Jump to content

9 - Pustelnik


Guest truskawka
 Share

Recommended Posts

Guest truskawka

Znaczenie karty Pustelnik:

 

Karta może przedstawiać następujące osoby:

 

Starsza osoba, przewodnik duchowy, emeryta, samotnik, osoba, która ma bardzo refleksyjną duszę, ktoś pogrążony w smutku, odczuwający osamotnienie, osoba mądra, doświadczona, chłodna emocjonalnie, powściągliwa. Karta może również wskazywać na osobę, która bardzo dba o rozwój duchowy, mistyka, włóczęgę, także na kogoś, kto jest w tej chwili pogrążony w zadumie nad swoim wnętrzem, izoluje się, by przemyśleć pewne sprawy.

 

Karta w pozycji normalnej:

 

Mądrość, doświadczenie, spokój, izolacja, zagłębianie się w sprawy duchowe, skupianie się na swoim wnętrzu, zaduma nad życiem, refleksyjność. Karta oznacza czas na poszukiwanie prawdy o sobie, dystans do przyziemnych spraw, cierpliwość, ostrożność, wycofanie się z aktywnego życia. Ponadto karta może oznaczać pomoc starszej, mądrzejszej i doświadczonej osoby, zwracanie się o poradę do takiej osoby lub obcowanie z kimś takim. Pustelnik może również oznaczać czas na zgłębianie wiedzy, poszukiwanie odpowiedzi na pewne pytania, potrzeba bycia samemu, konieczność czekania na rozwój spraw, brak pośpiechu.

 

Karta w negacji może oznaczać:

 

Zastój, marazm, opóźnienie, izolacja, przygnębienie, narzucanie sobie surowej dyscypliny, życie pełne wyrzeczeń, zgorzkniałość, niezadowolenie, oschłość, brak zaufania, podejrzliwość, przesadna ostrożność. Uczucie osamotnienia, porzucenia, oddalanie się od partnera, jeśli jest się w związku, zamykanie się w sobie, brak otwartości na innych ludzi, niepowodzenia w sferze materialnej, zawodowej. W sprawach zdrowotnych może oznaczać dolegliwości związane z wiekiem, lub długotrwałą chorobę.

 

Źródło: strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Wielkie

 

Inną nazwą karty jest: Eremita

 

Archetyp - mądry starzec

Znaczenie ogólne - poszukiwania własnego "ja", zagłębienie się w siebie, odejście od świata, samotność, asceza, powaga

Praca - podążanie właściwą drogą z powagą, bycie dla innych dobrym doradcą, przegląd dotychczasowych celów i wyobrażeń

Relacje/uczucia - poważny i dojrzały związek, w którym oboje partnerów nawzajem siebie wspiera, także faza cieszenia się samotnością

Świadomość - uwolnienie od cudzych poglądów, obcego systemu wartości

Sfera ducha - krystalizacja własnej woli

Cel - bycie sobą, podążanie własną drogą

Cień - skrajna koncentracja na sobie, złość, ponuractwo

Odwrócona - izolacja, nieumiejętność rozumienia tego, co oczywiste

 

Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"

 

IX Eremita (w pozycji odwróconej!)

 

Choroby starcze (gerontologiczne), czyli związane z wiekiem i starzeniem się organizmu, np. choroba Alzhaimera, demencja starcza, upośledzenie funkcji komórek i tkanek organizmu, zmniejszenie witalności postępujące z wiekiem, marazm starczy – ogólne zniechęcenie, zmęczenie życiem, apatia, brak zainteresowania światem zewnętrznym.

 

Choroby przewlekłe (chroniczne), czyli trwające z różnym nasileniem przez wiele lat i nie poddające się skutecznemu leczeniu. Mówiąc jeszcze inaczej są to choroby, które można zaleczyć, a nie wyleczyć. Możliwe jest jedynie łagodzenie objawów, poprawa komfortu życia chorego, doprowadzenie do stanów remisji choroby. Należą do nich na przykład: choroby alergiczne, przewlekłe choroby płuc, upośledzające funkcje narządów zmysłów, przede wszystkim słuchu i wzroku oraz wiele innych.

 

Znaczenie karty w naturoterapii:

• lek homeopatyczny – Arsenicum,

• zioło – piołun,

• kamień – lapis lazuli.

 

Źródło: "Tarot a zdrowie" - Alla Alicja Chrzanowska, Andrzej Piotr Załęski

 

Podarunek. Pragnienie poznania przyszłości. Rozwiązanie wątpliwości. Poszukiwanie wyższych wartości duchowych. Mądrość. Zainteresowanie parapsychologią, magią, okultyzmem. Rezygnacja ze starych przyzwyczajeń. Ozdrowienie. Rozmowa. Dająca satysfakcję i przynosząca dobre wyniki dyskusja. Samotność. Poszukiwanie prawdy. Pomyślny czas w pracy. Zdrowie. Sceptycyzm. Konkretyzacja. Perfekcjonizm. Pracowitość.

 

Odwrócony: Ciemność. Fałszywa ocena sytuacji. Zły wybór, błędna ocena faktów. Niemożność rozwikłania zagadki. Zagubienie. Pomyłka. Choroba, złe samopoczucie. Nerwowość. Złe fatum. Niesprzyjający czas do podejmowania działań. Ograniczenie. Pedanteria. Oschłość.

 

Źródło - Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"

 

Zamknąć drzwi oznacza nieraz tylko czekanie na lepszą okazję lub na otwarcie innych drzwi w nas samych. Eremita zaznacza czas retrospekcji, kiedy samotność nie oznacza izolacji.

 

Źródło - Znaczenia Wielkich Arkanów w Tarocie 78 Drzwi

Link to comment
Share on other sites

 • 8 months later...
Guest winteer

OPIS – Latarnia – oświecenie, olśnienie, światełko w ciemności niewiedzy. Pustkowie – izolacja, wycofanie z aktywności, nabranie dystansu. Habit – skromność. Książka – poszukiwanie prawdy.

 

ZNACZENIE – Wewnętrzne poszukiwania, w miłości uczucia platoniczne, w pracy przejście na emeryturę.

 

KARTA ODWRÓCONA – Ostrzega przed kłamstwem, strachem, uporem.

 

PUSTELNIK, EREMITA. Karta poszukiwania prawdy w oparciu o własne możliwości umysłowe. Jeżeli wyciągnąłeś(aś) Pustelnika to nadszedł już czas, aby wykorzystać swoje potencjały intelektualne opierając się o własne przemyślenia i samodzielnie, w odosobnieniu, odkrywać prawdę ukrytą głęboko przed poznaniem w nieświadomości zbiorowej. Ce****e Cię precyzyjne myślenie i możesz nawet bez wykształcenia lub odrzucając wszystko co wiesz (to może się okazać niezbędne na początku) uzyskać kontakt z Najwyższą Mądrością i mieć dostęp do pokładów wiedzy niezwykłej, napełniającą i przenikającą materię. To sprawia, że przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są jednym. Uzyskać możesz obraz pełny i zrozumiały. Droga jednak nie jest ani łatwa ani krótka. Czeka Cię wiele okresów zwątpienia bądź rezygnacji, a kiedy ostatecznie stracisz nadzieję i powiesz sobie, że nic nie wiesz i nic nie rozumiesz, odnajdziesz właściwą drogę i prawdę. Musisz bezbłędnie rozpoznać, która droga zaprowadzi Cię do prawdy, a którą nie wolno Ci iść, bo nie wiadomo w którym miejscu i czasie na powrót będzie za późno. Jest tam wiele kuszenia i wiele pseudointelektualnych dyskusji, które do niczego nie prowadzą. I choć wydawać Ci się będzie, że jest to ważne, nie daj się w to wciągnąć. Musisz odróżnić prawdę od fałszu, w przeciwnym razie czeka Cię katastrofa. W swoim zasadniczym znaczeniu Pustelnik to ten, który świadomie wybiera duchową ścieżkę bez oparcia o zinstytucjonalizowane formy, a swoją mądrość uzyskuje w oparciu o własne przemyślenia, z dala od ludzkich skupisk, również po to aby lepiej zrozumieć siebie.

 

PUSTELNIK - karta odwrócona. Wymuszona izolacja poprzez złą sytuację życiową, brak perspektyw na lepsze życie, zahamowana jest ekspresja, opóźnione działania w wyniku braku wiary w ich powodzenie, nieporozumienia z ludźmi, popełnianie błędów i niewłaściwa ocena sytuacji, szkodzenie sobie.

 

Źródło - strona internetowa: Tarot

 

IX. PUSTELNIK OSTROŻNOŚĆ

 

 

Pustelnik bądź Eremita jest dziewiątą kartą Wielkich Arkanów. W Tarocie egipskim karta nazywana jest Przyćmionym Światłem. Chodzi tu właśnie o światło świecące również w życiu w pojedynkę, ponieważ pozostawanie samym nie oznacza samotności. Eremita próbuje wnieść światło w otaczający go mrok.

 

ZNACZENIE KARTY: musimy odejść w samotność, by usłyszeć swój wewnętrzny głos. Kto tego nie uczyni, wraca do roli Głupca. Jednym z gorszych aspektów naszego rozwoju jest nieumiejętność uczenia się na własnych doświadczeniach. Jeśli coś się nam nie układa, powinniśmy najpierw szukać przyczyn niepowodzeń w nas samych i dopiero potem szukać ich w otaczającym świecie. To oczywiście trudne, poszukiwać winy najpierw w sobie, ale jest to najkrótsza droga do celu ukrytego przed naszymi oczyma. Nie każdy musi stać się mędrcem i nie jest to konieczne. Byle byśmy tylko nie stali się na nowo Głupcem! Ale jak poznać, że znajdujemy się na niewłaściwej drodze? Właściwie jest to proste. Jeśli zewnętrzne uznanie znaczy dla kogoś zbyt wiele, ten zszedł z właściwej drogi. Oczywiście, uznanie, które zdobywamy w świecie zewnętrznym jest częścią naszego życia, ale znacznie więcej znaczy poczucie, że pozostało się wiernym sobie. Udaje się to wówczas, gdy stawiamy wobec siebie wysokie wymagania. Eremicie z pewnością nie przychodzi to łatwo, ale wie, że nie ucieknie od tego samopoznania. Kto patrzy w swoje wnętrze, z pewnością nie zachowa się niewłaściwie w świecie zewnętrznym.

 

 

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: ostrożność jest pancerzem mądrości. Przenikliwość chroni przed upadkiem w przepaść i niebezpieczeństwem pułapek. Zalecana jest ostrożność w działaniach najbardziej banalnych, codziennych. Niczego nie wolno zaniedbywać, mały kamyk może spowodować przewrócenie zdobywczego rydwanu. Należy raczej milczeć niż rzucać słowa na wiatr. Karta ta przedstawia symbolicznie światło mądrości załamujące swe promienie w materii. Mądrość, w której znajduje się prawda, jest zasłonięta i głęboko ukryta przed ludzkim wzrokiem. Przenikając materię daje życie. Pustelnik jest kartą intelektualną i pełną mocy. W swym znaczeniu elementarnym Pustelnik przedstawia człowieka poszukującego drogi, w spokoju i cierpliwie, w oparciu o swą logikę i poprzez światło na pół ukryte, którego używa z rozwagą. Pustelnik dzięki swej sile może wstrzymać działania Diabła. Czekanie, refleksja, mądrość - takie jest znaczenie Pustelnika, jeżeli, znajduje się w otoczeniu sprzyjających kart. W przeciwnym razie jest to karta upadku.

 

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: mądrość, skupienie. Ostrożność, powolność, przezorność. Zablokowanie na planie uczuciowym, małe zainteresowanie sprawami seksu, małe zaufanie do siebie w sferze realizacji materialnej i nieufność w stosunku do bliźnich. Karta ta sprzyja długiemu życiu. Możliwy jednak reumatyzm oraz choroba chroniczna, której diagnoza może być trudna.

 

ZNACZENIE UŻYTKOWE: karta samotności, starości, kontemplacji, filozofii, poszukiwań naukowych, wytrwałych badań, tajemniczości, religijności, medycyny. Jest również kartą moralności i cech budzących szacunek. W rozkładzie karta ta radzi milczenie, zachowywanie swoich planów w sekrecie, głęboką rozwagę, pozostawienie spraw własnemu biegowi, Czas pracuje dla pytającego. Być może zostanie odkryta jakaś tajemnica. Przeszkody i opóźnienie realizacji pragnień. Karta ta musi być brana pod uwagę jako przestroga losu. Nie należy podejmować nieostrożnego działania. Należy znaleźć właściwą ścieżkę przed podjęciem dalszej wędrówki. Karta ta może reprezentować lekarza, uczonego, księdza, dziadka, kogoś, kogo prosi się o radę. Najwyższa energia (Słońce, Papież, Sąd) musi ożywiać Pustelnika, aby wydobyć zeń całe bogactwo i znaczenie. Karta złowroga dla tego, kto hamuje swój własny rozwój. Jeżeli Pustelnik dokładnie przeanalizuje drogę, którą ma iść dalej doczekuje się upragnionej zmiany.

 

Źródło: Tarot (VIII - XIV) : Satanorium.pl

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Na karcie widoczny jest zgarbiony, brodaty starzec, ubrany w habit albo pelerynę. Podpiera się laską, jednocześnie oświetlając lampą drogę przed sobą.

Rada nauka, troska, pieczołowitość, siła charakteru, rozwaga roztropność, dyskrecja cierpliwość, nieszczerość samotność, oszustwo, osoba nieśmiała z trudnością komunikacji z innymi, strach przed odkryciem, problemy z akceptacją faktów, osoba znająca czyjeś tajemnice, pośpiech, plotkarstwo, osoba nie panująca nad sytuacją, niedyskrecja, pochopność, nierozsądne postępowanie, złe wskazówki, niedojrzałość, nadmierna izolacja, odsunięcie rad innych.

Karta Eremity oznacza mądrość, doświadczenie, umiejętność podejmowania ważnych decyzji, uporządkowanie życia. Kojarzona bywa z zainteresowaniem psychologią, sztukami magicznymi i poszukiwaniem drogi do poznania prawdy. Bywa też symbolem samotności i opuszczenia, czy też zamknięcia się w sobie.

Karta poszukiwania prawdy w oparciu o własne możliwości umysłowe. Bardzo ważnym przesłaniem tej karty jest nakaz zachowania dla siebie swoich spraw. Publiczne poruszanie kwestii dla nas istotnych nie jest dla nas korzystne. Szukanie wartości duchowych i drogi życiowej. Upór w trzymaniu się starych przyzwyczajeń i starych sposobów komunikowania swoich potrzeb, surowość w ocenie innych, brak akceptacji, brak umiejętności darzenia uczuciem.

Problemy zdrowotne w obrębie jamy brzusznej, najczęściej kłopoty z jelitami i trzustką.

Duże znaczenie ma miejsce pojawienia się karty we wróżbie. Na początku układu oznacza, że powinieneś korzystać z rady czy pomocy innych osób, zwłaszcza specjalistów w dziedzinie, o którą pytasz np.: karta pustelnik będzie przy karcie oznaczającej załatwienie spraw urzędowych - tłumaczenie - bądź ostrożny, sprawdź wszystko bardzo dokładnie, nie podpisuj nic pochopnie, skonsultuj się z specjalistą w tej dziedzinie.

Pośrodku układu będzie sugerowała, że znajdują się koło niego osoby bardzo wpływające na jego życie. Poprzez izolację jesteś w stanie pokonać przeszkody i z zasobem pozytywnej energii iść do przodu. Przykładem takiego położenia może być - pustelnik znajdujący się koło karty oznaczającej dom - tłumaczenie - osoba bliska wróżącemu w jakiś sposób wykorzystuje albo będzie starała się wykorzystać wróżącego. Pustelnik będzie sugerował dużą ostrożność lub całkowitą izolację w celu uniknięcia krzywdy.

Na końcu układu będzie sugerowała porzucenie bierności i monotonności w życiu. Wróżący jest zamknięty w sobie własnym życiem i sam sobie jest przeszkodą na drodze do rozwoju. Karta ta będzie sugerowała pozytywny czas do zmian. Przykład - wróżący zastanawia się nad zmianą pracy czy miejsca zamieszkania, ale boi się ryzyka i ciężko jest mu podjąć decyzję -Pustelnik wskaże mu pozytywne rezultaty, jeżeli decyzja zostanie podjęta.

Generalnie sygnalizuje, że nadszedł już czas, aby wykorzystać swoje potencjały intelektualne opierając się o własne przemyślenia i samodzielnie, w odosobnieniu, odkrywać prawdę ukrytą głęboko przed poznaniem w nieświadomości zbiorowej. Droga jednak nie jest ani łatwa ani krótka. Czeka Cię wiele okresów zwątpienia bądź rezygnacji, a kiedy ostatecznie stracisz nadzieję i powiesz sobie, że nic nie wiesz i nic nie rozumiesz, odnajdziesz właściwą drogę i prawdę. Musisz bezbłędnie rozpoznać, która droga zaprowadzi Cię do prawdy, a którą nie wolno Ci iść, bo nie wiadomo w którym miejscu i czasie na powrót będzie za późno. Musisz odróżnić prawdę od fałszu, w przeciwnym razie czeka Cię katastrofa. W swoim zasadniczym znaczeniu Pustelnik to ten, który świadomie wybiera duchową ścieżkę bez oparcia o zinstytucjonalizowane formy, a swoją mądrość uzyskuje w oparciu o własne przemyślenia, z dala od ludzkich skupisk, również po to aby lepiej zrozumieć siebie.

 

 

 

W pozycji odwrotnej - odrzucenie pomocy w trudnej sytuacji z powodu nadmiernej pychy. Nierealne spojrzenie na istniejące fakty, zazdrość, zarozumiałość lub strach przesłaniają prawdę i długo wróżący może popełnić błędy. W zależności od otaczających kart, może także ostrzec wróżącego przed zdradą lub oszustwem ze strony osoby bliskiej, izolacja lub uczuciowa samotność sprowadzona na wróżącego przez nieuczciwe działania ludzi z pobliskiego otoczenia.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Eremita- uzdolnienia psychotroniczne, rozwój duchowy, doświadczenie, korzystne propozycje zawodowe, korzyści z wcześniej podejmowanych działań, renta, emerytura, dziadkowie, starsi ludzie.

 

Eremita (odwrócony) - brak zabezpieczenia na starość, samotność, bezradność, trudności we współżyciu z innymi, chaos, zamieszanie, problemy ze starszymi ludźmi, utrata pracy, brak postępów.

 

Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

 

Rada z jednej karty:

 

Czas na bilans ostatniego okresu życia. Zatrzymaj się nareszcie i nie pędź tak! To zapowiedź samotności, rozstania, rozważań o życiu, sobie, o tym, co osiągnąłeś, a co nie. Dobry okres na poznawanie siebie, rozwój duchowy, psychoterapię, udział w kursach pracy nad sobą. Nie zaczynaj nic nowego. Uporządkuj wszelkie stare sprawy, by móc zamknąć przeszłość. Cel swojego życia znajdziesz szukając go tylko i wyłącznie w sobie, w swoich marzeniach, w przeszłości.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

 

Blaski: mądrość, spokój, wycieszenie, zaduma nad życiem, sobą, światem, ludźmi, uświadomienie sobie swoich błędów, wzięcie nauki z lekcji życiowych, rozwój duchowy, poszukiwanie prawdy o sobie, czas na zrewidowanie swojego postępowania, poglądów, przekonań oraz systemu wartości, poszukiwanie swojej drogi życiowej.

 

Cienie: bolesna samotność, izolacja, utrata zaufania do ludzi, ucieczka od nich, umartwianie się psychiczne, tendencje masochistyczne, upór w trzymaniu się swoich starych przekonań, brak elastyczności, niemożność zaakceptowania siebie takim, jakim się jest, zgorzknienie, wewnętrzna ucieczka przed życiem.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

IX. Pustelnik

czyli: "człowiek szlachetny zasłania swoje światło"

Karta numer 9 (z Wielkich Arkanów) nosi nazwę Pustelnik i przedstawia brodatego starca, który zawinięty w mnisi habit (lub staroświecki płaszcz wędrowca) idzie przed siebie, podpierając się kijem i oświetlając sobie drogę latarnią.

 

Niektórym autorom kart ten obraz wydawał się zbyt skromny i dodawali doń pewne szczegóły; i tak David Sheridan dorysował węża (symbol wtajemniczenia) który oplata kij wędrowca; zaś Jan W. Suliga dodał wronę (symbol przejścia przez ciemność i odrodzenia), siedzącą na jego lewej ręce.

 

Chociaż ta karta tonie w mroku, jej sens jest jasny: przedstawia ona taki okres w życiu, kiedy człowiek musi udać się w drogę, na poszukiwanie prawdy o sobie i świecie, w którym żyje. Taka podróż łączy się zwykle z porzuceniem dotychczasowego trybu życia, przyjętych zajęć i nawyków, i jest odwrotnością sukcesu. Ktoś, kto odrzuca "świat", nie może liczyć na jego łaski. Pustelnicy raczej nie wygrywają na zawodach i w teleturniejach...

 

Obraz samotnego wędrowca z kijem w garści skądś już znamy... tak, przecież łudząco podobnie wyglądał Głupiec, bohater karty nr Zero. Rzeczywiście, Pustelnik jest jakby drugim wcieleniem Głupca. Różnią się tym, że Głupiec oznacza osobę, która nie wie, co ma ze sobą począć; na swojej życiowej drodze znalazła się na zupełnym rozdrożu, i każdy wybór wydaje się jej równie wart - lub nie wart. Pustelnik - inaczej niż Głupiec - jest uzbrojony nie tylko w kij, ale i w latarnię. Latarnia jest symbolem wiedzy: Pustelnik wie, czego szuka, więc całkiem słuszną jest rzeczą, że oświetla sobie drogę, szukając sobie tylko wiadomych znaków, które poprowadzą go dalej, we właściwym kierunku. Przy tym jego latarnia jest rysowana tak, aby było widać, że wędrowiec ją zakrywa: przed wiatrem, ale i przed wzrokiem niepowołanych. Wiedza Pustelnika nie jest dostępna gawiedzi - to wiedza dla nielicznych, wiedza tajemna.

 

Taką wiedzą kierowany (a może tylko jej przeczuciem), kiedyś książe Siddartha Gautama porzucił dwór ojca, aby w puszczy szukać Oświecenia - i stał się Buddą. Ta sama wiedza kazała Jezusowi udać się na czterdziestodniowe odosobnienie na pustyni, zanim wewnętrznie dojrzał do głoszenia Dobrej Nowiny. W Księdze Przemian (I-Cing) jest heksagram 36, "Zaciemnienie Światła", w którym czytamy: "Tak oto szlachetny człowiek żyje wespół z wielkim tłumem: zasłania swoje światło, lecz pozostaje jasnym." Czyż to nie jest to ten sam obraz, co na karcie Pustelnik?

 

Kiedy pytamy o sukces w biznesie, o osiągnięcia zawodowe; kiedy mamy nadzieje się wzbogacić, jak również pozyskać sobie czyjeś względy - w takich wypadkach karta Pustelnik jest "odpowiedzią odmowną". Nie zapowiada ona żadnego światowego sukcesu. Przeciwnie, zapowiada wewnętrzne poszukiwania, wyprawę w głąb własnej natury, szukanie prawdy o sobie.

 

Dla tych ludzi, którzy są pochłonięci "światową karierą", postawa Pustelnika jest zwykle niezrozumiała.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Pustelnik czyli droga przez ciemność

Dziewiąta karta Wielkich Arkanów, Pustelnik, przedstawiająca mnicha w habicie podpierającego się kijem, kojarzy się z takimi okresami w życiu, kiedy trzeba wycofać się ze "światowego" życia, i odejść na ubocze, na odosobnienie. Niekoniecznie z powodów religijnych - zwykle po to, aby odzyskać utracone siły, psychiczne i fizyczne. W wielu mitach i powieściach występuje taki watek, ze bohater w chwili słabości i klęski odchodzi gdzieś "na stronę" - na pustynie, do lasu - i tam otrzymuje pomoc od opiekuńczych duchów. Przypomina to praktyki alchemików, którzy zanim zamienili materię w złoto, poddawali ja procesowi zwanemu "nigredo" (poczernienie). Zawartość ich retort wtedy ciemniała, a oni sami popadali w mroczne skupienie przypominające depresję. Budziła ich z tego nadzieja, ze zobaczą złoto. O takich procesach przejścia przez ciemność mówi karta Pustelnik.

 

Pustelnik jako pierwsza i najważniejsza karta w rozkładzie

 

Nadchodzi okres skupienia, rozmyślań, rozważania na nowo swoich życiowych planów i celów. Zapewne będziesz musiał wycofać się z większości absorbujących działań - twój czas pochłonie życie wewnętrzne. Karta może dosłownie zapowiadać okres odosobnienia i samotności, oraz podróże w miejsca, gdzie nikt cię nie zna.

 

Pustelnik jako karta druga, ostrzegająca

 

Grozi ci samotność, odrzucenie, "wypadnięcie z toru", brak powodzenia. Karta może zapowiadać okres smutku i depresji. Zwykle jednak Pustelnik w najbardziej nawet negatywnym położeniu oznacza oczyszczenie.

 

Jako karta trzecia: wskazówki, co robić

 

Wycofaj się z większości spraw. Zyskaj dystans wobec bieżących wydarzeń. Przemyśl na chłodno to, co się dzieje. Nie licz ani na cudzą pomoc, ani na łaskawość losu. Musisz rozegrać tę partie w życiu jak samotny szachista.

 

Jako karta czwarta: zastarzałe przeszkody, nawyki z przeszłości

 

Za mało ufasz ludziom. Masz nawyk samotnego borykania się z problemami. Odsuwasz się i zachowujesz dystans, kiedy potrzebne większe zaangażowanie.

 

Karta numer pięć: twoi partnerzy

 

Pustelnik w tej pozycji często oznacza chłód, dystans i brak zaufania ze strony najbliższych ci ludzi. Jest to karta skrajnie nietowarzyska i może znaczyć po prostu samotność.

 

Karta szósta: najbliższa przyszłość

 

Trzeba zwijać interesy, wycofywać się z prowadzonych spraw, "skracać fronty". Nadchodzi okres odosobnienia, skupienia się na sobie, przejścia od życia zewnętrznego do wewnętrznego.

 

Karta siódma: niespodziewane wydarzenia

 

Niespodziewany okres samotności i zajęcia się swoimi problemami wewnętrznymi.

 

Karta ósma: to, czego nie masz mocy zmienić

 

Nie zmienisz otaczającej cię samotności, dystansu od ludzi; tego, ze możesz liczyć tylko na własne siły.

 

Dziewiąta: mistrzostwo

 

Karta Pustelnik w tej pozycji zachęca cię do długotrwałych ćwiczeń i poszukiwań, które mogą zaprowadzić do celu, który dla większości ludzi będzie mało zrozumiały.

 

Dziesiąta: pożytek dla innych

 

Twoje odejście będzie ofiarą, która poprawi los kogoś innego.

 

Jedenasta: to, co się nie uda

 

Nie jesteś w stanie odczepić się od towarzystwa, "świata" i związanego z tym rozpraszania sił. Możesz wielokrotnie odchodzić i będziesz wracał jak bumerang.

 

Dwunasta: wskazówki do ogólnej oceny rozkładu

 

Zwróć uwagę na wszystko to, co świadczy o okresie osamotnienia i oszczędzania sił.

 

Trzynasta: co w następnym cyklu

 

W odległej przyszłości dane ci będzie odejść, oderwać się, porzucić sprawy o których jest mowa - ale teraz nie jest to jeszcze możliwe.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

zrodlo Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty, Słowianie. Nowości

 

o zdrowiu

 

Pustelnik

Choroby o podłoŜu psychosomatycznym, moŜna je wiec zatrzymać wyleczyć tylko poprzez

pracę nad wnętrzem emocjonalnym. Pamiętaj, Ŝe samotność jest często potrzebna dla

zrobienia porządku wewnętrznego, ale jeśli zauwaŜysz, ze staje się ucieczką, bądź u waŜny,

gdyŜ moŜe stać się prostą i szybką drogą w depresję.

 

PUSTELNIK

Dziewiąta karta Tarota w Wielkich Arkanach. Postać mnicha reprezentuje, izolację i poświęcenie się ascezie w

poznaniu światła mądrości, symbolizowanego przez niesioną przez niego lampę (a. klepsydrę). MoŜe teŜ on

wywoływać skojarzenia z uczonym niosącym światło wiedzy. Na niektórych wczesnych kartach Tarota mnich

trzyma klepsydrę, symbol czasu, a niekiedy wspiera się teŜ na kuli co wskazywałoby na atrybuty Saturna,

władcy czasu, zarówno w aspekcie astrologicznym jak i mitologicznym. Klepsydra jest teŜ często atrybutem

alchemików. Lampa uniesiona wysoko jest atrybutem Diogenesa. Powszechne są alegorie Czasu i Saturna jako

starca idącego o kuli i trzymającego klepsydrę. Zwana przez mistyków metafizyczną, szczęśliwą liczbą rządzącą

sztukami pięknymi, równowaŜącą elementy duchowe i materialne. Jako ostatnia z szeregu reprezentuje koniec i

początek, ideę rodzenia się na nowo, przeobraŜenia i rozwoju, a zarazem śmierci, końca cyklu. Piekło

chrześcijańskie ma 9 bram: 3 spiŜowe, 3 Ŝelazne, 3 kamienne. Symbol sumy trzech światów: nieba, ziemi i

piekła.

ZNACZENIE WRÓśEBNE KARTY

Poszukiwanie wyŜszych wartości, mądrość nabyta w wyniku nauki i doświadczenia, okres kontemplacji,

zagłębianie się w swej duchowości, rezygnacja ze starych przyzwyczajeń, zainteresowania okultyzmem i

ezoteryką, profity finansowe z wcześniej dokonanych inwestycji, perfekcjonizm w działaniu. Błędna ocena

faktów, zahamowanie realizacji planów, rozczarowanie mistrzem lub nauczycielem, konieczność

zweryfikowania dotychczasowych celów Ŝycia. KaŜdemu potrzebny jest okres samotności, by w pełni poznać

samego siebie. dzięki temu na wiele spraw spojrzysz z nieznanym ci dotąd dystansem. W efekcie zobaczysz

otwierające się przed tobą nowe szansę. Stare przysłowie mówi, Ŝe miecze zwycięstwa wykuwa się w

samotności. Nie zapominaj o tym.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

W pozycji prostej: rozwój duchowy, równowaga wewnętrzna, medytacja.

Odwrócony: odludek, samotnik, brak radości życia, brak uczuć, trudna sytuacja życiowa, spowalnia bieg wydarzeń.

 

Źródło: Kizińczuk Sergiusz- ,,Tarot twój klucz do przyszłości''

 

 

Eremita – mówi o stanie chorobowym oraz ogólnym złym samopoczuciu. Przynosi depresje, załamania nerwowe, problemy z jelitami oraz kośćcem. Pokazuje typowe choroby i objawy wieku starczego.

Astrologia, splot słoneczny, wnętrzności

Osoba pokazana tą kartą powinna wyjść ze stanu ciągłego rozmyślania nad swoją chorobą i otworzyć się na nowe możliwości jakie niesie ze sobą chwila obecna. Osoba pokazana Eremitą powinna zacząć częściej się uśmiechać, praktykować afirmacje, udać się na zabieg energetyzujący organizm. Jeżeli to możliwe osoba ta powinna "wyjść do ludzi" oraz zmienić nastawienie do świata.

 

Piotr Górski ,,Tarot a zdrowie''

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Eremita

Osoba, którą symbolizuje Wielki Arkan IX: to człowiek szlachetny i myślący. Łaknie samotności oraz wolności osobistej. Ma dużą intuicję. Psycholog, nauczyciel, naukowiec, filozof, teolog, lekarz. Starszy człowiek.

Karta odwrócona: ktoś ograniczony, nieufny.

Cechy charakteru: mądrość, koncentracja, altruizm, empatia, umiar. Perfekcjonizm. Dystans.

Karta odwrócona: nadmierna ostrożność, nieuzasadniona podejrzliwość. Upór. Wyniosłość. Egocentryzm. Zahamowania, kompleksy. Przesadna pedanteria. Lęk przed samotnością.

Sytuacja albo sprawa: potrzeba zachowania milczenia. Informacja, że pewnych spraw nie uda się przyspieszyć. Pomoc i rada. Konieczność spowolnienia działań. Ewolucja. Edukacja.

Karta odwrócona: przestroga przed wyrokami losu. Zły okres.

Zdrowie: mobilizacja sił życiowych.

Karta odwrócona: chroniczne choroby, trudne do zdiagnozowania. Nawrót dolegliwości.

Miłość: uczucie, w którym dużą role odgrywa zrozumienie, współodczuwanie, a nie erotyka. Brak zainteresowania seksem.

Karta odwrócona: blokada seksualna. Konflikt w związku.

Praca: zajęcie połączone ze służbą dla innych. Negocjacje. Praca w odosobnieniu.

Karta odwrócona: możliwość utraty pozycji lub pracy.

Karma: człowiek o wielkiej samoświadomości. Znaczny stopień duchowego rozwoju. Mistrz.

Karta odwrócona: upadek z wysokości. Zarozumiałość i próżność. Zaprzeczanie wartościom duchowym.

Rada: zachowuj swoje sprawy dla siebie. Czas jest twoim sprzymierzeńcem. Ufaj. Zdaj się na los.

 

Gdy karta Cię przyciąga: potrzebujesz spokoju. Nadchodzi czas analiz i podsumowań.

Gdy karta Cię odpycha: nie umiesz uczyć się na błędach. Zrozum , że przyczyna niepowodzeń tkwi w Tobie.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Pustelnik - Uniezależnij się od niego;

Pragniesz więcej niezależności w waszym związku;

Szukasz samotności z dala od niego i jego życia;

Musisz oderwać się od wspólnej pracy z mężczyzną i dojść własną ścieżką do kariery;

Nie chcesz dzielić życia z drugą osobą, ponieważ nie możesz znieść emocjonalnej pożogi, Jaką często niesie ze sobą związek;

Nie chcesz być z żadnym mężczyzną przez jakiś czas lub do końca życia;

Zachowujesz się jak zakonnica lub dziewica;

Masz staroświeckie nastawienie do mężczyzn i czyste serce, z którym czekasz na odpowiedniego dla ciebie mężczyznę;

Oboje z twoim partnerem potrzebujecie trochę czasu żeby się przekonać czy wasz związek jest naprawdę korzystny dla obu stron;

Chowasz się w swoją skorupę i oddalasz się od niego uczuciowo, ponieważ nie możesz dłużej znieść waszego związku;

Mężczyzna zachowujący się jak mnich, który nie miał w swoim życiu kobiet;

Powiedz mu prawdę albo czekaj na jego przyjście, które cię oczyści;

Uczysz się żyć samotnie po rozstaniu z mężczyzną;

Jesteś przygotowana na wyprowadzkę, jeśli twój mężczyzna nie dopasuje swojego poziomu życia do twojego standardu;

Ktoś, kto żyje w celibacie lub jest zamknięty w sobie.

Nancy Shavick - Tarot a miłość i przyjaźń

 

Pustelnik

 

Jako dobra rada:

Skoncentruj się, medytuj, wyciż aż odnajdziesz jasność i jednoznaczność. Bądź zdecydowany i nie pozwól, by inni na Ciebie wpływali, wtedy wszystko stanie się całkiem proste i nieskomplikowane.

 

Jako ostrzeżenie:

Nie izoluj się od świata zewnętrznego, nie okazuj wrogości innym, bo ryzykujesz, że zostaniesz wilkiem-samotnikiem.

 

Jako karta dnia:

Ten dzień należy tylko do Ciebie. Podaruj sobie samemu dostatecznie dużo czasu i nie zaraź się gorączkowym pośpiechem dnia codziennego. Jednakże, jeśli musisz zająć się jakimiś sprawami, zrób to z pełną uwagą, bez zmuszania się przy tym lub ulegania wpływom innych. Jeśli masz do podjęcia ważną decyzję, powinieneś tak długo się nad nią zastanawiać, aż znajdziesz właściwe i jednoznaczne stanowisko. Może Ci w tym pomóc medytacja, długi spacer lub po prostu kontemplacja morza.

 

Jako karta na rok:

Rok, który Cię czeka będzie poważny. Ale w najlepszym sensie tego słowa. Będziesz musiał przemysleć wiele spraw i poważnie określic swój stosunek do siebie i świata, żeby dowiedzieć się, czego naprawdę chcesz. Wykorzystaj tę fazę do przemysleń nad swoim życiem. Sprawdź, jak dalece zawartość i zewnętrzne struktury wyrażają Twą istotę i osobowość w życiu zawodowym i prywatnym. Jeśli jakieś sprawy nie są w Twoim stylu, dowiedz się, co musisz zmienić. Pewne poglądy nie jest łatwo ustalić, ale masz przecież na to cały rok. W poznaniu tego bardzo sprzyjające są dni wyciszenia się, pobyt w klasztorze, na wyspie lub w jakimś innym odległym miejscu. Przede wszystkim, nie powinieneś źle zrozumieć tej karty i obawiać się, że przez ten rok będziesz samotny. Eremita oznacza wierność samemu sobie, także podczas spotkań z innymi ludźmi.

 

H. Banzhaf - Klucze do tarota

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Osoba Starsza z odpowiednim bagażem doświadczeń i przeżyć . To ktoś kto ocenia sytuacje na bazie przemyśleń i rozwagi , Pustelnik ma zamknięte oczy ale on widzi rzeczy swoją mądrością nie działa na emocjach .

 

 

W rozkładzie – konieczność zatrzymania się w życiu i pomyśleniu o sobie o tym co się robi , dokąd się zmierza . Głębsze przemyślenie , zastanowienie się nad zaistniałą sytuacja . Po trudnościach odpoczynek i wycofanie się z aktywnego życia i zawieszenie wszelkich planów na czas zastanowienia się co dalej . Rozwaga i nie działanie na szybko .

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • Maestro

IX(9)Pustelnik Karta może przedstawiać następujące osoby:

 

Starsza osoba, przewodnik duchowy, emeryta, samotnik, osoba, która ma bardzo refleksyjną duszę, ktoś pogrążony w smutku, odczuwający osamotnienie, osoba mądra, doświadczona, chłodna emocjonalnie, powściągliwa. Karta może również wskazywać na osobę, która bardzo dba o rozwój duchowy, mistyka, włóczęgę, także na kogoś, kto jest w tej chwili pogrążony w zadumie nad swoim wnętrzem, izoluje się, by przemyśleć pewne sprawy.

 

Karta oznacza czas na poszukiwanie prawdy o sobie, dystans do przyziemnych spraw, cierpliwość, ostrożność, wycofanie się z aktywnego życia.

 

Ponadto karta może oznaczać pomoc starszej, mądrzejszej i doświadczonej osoby, zwracanie się o poradę do takiej osoby lub obcowanie z kimś takim. Pustelnik może również oznaczać czas na zgłębianie wiedzy, poszukiwanie odpowiedzi na pewne pytania, potrzeba bycia samemu, konieczność czekania na rozwój spraw, brak pośpiechu.

 

We wróżbie miłosnej oznacza samotność w najbliższym czasie i potrzebę, odnalezienia w sobie przyczyn swoich miłosnych niepowodzeń. Sugeruje zajęcie się rozwojem duchowym, zainteresowanie się psychologią. Jeśli jesteś samotna(y), niczego nie przyspieszaj. Prawdziwa miłość sama cię odnajdzie.

 

Jeżeli masz stałego partnera, unikajcie manipulowania sobą nawzajem. Wymuszanie czegokolwiek może doprowadzić jedynie do wzajemnej niechęci i uczuciowego zamknięcia.

 

Dla biznesmenów Pustelnik jest wróżbą niepomyślną. Jedyną rada jest natychmiast wycofać się z obecnego zajęcia i przerzucić się na coś innego.

 

Praca i pieniądze. Mimo zamieszania, intuicyjnie wybierzesz właściwą drogę. Nadarzy się okazja, by ustabilizować swoje życie na takim poziomie, o jakim marzysz.

 

Bardzo ważnym przesłaniem tej karty jest nakaz zachowania dla siebie swoich spraw. Publiczne poruszanie kwestii dla nas istotnych nie jest korzystne. Karta symbolizuje też szukanie wartości duchowych i drogi życiowej, upór w trzymaniu się starych przyzwyczajeń i starych sposobów komunikowania swoich potrzeb, surowość w ocenie innych, brak akceptacji i nieumiejętność darzenia uczuciem.

 

Kiedy pytamy o sukces w biznesie, o osiągnięcia zawodowe; kiedy mamy nadzieje się wzbogacić, jak również pozyskać sobie czyjeś względy - w takich wypadkach karta Pustelnik jest "odpowiedzią odmowną". Nie zapowiada ona żadnego światowego sukcesu. Przeciwnie, zapowiada wewnętrzne poszukiwania, wyprawę w głąb własnej natury, szukanie prawdy o sobie.

 

Przedstawia ona taki okres w życiu, kiedy człowiek musi udać się w drogę, na poszukiwanie prawdy o sobie i świecie, w którym żyje.

 

Symbolizuje + kryzys w którym jest potrzebna wewnętrzna przemiana, skromność, samotność z wyboru ,doświadczenie, spokój, wiedza, mądrość życiowa, długofalowe plany, cierpliwość, pracowitość, samotność, bycie dla innych drogowskazem, samotne przecieranie szlaków, stałość i stabilizacja, starsi ludzie, miejsca izolacji, szpital, dom starców, miejsca odległe i słabo dotępne, mądrość, doświadczenie, spokój, izolacja, zagłębianie się w sprawy duchowe, skupianie się na swoim wnętrzu, zaduma nad życiem, refleksyjność, terapia, zaduma, wyciszenie, poszukiwanie swojej drogi życiowej, nowy etap w zyciu po analizie,

 

Przesłanie. Karta ta niesie ze sobą następujące przesłanie: porzuć rozrywki, nie kłopocz się codziennymi problemami, bo to zatrzymuje rozwój twego ducha. Aby znaleźć skarb, trzeba oddać się kontemplacji w samotności. Dopiero samotność, da Ci właściwy wgląd w siebie, wprowadzi harmonię. Zrozumiesz innych wtedy, kiedy zrozumiesz siebie. Praca w tym kierunku zapewni ci osiągnięcie harmonii i powodzenie.

 

CZAS: - wrzesień

 

jelita, trzustka

 

ZDROWIE: może również problemy zdrowotne w obrębie jamy brzusznej, najczęściej kłopoty z jelitami i trzustką. Choroby starcze, przewlekłe, apatia, skłonność do depresji,

 

Zdrowie. Jeśli coś ci dolega, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Koniecznie rozładuj napięcie. Najlepiej rób to, co sprawia ci radość.

 

W sprawach zdrowotnych może oznaczać dolegliwości związane z wiekiem, lub długotrwałą chorobę

______________________________________________________________________________________________

OBAWY

 

Pozycja odwrócona - samotność źle znoszona, ubóstwo ,brak szczęścia, ktoś bez stałego adresu zamieszkania, osoba mająca problemy z alkoholem, brak mądrości, doświadczenia, złe rady,skostnienie, zatrzymanie się w przeszłości, ucieczka od ludzi, osamotnienie, depresja, choroby starcze, izolacja, brak radości, ponuractwo, niechęć do kontaktów z otoczeniem, stare budynki w kiepskim stanie technicznym, unikanie prawdy o sobie, brak odpowiedzialnosci konfrontacji z samym sobą, utrata zaufania do ludzi, zgorzknienie, umartwianie, chłód emocjonalny, wewnetrzna ucieczka, depresja,

 

Karta w negacji może oznaczać:

 

Zastój, marazm, opóźnienie, izolacja, przygnębienie, narzucanie sobie surowej dyscypliny, życie pełne wyrzeczeń, zgorzkniałość, niezadowolenie, oschłość, brak zaufania, podejrzliwość, przesadna ostrożność. Uczucie osamotnienia, porzucenia, oddalanie się od partnera, jeśli jest się w związku, zamykanie się w sobie, brak otwartości na innych ludzi, niepowodzenia w sferze materialnej, zawodowej..

 

Jednak, gdy karta jest odwrócona, pytający nie zostanie samotny, możliwe, że zmieni stan cywilny w najbliższym czasie. Dla ezoteryków odwrócona karta, oznacza, że nie przyszedł jeszcze czas na twórczą samotność i nie ma takich możliwości.

 

 

_________________________________________________________________________________________

NIEKTORE POWIAZANIA:

 

Eremita + Mag - odnalezienie czegoś (jeśli pojawia się Zmartwychwstanie - odnalezienie czegoś co już uznaliśmy za utracone), nieufność do nowinek technicznych, przemyślany zakup, przemyślanie działanie

Eremita + Księżyc -szukanie po omacku, trudność z wyjaśnieniem starych spraw, bardzo odległe wspomnienia

Eremita + Słońce - stary przedmiot przywrócony do blasku, naprawa, remont, powrót chęci do życia

Eremita + Śmierć - odejście czegoś co nie było potrzebne, porządki i wyrzucanie starych rzeczy, awaria starego sprzętu

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Droga do „Siebie”

 

W górach, gdzieś blisko Boga

Na zamarzniętej drodze

Czystą ścieżką, samotnie,

Z żółtym kijem przy sobie.

Głupiec odnalazł „perłę”

Co na dnie worka była.

Co prawdę o jego wartości

Światu oznajmiła.

Doświadczył w życiu tak wiele

Że stał się Pustelnikiem

Godzi teraz swoje myśli,

Ze swych doświadczeń wynikiem

On wie już co to miłość

Jak to z przyjaźnią bywa

Jaka natury jest rola

Że szczęście nie zawsze wygrywa.

On ma zamknięte dziś oczy,

Bo światło odnalazł w sobie

I wie jak iść przez życie,

Wszystkim o tym On powie.

Tak Głupiec zostaje Mędrcem

Na stacji IX – ej życia.

Mądrość – rozsądkiem wesprze

Nową ma rolę do odbycia.

 

Źródło „Wiersze intuicyjne. Tarot.” Ewa Winiarska

Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

Pustelnik a...

Miłość: poczucie samotności, niezrozumienia, strach przed zostawieniem, nieumiejętność porozmawiania z partnerem i wyjawienia mu swoich uczuć, przekonanie o braku zrozumienia w związku

Przyjaźń: chęć wycofania się z aktywności, potrzeba samotności i przemyślenia

Zawód: potrzeba wycofania się z aktywności zawodowej, konieczność urlopu, przejście na emeryturę, robienie bilansów zawodowych

Pieniądze: nie tyle ważne, co doświadczenia życiowe. Człowiek zajęty jest swoim światem duchowym, trudno mu więc skorzystać z bogactwa świata materialnego

Zdrowie: choroby o podłożu psychosomatycznym, można je więc zatrzymać i wyleczyć poprzez pracę nad wnętrzem emocjonalnym. Pamiętaj, że samotność jest często potrzebna dla zrobienia porządku wewnętrznego, ale jeśli zauważysz, że staje się ucieczką, bądź uważny, gdyż może się stać prostą i szybką drogą w depresję

 

Źródło: "Vademecum Tarota" B. Antonowicz - Wlazińska

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Dla biznesmenów Eremita czy tak, czy owak jest niepomyślny. Jedyna rada- natychmiast wycofać się z biznesu, którym się pytający zajmuje w danym momencie i przerzucić się na coś innego.

 

Źródło: " Podstawy Tarota '' Jewgienij Kolesow

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • 1 month later...

EREMITA

 

Samorealizacja,samodzielnosc,praca,aktywnosc zawodowa i publiczna,misja spoleczna,dyscyplina,porzadek,poswiecenie,troska,opiekunczosc,nauczyciel,mistrz,przewodnik

Odwrocona: pracoholizm,pedanteria,biurokracja,oschlosc,emocjonalny chlod,obojetnosc.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...
Guest agnieszka007

RADA Z JEDNEJ KARTY;

Jeśli intensywnie pracujesz nad sobą,medytujesz,stosujesz diety oczyszczające i myślisz,że intensywnością tych ascetycznych ćwiczeń przyśpieszysz proces samoświadomości,to zatrzymaj się.Tego procesu nie uda się człowiekowi przyśpieszyć.Ten proces kieruje się swoim tempem,jaki sam uzna za najlepszy dla siebie.Nie wyniszczaj się więc.Pracujesz nad sobą po to,aby żyć szczęśliwiej,radośniej,by każdego dnia witać swoje życie i dziękować Bogu,że jest takie,Jakim je otrzymałeś.

Jeśli jesteś właśnie na zakręcie życiowym,doświadczasz burz życiowych,zajmij się sobą.Jeśli potrafisz zrobić sobie sam remanent życiowy,wycofaj się na chwilę w swoje zacisze wewnętrzne.Jeśli trudno Ci uspokoić myśli i nie czuć się,jakbyś stanął nad przepaścią,poproś przyjaciela,brata czy siostrę,terapeutę,by Ci pomógł.

 

 

Oznacza ostrożność,rozwagę,samotność,medytację,przyglądanie się sobie,odkrywanie prawdy,namysł,dystans do otoczenia i spraw toczących się aktualnie,oszczędność.Kart nakazuje zastanowić się,trzymać plany w tajemnicy.Oznacza samotność.Karta symbolizuje też szukanie wartości duchowych i drogi życiowej,pewnej równowagi.

Negatywnie pokazuje upór w trzymaniu się starych przyzwyczajeń i starych sposobów komunikowania,surowość w ocenie innych,brak akceptacji i nieumiejętność darzenia uczuciem,chłód emocjonalny;oznacza też osobę skrytą,a przez to fałszywą.

 

źródło"JASNOWIDZENIE W INTERPRETACJI KART TAROTA" Piotr Gońciarz.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

IX Pustelnik L’Hermite

Czyli droga przez ciemność.

 

Dziewiąta karta Tarota w Wielkich Arkanach. Postać mnicha reprezentuje izolację i poświęcenie się ascezie w poznaniu światła mądrości, symbolizowanego przez niesioną przez niego lampę. Może on wywoływać skojarzenia z uczonym niosącym światło wiedzy. Na niektórych wczesnych kartach Tarota mnich trzyma klepsydrę, symbol czasu.

Dziewiątka- jest liczbą szczęśliwą, rządzącą sztukami pięknymi, równoważącą elementy duchowe i materialne. Jako ostatnia z szeregu reprezentuje koniec i początek, ideę rodzenia się na nowo, przeobrażenia i rozwoju, a zarazem śmierci, końca cyklu. Piekło chrześcijańskie ma dziewięć bram: trzy spiżowe, trzy żelazne i trzy kamienne. Jest to symbol sumy trzech światów: nieba, ziemi i piekła.

Na tej karcie widzimy starego mężczyznę, idącego, rozświetlającego przed sobą drogę światłem lampy trzymanej w ręce. Odwraca się od przyszłości ku przeszłości, ale tak naprawdę jego uwagę skupia światło lampy. Poszukuje prawdy o sobie. Wybiera się od zewnętrznego świata w nową drogę, która prowadzi w światy wewnętrzne.

Jest jakby drugim wcieleniem Głupca. Głupiec oznaczał osobę, która stoi przed wyborem, ale nie wie, co zrobić. Pustelnik natomiast wie dobrze, którą pójść drogą. Uzbrojony jest nie tylko w kij podróżny, ale jeszcze w latarnie, którą oświetla sobie drogę.

 

Znaczenie ogólne

Gdy pytamy o sukces w biznesie, o osiągnięcia zawodowe i gdy mamy się wzbogacić lub pozyskać czyjeś względy- karta ta daje odpowiedź odmowną. Nie zapowiada żadnego światowego sukcesu, ale wewnętrzne poszukiwania. Bohater w chwili słabości i klęski odchodzi gdzieś na stronę na pustynię, do lasu i tam otrzymuje pomoc od duchów opiekuńczych.

Pustelnik przedstawia starszego, mądrego człowieka, znawcę tematu, dobrego diagnostyka, filozofa, uczonego, kogoś, kto pomorze zrozumieć jakąś zagadkę.

Karta ta zapowiada znalezienie zguby, rozwiązanie zagadki., zrozumienie samego siebie pokazuje wagę życia duchowego, umysłowego, medytacji. Pokazuje, że trzeba wyrzec się wszystkiego, co pozorne i hałaśliwe.

Ogólne znaczenie karty w pozycji negatywnej:

Karta w tej pozycji pokazuje człowieka zagubionego w chaosie życia. Mówi, że nie ma pomyślnej drogi ani rozwiązania kłopotów. Przestrzega przed nieodwracalnie straconą zgubą, nierozwiązaną tajemnicą. Zapowiada lęk przed śmiercią, brak nadziei, zapieczętowanie czegoś na zawsze.

Ustawienie postaci

Pustelnik stoi, głową zwrócona prawie przodem. Jego myśl zmierza do bezpośredniego, ale rozważnego działania. Wybitna praca wewnętrzna, o której świadczy pozycja stojąca, prowadzi ku spokojowi i medytacji.

 

źródło: mój komputer

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
Guest Vampirella

Eremita

 

Wewnętrzne olśnienie, tajemny impuls płynący z wnętrza; wiążące się z tym plany praktyczne. Wycofanie się z bieżących wydarzeń.

 

Źródło: Tarot Thota – Klucz do zrozumienia – Lon Milo DuQuette

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

IX. Pustelnik (Eremita)

Przypomina, że człowiek wciąż musi pokonywać trudności, oznacza samodzielność, poszukiwanie własnej życiowej drogi, prawdy, medytację. Poucza, że trzeba być ostrożnym, a prawdy należy poszukiwać spokojnie i wytrwale.

 

Źródło: Życie Świata, numer 92, artykuł "Tarot".

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

IX EREMITA ( PUSTELNIK )

 

ISTOTA ZAGADNIENIA- znalezienie swiatla,zawrocenie.

 

Gotowosc do spotkania sie z samym soba,na bardzo glebokiej plaszczyznie.

Wycofanie sie w glab siebie.Sprobuj traktowac z daleka mysli i zdania innych

ludzi,aby otrzymac szanse,naprawde glebokiego wczucia sie w siebie samego.

Podazaj za swoim wewnetrznym swiatlem,nawet jezeli jest to tylko maly

plomyzek! Wsluchaj sie w wiadomosci,wiedze,ktore ujawnia sie z twej wewnetrznej

ciszy.Nie miej strachu ani nieczystego sumienia,ze przez pewien czas nie bedziesz

robil nic,lub bardzo malo.

 

STACJA PODROZY DUCHOWEJ

 

Mimo iz jestesmy towarzyskimi zwierzatkami,istnieje tez jakas czesc

samotnika/czki w nas samych.W tym czasie chodzi o to ,aby odkryc w sobie

swoje mozliwosci i umiejetnosci.Nastepnie jestesmy chetni je wykozystac

dla pozytku wszystkich.

Teraz jednak wolno nam byc calkiem w sobie.

 

INSPIRACJA

 

Znajdz dojscie do swego wewnetrznego swiatla,z tym swiatlem przezyjesz

uwolniona milasc,prawdziwa bliskosc,glebokie zjednoczenie z ludzmi i z calym

swiatem.W samotnosci z soba spotkamy nasza wewnetrzna zywotnosc i sile.

Ta zywotnosc i sila beda nas niosly przez najwieksze kryzysy i wyzwania zyciowe,

poniewaz sa one zawsze w nas.

 

Ja delektuje sie tym,ze przez jakis czas moge byc sam ze soba,aby odkryc ssiebie

na nowo.

 

EREMITA jako karta roku

 

Znajdz czas dla siebie samego i dla tego co w twoim zyciu jest wazne.Jest latwiej to

wszystko kontemplowac,zamyslic sie ,rozwazac,jezeli zrezygnujemy z zewnetrznych

wplywow i podniet.

 

KARTA PARTNERSTWA

 

Zwroc uwage ,aby twoje partnerstwo ,doswiadczenie ze swiatlem wewnetrznym

wspomagalo.Pomoze to w przetrwaniu wszystkich wzlotow i upadkow zyciowych.

Znajdz rowniez w twoim partnerstwie czas,aby byc talko dla siebie .Jest to czesto

blogoslawienstwem.

 

CEL ROZWOJU

 

Znajdz swoja wewnetrzna prawde,to duchowe swiatlo,to wieczne zrodlo zycia,

radosci i bycia,ktore jest w kazdym z nas ukryte.

Oczy naszego ciala sa najczesciej niewidoczne (oprocz-w spojrzeniumilosci,

dobroci,madrosci) ale osobiscie odczuwalne.

 

PYTANIA

 

1.Czy jest cos co cie boli,albo cos ci brakuje?

2.Czy jestes gotowy na poszukiwanie swiatla nawet wtedy jezeli spotkasz

cienie,przez ktore musisz przejsc aby to swiatlo znalezc?

3.Gdzie i komu wniesiesz wiecej swiatla w zycie poprzez swoje istnienie?

 

 

Zrodlo:Gerd B. Ziegler Tarot für alle tlumaczenie wlasne

Edited by slawa
zrodlo
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

ja jeszcze dodam od siebie, ze dla mnie Eremita jako karta dla singla nie jest taka zla - oznacza czekanie na kogos odpowiedniego dla nas - czas ten mozemy poswiecic na rozwój własny, poszukanie własnej drogi, a przede wszystkim na odpowiedz; "kim jestem?" bardzo czesto eremita ukazuje sie osobą, które pragna wejsc w nowy zwiazek a nie pozamykały jeszcze starych spraw lub nie odnalazly własnej drogi

 

natomiast jako karta dla osoby w zwiazku - sukni slubnej nie widze...

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

"Pustelnik jest kartą życia w odosobnieniu i wewnętrznej kontemplacji.Ce****e ona introwertyczne fazy życia, w których wzbraniamy się przed obcymi wpływami, aby z dala od ludzi i tempa dnia codziennego osiągnąć spokój, a przede wszystkim odnaleźć drogę do swego wnętrza.Pustelnik mówi o znaczących doświadczeniach, które pomagają rozpoznać kim jesteśmy, czego chcemy. Wskazuje sposób, w jaki można do tego dojść. Łączy on w sobie dwie ważne skrajności: głębię przeżyć i szczyt poznania. Wielu ludzi niesłusznie obawia się tej karty.Tylko gdy cechy Pustelnika zostaną źle zrozumiane, pojawi się lęk przed samotnością i opuszczeniem. Kto jednak dobrowolnie pójdzie za głosem Pustelnika, odnajdzie siebie wzbogaconego o jasność, siłę i uszczęśliwiające doświadczenie pozwalające na bycie ze sobą <<sam na sam>>.

 

W życiu zawodowym- Pustelnik oznacza czas odnalezienie siebie, w którym zdajemy sobie jasno sprawę, co rzeczywiście chcemy osiągnąć na niwie zawodowej. Efektem tego może być kompletnie przewartościowanie naszych dotychczasowych wyobrażeń o sukcesie, uznaniu, prestiżu, zaangażowaniu, pieniądzach i wyznaniach. W każdym przypadku przemyślenia te zbliżają nas znacznie do naszych rzeczywistych potrzeb i prawdziwego powołania. Z jasnością i jednoznacznością tego poznania idzie w parze, obok umocnienia charakteru, poczucie wewnętrznej pewności, dzięki któremu zrealizujemy nowo odnalezione cele. W niektórych przypadkach Pustelnik oznacza, że zawód, który wykonujesz, może dać Ci większe wewnętrzne zadowolenie niż uwieńczone sukcesami współuczestniczenie w życiu konsumpcyjnego społeczeństwa. Powaga spokój i skromna egzystencja mogą sprawiać większą satysfakcję.

 

Na poziomie świadomości- Pustelnik pokazuje, ze wycofujemy się, aby wolni i nie skażeni poglądami innych odnaleźć samego siebie. Pustelnik często wskazuje na czas, w którym na parę dni lub na okres całego urlopu oddalamy się w osamotnienie, aby skoncentrować się nad jednym zadaniem lub problemem. Może też oznaczać, ze w stanie pełnego spokoju oczekujemy, aż prawdziwe poznanie zjawi się samo z siebie.W tych okresach spokoju często skutecznie pomagają: asceza, głodówka, medytacje, milczenie lub ćwiczenia spirytualistyczne, Wynikiem takich doświadczeń jest osiągnięcie znacznej mądrości życiowej, odwagi, siły i wyrazistości.

 

W związkach osobistych karta ta jest ambiwalentna. Może uosabiać mądre przekonanie, że najważniejszą przesłaną udanego związku jest samodzielności obu partnerów, może oznaczać osamotnienie w związku. Jednak jej główne znaczenie leży tutaj głębokim poznaniu i przekonaniu o tym, co jest dla nas naprawdę ważne w życiu partnerskim. Często prowadzi ona do dojrzalszych form miłości, do dobrowolnego samoograniczenia w imię głęboko przeżywanego bycia we dwoje."

 

Źródło: Hajo Banzhaf,Tarot dla każdego

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...
Guest Euterpe

na pytania:

- zadzwoni? - tak

- dostanę odpowiedź? - tak(ale też tutaj wyciągnęłam dwie karty: IX Pustelnik i Królowa denarów)

 

 

miejsce: tam, gdzie została zgromadzona wiedza, z której można korzystać :)

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...

Pustelnik może oznaczać samodzielność i zachowanie niezależności w związku, co nie musi być wcale takie złe;-)

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 5 weeks later...
 • 2 months later...

PUSTELNIK

 

BLASKI: mądrość, spokój, wyciszenie, zaduma nad życiem, sobą, światem, ludźmi, uświadomienie sobie swoich błędów, wzięcie nauki z lekcji życiowych, rozwój duchowy, poszukiwanie prawdy o sobie, czas na zrewidowanie swojego postępowania, poglądów, przekonań, i systemu wartości, poszukiwanie swojej drogi życiowej.

 

CIENIE: bolesna samotność, izolacja, utrata zaufania do ludzi, ucieczka od nich, umartwianie się psychiczne, tendencje masochistyczne, upór w trzymaniu się swoich starych przekonań, brak elastyczności, niemożność zaakceptowania siebie takim, jakim się jest, zgorzknienie, wewnętrzna ucieczka przed życiem.

 

 

Źródło: Barbara Antonowicz - Wlazińska "Karty Ridera Waite'a proste i skuteczne"

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Jako karta dnia:

Cały dzień spędzony w pracy a mimo to bardzo ciekawy.

Miałam sporo klientów.

Odwiedziły mnie siostrzenice i szwagierka, pogadałam trochę ze znajomym.

Czytałam sobie w międzyczasie książkę i gadałam przez internet, były to sympatyczne rozmowy.

Dokonałam zakupu pewnej rzeczy pod wpływem chwili.

Na wieczór sobie z mężem zamówiliśmy jedzenie na dowóz :)

Ogólnie dzień minął bardzo szybko i fajnie.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Eremita: "Szukanie". Medytacja,samotność,spędzanie czasu samemu,spojrzenie w głąb siebie,akceptacja tego,co nie do zaakceptowania,przerwa,odpoczynek.

Z mojej talii "The Sorcerers Tarot"

 

Pustelnik:

Otrzymujesz sygnał,że powinieneś się wycofać z życia,ponieważ potrzebny jest Ci czas na kontemplację i ponowne naładowanie emocjonalnych lub fizycznych "akumulatorów" albo po prostu na rozważenie tego,co powinieneś zrobić w najbliższej przyszłości.

Jeśli zastanawiasz się,którą z życiowych dróg wybrać,już wkrótce dojdziesz do satysfakcjonującej konkluzji i sprawy przejmą lepszy bieg.

Musisz się trzymać z dala od zdarzeń,mieć otwarty umysł i uwzględnić wszystkie opcje.

Nie znasz jeszcze wszystkich faktów - być może niebawem pojawią nowe.

 

Położenie odwrócone:

Z pewnych względów czujesz się nieszczęśliwy,kiedy zostajesz sam.

Być może jesteś samotny lub usiłujesz uniknąć określonych emocji lub myśli.

Jeśli chcesz poprosić kogoś o poradę,zwróć się do osoby szanowanej i nie przyjmuj porady bezkrytycznie.

Zastanów się dobrze nad tym,co usłyszałeś.

 

Z talii "The Destiny Tarot"

 

Jak kocha Pustelnik:

Osoba, którą ta karta symbolizuje, bywa człowiekiem „po przejściach”. Jego (jej) poprzednie związki uczuciowe nie utrzymały się, z natury jest bowiem samotnikiem, mającym dużą potrzebę wolności. Pustelnik podąża za swym głosem wewnętrznym, potrzebuje spokoju, czasu, przestrzeni.

 

Dlatego dość trudno mu podporządkować się czyjejś ideologii, osobowości albo – co gorsza – nakazom. Ostrzegam, że niewiele uda się na nim wymusić. Emocjonalnemu szantażowi ulega tylko na pozór, natomiast „w środku” oddala się duchowo. Podczas ewentualnych nieporozumień wycofuje w milczenie (uwaga! ciche dni!) albo... ucieka do jakiegoś własnego azylu. Zwykle unika natychmiastowej konfrontacji z problemami. Wiążące decyzje odkłada na później, co z reguły wychodzi mu na dobre.

Najszczęśliwszy jest, gdy wykonuje wszystko we własnym rytmie. Ma naturę refleksyjną i poszukującą. Jego ukochany (ukochana) powinien rozumieć Pustelnika i podzielać jego zainteresowania. A jeżeli partner jest przy tym osobą bardziej optymistyczną i towarzyską, wówczas w związku udaje się zachować zdrową równowagę między „eremickim” pragnieniem izolacji a żywymi kontaktami z ludźmi.

 

Niekiedy wyciągnięcie karty Pustelnika informuje, że Twój luby (luba) akurat liże rany po życiowej porażce. Wtedy zwyczajnie bądź obok i nie staraj się niczego przyspieszać. Tym bardziej, że karta ta symbolizuje wycofanie się z aktywności seksualnej. W gorszym wariancie zapowiada także głębokie erotyczne zahamowania partnera.

 

Karta odwrócona:

Egocentryczny, znerwicowany i pełen kompleksów mierzy bliźnich swoją miarką. Nie zmienisz go, natomiast podejrzliwość i skąpstwo Pustelnika ogromnie utrudnią Ci przyszłość. Zatem karta przestrzega przed bolesną próbą, jaką niewątpliwie okazałaby się taka miłość. Zachowaj ostrożność. Nie angażuj się.

 

(Tarot Miłości,M.Bigoszewska)

 

Pustelnik - Słowa Klucze:

PROSTA: wyciszenie,zatrzymanie,wycofanie,cierpliwość,poszukiwanie,doświadczenia życiowe

 

ODWROTNA: zastój,skostnienie,pustka,izolacja,samotność,wyobcowanie

 

(Dorota Dukowicz,"Tarot w praktyce")

 

Pustelnik

Astrologiczne odniesienia:

- SATURN

- Panna,Merkury

 

"Astrologia i Tarot",Dariusz Cecuda

 

Pustelnik

W moich medytacjach i snach:

- Kojarzony często z samotnością...

- Ale to przede wszystkim introspekcja,potrzeba zgłębienia się w samego siebie,poszukiwanie rozwiązań,odpowiedzi.

- Prowadzenie innych (z tą latarenką w ręku) jako dawanie wskazówek,doradztwo

- Cenienie sobie przebywania w ciszy

- Rozmyślanie

- Poszukiwanie drogi,celu

- Odpoczynek (wyjazdy),w miejscach odosobnionych

- Potrzeba zrozumienia własnej duszy

- Pora odnaleźć samego siebie

 

Pustelnik

Często spotykam się z opiniami osób wróżących,iż w relacjach Pustelnik rozumiany powinien być jako:

- Mężczyzna starszy

- lub taki,który nosi (ma na sobie) oznaki starości,przykładowo: mężczyzna w średnim wieku (nawet przed/po 40-ce) ale posiadający na twarzy wiele zmarszczek,łysinę,spore zakola,itp.

- W rozkładach dla kobiet-singielek,pytających o przyszłego partnera: karta ta pokazuje,że w życiu takiej kobiety pojawi się nowy mężczyzna,nowy partner,uosabiany przez Pustelnika (może być starszy lub nosić owe znamiona starości).

- Z kolei w rozkładach dla mężczyzn,gdy pojawi się Pustelnik - może to oznaczać samotność.Z wyjątkiem sytuacji,gdy mężczyzna zadający pytanie jest homoseksualistą.

 

Pustelnik:

Miłość: uczucie, w którym dużą role odgrywa zrozumienie, współodczuwanie, a nie erotyka. Brak zainteresowania seksem.

Karta odwrócona: blokada seksualna. Konflikt w związku.

 

(Maria Bigoszewska)

 

Według Macieja:

 

2 Kielichy + Pustelnik = nie teraz

 

Pustelnik

W pytaniu: Czy On/Ona myśli o Tobie?

- Tak.

(Gdyż Pustelnik to ten,który przed wszystkim myśli,zagłębia się w myślenie i w myśli).

 

W pytaniu: Czy On/Ona się odezwie?

- Nie

(Gdyż Pustelnik wybiera "ciszę")

 

Pustelnik + 5 Mieczy = coś nie uda się/ nie zrealizujesz czegoś

 

(Według Macieja)

Edited by Ismer
Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...

co przyniesie mi dzisiejszy dzień. .....wyciągnęłam pustelnika.....myślałam ze będę dzisiaj sama ze swoimi myślami. .....a ja odwiedzilam mamę. braci i pojechalam polazic po galerii.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
 • 1 month later...
Guest Linkinia

W pytaniu o relację danego dnia Pustelnik ze Śmiercią obok pokazał zdystansowane zachowanie, odcinające się od tego, co było, chłodną rozmowę, jakby kończącą znajomość. Taką, po której w głowie masz ''no to pozamiatane''.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...
 • Ekspert

Jest obrazem osoby mądrej, na wysokim poziomie rozwoju duchowego, często starszej. Samotnika, surowego, ale sprawiedliwego, emeryta.

W położeniu prostym oznacza : mądrość nabytą drogą doświadczeń i nauki, poszukiwanie wyższych wartości duchowych, samotność, dyskrecję, spokój wewnętrzny, cierpliwość, rozwagę, ucieczkę od świata, okres kontemplacji, poszukiwanie prawdy, pracowitość, sceptycyzm.

W położeniu odwróconym : dziwaka, żebraka, odludka. Trudna sytuacja życiowa, brak radości życia i świeżości uczuć, błędną ocenę sytuacji i faktów, zły wybór, niesprzyjający czas na podejmowanie działań, osamotnienie, okłamywanie samego siebie, kłopoty zdrowotne, szczególnie w obrębie przewodu pokarmowego.

 

"Wróżka" 4/2003

 • Super 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...