to comment
Share on other sites

Juno (Arcykapłanka lub Papieżyca) - Uczucia, które do niego żywisz są pozbawione logiki; Nie jesteś stała w miłości do tego mężczyzny i to powstrzymuje cię od dalszego działania;

Poczuj wreszcie, że wasz związek będzie istniał, jeśli to jest wam przeznaczone;

Jesteś starszą i bardziej dojrzałą osobą w waszym związku partnerskim;

Istnieje niemówiona psychiczna więź pomiędzy wami;

Mężczyzna, który ma kłopoty i pozwala swojej kobiecie na wprowadzenie go w prawdziwą sferę duchową;

Zaufaj intuicji i wróżbom, które poinformują cię o przyjeździe mężczyzny lub powiedzą ci, co naprawdę się dzieje w twoim obecnym związku;

W snach i wizjach otrzymujesz różne wyobrażenia i inne detale dotyczące przyszłego związku; kiedy jesteś z dala od niego wiesz, co się z nim dzieje;

Skorzystaj ze swojego instynktu w stosunku do mężczyzny bez względu na to, jakim okaże się on w rzeczywistości;

Spotkanie z kimś, kto podziela twoje poglądy na życie;

Czysto kosmiczne doświadczenia w związku z mężczyzną, nie bądź mądrzejsza od tego, co dzieje się w romansie, tylko pozwól mu rozwijać się w naturalny sposób;

Słuchaj głosu wewnętrznego, kiedy podejmujesz decyzję, z kim chciałabyś wyjść, a z kim chciałabyś zerwać kontakty;

Obawa przed wspólnym życiem, które dzieliliście w przeszłości i którego błędów nie chciała-byś powtórzyć.

 

źródło

Nancy Shavick - Tarot a miłość i przyjaźń

 

Kapłanka

 

Jako dobra rada:

Nie spiesz się i cierpliwie poczekaj na rozwój wydarzeń. Zaufaj w to, że we właściwym momencie będziesz wiedział, jak odpowiednio zareagować. Pozwól kierować się swemu wewnętrznemu głosowi.

 

Jako strzeżenie:

Nie płyń z prądem w oczekiwaniu na cud.

 

Jako karta dnia:

Dzisiejszego dnia, w spokoju, pozwól na swobodny rozwój wydarzeń, bez zbytniego planowania i oczekiwania na to, co się wydarzy. Niech rzeczy po prostu się dzieją. Działanie podejmij tylko, jeśli zachęci Cie do tego Twój wewnętrzny głos. Jeśli możesz pogodzić to ze swoimi obowiązkami, powinieneś z radosną uwagą obserwować, co robisz, kiedy nic nie robisz. Co odczuwasz? Dokąd Cię to nagle popycha? Nie zmuszaj się do bezczynnego siedzenia w spokoju, lecz podążaj za swym wewnętrznym impulsem. Zdziwisz się, jak intensywny i spełniony będzie ten pozornie bezczynny dzień. Zwróć szczególną uwagę na sny, które mogą przekazać cenne uwagi.

 

Jako karta na rok:

To rok pełen tajemnic. Jeśli jesteś gotów na bycie prowadzonym, zbierzesz nie tylko wzbogacające i niezapomniane doświadczenia, lecz także dzięki otrzymanym siłom, będziesz mógł wejść w kontakt z rzeczywistością poznawaną jedynie wewnętrznie. Zaufaj intuicji. Słuchaj wewnętrznego głosu, który będzie Cię prowadzić do właściwego czasu, miejsc i ludzi, którzy w danym momencie będą dla Ciebie ważni. Jeśli nie przywykłeś do tego, by aktywnie dominować i wolisz bierne branie, przeżyjesz tego roku wolne chwile - po niewielkich niedogodnościach - jako najbardziej spełniające i niesamowicie fascynujące. Być może rozpoczniesz także pisanie dziennika snów, żeby przesłania i rady swej podświadomości z czasem coraz lepiej rozumieć i stosować je w dniu powszednim.

 

 

źródło

H.B. - Klucze...

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

Jako przeciwny biegun do Maga ,Najwyzsza Kaplanka ucielesnia bierna,przyjmujaca zasade.Oznacza cierpliwe przygotowywanie sie,pozwala soba kierowac i czeka na wlasciwy moment,zeby zareagowac na impuls.Ona wie,ze wszystko ma swoj czas.Jest w stanie pozwolic po prostu rzeczom stawac sie,bez przedwczesnego wtracania sie ich w bieg.Jest wyrazem zaufania do naszego wewnetrznego glosu,ktory wskazuje nam okreslona droge oraz mowi,zawsze slusznie,czy,kiedy,gdzie i w jaki sposob nalezy postepowac.

Najwyzsza Kaplanka siedzi pomiedzy dwoma wysokimi filarami,symbolizujacymi zgode na czekanie.Na kolumnach widnieja litery B i J (Boaz i Jachin) ktore ,jak jest napisane w Biblii,naleza do pierwszej swiatyni w Jeruzalem,wzniesionej przez krola Salomona.Pierwotne znaczenie tych kolumn i ich imion nie jest znane;mimo iz bylo na ten temat wiele spekulacji.Przede wszystkim obie kolumny maja swoje stale miejsce w symbolice masonskiej.Na karcie Tarota przedstawiono je w kolorze czarnym i bialym,czym obrazowo przedstawiaja biegunowosc pomiedzy swiatlem i ciemnoscia,dniem i noca,latem i zima,swiadomoscia i nieswiadomoscia.Najwyzsza Kaplanka ma swoj tron w srodku tej biegunowosci,poniewaz oba te przeciwienstwa sa tak samo wazne.Ona dzieli,ale i wie ze jedynie te dwa bieguny polaczone tworza calosc.Kto nie moze pogodzic tych sprzecznosci,gubi pierwotna jednosc i poznaje tylko jedna strone medalu.Litery Bi J mozna rowniez logicznie odczytac jako Baal i Jahwe.Baal byl malzonkiem wplywowej,wielkiej chananejskiej bogini nieba Astarte,czczonej jako wladczyni Ksiezyca i jednoczesnie nocy,podczas,gdy starotestamentowy Jahwe (Jehowa) byl czczony jako bog swiatla.ktory jak wszystkie patriarchalne bostwa walczyl przede wszystkim z mocami ciemnosci.

Obie sily ukazane na tej karcie sa tak samo wazne,poniewaz na glebszym (a przy tym zarazem na wyzszym) poziomie dowolne zestawienie przeciwstawien typu:swiatlo i ciemnosc,dobro i zlo,bog i diabel,zycie i smierc jest bezsensowne,albowiem nierealne.W glebi duszy wiemy,ze osiagniecie calosci jest poza wszystkimi rozgraniczeniami i podzialami na biale i czarne.Zrozumienie tej glebokiej madrosci,wiedza o wszechogarniajacej jednosci,to wlasciwa Najwyzszej Kaplance "madrosc lona ",ktora na karcie symbolizuje zwoj Tory,Ksiegi Boskich Praw,ktora lezy u niej na kolanach.Przy tym i dla Kaplanki,i dla Bogurodzicy wazna jest nie litera,a duch prawa,jego ukryty sens.Maria,ktora tak przepieknie przedstawil sw.Lukasz: "Maria zas zachowywala wszystkie te slowa,rozwazajac je w sercu swoim"

Ta sama mysl symbolizuje korona Kaplanki z trzema fazami Ksiezyca-rosnacy,pelnia i ubywajacy-czyli podkresla nie tylko cyklicznosc natury,lecz i symbolizuje lunarna swiadomosc.Jest to odbite swiatlo Ksiezyca,ktore choc nie pozwala rozpoznac rzeczy z wlasciwa jasnoscia i jednoznacznoscia,jak robi to swiatlo sloneczne ale za to umozliwia zrozumienie obszaru ciemnosci,jakiego zawsze unika solarna swiadomosc,poniewaz czern znika z pojawieniem sie Slonca.Najwyzsza Kaplanka jest wiec swiatem snow,odczuc,przeczuc i intuicji.To zrodlo najglebszej inspiracji,ktore zaczyna zyc,kiedy nasza swiadomosc dnia (solarna) obniza sie ,przebywajac niejako w "stanie zmierzchu".

 

Slowa-klucze do karty Najwyzsza Kaplanka:

Archetyp: Krolowa Niebios

Zadanie: cierpliwie czekac na (wewnetrzny lub zewnetrzny) impuls,na wlasciwy moment,byc wrazliwym,byc echem,trwac w gotowosci do czegos

Cel: intuicyjna pewnosc,najglebsze zrozumienie,wyczuwanie zwiazkow,rozumienie snow,przeczuwanie biegu wydarzen.

Ryzyko: ucieczka od rzeczywistosci,ociaganie sie,niezdecydowanie

Odczucia: pozwalanie na swobodny przebieg spraw,zaufanie,inspiracja w stanie abstrakcyjnej swiadomosci.

 

zrodlo:

H.Banzhaf " Droga Tarota"

 

 

NAJWYZSZA KAPLANKA

 

Harmonia,emocjonalana rownowaga i stabilizacja,akceptacja,pogodzenie,przyjazn,przyjaciolka,corka,polaczenie z natura,ekologia,feminizm

Odwrocona: Zaburzenia psychiczne,depresja,zlosc,intrygi,problemy rodzinne,partnerskie i uczuciowe,brak poczucia bezpieczenstwa

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • Maestro

Papieżyca czyli Mądrość i Świętość Ucieleśnione w Kobiecie. Reprezentuje kobietę zrównoważoną i przepełnioną mądrością. Odwrócona w lewą stronę patrzy na Maga, jak matka na swoje dziecko. Kobieta o chłodnej seksualności, lubiąca samotność, czytanie, czystość

 

Miłość. Jeśli dokucza Ci samotność, nie próbuj na siłę znaleźć partnera(kę). Nie wpadaj w ramiona byle kogo. To nie jest dobry czas na miłość. W stałe związki może wkraść się niepokój, jednak tylko po to, aby uzmysłowić Ci potrzeby partnera.

 

Praca i pieniądze. Bądź czujna(y) i nie daj się wciągnąć w żadne towarzyskie intrygi. Plotkarzy omijaj szerokim łukiem. Mogą zaszkodzić Twojej pozycji. W sprawach finansowych doradzi Ci życzliwa kobieta.

 

Osoby, które symbolizuje karta;

 

Wrażliwa, łagodna kobieta, która kieruje się intuicją, doradczyni duchowa, matka, żona, osobowość uległa, ugodowa, osoba, która zgłębia nauki ezoteryczne, nauczycielka, lojalna, oddana przyjaciółka, zakonnica, opiekunka.

 

Sytuacje, które może przedstawiać karta:

 

Platoniczna miłość, miłość matczyna, intuicja, mądrość, duchowość, zgłębianie wiedzy. Nauka, wizjonerstwo, spokój wewnętrzny, wrażliwość, łagodność, emocjonalność. Ukryte wpływy, tajemnica, coś co znajduje się pod powierzchnią. Wyciszenie, poddawanie się refleksji. Opieka, troskliwość, dbanie i poświęcanie się dla innych. Pielęgniarka, nauczycielka, uczennica, terapeutka.

 

Zachęca do tego, aby się uczyć, zdobywać wiedzę - ale przede wszystkim pogłębiać mądrość, życiową mądrość. Mówi; "Rzeka czasu niesie cię w dobrą stronę. Zaufaj jej." Każe ufać własnej wewnętrznej mądrości. Mówi: "Jeżeli potrzebujesz mistrza i przewodnika, przyjdzie on we właściwym czasie".

 

Papieżyca to jedna z najpotężniejszych kart w talii taroka. Jest dopełnieniem Maga - gdyż Mag oznacza potęgę świadomych zamiarów i siły woli, zaś Papieżyca jest potęgą nieuświadamianego, instynktownego przeznaczenia. Jest naszą wewnętrzną mądrością.

 

Jesteś kierowany przez Mądrość, która jest silniejsza od ciebie. I dlatego nie powinieneś na razie wiedzieć o sobie wszystkiego. Powinieneś zaufać przemianom.

Symbolizuje kobiecość i macierzyństwo, intuicję, wnikliwość w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Dla mężczyzny często karta wskazuje na tajemną miłość, czyli kochankę. To symbol osoby, która posiada cudze tajemnice, kogoś, kto nam pokazuje, jak żyć.

 

II Papieżyca + Symbolizuje - kobietę dojrzałą, mądrą, surową, samotność, odpoczynek, naukę, oczekiwanie, intuicję, wrażliwość, spokój, introwertyk, delikatność, zmienność, ciepło, mądrość wewnętrzna, duża wiedza, dojrzałość życiowa, poświęcenie, dyskrecja, nauczanie i wychowywanie, mama lub nauczycielka, starsze i dojrzałe kobiety, tajemnica, pamiętnik, książka, matka, żona, córka, mądrość, wiedza, wrażliwść, poświęcenie, przeznaczenie, intuicja, wiedza, mądrość, ochrona, fantazja, tajemnica, harmonia,

 

Przesłanie. Pamiętaj, by we wszystkim, co robisz, zachować umiar. Zwolnij pogoń za dobrami materialnymi, bo stracisz skarby, którymi los Cię obdarza. Może odkryjesz w sobie zdolność przepowiadania przyszłości?

 

CZAS - luty

mózg, piersi,limfa, zoładek, choroby psychosomatyczne, tajemnicze choroby ciała i duszy,

 

ZDROWIE: układ rozrodczy, jajniki, upławy, jajniki, narządy rodne, bezpłodność, choroby kobiece,

____________________________________________________________________________________________

NEGATYWNE ZNACZENIE

 

Pozycja odwrócona - brak wiedzy i doświadczenia, samotność źle znoszona, stagnacja, podejrzane interesy, hipokryzja. Kobieta o chłodnej seksualności, dewotka, frustracja, przewrażliwienie, humorzastość, gderliwość, "zołza", plotkara która wszystko wyciąga z innych i przekazuje dalej, uzależnianie innych od siebie lub siebie od innych, bierność, fatalizm, fanatyzm, wszystko wie najlepiej, zła teściowa, niezaradność, kompleksy, negatywne myslenie, fobie, próżność, bierność, znerwicowanie, problemy psychiczne, nadwrażliwość, cierpienie,

 

Negatywne strony:

 

Nadmierna uległość, pasywność, dewocja lub rozwiązłość, prostytucja, nieśmiałość, introwertyzm, strach przed rzeczywistością, duchowa pustka, zamykanie się w sobie, schizofrenia, niestabilność emocjonalna, chłód, zbytnie poświęcanie się dla innych, płytkość, zła ocena danej sytuacji, niepewność, brak pracy w przypadku kobiet, niechęć do rozwoju w sferze zawodowej.

 

Z drugiej strony może być znakiem bierności, apatii, braku zrozumienia dla otoczenia oraz dwulicowości.

__________________________________________________________________________________________

NIEKTORE POWIAZANIA:

 

Kapłanka + Pustelnik - stara kobieta, babcia, "babka", szeptucha, zielarka, zakonnica, profesorka, matka, żona, corka,

Kapłanka + Gwiazda - stara panna, przyjaciółka, wróżka, pani astrolog, dobre przeczucie które się sprawdzi, odpoczynek i relaks

Kapłanka + Sprawiedliwość - egzamin, sprawdzian (także ten z naszej moralności)

Kapłanka + Moc - wewnętrzny upór, "szara eminencja", ktoś kto z ukrycia kieruje sprawami i pociąga za sznurki.

__________________________________________________________________________

Źródła :Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty, Słowianie. Nowości

Źródło – strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Małe

Źródło: "Sekrety Małych Arkanów Tarota" Dorota Maria Słowikowska

Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

kurs Tarota- ESKK

Alla Alicja Chrzanowska& Andrzej Piotr Załęski " Tarot a zdrowie"

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Papieżyca – Dziewica

 

Miłość rozdaje ludziom,

Z miłości stworzona cała,

Kobieta skromna – Kapłanka,

Dziewica doskonała.

Księżycem podkreśla kobiecość,

Sercem patrzy – nie wzrokiem,

Promieniuje dobrocią.

Będziesz pod jej urokiem.

 

Potrafi słuchać, jest mądra,

Nigdy nie stroni od wiedzy,

Siedząc na tronie, gotowa

Swe horyzonty poszerzyć.

A poprzez świątynne kolumny

Łączące niebo i ziemie,

Zawarła z Bogiem przymierze,

I to najbardziej docenisz.

Dualność jej przypisana,

Lecz wybór z uczuciem czyni.

Bo instynkt który posiada,

Nikomu zła nie uczyni.

 

By dotrzeć do niej Ty musisz

Być w zgodzie z własnym sumieniem.

Masz kochać życie i ludzi,

Uczciwość ma być Twoim cieniem.

Wtedy zasłona spodnie,

 

Za tronem rozwieszona,

I poznasz Kapłankę miłości.

Do cnót jej się przekonasz.

Więc noś swój krzyż na plecach,

Jak ona na piersi dźwiga?

A żyj poprzez zdarzenia

Doświadczeń niech nie ubywa.

 

Źródło „Wiersze intuicyjne. Tarot.” Ewa Winiarska

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

Kapłanka a...:

Miłość: wszechogarniające uczucie miłości duchowej, uniwersalne, poświęcającej, wybaczającej, miłości matki, żony, cud miłości, powinowactwo dusz. To taki stan, kiedy poznajesz kogoś i masz dziwne wrażenie, że znasz tę osobę od wieków. W związku z tym to nie seks jest na pierwszym miejscu tylko duchowość.

Przyjaźń: głębokie związki duchowe

Zawód: okres odpoczynku, zatrzymania się, zajrzenia w siebie, w swoje potrzeby; zaufanie intuicji; podejmowanie decyzji czasem na pierwszy rzut oka wbrew rozsądkowi; jeśli masz złe przeczucia odnośnie projektu, zmiany pracy, przyjęcia awansu, wyjazdu w delegację, zaufaj im tym razem.

Pieniądze: czasami zysk staje się stratą, a strata zyskiem; nie żałuj czegokolwiek, co Cię niepomyślnego spotkało; być może poznajesz zasadę, że lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć.

Zdrowie: Twoje choroby i symptomy są natury psychosomatycznej. Możesz je oczywiście leczyć tabletkami chemicznymi, ale zrobisz krok do przodu, gdy znajdziesz ich źródło w psychice. Symptomy mają bowiem tendencję do "wędrowania" po ciele, jeśli nie zechcesz przyjąć informacji, jaką niosą Ci z Twojej podświadomości. Intuicja do diagnoz stawianych przez lekarzy i zalecanych lekarstw. Jeśli coś Ci nie pasuje... idź do jeszcze jednego lekarza i sprawdź swoje przeczucia. Pomóc Ci także może bioenergoterapia i niekonwencjonalne metody, hipnoza, praca ze snami, wizualizacja. Jeśli jesteś kobietą, sprawdź narządy kobiece. Zrób badania hormonalne.

 

Źródło: B. Antonowicz - Wlazińska "Vademecum Tarota"

 

Kapłanka też jak nic pokazuje mi trzecią osobę w związku. Niedawno robiłam rozkład "tajna kieszeń" dla koleżanki i w punkcie, co pewien facet ukrywa, wyszła właśnie ona i okazało się, że pan leci na dwa fronty.

Edited by Euterpe
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

2kaplanka1.th.jpg

 

Legacy of The Divine Tarot

 

Symbolika:

-woda - podświadomość;

-zwój - aluzja do starożytnej wiedzy ezoterycznej;

-granat - symbol płodności, lecz także wiedzy okultystycznej, ukrytej, także zakazany owoc Edenu, źródło poznania;

-złota ozdoba głowy i zakryte włosy - odniesienie do religii chrześcijańskiej (Madonna);

-księżyc -atrybut planetarny;

- znak Hathor na czole -egipskiej bogini miłości;

-sowa -dalekowzroczność, wróżenie, mądrość Ateny.

 

W odróżnieniu od Cesarzowej Kapłanka jest zimna i odległa. Jej moc jest oczywista i niekwestionowana. Jest ona strażnikiem dostępu do starożytnej, ukrytej wiedzy, źródłem kobiecych tajemnic.

 

Znaczenie:

Najwyższa Kapłanka reprezentuje wiedzę duchową, to co nie może być zmierzone, zliczone i jakościowane (w przeciwieństwie do Maga!). Jest podświadomością, głosem wewnętrznym.

Jest strażnikiem sekretów i tajemnic. Reprezentuje wszystkie atrybuty boskich dziewic -jest wrażliwa, wszechogarniająca, asymilująca i świadoma. Gdy pojawia się Kapłanka -zwróć uwagę na intuicję, przeczucia, sny.

 

+ intuicja, głębia, tajemniczość, strażnik ukrytej wiedzy tajemnej, wspomnienie, refleksja, podświadomość, zaufanie intuicji

 

- płytkość, powierzchowność, manipulacja, zmienność nastrojów, niedostępność, tajemnica, kontrola, zarozumiałość, bezwzględność, zazdrość, wrogość, ignorancja, krótkowzroczność, akceptacja dla wiedzy powierzchownej, niewłaściwy osąd

 

DARY: Intuicja, wgląd, zrozumienie, dostrzeganie ukrytego.

 

RADA: Stosuj się do swoich własnych porad, a odpowiedzi szukaj wewnątrz siebie.

Link to comment
Share on other sites

W biznesie przynosi radę, że w działaniach należy posiłkować się kobietami lub udać się po pomoc do fachowców o niekonwencjonalnej specjalności ( astrologów, tarocistów, bioenergoterapeutów).

 

Źródło: " Podstawy Tarota '' Jewgienij Kolesow

Link to comment
Share on other sites

 • 7 months later...
Guest agnieszka007

RADA Z JEDNEJ KARTY;

Zatrzymaj się w swoim życiu i przyjrzyj się mu.Jak żyjesz?O czym zapominasz?O czym udajesz,że pamiętasz?Jakie masz tajemnicze marzenia i pragnienia ukryte pod konwenansami swojego sztywnego zachowania?Jeśli jesteś kobietą i zawsze jesteś wzorem dla wszystkich zastanów się...po co to robisz?Czego pragniesz dla siebie jako kobieta?Jakie kobiety krytykujesz i za co?Tam szukaj swojego Cienia,którego ukrywasz nawet przed sobą.Nie jest to zadanie łatwe.Może wzbudzić w Tobie opór i złość...

 

KAPŁANKA

 

Numerologicznie symbolizuje emocjonalność,kobiecość,macierzyństwo,wrażliwość,intuicję.Jest to karta nieodkrytej tajemnicy,intuicji.To miłość ukryta.Oznacza kobietę,która ma sekrety.Negatywnie to fałszywa kobieta lub zarozumiała,w zależności od leżących obok kart.Słowa klucze to:powierzchowna wiedza,płytka osobowość,apatia,bierność,nałóg,problemy psychiczne.

 

żródło ''Jasnowidzenie w interpretacji kart tarota'' Piotr Gońciarz

 

Kapłanka-numerologicznie symbolizuje emocjonalność,kobiecość,macierzyństwo,wrażliwość,intuicję.Jest to karta nieodkrytej tajemnicy.To miłość ukryta.Oznacza kobietę,która ma sekrety.

Negatywnie to fałszywa kobieta lub zarozumiała.w zależności od leżących obok kart.

Słowa klucze to:powierzchowna wiedza,płytka osobowość,apatia,bierność,nałóg,problemy psychiczne.

 

źródło"JASNOWIDZENIE W INTERPRETACJI KART TAROTA'' Piotr Gońciarz.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

ARCYKAPŁANKA

 

 

Arcykapłanka jest prawdopodobnie najtrudniejszą kartą spośród Wielkich Arkan do określenia samymi słowami, ponieważ wiele jej mocy i możliwości jest okrytych tajemnicą i trudno jest komukolwiek wszystkie je pojąć. Każda karta w Tarocie mówi inaczej do każdego, ale Arcykapłanka wydaje się posiadać najszerszy zakres interpretacji, ponieważ mówi bezpośrednio do Głosu Wewnątrz, podświadomości. Jest manifestacją podświadomości i zagadek jakie spotykają nas na świecie każdego dnia. Próba zrozumienia jak zagadki te działają często mija się z celem, i mając to na uwadze, Arcykapłanka będzie wytłumaczona tak szczegółowo jak się tylko da.

 

Jest ona, ponad wszystkim innym, podstawą potencjału, który jest źródłem mocy posiadanej przez Magika. Jest nieograniczonym potencjałem, który pozwala mu na transformacje i tworzenie wszystkiego czego zapragnie. Zrozumienie tego typu równowagi, tj. pomiędzy potencjałem a tworzeniem, męskością i kobiecością, jest kluczem do zrozumienia niektórych tajemnic Arcykapłanki. Widzimy oczywisty postęp tematu równowagi; zamiast łączenia przeciwności, Kapłanka trzyma je oddzielni, a pomimo to w równowadze. Ona sama w sobie jest podziałką; ten symbolizm można odnaleźć w wielu taliach Tarota. Bez tej równowagi nie byłoby mocy.

 

Drugim symbolicznym motywem znalezionym w prawie wszystkich sposobach przedstawienia Arcykapłanki są symbole podświadomości. W wersji Rider-Waita motyw ten jest specjalnie uwydatniony, ale większość tali ce****e przynajmniej jakaś księżycowa symbolika, która z kolei ma powiązania z podświadomością. Większość talii, które mają symbole bliźniaczych kolumn przedstawia także zasłonę pomiędzy tymi kolumnami; Arcykapłanka stoi pomiędzy nami i tą zasłoną jako strażnik. Za zasłoną znajdują się moce podświadomości, których nie możemy pojąć, a które, poprzez nią, możemy nauczyć się kontrolować. Jest przejściem do sfery, której może nigdy nie będziemy całkowicie rozumieli i zdolni opanować.

 

Podczas, gdy mogłoby być niemożliwe dla nikogo nauczyć sie wszystkich jej zagadek I sekretów, Arcykapłanka pozostaje jako przewodnik dla tych, którzy chcą zagłębić się bardziej w swoje umysły by odkryć prawdziwe moce schowane głęboko wewnątrz każdego z nas. To ta sama moc, która ukazana była u Magika, z tym, że zakres mocy Kapłanki znacznie się różni. Podczas, gdy Magik skupia swe moce na zewnątrz, by osiągnąć znaczący efekt w świecie, Arcykapłanka pokazuje nam, że możemy użyć tych mocy także na poziomie wewnętrznym, by wzbogacić i odmienić siebie. Transformacje takie są z pewnością nie tak spektakularne jak u Magika, ale prawie zawsze są bardziej potężne.

 

Arcykapłanka reprezentuje tajemnice podświadomości i Wewnętrznego Głosu, a jej pojawienie się jest często znakiem, że twoja własna intuicja próbuje ci coś przekazać. Podświadomość często przemawia do nas symbolami, więc bądź czujny czy wokół ciebie nie dzieje się nic niezwykłego. To znaczy, że jeśli masz jakąś ważną decyzję do podjęcia, to ukazanie się Kapłanki oznacza często, że odpowiedź zostanie ci ujawniona, jeżeli będziesz cierpliwy i otwarty na szepty z wewnątrz. Musisz po prostu czekać i być otwarty na wewnętrzne przekazy. Jej lekcja mówi, że wszystko co potrzebujesz wiedzieć już istnieje wewnątrz ciebie.

 

Temat dualizmu Arcykapłanki nie może być także pominięty. Jest ona często symbolem Cienia, negatywnej części twojej osobowości, której nikt nie widzi, i której nawet ty możesz być nieświadom. (W tym znaczeniu, słowo „negatywny” nie odnosi się do zła, a jedynie do przeciwności tej pozytywnej i wyrażanej części twojej osobowości). Jeśli zaakceptujesz Cień wewnątrz ciebie, jego moce będą dla ciebie dostępne, gdybyś zechciał ich użyć. W większości ludzi Ciemna (Cienista) strona jest tą bardziej bierną spośród dwóch, a Kapłanka może zatem orędować za potrzebą bierności w sytuacji. Nie zawsze jest potrzeba działania; czasami cele można osiągać poprzez brak działań.

 

Źródło: Tarot Card Meanings

Tłumaczenie własne :)

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
Guest Erza

W rozkładach codziennych wskazuje na pomoc kobiety z rodziny, zwykle siostry.

W połączeniu z asem pucharów mówi o skrytym uczuciu.

W negatywnym aspekcie (często w połączeniu z Księżycem) mówi o działaniach poza głównym zainteresowanym, na które on nie ma wpływu.

 

II Papieżyca La Papesse

Czyli mądrość i świętość ucieleśnione w kobiecie.

Jest to druga karta Tarota w Wielkich Arkanach. Młoda kobieta siedzi w płaszczu, z otwartą księgą na kolanach. Jej szaty często rysowane są w kolorze błękitnym. Tron zazwyczaj podobny jest do bramy o dwóch kolumnach, co symbolizuje Bramę do Wiedzy. W niektórych taliach Papieżyca ma nakrycie głowy takie, jakie nosiła egipska bogini Izyda- kulę z księżycowymi rogami.

By zrozumieć wymowę tej karty, trzeba wyobrazić sobie, że istnieje potężny kościół kierowany przez kobietę, władza duchowa skupiona w kobiecie, świętość ucieleśniona w kobiecie….Ale przecież takiego kościoła nie ma. Kościół Papieżycy jest więc tajemny, a ona sama uosabia wiedzę tajemną.

Znaczenie ogólne

Znaczenie tej karty jest potężne, choć dyskretne i delikatne. Nie każe się ona spieszyć, ale mówi, że jest się na dobrej drodze. Zachęca do tego, by się uczyć. Jeżeli potrzebuje się mistrza, to przyjdzie on we właściwym czasie.

Mądrość, o której mówi Papieżyca, jest mądrością intuicyjną. Nie da się jej opisać w książkach ani nauczyć. Rysowaną ją więc z pustą książką na kolanach, by podkreślić, że ona tej wiedzy nie posiada, tylko tą wiedzą Jest.

Karta mówi, że oto podlega wróżący potężnemu procesowi psychicznych przemian wiodących ku mądrości i doskonałości.

Ogólne znaczenie karty w pozycji pozytywnej:

- dążenie do mądrości.

- wiedza intuicyjna.

- spotkanie mistrza

- zwierzenie się komuś, wtajemniczenie

- otrzymanie ważnego listu, na który się czekało

- pomyślne załatwienie spraw urzędowych.

Ogólne znaczenie karty w pozycji negatywnej:

- kobieta zagubiona, nierozumiejąca, co się do niej mówi

- zawiedzona uczuciami i podejrzeniami

- zgubiony przez nieuwagę list

- niekompetentna urzędniczka

- ktoś chory umysłowo, pijaczka, narkomanka

- bierne poddawanie się losowi

- niewiedza

- oszołomienie chaos wewnętrzny.

Ustawienie postaci

Pozycja Papieżycy siedzącej, obróconej trzy czwarte w lewą stronę, określa pracę, działanie wykonywane w koncentracji, spokój i medytację.

 

Źródło: Mój komputer

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Kapłanka

+ szanse, inspiracje, intuicja, powiernictwo, wtajemniczenie, spokój i rozwój wewnętrzny, wrażliwość, miłość, chęć służenia innym

- znerwicowanie, bierność, wygodnictwo, dolegliwości psychosomatyczne, nałóg, brak nadzieji, bezproduktywne poświęcenie, fobie, łatwowierność.

 

źródło:Strona Domowa

 

II Kapłanka

nieodkryta tajemnica, intuicja, miłość ukryta

 

źródło:II Kapłanka nie odkryta tajemnica, intuicja, leczy, miłość ukryta

 

PAPIEŻYCA 2

Innym nazwami czwartego arkanu są Arcykapłanka, Junona, Wysoka Kapłanka. Czasem bywa określana jako poznanie, gnosis, natomiast okultyści często ją nazywają Sanktuarium (la Porte du sanctuaire) - nietknięta siedziba dla człowieka i boga. W hebrajskim alfabecie odpowiada jej podwójna litera Bet (Beth), której wartość liczbowa wynosi 2. Daje ona początek wszystkim biernym znaczeniom, wynikającym z tej liczby; stąd wywodzą się idee odbicia kobiety, zastosowane do Księżyca z uwagi na jego związek ze Słońcem i do kobiety w relacji z mężczyzną. Hieroglifem jest gardło człowieka (niektóre źródła wymienia w tym miejscu usta ludzkie w sensie narządu mowy, co ma być kojarzone właśnie z gardłem). Mowa wyraża wewnętrzne człowieka. Bet wyobraża także każdy wytwór, emanujący z owego tajemniczego azylu, jakim jest Sanktuarium;

każdą wewnętrzną działalność, Z niej zaś wypływa idea przekazu, wyższej wiedzy , prawa, erudycji, wiedzy tajemnej,

czy Kabały. Osobowość Papieżycy charakteryzuje intuicja, wyobraźnia, płodność, pasywność, duchowy

rozwój. Jest interesowna, oczekuje rekompensaty, a miłość do rodzin, czy współmałżonka wynika raczej z przyzwyczajenia. Dolegliwości fizyczne nie są łatwe do zdefiniowania. Mogą wynikać zarówno z braku

psychicznej równowagi, jak i zaburzeń organicznych. W znaczeniu użytkowym wskazuje na silne uzależnienie

od losu, ale w pozytywnym sensie przyciąga tajemnicze sprawy. To czysta szansa dla pytającego, możliwość dziedziczenia, darowizny. Mądrość w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem, oznaki równowagi pomiędzy inteligencją a zdolnością przewidywania. Papieżyca jest klucze nieświadomego, stróżem podświadomości.

Siedzi okryta cienką zasłoną nie obudzonego; nieświadomości, która jest granicą, oddzielającą nas od naszych wewnętrznych światów:, Zawiera w sobie sekrety ukrytych królestw i oferuje nam ciche zaproszenie - Bądź; milczący i wiedz, że Ja jestem Bogiem. Papieżyca jest kobiecą zasadą równoważącą siłę męskości Maga.

Kobiecy archetyp w Tarocie jest podzielony między nią a Cesarzową.

Papieżyca jest nieznaną tajemnicą, którą kobiety często reprezentują, zwłaszcza w tych kulturach, które

ogniskują się na rzeczywistym i znanym. Cesarzowa: z kolei reprezentuje rolę kobiety w tyglu życia. Wzywa

nas do pójścia w głąb, do spojrzenia poza oczywiste, poza wewnętrzną stronę tego, co jest ukryte i ciemne, do za kwestionowania siebie w tym momencie, tu i teraz. Wskazuje na możliwość przywołania tkwiącego w nas potencjału, przypominając jednocześnie o niczym nieograniczonej mocy, będącej wewnątrz nas. Reprezentuje

czas oczekiwania i przyzwolenia. Działanie nie zawrze jest konieczne do osiągnięcia naszych celów

-czasami wystarczy odpowiednio ukierunkowana bierność. Czasami mogą być zrealizowane, osiągnięte przez

ciszę, milczenie, które daje pragnieniom szansę zaistnienia, rozkwitnięcia w pełni czasu. przedstawia ludzką Mądrość, bez względu na to, jaką figurę przedstawia obraz. Wędrowiec (O) w swojej podróży dochodzi do wniosku, że musi stać się Magiem, by zapanować nad własną naturą. W tym momencie jego pierwszą, duchową Mistrzynią staje się właśnie Papieżyca, reprezentująca wewnętrzne życie, badanie Natury i Tajemnic

Wszechświata poprzez medytację i kontemplację.

 

źródło: Cecuda D.,"karty Tarota"

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
Guest Vampirella

Arcykapłanka

 

Działanie na materię tego, co czyste, podniosłe i łaskawe. Następstwem tego jest zmiana, alteracja, rozwój i ubytek, fluktuacja. Istnieje wszakże pokusa, aby dać się ponieść entuzjazmowi. Dlatego jeśli nie zadba się o równowagę, można dostać „bzika”.

 

Źródło: Tarot Thota – Klucz do zrozumienia – Lon Milo DuQuette

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

II. Kapłanka (Papieżyca)

Wyraża puszkowanie prostego szczęścia, próby (naiwne, złudne) poznania i zrozumienia świata, boskich zamierzeń, silne związanie z przeznaczeniem. Kapłanka uosabia cechy kobiece, jej atrybuty to: intuicja, płodność, wyobraźnia, przywiązanie do rodziny, domowego ogniska, ale także lenistwo, rozmarzenie.

 

Źródło: Życie Świata, numer 92, artykuł "Tarot".

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

"II. Kapłanka lubi tajemnicę

Kapłanka jest ciepła, ceni sobie bliskość i zaangażowanie. To karta o intymnym kochanku, który lubi skrywać się za woalem tajemnicy i niedopowiedzeń. Traktuje te sprawy z należytą powagą, bo istotne jest zbliżenie w prawdzie. Jest empatyczna, receptywna na potrzeby partnera i wyrozumiała. Jest uwodzicielska, sensualna i doświadczona, takim też jest mężczyzna opisany przez Tarota tą kartą. Trudno kogoś takiego uwieść, bo jest to osoba zza mgły, jakby nieosiągalna, eteryczna, ale mocno oddziałująca na podświadomość osoby, którą sobie upatrzy. To ktoś, kto żyje wartościami rodzinnymi i szuka dopełnienia do gniazda, dlatego nie prędko daje się zaskarbić. To ktoś, kto za żadne skarby nie chce stać się tylko kochanką, jeśli zostanie tak potraktowany/potraktowana, będzie miała złamane serce na długo. Również to osoba, która zawsze ma swój rozległy rezerwuar środków, myśli i uczuć, które skrywa przed partnerem.

Kapłanka mówi o zbliżeniu owianym magiczną aurą kadzideł, etnicznej muzyki i dreszczyku obcowania z czymś nienazywalnym, wzniosłym i eterycznym. Jako etap w związku- jest czasem, gdy ludzie wyjawiają przed sobą tajemnice, intymne zwierzenia i pragnienia. Karta radzi, by przywrócić magię do alkowy. Nadać współżyciu ponad cielesny wymiar i by być w tym dyskretnym.

Pozycja - na jeźdźca przodem."

 

 

Joanna Eckert " Tarot a Sex "

 • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Najwyzsza Kaplanka (Junona,Papiezyca)

 

Kapłanka to intuicja,szczegolna wiedza,pierwiastek tworczy,nieracjonalny oraz zrozumienie praw przyrody(wraz z pierwiastkami psychologicznymi). Jako przeciwny biegun do Maga, Najwyższa Kapłanka ucielesnia bierna, przyjmująca zasadę. Oznacza cierpliwe przygotowanie sie,pozwala soba kierowac i czeka na wlasciwy moment aby zareagować na impulsy.Ona wie,ze wszystka ma swoj czas.Jest w stnie pozwolic po prostu rzeczom stawac sie,bez wtrącania sie w ich bieg.Jest wyrazem zaufania do naszego wewnętrznego głosu,ktory wskazuje nam okreslona droge,oraz mowi,zawsze slusznie,czy,kiedy,gdzie i w jaki sposób należy postępować.

 

Archetyp - Królowa Niebios

Cel - intuicyjna pewność, najgłębsze zrozumienie,wyczuwanie zwiazkow,rozumienie snow,przeczuwanie biegu wydarzen.

Ryzyko-ucieczka od rzeczywistości, ociąganie sie,niezdecydowanie.

Odczucia-pozwalanie na swobodny przebieg spraw,zaufanie,inspiracja w stanie abstrakcyjnej świadomości.

 

H.Banzhaf

 

Najwyższa Kapłanka a astrologia

 

Tej karcie przypisany jest Księżyc.

Księżyc jest symbolem duszy i podświadomości, przekaźnikiem uczuć i wrażeń.To on kieruje sposobem reagowania człowieka na swiat,dlatego sa mu właściwe takie cechy,jak wrażliwość, podatność na odczucia, percepcyjny. Choć sam w sobie Księżyc nie emanuje promieniowania i nie tworzy,lecz zbiera i odbija, to jednak odpowiada za życie fizyczne, dlatego zarówno uczy jak i chroni. Światło to symbolizuje ogólnie kobiety, ale w pierwszej kolejności wskazuje na matkę, która wprowadza dziecko w świat, zaszczepia mu podstawowe reguły społeczeństwa, w którym będzie musiało żyć. Księżyc uosabia także wrodzone odruchy, podświadome reakcje i nawyki człowieka wypracowane w dzieciństwie. Pokazuje również typ reakcji i zachowania człowieka oraz odpowiada za zmianę jego nastrojów. Od niego zależny potencjał intuicji danej osoby i jego ewentualne paranormalne i sensytywne zdolności. To właśnie Księżyc określa charakter codziennych wydarzeń w życiu człowieka, w znacznym stopniu odpowiada za jego stan fizyczny, a w połączeniu ze Słońcem kieruje także ogólnym stanem zdrowia. Światło to włada żeńska siła u kobiet i uczuciami u mężczyzn.

 

Źródło: Astrologia Klasyczna-Hrabia S.A.Wronski

 

Kaplanka jako karta roku:

 

Proszę w tym roku zaufać swojej intuicji, obojętnie jak cichutko ten głosik sie odzywa. Otworzyć się na świat duchowych odczuć i pozwolić odejść wszystkiemu

co jest mało ważne w życiu.

 

Kapłanka jako karta związku:

 

Fundamentem tego związku jest harmonia i pokrewieństwo duchowe, które jest w tym związku praktykowane. Ten związek może byc światłem dla innych ludzi.

 

Kolory:

 

Odcienie niebieskiego,polysk wody.

Przezroczyste kamienie w tonacji wody i bieli.

 

Kamienie(Mineraly)

 

Kamien ksiezycowy

Sardoniks

 

Inspiracja:

 

Ufam mojej wewnętrznej wiedzy i stosuje ja w życiu.

 

Pytania

 

Co mowi ci glos wewnetrzny (twoje odczucia twoja wiedza wewnetrzna)?

Ufasz swoim spostrzezeniom czy tez moze inni moga wplywac na ciebie?

Jak odbierasz swoja intuicje i oddzialywanie sil Yin?

Edited by Daffne
połączenie postów, stylistyka i estetyka
Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...
 • Maestro

Kapłanka w połączeniu 7 mieczy pokazała mi plotkarę,kobietę, która obgaduje na lewo i prawo,nagina rzeczywistość do własnych wizji...

 

Problemy z postawieniem diagnozy, ale jak sie ją postawi to będzie ona trafna.Choroby kobiece.

Źródło : Blog Wróżki Joanny

 

W odpowiedzi na pytanie : jaka jest reakcja na sms mówi, ze ta osoba nie wie od kogo jest wiadomość (bo sie nie podpisaliśmy, a ta osoba nie ma nas w kontaktach).

Gdy pytamy o wrażenie, karta oznacza, ze dana osoba nie ma na nasz temat wyrobionego zdania, bo po prostu nas nie zna ;)

Edited by Ismer
 • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

"Arcykapłanka wyraża nasze nieświadomie siły, subtelne odczuwanie, naszą zdolność przewidywania i często niewytłumaczalną, ale głęboko zakorzenioną pewność. Jest kluczem do pełnej tajemnic prawy, która nie poddaje się ingerencji logicznie myślącego rozumu. Wie ona, że rpawda, któą jesteśmy w stanie nazwać, nie jest nigdy prawdą wieczną. Jasna strona Arcykapłanki jest wyrazem cierpliwośći, zrozumienia, wyrozumiałości, dobra i gotowości do wybaczania. Jako wolontariuszka, uzdrowicielka lub jasnowidząca, działając dla dobra innych, posługuje się ona mocą nieświadomych sił. Jej ciemna strona odpowiada natomiast archetypowi <<siostry ciemności>>, czarownicy, która wykorzystuje swoje duchowe siły, aby kogoś skusić, zniewolić lub w inny sposób mu zaszkodzić. W interpretacji tarota zawsze podkreśla się przyjazną, pomocną stronę Arcykapłanki. Uważa się ją tradycyjnie za jedną z trzech kart ochronnych(...).

 

W życiu zawodowym- Arcykapłanka pokazuje, że obszar naszego działania albo odpowiada tematyce tej karty- w tym przypadku jest nią szeroko rozumiana terapia i ezoteryka, albo oznacza postawę, jaką przyjmujemy w naszym życiu zawodowym. Oznacza to, że podchodzimy do naszych codziennych zadań z cierpliwością i otwartością, jesteśmy gotowi na przyjęcie nowych impulsów i idei, każdorazowo uzależniając ostateczne decyzje w sprawach zawodowych od wewnętrznego głosu. Jeśli postępowanie takie będzie pełne zastanowienia, da rezultat w postaci poczucia, że wewnętrzny głos prowadzi nas do "szczęśliwego końca". jeśli jednak kierowanie się intuicją przekroczy granice, postępowanie nasze odczytywane będzie przez innych jako kapryśne, nieobliczalne lub nawet groźne.

 

Na poziomie świadomości- karta ta oznacza czas w którym kierujemy naszą uwagę na nieświadome obrazy duszy. Oddajemy się twórczym fantazjom i marzeniom lub też zstępujemy do skarbów głębi(..) by tajemną wiedzę, tę dawno odkrytą, "starą prawdę", która musi być ciągle na nowo odkrywana. (..).

 

W związkach osobistych- Arcykapłanka pokazuje przede wszystkim swą jasną stronę. Oznacza zrozumienie, głęboką sympatię, bliskość i pokrewieństwo dusz, subtelność i opiekuńczość we wzajemnych stosunkach. daje pewność, że łączy nas z partnerem niewidoczna więź. Jeśli żyjemy samotnie, karta ta mówi, że w takim właśnie sposobie życia odnajdujemy głębokie zadowolenie lub z cierpliwością i otwartością czekamy gotowi na nowe spotkanie- przy czym wsłu****emy się wyłącznie w nasz głos wewnętrzny, nie pchamy się do niczego ani nie pozwalamy się popychać."

 

Źródło: Hajo Banzhaf, Tarot dla każdego.

Link to comment
Share on other sites

Guest Euterpe

wypadła mi już dwa razy jako karta dnia i w tym właśnie czasie miałam więcej siły i spokoju w sobie :D

 

II Kapłanka + 3 miecze na dzień

pokazały zatajoną irytację, ukryty gniew, smutek, które wyszły na światło dzienne; konflikt, który wisiał w powietrzu; paskudny dzień :(

 

Kapłanka w połączeniu 7 mieczy pokazała mi plotkarę,kobietę, która obgaduje na lewo i prawo,nagina rzeczywistość do własnych wizji...

 

jako karta/y dnia:

mnie to połączenie pokazało sprytne ukrycie pewnej informacji/przedmiotu przed moimi rodzicami

 

II Kapłanka na finanse:

- wydatki z głową, przemyślane, tylko to co najpotrzebniejsze, ale też niezłej jakości

- zainwestowanie w bardzo dobre kosmetyki

- milczenie na temat swoich zarobków/pracy (ktoś może nie wiedzieć o tym, że dana osoba wykonuje jakąś pracę, a jeżeli wie, to mogą być przed nią ukryte zarobki)

 

II Kapłanka na uczucia:

- u mnie (jestem kobietą) - kierowanie się intuicją, spokój ducha, decyzje przemyślane i podjęte na spokojnie, panowanie nad sobą, cierpliwość, zachowanie zimnej krwi.

 

 

Jak przebiegnie relacja? kobieta będzie się kimś opiekować, otoczy troską, będzie cierpliwa i wyrozumiała, przyrządzi posiłek; taka "do rany przyłóż"

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 7 months later...
 • 3 weeks later...

II kaplanka odwrocona lub na negatywnej pozycji rozkladu oznacza: nieplodnosc, choroby narzadow rozrodczych ... interpretacja dotyczy zarowno kobiety jak i mezczyzny ..

(np gdy facet ma podwojna kaplanke w tarotowym portrecie psychologicznym, czesto pozostaje bezdzietny (wbrew swojej woli))

 

a w prostej, to gdy karta Kaplanka lezy na pozycji np.: Co jest przyczyna niemoznosci zajscia w ciaze/ co jest przeszkoda? wtedy przyczyna moze byc choroba narzadow rodnych, jesli obok jest kochankowie, to sa to hormonalne zaburzenia, jelsi diabel: stany zapalne, endometrioza ..

 

tak na marginesie: czytalam, ze b. czesta przyczyna tzw. 'niewyjasnionych przypadkow nieplodnosci' jest choroba endometrioza, i aby ja wykluczyc te chorobe na 100 procent, konieczna jest laparoskopia diagnostyczna ( inwazyjne badanie ,wykonuje sie je w szpitalu pod narkoza)

Ile kobiet w Polsce dostaje skierowanie na to badanie przy problemach z zajsciem w ciaze? nie wszystkie, a przeciez samo badanie przeziernosci jajowodow nie wystarczy, aby z wykluczyc endometrioze.

wiec warto zrobic laparoskopie diagnostyczna ( ktora jest na zachodzie standardowym badaniem przy szukaniu przyczyn nieplodnosci) zanim postawi sie diagnoze o niewiadomej przyczynie nieplodnosci, lub o ''psychicznej, podswiadomej niecheci'' kobiety do zajscia w ciaze.

 

''skutki endometriozy > endometrioza a niepłodność

 

Endometrioza oprócz dolegliwości bólowych, może także skutkować niepłodnością. Endometrioza jest przyczyną niepłodności u około połowy kobiet, które mają problem z zajściem w ciążę.

 

Niestety mamy dostęp do niewielu danych dotyczących poszczególnych metod leczenia niepłodności uwarunkowanej endometriozą. W przypadku zaawansowanej postaci endometriozy przyczyny wynikają m. in. z zaburzeń anatomicznych miednicy mniejszej, zrostów, torbieli na jajnikach, a także z zaburzenia funkcjonowania jajowodów.

 

Nieznane są też przyczyny problemów z zajściem w ciążę w przypadku kobiet w minimalnym i łagodnym stadium choroby. Uważa się, że przyczyną jest toksyczny wpływ endometriozy na komórki jajowe oraz zmniejszona zdolność endometrium do implantntacji zarodka.''

Endometrioza.info.pl - endometrioza a niepłodność, skutki choroby

 

 

o chorobie > diagnoza

 

 

 

Rozpoznanie endometriozy bywa bardzo trudne – często od wystąpienia objawów choroby do jej prawidłowego zdiagnozowania mija nawet około 8 lat.

 

Jednoznaczna diagnoza jest trudna do postawienia, gdyż objawy endometriozy mogą pokrywać się z objawami wielu innych chorób, np. choroby zapalnej miednicy małej i zespołu jelita drażliwego.

 

Endometrioza rozwija się powoli, a przebiega często z nikłymi objawami chorobowymi lub bezobjawowo. Chore najczęściej zwracają na nią uwagę, z powodu bólu podczas współżycia lub przy problemie z zajściem w ciążę. Objawy nasilają się na ogół podczas krwawienia miesiączkowego, wtedy u chorych występują często bóle w okolicach miednicy mniejszej, zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz obfite krwawieniami miesiączkowe.

 

Ostateczne potwierdzenie endometriozy odbywa się najczęściej przy użyciu metody laparoskopowej lub w czasie laparotomii z biopsją. Laparoskopia i badanie histopatologiczne pobranego w trakcie laparoskopii materiału tkankowego jest procedurą inwazyjną, dlatego nie wszystkie kobiety wyrażają na nią zgodę.

 

Lekarz może postawić diagnozę endometriozy także na podstawie wywiadu i badania ginekologicznego z wykorzystaniem USG lub rezonansu magnetycznego. Niestety na podstawie tych badań nie zawsze można stwierdzić chorobę, niekiedy ogniska endometriozy są zbyt małe lub niewidocznie umiejscowione.''

http://endometrioza.info.pl/endo_endometrioza/endo-diagnoza/

 

SDHPriestess.jpg

 

Archetyp w pozycji prostej: MATKA NATURA

 

To jeden z najstarszych archetypow funkcjonujacych w podswiadomosci zbiorowej, gleboki i pierwotny. Wszyscy jestesmy dziecmi Matki Natury, choc wiekszosc z nas stara sie o tym nie pamietac. Czesto bywa tez nazywany Wielka Matka.

 

Wielka Matka to symbol duchowej matki, dawczyni milosci, opiekunki, wladczyni praw rodzenia i umierania. Archetypowa Matke Natury mozemy odnalezc w obrazach natury i zycia ( np. krystalicznie czysta woda, lany zlocistej pszenicy na tle blekitnego nieba i mocno grzejacego slonca, fale oceanu uderzajacego o brzeg). Mozemy ja rowniez odnalezc pod postacia starszej doswiadczonej kobiety, czyli Mistrzyni. ktora pelni role ochronna. Przejawia sie ona jednak rowniez w kocie polujacym na mysz, w lwicy zabijajacej antylope, w wybuchu wulkanu czy trzesieniu ziemi.

Czesto spotykam sie z twierdzeniem, ze przyroda jest ''zla'' lub ''okrutna''. Swiadczy to o pelnym niezrozumieniu tego wielkiego, pierwotnego archetypu. Przyroda nie jest ani dobra, ani zla. To odwieczny rytm powtarzajacych sie cyklow rodzenia sie i umierania. Potoczne powiedzenie ,,W przyrodzie nic nie ginie'' ma znacznie glebszy sens niz wydaje sie wiekszosci osob uzywajacych go. To stwierdzenie podkresla ciaglosc i niezmiennosc procesow zachodzacych w przyrodzie. W podtekscie zawiera informacje, iz cos, co sie urodzilo, musi umrzec, a cos , co umarlo, musi sie odrodzic. I to nie w sensie duchowym, o tym mowi archetyp Kaplana, lecz w sensie materialnym, fizycznym.

Tak jak ziarno zyta zlozone do ,,grobu'' w glebie, odradza sie w postaci klosa zboza, tak i czlowiek po smierci ciala fizycznego odrodzi sie w swiecie fizycznym, w postaci materialnej. Przy czym moze to miec odniesienie do teorii reinkarnacji, lecz nie musi.

 

Osoba, ktora zasymilowala ten archytyp i nie wypiera go ze swojej swiadomosci, doskonale to rozumie. Potrafi zyc w zgodzie z rytmami Natury, akceptuje zachodzace w niej procesy, umie odnalezc sie w swiecie pierwotnych instynktow i doskonale rozumie opisany powyzej proces. Przyswojenie archetypu Matki Natury doladowuje energetycznie czlowieka, staje sie on na powrot plodny, zdolny do rodzenia w najszerszym tego slowa znaczeniu, a jego zycie nabiera rozpedu i zaczyna toczyc sie w kierunku jaki wyznaczyla sobie jego dusza przed zejsciem na Ziemie. Wazna role odgrywa tu macierzynstwo, ale nie to zwiazane z fizycznym wydaniem potomstwa na swiat, ale rozumiane jako opieka i troska o to, co bezbronne i bezradne, jako czuwanie nad najwazniejszym procesem wlasciwym naszej planecie - nad Zyciem, ale raz jeszcze podkreslam, nad zyciem pojmowanym jako proces narodzin i smierci.

 

Kaplanka nie jest piekna w takim rozumieniu, jaki lansuja wspolczesne media. Nie ma figury modelki, jej twarz zdobia zmarszczki, a nie blizny po interwencji chirurga plastycznego, jej stroje sa wygodne i praktyczne, a nie - modne. Jej piekno jest pieknem naturalnym, wyplywajacym z wnetrza, ze zdobytych doswiadczen, z wiedzy zyciowej. To wlasnie z tego powodu tak trudno jest wspolczesnym ludziom, szczegolnie kobietom, odnalezc w sobie i zaakceptowac ten archetyp, ale jesli juz sie to komus udaje, jest przyczynkiem do szczesliwego zycia opartego na akceptacji i zrozumieniu najstarszych i nieprzerwanych procesow zachodzacych wokol nas. Kobieta odnajdujaca wiez z archetypem Kaplanki w istocie rzeczy staje sie kaplanka. Kaplanka Zycia, Pania swego losu, opiekunka, karmicielka, osoba madra madroscia swoich przodkin i naszej wspolnej Matki - Matki Natury.

 

Realizowanie archetypu Kaplanki to w gruncie rzeczy robienie tego, czym od wiekow zajmuja sie kobiety. Pewnie spotkalas sie Czytelniczko z sytuacja, gdy ta sama potrawa u jednej pani domu ledwie da sie przelknac, a u drugiej po prostu rozplywa sie w ustach. Dlaczego tak jest? Przepis ten sam, skladniki kupione w tym samym sklepie, a ta pierwsza to nawet gotowala w garnkach jakiejs renomowanej firmy. Dlaczego? Dlatego,ze ta pierwsza gotowala ja, bo musiala, a ta druga, bo chciala i do swojej potrawy dodala szczypte ciepla, milosci, wdziecznosci, modlitwy i szacunku dla zycia.

 

Zasymilowanie archetypu Kaplanki wprowadza w codziennosc piekno, harmonie, spokoj i zwykle, proste ludzkie szczescie. To wrazliwosc na cierpienie innych istot, wszystkich, nie tylko ludzi, to ochrona tego wszystkiego co zyje. Jesli czlowiek uratowal chocby jedno drzewo przed scieciem albo zasadzil nowe, jesli nakarmil glodnego kota czy sikorke, jesli zima zziebniete ptaki zaprosil do karmnika, jesli pod dachem jego domu uwily gniazdo jaskolki lub znalazl w nim cieply kat bezpanski pies, to nie jest mu obcy archetyp Matki Natury, nawet jesli o tym nie wie. Jesli jakas osoba wie, ze jej zycie nie jest przypadkiem, ze ma swoj cel, przyczyne i skutek, ze ma ona tu, na Ziemi, cos do zrobienia, to swiadomie, badz nie, realizuje pozytywny aspekt tego wielkiego prastarego archetypu.

 

Wzmacniajac w sobie archetyp Matki Natury mozemy rozwinac w sobie zdolnosc do ,,karmienia'' i opiekowania sie innymi, akceptowania dokonujacych sie w nas z wiekiem zmian, wypracowac lub wzmocnic umiejetnosc rozumienia procesow, ktore dokonuja sie wokol.

 

Archetyp Kaplanki niesie w sobie wyzszego rzedu macierzynstwo, opieke, szacunek dla kazdej formy zycia i zdolnosc do wpisania sie w cyklicznosc naturalnych procesow.

 

ASPEKT PSYCHOLOGICZNY ARCHETYPU - macierzynski stosunek do zycia i swiata, doskonala intuicja, wysoka wrazliwosc, zdolnosc do empatii, opiekunczosc, zyczliwosc, zachwyt nad pieknem przyrody, sila wewnetrzna wyplywajaca ze zrozumienia odwiecznych procesow zachodzacych w Naturze, akceptacja naturalnych rytmow i cykli, piekno naturalne.

 

ASPEKT PROGNOSTYCZNY ARCHETYPU - wtajemniczenie w prastare arkana wiedzy tajemnej, odsloniecie czegos ukrytego, ujawnienie meczacej tajemnicy, zdolnosc do bezinteresownej milosci, opiekowanie sie Kims bezbronnym, umilowanie przyrody, zycie zgodne z naturalnymi rytmami, dobre kontakty z kobietami, koniecznosc przystosowania sie do zachodzacych zmian wewnetrznych, opiekowanie sie zwierzetami, praca na lonie Natury, koniecznosc zachowania dyskrecji.

 

zrodlo: ,, Archetypy Tarota'', Alla Alicja Chrzanowska.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...
Guest Linkinia

Zadałam kartom pytanie, jak będzie danego dnia wyglądała moja relacja z pewną osobą. Wyciągnęłam: paź mieczy, 5 denarów, Kapłanka. Kapłanka pokazała przejście z relacji na dystans (5 denarów), na bardziej otwartą, opowiadanie o sobie, o swoich emocjach, doświadczeniach życiowych, odkrywanie siebie na gruncie prywatnym. Może nawet ujawnianie pewnych sekretów.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

KAPŁANKA

 

BLASKI: intuicja, wiedza, tajemnica, mądrość, kontakt z podświadomością, poświęcenie, przyjaźń, spokój wewnętrzny, bezpieczeństwo, introwertyzm, matka, żona, córka.

 

CIENIE: dewocja, bierność, kompleksy, fatalizm, znerwicowanie, rozpacz, strach przed życiem i ludźmi, problemy psychiczne, fobie. Ucieczka w świat duchowy ze strachu przed rzeczywistością. Pustka duchowa. U kobiet: brak zrozumienia siebie i innych kobiet, choroby kobiece. U mężczyzn: brak akceptacji wewnętrznej animy.

 

Źródło: Barbara Antonowicz - Wlazińska "Karty Ridera Waite'a proste i skuteczne"

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Kapłanka:"Wiedza". Słuchanie wiatru,sekrety,odpowiedzi,rozwiązania,myślenie w głąb siebie.

"The Sorcerers Tarot"

 

Kapłanka:

Symbolizuje sny,wiedzę oraz intuicję.

Wkrótce nauczysz się nowych lekcji i zdobędziesz nowe,głębsze spojrzenie na świat - pod warunkiem,że pójdziesz za głosem intuicji.

Arcykapłanka może niekiedy uosabiać mężczyznę lub kobietę,często starszą od Ciebie,która działa jak doradca lub sprzymierzeniec.

Jeśli coś Ciebie niepokoi karta ta może sugerować,że powinieneś odłożyć podjęcie ważnej decyzji do czasu,gdy zdobędziesz większą wiedzę o tym,co się dzieje.

 

Położenie odwrócone:

Idziesz za głosem intuicji,a może mylisz pobożne życzenia z przeczuciami?

Jeśli masz wątpliwości lepiej wstrzymać się z podjęciem decyzji w tym momencie,nie znasz bowiem wszystkich faktów.

Unikaj ludzi,którzy wykorzystują posiadane zdolności psychiczne do odgrywania głównej roli,spychając Cię do tylnego szeregu.

 

Z talii "The Destiny Tarot"

 

Jak kocha Kapłanka:

Na zewnątrz pozornie pewna siebie, w środku bywa niezwykle delikatna, empatyczna, skora do refleksji. Od partnera/partnerki oczekuje zrozumienia, rozmów, głębokiej analizy zagadnień. Szuka pokrewnej duszy. Niestety, często się myli i wybiera tych, którzy ją wykorzystują lub tłamszą.

 

Odpowiedzialność za bliskie osoby przejmuje niejako automatycznie. Jest wspierająca, choć mało konsekwentna. Zraniona, zamyka się w sobie. Nie umie brnąć w konflikt (jeżeli w ogóle upomni się o swoje, zaraz wycofuje się w panice), a jeśli już, to z reguły przegrywa. Łatwo ją zakrzyczeć. Obrony swoich granic uczy się z wiekiem, w miarę zdobywania mądrości oraz życiowego doświadczenia.

W seksie bezinteresowna i czuła. Jeśli kobieta – Kapłanka nie miewa orgazmu, gotowa jest udawać, aby nie robić przykrości partnerowi. Wiążąc się z nią, masz szczęście. Nie zmarnuj go, żerując na jej dobroci i uduchowieniu. Prawda, że bunt Kapłanki przeważnie rozpływa się we łzach, lecz nawet ona w końcu potrafi powiedzieć: nie.

 

Karta odwrócona:

Człowiek, którego określa ta karta, ma nieustanne poczucie beznadziejności, nękają go obsesyjne myśli, nałogi. Odwrócona Kapłanka nie rozpoznaje własnych potrzeb. Ignoruje je. Nie lubi siebie, zatem przebywanie z nią jest podszyte frustracją. Konieczność nieustannego poświęcania się na rzecz rodziny bywa, owszem, wygodna, lecz jękliwe domaganie się uznania – żałosne i męczące.

 

Długotrwałe stresy spowodowane brakiem spełnienia wywołują u niej depresję, a w następstwie – często – chroniczne dolegliwości. Związek ma przyszłość pod warunkiem, że poślesz ją na solidną psychoterapię.

 

(Tarot Miłości,M.Bigoszwska)

 

Kapłanka - Słowa Klucze:

PROSTA: intuicyjne poznanie,bierność,zmienność,tajemnica,cierpliwość,mądrość,oczekiwanie

 

ODWROTNA: ukryte cele,niezdecydowanie,błędne informacje

 

(Dorota Dukowicz,"Tarot w praktyce")

 

Kapłanka

Astrologiczne odniesienia:

- KSIĘŻYC

Neptun,Ryby,Rak

 

"Astrologia i Tarot",Dariusz Cecuda

 

 

Kapłanka

Miłość:

Pragnienie głębokiego związku. Dobra miłość.

Karta odwrócona: kobieta określana przez tę kartę wstydzi się albo zaprzecza własnej seksualności. Oziębła. Mężczyzna- albo traktuje swoją partnerkę jak niewolnicę albo jest od niej niewolniczo uzależniony.

(Maria Bigoszewska)

 

Kapłanka

Według Macieja:

- Cierpliwość

- Ktoś dobry,cierpliwy

 

Kapłanka + 6 Buław = gdy będziesz cierpliwy,dobrze na tym wyjdziesz

Edited by Ismer
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...
 • 3 years later...

"Niezależny znawca samego siebie"

 

Równowaga, intuicja/zrozumienie, niezależność i wiedza o samym sobie.

Jest to osoba, która posiada umiejętność odżywiania własnego "ja" z głębokich, wewnętrznych źródeł, niechętna do ograniczania lub blokowania siebie i innych.

Kapłanka to silna, niezależna ekspresja, która jest otwarta i asertywna.Odczuwa ona głębokie zamiłowanie do harmonii, piękna i równowagi.

Jest to bogini Izyda - siedzi na tronie w wodzie z oazą obfitości przed sobą.

Równoważy ona pierwiastek męski (proste linie ) i żeński ( zakrzywione linie).

Kiedy znajduje się ona w równowadze, odczuwa swoją niezależność i używa swojej intuicji (kryształu )- jej poczucie własnej wartości jest bardzo wysokie.

 

Gdy pociąga Cię ta karta, wskazuje to początek twórczego cyklu, czas na okazanie niezależności, potrzebę równowagi, zwiększenia poczucia własnej wartości i uświadomienia sobie, ze intuicja jest Twoim darem.

Może pojawić się potrzeba odosobnienia.

Bliskość wody będzie działała uzdrawiająco.

Jest to czas na odkrycie oazy wewnątrz siebie.

 

Wielka Księga Tarota Crowley'a.

 • Lux 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...
Guest Lianna

Symbolizuje osobę wierzącą, kobietę, matkę, która uczy życia, opiekuje się nami.

Wrażliwość, intuicja, rozwój uczuć wyższych, poświęcenie się, empatia, skłonność do zamykania się w sobie, subtelność, platoniczna miłość, uczciwość i i uczuciowość.

 

W położeniu odwróconym : Może pokazywać złą kobietę, która chce wykorzystywać ludzi. A także bierność, poddawanie się losowi lub ludziom, brak zrozumienia dla otaczającego świata, próżność, powierzchowną wiedzę, zaburzenia psychiczne i znerwicowanie, nieprzewidywalne okoliczności, problemy zdrowotne w sferze moczowo - płciowej.

 

"Wróżka" 3/2003

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

Wypadła mi jakiś czas temu jako karta dnia i spotkałam się z ogrooooomnymi opóźnieniami pociągów :P Nie wiem co tam się wydarzyło, ale ostatecznie dwa zostały usunięte z rozkładu, a ja musiałam czekać dobre pół godziny aż się kolejny wtoczy na stację. Co ciekawe, na spodzie talii miałam wtedy 7 monet :D  Z tego co kojarzę to na blogu pani prowadząca pisała właśnie o tym, że kapłanka wypada u niej na opóźnienia, więc miałoby to sens. Wcześniej zazwyczaj pokazywała mi spokojny dzień spędzony w łóżku (raz na hamaku! :D) z książką albo serialem, raz jeden dzień kiedy trochę w tajemnicy przed mamą coś robiłam (nic takiego, po prostu nie chciałam, żeby wiedziała gdzie idę) :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

Przeczytałam artykuł o kaplance i tak sobie myślę

Jakbyście widzieli kaplanke ( +5 denarów) w pytaniu co Pan czuje do pani? 

Ponieważ w tym przypadku jest to klasyczny romans wiec Kaplanka będzie kobietą w ukryciu schowaną czy sa w Kaplance uczucia tego pana do niej? Myślenie o niej a Ponieważ ich sytuacja nie jest łatwa to pokazuje 5 denarów jako braki no bo co jedno drugiemu może oferowac? Niewiele. Jak w tej piosence nie moge dac wiele  ci. 

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • Ekspert

@Szept myślijeśli chodzi o czyjeś uczucia do drugiej osoby(już niezależnie od płci) to w Kapłance by one były pozytywne ale skrzętnie ukrywane. Kapłanka to coś ukrytego, potężna dawka wiedzy( uczuć)w teorii ale bez praktyki. 
Mi Kapłanka pokazywała wydarzenia rozgrywające się w domu, w samotności, odcięcie od ludzi- dystans( kurs on line zamiast w szkole).

Tak więc pan z powyższego pytania ma uczucia do pani ale je chowa w sobie, ukrywa. 
Z drugiej strony w 5 Monet jest poczucie „braku” i aktywne staranie się by go zaspokoić - często pokazuje mi urwany kontakt między dwoma osobami z powodu choroby jednej z nich. I tak miała być randka a pan odwołał bo rozłożyło go choróbsko. A kobitka cierpi z „braku” towarzystwa. To wszystko jest jednak przejściowe. 
 

 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

Uczucia ukrywane też moga byc i to tak skrzetnie ze druga strona się nie domyśli. Tak myślę ze w ich przypadku 5 denarow to wiadomo braki bo rzadko się spotykaja rzadko rozmawiaja. Rozważam taka możliwość skoro Pan w Kaplance ma jakies uczucia do niej to moze brakuje mu Pani skoro kontakty sa rzadkie 

 • W punkt 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Szept myśli napisał:

5 denarow

W 5 denarach jest żebranie o uczucia. Skrywane uczucia poza Kapłanką mogą być w Paziu Kielichów  - cichy wielbiciel.

 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...