Jump to content

Guest truskawka

Recommended Posts

Guest truskawka

Znaczenie karty 5 Pucharów:

 

Trzeba się będzie liczyć z dosyć bolesną stratą. Karta symbolizuje rozstanie, odejście, rozczarowanie, łzy, smutek, pożegnanie, samotność, rozpamiętywanie przeszłości, żal, trzymanie się minionych rozczarowań. Sytuacja potoczy się inaczej niż oczekiwaliśmy.

 

Źródło – strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Małe

 

Piątka Kielichów - Karta Brama

 

Utrata złudzeń. Pogodzenie się z poniesioną stratą. Pogodzenie się ze stratą kogoś bliskiego. Próba zachowania zgromadzonych dóbr. Choroba psychiczna zwalczana siłą woli. Pogodzenie się z własną słabością, z niedostatkiem. Poświęcenie dla kogoś, kogo się kocha. Związek z kimś, kto nie darzy nas uczuciami, świadomość nieodwzajemnionego uczucia. Wiara w lepszą przyszłość mimo złych doświadczeń. Smutek wynikający z poznania życia, z uświadomienia sobie jego praw i obowiązków. Przygnębienie.

 

Odwrócona: Niemożność pogodzenia się ze stratą. Rozpacz. Desperacja. Powrót do starych przyjaźni, miłości. Złość. Nienawiść skierowana ku własnej osobie. Narastająca frustracja. Niedostrzeganie własnych błędów, słabości i niedostatków. Ból po stracie kogoś bliskiego. Żałoba.

 

Źródło - Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"

Edited by Makrela
dodanie karty
Link to comment
Share on other sites

 • 9 months later...

5 Kielichów - odnowienie zerwanych kontaktów, powrót do starych przyjaźni, bogate życie uczuciowe, chęć wprowadzenia zmian w związkach.

 

5 Kielichów (odwrócona) - desperacja, działania w afekcie, poświęcanie się dla bliskich osób, cierpienia uczuciowe, uzależnienie emocjonalne od innych ludzi.

 

Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

 

Rada z jednej karty:

 

Smutek po rozstaniu. To prawda, że takie doświadczenia bolą, ale na tym świat się nie kończy. Nie dopatruj się samych strat, samych złych stron zaistniałej sytuacji. Spróbuj w każdym momencie widzieć choć promyk światła, nadziei i dobra. Przed Tobą nowe szanse i nadzieje. Nie trać czasu na opłakiwanie rozlanego mleka! Co było, nie wróci.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

5 KIELICHOW- nieład po nerwowym wstrzasie,napad gniewu,

zalamanie,niewidzenie dalszego sensu ,lzy,zaakceptowanie straty ,koniec zwiazku

depresja

 

Piątka Pucharów

czyli: każdy krok może być fałszywy i ostatni

Na Piątce Pucharów w talii Arthura Waite'a wyobrażony jest mężczyzna w czerni, ponuro patrzący na pięć przewróconych pucharów. Piątka w numerologii jest liczbą pasji, emocjonalnych burz i cierpienia. W tarocie piątki (na różne sposoby) wyrażają ideę przemocy, przemiany i oporu. Każda z czterech piątek mówi o tym, że osiągnięto kres, że bliski jest skraj przepaści, a nadchodząca Wielka Przemiana (którą symbolizuje karta Śmierć) wcale nie będzie radosnym wydarzeniem.

 

Tu trzeba koniecznie dodać, iż nie jest tak, że kolejne karty Małych Arkanów wynikają jedna z drugiej, że są ustawione w liniowym porządku. Przeciwnie, sąsiednie karty - tak jak sąsiednie znaki w zodiaku - raczej kontrastują ze sobą. Po piątkach przyjdą szóstki, które znowu będą emanować zadowoleniem.

 

Wielki Mag, Aleister Crowley, Piątkę Pucharów zatytułował: Rozczarowanie, zaś astrologicznie karta ta przypominała mu Marsa w Skorpionie. Twierdził, iż symbolizuje ona rozkładającą siłę żywiołu wody i kojarzy się z martwymi wodami pustynnych słonych jezior.

 

(Na poziomie materialnym rzeczywiście karta ta często zapowiada kłopoty z wodą: pękanie rur, zalanie mieszkania, powódź, tonięcie.)

 

Piątka Pucharów oznacza przewrażliwienie (czy też nadwrażliwość), histerię; lękamy się, ale nie do końca wiadomo, czy niebezpieczeństwo jest realne, czy też to tylko nasze wewnętrzne stany lękowe. Ale również ta karta znaczy, że każdy nasz krok może być fałszywy - i ostatni.

 

Piątka Pucharów zwraca także uwagę, że potężny jest w nas pęd do autodestrukcji: że coś w nas chce własnej klęski, że sami sobie źle życzymy - gnani jakąś wewnętrzną psychiczną siłą, sami sobie wymierzamy karę!

 

Jak wszystkie karty z serii Pucharów, również Piątka mówi o tym, że silne są nasze emocjonalne związki z ludźmi. Czy znacie stan paniki, kiedy ludzie w pewnej grupie nawzajem zarażają się swoim niepokojem? To też jest stan Piątki Pucharów. Albo kiedy kochankowie nawzajem dręczą siebie swoimi niezaspokojonymi uczuciami? To także przedstawia ta karta.

 

Można zapytać, czy Piątka Pucharów ma jakieś pozytywne cechy? Ależ tak! Znane jest zjawisko straceńczej odwagi. Często ludzie widząc, że kres jest nieuchronny (kres nie tylko życia, ale także miłości, podróży czy przedsięwzięcia w interesach) - rzucają wszystko na jedną szalę. I może to być właśnie jedynym rozwiązaniem! Owa straceńcza odwaga także jest wpisana w Piątkę Pucharów.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Piątka Pucharów czyli oko w oko ze groźnymi uczuciami

Tarotowe piątki kojarzą się z dojściem do kresu, rozpadem i wielkimi przemianami (zwykle niezbyt przyjemnymi); Puchary zaś to kolor uczuć. Specjalnością więc Piątki Pucharów są uczucia skrajne, trudne do udźwignięcia, często niszczące. Innym znaczeniem tej karty są sytuacje, kiedy takie uczucia się szerzą: a więc stany paniki, kiedy ludzie wzajemnie zarażają się takimi emocjami.

 

Piątka Pucharów na pierwszym miejscu, jako zasadniczy opis tego, co się dzieje:

 

Kierują tobą podejrzenia i obawy. Również w twoim otoczeniu znajdują się osoby, które wzbudzają w tobie silne emocje (zwykle negatywne); a także cała sytuacja jest taka, że niewiele wiadomo, a zamiast jasnej informacji pojawiają się alarmujące przeczucia. Być może znalazłeś się w samym oku cyklonu, w miejscu, gdzie krzyżują się sprzeczne interesy i wzburzone emocje różnych ludzi.

 

Na miejscu drugim, jako ostrzeżenie:

 

Moc negatywnych uczuć (w tobie lub w twoim otoczeniu) jest tak wielka, że dalej tak być nie może. Sytuacja jest na krawędzi wybuchu. (Choćby to była burza w szklance wody...) Ludzie żywią do siebie wrogość i zawiść. Często w takiej sytuacji, jako magiczny ekwiwalent psychicznych napięć, pękają rury, woda (albo nieczystości) zalewa mieszkania; mają miejsce powodzie i oberwania chmury.

 

Na miejscu trzecim, jako wytyczna działania:

 

Postępuj tak, jak nakazują ci uczucia i odczucia. Jeżeli do kogoś czujesz nienawiść, to znaczy, że ów zasłużył na sprawiedliwą karę! Bądź mścicielem - albo równie energicznie uciekaj z zagrożonego miejsca. (W każdym razem coś zrobić musisz.)

 

Na miejscu czwartym, jako wskaźnik przeszłości, która na nas ma wpływ:

 

Jesteś pod wpływem jakichś dawno nagromadzonych negatywnych i niszczących uczuć: poczucia krzywdy i pragnienia zemsty. (Bardzo prawdopodobne, że to nie dociera do twojej świadomości, lub jest maskowane jakimiś pięknymi deklaracjami.)

 

Na miejscu piątym, jako obraz kogoś, z kim jesteś związany:

 

Twoim partnerem jest człowiek, który nadmiernie emocjonalnie reaguje; który kieruje się uprzedzeniami, mściwością; który może stracić głowę i popaść w panikę. Karta w tej pozycji może też oznaczać, że jesteś przedmiotem czyichś pragnień i pożądań.

 

Na miejscu szóstym, jako nadciągająca bliska przyszłość:

 

Emocje narastają do poziomu, w którym musi coś puścić albo wybuchnąć. Zainteresowane osoby albo uciekną od siebie, albo pokażą swoje prawdziwe twarze.

 

Na miejscu siódmym, jako niespodzianki losu:

 

Bieg spraw zostanie zmieniony (pokrzyżowany?) przez to, że ujawnią się czyjeś uczucia, dotąd nie brane pod uwagę.

 

Na miejscu ósmym, jako rzeczy oczywiste, które chętnie pomijamy w swoich rachunkach:

 

Należy się liczyć z czyjąś zazdrością, pomieszaniem, skłonnością do paniki - że komuś puszczą nerwy.

 

Na miejscu dziewiątym, jako wskazówki do mistrzowskiego rozwoju:

 

To będzie dobra lekcja radzenia sobie w warunkach emocjonalnego napięcia.

 

Na miejscu dziesiątym, czyli jaki będzie z tego pożytek dla innych:

 

Ochronisz innych przed skutkami czyichś złych uczuć. Będziesz motywowany do walki o wspólne dobro.

 

Na miejscu jedenastym, czyli to, co się nie uda, nie dojdzie do skutku:

 

Strony konfliktu rozejdą się, z sercami wciąż pełnymi żalu.

 

Na miejscu dwunastym, jako podsumowanie i wskazówka, jak patrzeć na cały rozkład kart:

 

Zapewne ukrytym motorem całej sprawy jest czyjaś zła wola, złość, albo psychiczna słabość i chęć ucieczki.

 

Na miejscu trzynastym, czyli to, co będzie odległym skutkiem:

 

Pozostanie ładunek złych uczuć, które jeszcze odezwą się w przyszłości.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty, Słowianie. Nowości

 

To symbol osamotnienia. Człowiek niepotrzebnie patrzy za siebie zamiast przed siebie. Czasem karta wskazuje na to, ze w związku każdy żyje swoim życiem. W korespondencji z innymi kartami może oznaczać poświęcenie się dla ukochanego lub związek z kimś niekochanym. W sferze finansowej niespójność działań ze wspólnikiem. Koniecznie należy poszukać drugiej osoby a przeszłość rozpamiętywać na zasadzie wspominania czegoś miłego. Korzystać z przyjacielskich rad. Czasem wskazuje na kłopoty z komunkiacją.

 

WRÓŻBY - TAROT

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

5kielichów -utrata zadowolenia(karta brama)

Działania- konieczność przeanalizowania relacji z ludźmi, potrzeba rewizji dotychczasowego życia i znacznej jego przebudowy.

Praca-zmiany w pracy bądź zmiana pracy wywołują silne napięcie emocjonalne

Uczucia- zawód miłosny lub odejście partnera, związek z kimś kto nie darzy nas uczuciami, świadomość nieodwzajemnionego uczucia, strata , ból,rozstanie, żałoba, chęć wprowadzenia zmian w związkach, smutek i cierpienie, poświęcenie dla kogoś kogo się kocha dobry moment na przemyślenie tego co się czuje, możliwość zakończenia starego związku i początek nowego, dobre kontakty z rodzeństwem i krewnymi.

różne- utrata złudzeń, pogodzenie się z poniesioną stratą, próba zachowania zgromadzonych dóbr, wiara w lepszą przyszłość mimo złych doświadczeń, przemiana duchowa , terapia psychologiczna dająca dobre rezultaty.

 

5 kielichów odwrócona

działania- nieoczekiwane kłopoty i zmartwienia, niedostrzeganie własnych błędów, działania w afekcie, uleganie szantażowi emocjonalnemu, nieumiejętność uczenia się na własnych błędach, utrata złudzeń, bezsilność

praca- niewdzięczność zwierzchników bądź podwładnych, mobing w pracy, sprzeczne interesy, narastające napięcia grożą wybuchem

uczucia- trwanie w związkach pomimo ich destrukcyjnego działania, cierpienie uczuciowe, uzależnienie emocjonalne od innych ludzi, poświęcanie się dla bliskich osób, powrót do starych przyjaźni i miłości, problemy małżeńskie, żal i cierpienie spowodowane przez kogoś z przyjaciół.

różne- nienawiść skierowana ku własnej osobie, depresja , załamanie nerwowe, choroba psychiczna, bezsilność, i niemożność pogodzenie się ze stratą.

 

"Sekrety Małych Arkanów Tarota" D.Słowikowska

Edited by Iwona(ano)
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Uczuciowa i emocjonalna - ale przesadnie, ma w sobie zawsze dużo smutku i nie bywa zadowolona z tego co osiągnęła. Bywa, że jest to niepraktyczna idealistka, marzycielka. Ma swoje poglądy na życie i zawsze trzyma się kierunku który sobie wytyczyła. Bywa, że zrzędliwa. Nigdy nie rezygnuje z marzeń. Przeciętny facet jej nie zrozumie. Chyba, że właśnie takiej szukał.

 

taki który się w niej zakocha i przede wszystkim zechce ją zrozumieć. łowcy okazji na jedną noc stwierdzą, że za dużo z nią zachodu i po co się męczyć, skoro świat jest pełen kobiet. z resztą - Piątka Pucharów nie da się zmanipulować - broni dostępu do swojego wnętrza [duszy] więc będzie miała pewnie ogromny prywatny ogródek którego nie da zdeptać.

 

5 Kielichów - Wasz związek idzie wstecz;

Romans, który nie sprawdza się, choć kochasz tego mężczyznę;

Niespełnione uczucia;

Musisz się pogodzić z tym, że mężczyzna, z którym przez długi czas byłaś w zażyłych stosunkach może zol stać tylko twoim przyjacielem;

Odwołanie randki;

Złamane przyrzeczenie;

Myślałaś, że wasz związek trwa, ale on już się skończyli on nie przyjdzie gdyż nie jest w stanie pójść z tobą na kompromis;

Próbuj znieść odmowę najlepiej jak potrafisz;

Rozpad wspólnego związku sprawia, że czujesz się załamana i nie masz pojęcia jak to wszystko zniesiesz;

Twoje serce wie, iż ten mężczyzna to nie bratnia dusza, a tylko jeden z tych, którzy pojawią się w twoim życiu uczuciowym i opuszczają je niezauważeni;

Wasz wspólny związek nie funkcjonuje Jak należy, ponieważ, chociaż kochasz tego człowieka, wiesz, że nie jest dla ciebie odpowiednim partnerem;

Stracona miłość; nieudane związki w przeszłości uświadomiły ci jak źle mogą się układać sprawy w miłości.

Nancy Shavick - Tarot a miłość i przyjaźń

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

5 kielichów

 

Jako karta dnia:Bądź przygotowany na zmartwienia. Jeśli wcześniej cieszyłeś się na coś lub uważałeś sprawę za rozwiązaną, to dzisiejszy dzień Cię rozczaruje. Jeśli "zawalił się" jedynie jakiś drobiazg, to przyjmij to z humorem. Jeśli zaś doznałeś rozczarowania w związku z jakąś poważną sprawą, to przyjmij swoją porażkę z honorem i nie ukrywaj jej przed innymi. Im bardziej szczerze i godnie zachowasz się, tym szybciej będziesz mógł osiągnąć nowy, twardy grunt pod stopami.

 

Jako dobra rada: Przed Tobą trudności, przejdź je z godnością.

 

Jako ostrzeżenie: Nie ulegaj swemu smutkowi.

 

 

 

Hajo Banzhaf - Klucze do tarota

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Pięć Pucharów

Five of Cups

 

Człowiek, który traci nadzieję, mężczyzna rozpaczający nad przewróconymi, rozlanymi trzema pucharami, nieświadomy dwóch połyskujących pucharów stojących za nim. Czas żałoby nad stratami, żałowania tego, co się utraciło. Ten czas jest naturalny i niezbędny.

Jeśli zwrócimy się do mądrości i przewodnictwa Hierofanta - Kapłana (V - Piąty Duży Arkan Tarota), to ten mężczyzna może znaleźć radę i ze swej żałoby może znaleźć wyjście. Może on spojrzeć w przyszłość, znależć nadzieję w świcie nowego dnia, a także w przyjęciu dwóch pucharów czekających na niego.

Jeśli wylosowałeś/wylosowałaś tę kartę, oznacza to, iż doświadczyłeś/doświadczyłaś właśnie jakiejś straty/utraty i musisz czuć teraz z tego powodu żal i smutek, lamentować, płakać czy też być w żałobie.

Celem ukojenia zwróć się ku radom przyjaciół, do doradców duchowych, powróć ku mądrości tradycji religijnych, szukaj ukojenia w modlitwach i praktykach duchowych, ale potem w stosownym czasie otwórz się na jasną i radosną przyszłość.

 

GILDEN TAROT BARBARA MOORE

 

Puchary05TheGildedTarot.jpg

Edited by BunnyZukino007
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

smutek, bezsilność, więcej stracone niż zostało, ale też odwrotnie: nie wszystko stracone

 

 

źródło: strona internetowa:Kursy tarota - bezpłatny samouczek - wróżka wróżki wróżby tarot horoskop magia czary los przeznaczenie

 

+ ból , smutek, opłakiwanie, cierpienie, poświęcanie się dla kogoś kto nas nie kocha, załamanie nerwowe, depresja, brak rozeznania w własnych uczuciach, uczenie się na własnych błędach, ryzykanctwo, panika, rozczarowanie, cierpienie uczuciowe.

- Nowe nadzieje, powrót do życia i nowych możliwości, nowe plany, odnowienie kontaktów, sympatyczny prezent, bogate życie uczuciowe, chęć wprowadzenia zmian, dobry moment do zastanowienia się tego co się czuje, dobre kontakty.

 

Źródło:strona internetowa:Strona Domowa

 

5 Pucharów: To symbol osamotnienia. Człowiek niepotrzebnie patrzy za siebie zamiast przed siebie. Czasem karta wskazuje na to, ze w związku każdy żyje swoim życiem. W korespondencji z innymi kartami może oznaczać poświęcenie się dla ukochanego lub związek z kimś niekochanym. W sferze finansowej niespójność działań ze wspólnikiem. Koniecznie należy poszukać drugiej osoby a przeszłość rozpamiętywać na zasadzie wspominania czegoś miłego. Korzystać z przyjacielskich rad. Czasem wskazuje na kłopoty z komunikacją.

 

Źródło: Strona internetowa:Arkana Małe*-*MagiaTarota.info - Tarot Numerologia Horoskop Astrologia

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
Guest Vampirella

Piątka Pucharów – ROZCZAROWANIE

 

Rozczarowanie miłością, zerwane małżeństwo, niegrzeczność ze strony przyjaciela; utrata przyjaźni.

Śmierć lub rychły koniec przyjemności: rozczarowanie, smutek i strata związane z czymś, co przynosi przyjemność. Smętek, zdrada, podstęp; zła wola, śledzenie; źle odpłacona dobroduszność i miłosierdzie; różne rodzaje niepokojów i kłopotów pochodzące z niespodziewanych i nieoczekiwanych źródeł.

 

Źródło: Tarot Thota – Klucz do zrozumienia – Lon Milo DuQuette

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...
Guest agnieszka007

PIĄTKA PUCHARÓW

 

To symbol żalu,rozczarowanie,strat.

Na karcie widzimy smutek i bezsilność.

Mówi,że więcej zostało stracone,ale też odwrotnie:nie wszystko stracone,tylko trzeba to zauważyć.

Kart pokazuje depresję lub choroby psychiczne.

 

źródło''JASNOWIDZENIE W INTERPRETACJI KART TAROTA'' Piotr Gońciarz.

Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...

Pokazała: kiedy koleżanka odeszła od chłopaka.. który ją zdradził.. rozpamiętywała tą przeszłość.. Kiedy chciałam się z kims pogodzic, ale dalej myslałam o tym co ta osoba mi zrobiła i nie mogłam się przełamać, zamiast patrzec na przyszlość zeby to jakos przejsc, ja wciaz myslala o złych rzeczach.

Link to comment
Share on other sites

 • 7 months later...
 • 10 months later...

5 Kielichów: "Smutek". Melancholia,nostalgia,potrzeba zrobienia czegoś i niechęć do zrobienia czegoś,zmęczenie,myśli,zmartwienia.

Z mojej talii "The Sorcerers Tarot"

 

5 Kielichów:

Zmusza nas do wyjścia z dołka emocjonalnego , aby dać sobie szansę na nowy związek.

Mówi o wielkim smutku, życiu przeszłością i rozpamiętywaniem utraconego szczęścia. Jest symbolem destrukcyjnych zachowań i wymierzaniu sobie kar. Zapowiada problemy z wodą np. powodzie czy pęknięcie rur. Symbolizuje osobę w żałobie, rozczarowanie, utratę radości, rozpacz, nieudane związki, zmianę nastroju, przykrość, żal niesiony z przeszłości.

 

(Arkana Małe,Dorota Dukowicz)

 

5 Kielichów

Tęsknota.Po prostu.

- mnóstwo uczuć

- rozmyślanie o kochanej osobie,gdy jest nieobecna

 

5 Kielichów - Słowa Klucze:

 

Prosta: rozpacz,smutek,strata

 

Odwrotna: depresja,izolacja,rozpamiętywanie przeszłości

 

(Dorota Dukowicz,"Tarot w praktyce")

 

5 Pucharów

Karcie tej towarzyszą rozczarowanie,żal,utrata czegoś lub nawet żałoba.

Dojdzie do rozejścia się z kimś z konieczności,albo związek uczuciowy się zakończy.

Zamiast koncentrować się na tym,co utraciłeś,skup się wokół tego,co jeszcze posiadasz.

 

Położenie odwrócone:

Masz już za sobą szczyt obecnej depresji,jednak musisz się otrząsnąć z niej całkowicie.

Uwierz w to,że twoje położenie ulegnie poprawie i już wkrótce zaznasz odrobiny szczęścia.

 

"The Destiny Tarot"

 

5 Pucharów = 1.karta,która mówi,że czegoś się pozbywamy

2.rozstanie

 

(Według Macieja)

Edited by Ismer
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

W rozkładzie na wyjazd na działkę 5 pucharów pokazało mi załamanie pogody, z upałów 30 stopniowych nastąpiła gwałtowna zmiana w burze, deszcz i 14 stopni. Wyjazd okazał się rozczarowujący wróciłam wcześniej niż zamierzałam.

Link to comment
Share on other sites

5 KIELICHÓW

 

BLASKI: strata, rozstanie, odejście, rozczarowanie, żałoba, łzy, pożegnanie, żal, kłopoty i troski, samotność.

 

CIENIE: rozpad dotychczasowego życia, rozpacz, nieumiejętność pogodzenia się ze stratą emocjonalną, życie przeszłością, pożegnanie nie okaże się ostateczne, kryzys, porażenie bólem, depresją, odmowa pogodzenia się ze stratą, brak zaakceptowania faktu, że życie jest ciągłą zmianą, zgorzknienie, odmowa życia.

 

Źródło: Barbara Antonowicz - Wlazińska "Karty Ridera Waite'a proste i skuteczne"

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

5 kielichów - utrata duże ilości krwi

(karta zaniepokoiła mnie i dodatkowo zapytałam czego dotyczy, tarot wskazał równoważnik - odwróconego asa kielichów)

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...
 • Maestro

Problem z nadciśnieniem, wylew, pękniecie wyrostka, woreczków, siniaki, przerwanie ciągłości żył, miesiączka.

 

 

 

źródło : Blog Wróżki Joanny

 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Lzawa, nielatwa rozmowa, wyrzuty , głęboka zazdrość, zamartwianie się, dreczenie przez jakieś podejrzenia typu uslyszane przypadkiem, wyrwane z kontekstu zdanie i dorabianie całej historii, wymysły i cierpienie .. autentyczne " nakrecanie się ", przejmowanie czyms, co nie mialo odzwierciedlenia w rzeczywistości

Mowa o moim bylym

Link to comment
Share on other sites

 • 8 months later...

Pokazuje takie coś za coś. Nie możemy mieć jednego, ale w zamian za to możemy liczyć na coś innego. To to światło na karcie.

Edited by adivino
Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...

Wszystko co niemiłe. Utrata partnera, przyjaciela, zerwanie jakiś relacji, przeogromny smutek i rozczarowanie. Wszystkie emocje z nas wypływają, a na dany moment nie jesteśmy w stanie zauważyć światełka w tunelu.

 • W punkt 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Lubię bardziej, niż niemiłe mieczowe. To taka ból emocjonalna, rozpacz, uraza - ale da się to wypłakać, wyżalić, i z łzami ten ból mija. Mi osobiście właśnie pokazuję rozczarowanie, ale nie jakby Ci ktoś głowę odciął jak w mieczach. Może wskazywać też na dołek/depresje, ale wszystko bardzo zależy od kart obok. Mi często też pokazuje łzy ogólnie - od rozczulenia z jakiegoś powodu - smutny film/książka/piosenka/wspomnienia, lub ogólnie potrzeba w wypłakaniu się, oczyszczeniu

Edited by Nice
Link to comment
Share on other sites

Guest Lianna
Godzinę temu, Willow napisał:

Lubię bardziej, niż niemiłe mieczowe. To taka ból emocjonalna, rozpacz, uraza - ale da się to wypłakać, wyżalić, i z łzami ten ból mija. Mi osobiście właśnie pokazuję rozczarowanie, ale nie jakby Ci ktoś głowę odciął jak w mieczach. Może wskazywać też na dołek/depresje, ale wszystko bardzo zależy od kart obok. Mi często też pokazuje łzy ogólnie - od rozczulenia z jakiegoś powodu - smutny film/książka/piosenka/wspomnienia, lub ogólnie potrzeba w wypłakaniu się, oczyszczeniu

 

Zgadzam się z tym, co napisałaś co do słowa ;). Mnie też okres pokazuje :P

Link to comment
Share on other sites

 • 9 months later...
 • Ekspert
Piątka Kielichów często pojawia się podczas czytania Tarota, gdy sytuacja nie potoczyła się tak, jak oczekiwałeś, a Ty jesteś smutny, żałujesz i jesteś rozczarowany. Zamiast iść dalej swoim życiem, wybierasz użalanie się nad sobą. Wszystko, na czym możesz się teraz skupić, to to, co poszło nie tak i jak zawiodłeś. Kochanie, czas to przezwyciężyć! Jasne, poczuj te uczucia, ale wyznacz sobie limit czasowy na użalanie się nad sobą, a potem weź się w garść i idź dalej.
Piątka Pucharów sugeruje, że utknąłeś w przeszłości i nie możesz odpuścić. Stare rany i gorzkie wspomnienia zalewają twój umysł, gdy myślisz o tym, co się stało. Możesz obwiniać siebie lub wierzyć, że jesteś ofiarą okoliczności życiowych. Te negatywne emocje powstrzymują Cię przed Twoim pełnym potencjałem – uwolnij je, abyś mógł iść dalej i wprowadzać pozytywną zmianę.
Przebaczenie jest niezbędne w przypadku Piątki Kielichów, zarówno tobie, jak i innym. Jeśli ktoś cię rozczarował, znajdź w swoim sercu przebaczenie tej osobie, uwalniając się od rozczarowania. A jeśli jesteś sfrustrowany sobą, wiedz, że zrobiłeś najlepiej, jak mogłeś w danych okolicznościach i teraz nauczyłeś się na swoich błędach.
Pamiętaj też, że perspektywa po fakcie jest znacznie jaśniejsza niż przewidywanie, a mądrość w chwili obecnej pochodzi z błędów z przeszłości. Zastanów się, co doprowadziło Cię do tego punktu i zrozum, jakie cenne lekcje możesz wyciągnąć z tego doświadczenia. Nawet jeśli sprawy przybierają kształt gruszki, zawsze możesz odebrać coś pozytywnego, zastanawiając się nad wyciągniętymi lekcjami.
Piątka Pucharów pokazuje, że chociaż sprawy nie idą po Twojej myśli, czekają na Ciebie nowe możliwości i możliwości – ale tylko wtedy, gdy będziesz gotowy. Czas zmienić nastawienie i skupić się na tym, co może się udać od tego momentu. Bądź otwarty na jaśniejszą stronę życia i wiedz, że wiele błogosławieństw jest teraz w przebraniu. Zamiast poddawać się perspektywie „szklanka jest w połowie pusta”, spójrz na to, jak „szklanka jest w połowie pełna”.
 
Opis karty pochodzi ze strony www.biddy.tarot.com z pomocą tłumacza Google ;) 
Edited by Gringe
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • Ekspert

Tak się zastanawiałam, co mogą jeszcze oznaczać dwa pełne kielichy na karcie - bo to nie tak, że jak przestaniemy płakać to wszystko się cudownie odmieni i będzie po naszej myśli. Sądzę, że sens 5 kielichów jest taki, że najlepsze jeszcze przed nami. Jak już się wypłaczemy i ruszymy do przodu to czeka nas miłe zaskoczenie w innej formie. Jeszcze doskonalszej. 
 

 • Super 2
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Gringe napisał:

Tak się zastanawiałam, co mogą jeszcze oznaczać dwa pełne kielichy na karcie - bo to nie tak, że jak przestaniemy płakać to wszystko się cudownie odmieni i będzie po naszej myśli. Sądzę, że sens 5 kielichów jest taki, że najlepsze jeszcze przed nami. Jak już się wypłaczemy i ruszymy do przodu to czeka nas miłe zaskoczenie w innej formie. Jeszcze doskonalszej. 
 

Te 2 kielichy pokazują, że nie wszystko stracone - na ten moment tego nie zauważamy, bo jesteśmy zatopieni w smutku. Musimy przeżyć żal /smutek / żałobę i pójść dalej.

Piątki w Tarotowych MA to karty przemian - często bolesnych.

 • Super 2
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Gringe napisał:

Tak się zastanawiałam, co mogą jeszcze oznaczać dwa pełne kielichy na karcie - bo to nie tak, że jak przestaniemy płakać to wszystko się cudownie odmieni i będzie po naszej myśli. Sądzę, że sens 5 kielichów jest taki, że najlepsze jeszcze przed nami. Jak już się wypłaczemy i ruszymy do przodu to czeka nas miłe zaskoczenie w innej formie. Jeszcze doskonalszej. 
 

Że to nad czymś się użalasz czy płaczesz nie jest warte twoich łez. 

 • W punkt 1
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Gringe napisał:

Tak się zastanawiałam, co mogą jeszcze oznaczać dwa pełne kielichy na karcie

 

 To czego nie widzimy, że mamy, nie doceniamy, a płaczemy nad trzema kielichami, czyli wyimaginowanymi problemami. Tylko tyle i aż tyle. Ogólny przekaz tej karty jest w zasadzie jeden - nadwraźliwość emocjonalna. Płacz i rozdzieranie szat nad wyimaginowanymi problemami. Oczywiście znaczenie karty zmienia się w zależności od pytania i położenia w rozkładzie.

 Często przyczyną płaczu są używki i wygląda to tak; 

Cytat

 

 

5_poharu_lt_001_original.jpg

Edited by VildVoman
 • Like 3
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Gringe napisał:

Tak się zastanawiałam, co mogą jeszcze oznaczać dwa pełne kielichy na karcie - bo to nie tak, że jak przestaniemy płakać to wszystko się cudownie odmieni i będzie po naszej myśli. Sądzę, że sens 5 kielichów jest taki, że najlepsze jeszcze przed nami. Jak już się wypłaczemy i ruszymy do przodu to czeka nas miłe zaskoczenie w innej formie. Jeszcze doskonalszej. 
 

Chodzi tu o to, że opłakując straty nie zwracasz uwagi, że jeszcze dwa pełne kielichy. Interpretuję to dwojako, w zależności od kart obok - jako "jeszcze nie wszystkie łzy wylane" albo "masz jeszcze 2 kielichy, może to mało, ale warto od czegoś zacząć". To karta brama, która mówi, że stratę trzeba przepracować i ruszyć dalej. 

 • Like 2
 • W punkt 1
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, VildVoman napisał:

5_poharu_lt_001_original.jpg

Edytowane 13 godzin temu przez VildVoman

O! a tutaj karta pokazuje jeszcze inny aspekt - że nie chcemy "puścić przeszłości". Płaczemy, przeżywamy ból i stratę (3 stłuczone kielichy) ale kurczowo trzymamy się przeszłości - na chwilę obecną nie umiemy ruszyć do przodu.

 • Like 2
 • W punkt 2
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Mesi napisał:

O! a tutaj karta pokazuje jeszcze inny aspekt - że nie chcemy "puścić przeszłości". Płaczemy, przeżywamy ból i stratę (3 stłuczone kielichy) ale kurczowo trzymamy się przeszłości - na chwilę obecną nie umiemy ruszyć do przodu.

Patrząc na tę kartę ja bym nieco inaczej zinterpretowała. Postać z karty pije najprawdopodobniej jakiś alkohol, po którym jak się przeważnie dzieje, mamy szczególnie emocjonalny stosunek do wszystkiego. Puszczają nam wszelkie hamulce, wyolbrzymiamy nasze zasługi, a szczególnie smutki. Wychodzą z nas wyolbrzymione demony:obled:. Niektórzy mają lepszy humor, ale to inny temat.

W przypadku tej karty widać to doskonale. Ona wspaniale oddaje znaczenie tej karty. Dla tych którzy znają astrologię - to jest Mars w Skorpionie. Resztę dopowiedzcie sobie sami :yes: Z polskiego na nasze, jest to coś w stylu - chłop żywemu nie przepuści. Ma dwa puchary, ale lamentuje za tym, co stracił. No bo jak to tak. Skorpion nie może tracić. Będzie tragizował,  płakał i przeżywał do śmierci, aż dopadnie i... zemści się. Wtedy spokojnie może umierać :P

 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • Moderator
7 godzin temu, VildVoman napisał:

Patrząc na tę kartę ja bym nieco inaczej zinterpretowała. Postać z karty pije najprawdopodobniej jakiś alkohol, po którym jak się przeważnie dzieje, mamy szczególnie emocjonalny stosunek do wszystkiego. Puszczają nam wszelkie hamulce, wyolbrzymiamy nasze zasługi, a szczególnie smutki. Wychodzą z nas wyolbrzymione demony:obled:. Niektórzy mają lepszy humor, ale to inny temat.

Równie dobrze można przyjąć, że ona pije dlatego, aby zagłuszyć problemy, uciec od nich.

 

7 godzin temu, VildVoman napisał:

Dla tych którzy znają astrologię - to jest Mars w Skorpionie. Resztę dopowiedzcie sobie sami :yes: Z polskiego na nasze, jest to coś w stylu - chłop żywemu nie przepuści. Ma dwa puchary, ale lamentuje za tym, co stracił. No bo jak to tak. Skorpion nie może tracić. Będzie tragizował,  płakał i przeżywał do śmierci, aż dopadnie i... zemści się. Wtedy spokojnie może umierać :P

Mars w Skorpionie jest u Crowleya. Wait nie przypisywał kartom znaczenia astrologicznego. To są 2 różne systemy i 2 różne rodzaje znaczeń kart. Tą 5 Kielichów, która przedstawiłaś jest wzorowana na talii Waita (nie ma przyporządkowań astrologicznych, AM są namalowane)

Poza tym na tej karcie nie widać, aby kobieta była zła - nie ma zaciśniętych ust. Jest smutna i tu w 100% zgadzam się z Mesi: 

17 godzin temu, Mesi napisał:

O! a tutaj karta pokazuje jeszcze inny aspekt - że nie chcemy "puścić przeszłości". Płaczemy, przeżywamy ból i stratę (3 stłuczone kielichy) ale kurczowo trzymamy się przeszłości - na chwilę obecną nie umiemy ruszyć do przodu.

 

 • Like 2
 • Super 1
 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

Niemniej jednak ja interpretuje 5 Kielichów jako przesadzone zamartwianie się. Nie chcę tu cytować z książek przypisanych do kart Waita. One pokrywają się z moją interpretacją i doświadczeniami dzięki wróżbom innym ludziom. Po sobie też wiem. Kiedy wychodzi mi ta karta, zazwyczaj dramatyzuję na zapas i niepotrzebnie targają mną negatywne emocje.  

 • Like 1
 • W punkt 1
 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

 • Ekspert
6 godzin temu, Lunaria napisał:

Mars w Skorpionie jest u Crowleya. Wait nie przypisywał kartom znaczenia astrologicznego.

Nie mniej jednak np: u Hajo Banzhaf’a autor przypisuje kartom znaczenie astrologiczne a wizerunek kart w jego książkach opiera się na taki RW. Proszę aby mnie ktoś poprawił jeśli się mylę :) 

Na mojej najnowszej talii rysunki opierają się tez na RW plus są odniesienia astrologiczne - stąd bardzo przypadła mi do gustu ta talia :) 

Odniesienia astrologiczne pozwalają czasem lepiej zrozumieć sens karty. 
I fakt, tak jak pisze @VildVoman

37 minut temu, VildVoman napisał:

sobie też wiem. Kiedy wychodzi mi ta karta, zazwyczaj dramatyzuję na zapas i niepotrzebnie targają mną negatywne emocje.  

 

 • Like 1
 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

 • Moderator
56 minut temu, Gringe napisał:

Na mojej najnowszej talii rysunki opierają się tez na RW plus są odniesienia astrologiczne - stąd bardzo przypadła mi do gustu ta talia :) 

No i z ciekawości na 5 Kielichów masz oznaczonego Marsa w Skorpionie?  Wrzuć zdjęcie jeśli możesz :)

1 godzinę temu, VildVoman napisał:

Kiedy wychodzi mi ta karta, zazwyczaj dramatyzuję na zapas i niepotrzebnie targają mną negatywne emocje

Tak, targanie emocjami: żal, smutek, rozgoryczenie - zgodzę się, ale nie zemsta. 

 

 

 • W punkt 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, VildVoman napisał:

Niemniej jednak ja interpretuje 5 Kielichów jako przesadzone zamartwianie się. Nie chcę tu cytować z książek przypisanych do kart Waita

A ja poproszę - bo przyznam, że nie spotkałam się z taką interpretacją karty pt.: przesadzone zamartwianie się. A lubię poszerzać horyzonty :)

 

A skoro do tablicy został wywołany Mars w Skorpionie - to zacytuję opis karty ale w Tarocie Thota :)

Wraz z tą kartą dwór pucharów  zaczyna przyjmować złowieszczą postać. To bardzo rozczarowujące, ponieważ Piątka Pucharów zdaje się wiele obiecywać. Crowley porzuca model złotobrzaskowy, zgodnie z którym na karcie tej powinien widnieć kwadrat pucharów z piątym pucharem w jego centrum i każe Harris namalować odwrócony pentagram, symbol triumfu materii nad duchem. Jak to się dzieje, że jest to tak bardzo gorzka karta? Mars włada Skorpionem i czuje się tutaj bardzo dobrze. Na dodatek ich romans rozgrywa się w Geburze, sferze Marsa. Zatem w czym problem? Problem zdaje się wynikać z faktu, że Mars za dobrze się tu czuje. Bawi się do przesady. Rozkoszuje przedłużoną grą wstępną, co najwyraźniej denerwuje Skorpiona. Wszystko kończy się nagłym hukiem i rozpadem związku. Skorpion zapewne wolałby powolny rozkład, naturalne dla niego środowisko, którym się karmi i wyzwala swoich kochanków. Skąd to znamy?

Woda już nie spływa do pucharów. Kwiaty lotosu rozwiewa gorący marsowy wiatr, który pokrył niebo czerwienią. Morze przemieniło się w zastygłą sadzawkę. Teraz już wiemy, dokąd prowadziły nas poprzednie małe karty w tym dworze. Miłość prowadzi do Obfitości, która (gdy się jej nie okiełzna) doprowadzi do Luksusu, ten zaś z kolei (niekontrolowany) prowadzi do dekadencji, nudy, frustracji i - Rozczarowania.

L.M. DuQuette "Tarot Thota. Klucz do zrozumienia

Opis wróżebny karty z tej książki jest powyżej w wątku - więc nie będę powtarzać zapisu.

 • Super 2
Link to comment
Share on other sites

Piątka Kielichów - Rozczarowanie

Interpretacja: zawiedzione oczekiwania, utracona równowaga, trudne relacje/związki, stare rany dają ponownie o sobie znać.

Złote kielichy zmieniły się w szklane - są puste i kruche. Pentagram (gwiazda pięcioramienna) skierowana jest wierzchołkiem w dół i symbolizuje zwycięstwo materii nad duchem. Gorący wiatr niszczy podłoże dla korzeni kwiatu lotosu, sprawiając, że usycha. Słona woda pozbawiona jest jakiegokolwiek życia.

Oczekiwania były zbyt wielkie. Niespodziewane zdarzenie, może nieprzemyślana decyzja nagle je zniweczyły. Agresywna, niszczycielska energia, jaka wybija się teraz na pierwszy plan, prawdopodobnie od dawna już tliła się w ukryciu. Być może nie zauważyliśmy jej, być może nie chcieliśmy się przyznać do jej istnienia. Każde rozczarowanie wypływa jednak zawsze z jakiejś ogromnej ułudy, jaką siebie karmimy. Zbyt długo zagłuszaliśmy wewnętrzny, upominający głos; teraz stoimy zadziwieni w obliczu nagich faktów.

Każde rozczarowanie daje możliwość wyniesienia cennej nauki. Korzenie kwiatu lotosu układają się na kształt motyla, symbolu przemiany (od gąsienicy do motyla). Gdy stare rany otwierają się ponownie na powierzchni świadomości, odczuwamy ból wraz z jego pierwotną intensywnością. Jeśli zgodzimy się na to, pozostając jednocześnie otwartymi, mamy szansę na prawdziwe uzdrowienie. Rozczarowanie prowadzi wówczas ku wyjściu z ułudy, stwarzając przy tym miejsce na nową jasność rozumienia oraz wewnętrzne uwolnienie.

Wskazówka: Albo Twoje zbyt wielkie oczekiwania spotkał zawód, albo też gdzieś w głębi Ciebie tli się lęk przed rozczarowaniem. Teraz ważnym jest, by wyciągnąć naukę z zaistniałej sytuacji, poznać się na tym, co iluzoryczne i uwolnić się od tego.

Pytania: W jakiej sferze Twojego życia obawiasz się rozczarowań? Czego nauczyły Cię rozczarowania, których zaznałeś dotychczas? W jaki sposób leczysz swoje wewnętrzne rany?

Rada: Wyciągnij kolejną kartę, by znaleźć odpowiedź na powyższe pytania!

Ukierunkowanie: Rozpoznając złudzenia, którymi żyję, otwieram się na uzdrowienie starych emocjonalnych ran.

Gerd Ziegler "Tarot - zwierciadło duszy"

(oczywiście nadal mowa o Tarocie Thota)

 • Super 2
Link to comment
Share on other sites

 • Ekspert
Godzinę temu, Lunaria napisał:

Tak, targanie emocjami: żal, smutek, rozgoryczenie - zgodzę się, ale nie zemsta. 

Nie, też w tej karcie nie widzę zemsty. Rozmemłanie emocjonalne i wielki lament - tak :tak: 

 

18 minut temu, Mesi napisał:

L.M. DuQuette "Tarot Thota. Klucz do zrozumienia

Opis wróżebny karty z tej książki jest powyżej w wątku - więc nie będę powtarzać zapisu.

Dziękuję @Mesi, że wrzuciłaś ten opis :) 

 

@Lunaria, wklejam link bo już nie mam możliwości by wrzucić zdjęcie na forum( za mało KB do transferu). 

https://www.fotosik.pl/zdjecie/1fc980a3d5570170

 

 • Lux 1
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, VildVoman napisał:

Niemniej jednak ja interpretuje 5 Kielichów jako przesadzone zamartwianie się. Nie chcę tu cytować z książek przypisanych do kart Waita. One pokrywają się z moją interpretacją i doświadczeniami dzięki wróżbom innym ludziom. Po sobie też wiem. Kiedy wychodzi mi ta karta, zazwyczaj dramatyzuję na zapas i niepotrzebnie targają mną negatywne emocje.  

Mam podobne doświadczenia 

 • Like 1
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

5 Kielichów - Rozczarowanie. Fałszywe oczekiwania.

5 kryształowych pustych kielichów i wyschnięte jezioro oznaczają emocjonalną pustynię (posucha, rozczarowanie, a nawet... otrzeźwienie).

Więdnące, kwiaty lotosu to zwiędła miłość, wygasłe uczucia, rozczarowanie.

Kielichy ułożone są w odwrócony pentagram (czubkiem w dół, co świadczy o utracie równowagi, nieszczęściu, zwycięstwie materii nad duchem.

Różowo-pomarańczowe niebo to sfrustrowana witalność.

Korzenie lotosów w kształcie motyla zwiastują transformację, przekształcenie rozczarowania w nadzieję.

Sercowate liście i łodygi w kształcie serca (ponad pentagramem) to symbol nowej miłości.

Interpretacja partnerstwo:

Rozgoryczenie, rozżalenie, zawód, przykrość, bolesne doświadczenie, niezadowolenie, żal.

Karta jest wskazówką na złudne nadzieje, fałszywe oczekiwania i naturalne tego konsekwencje. Rozczarowanie i początek upadku (początek więdnięcia). Za chwilę pogrążony będziesz w rozpaczy. Aby się rozczarować, musiałeś się wpierw mylić co do wyniku swoich starań. A zatem sytuacja tu przedstawiona odczuwalna była już wcześniej. Jedynie twoja wewnętrzna niedojrzałość kazała ci zamknąć się na wewnętrzny głos i płynące stamtąd ostrzeżenie.

Biegun światła:

Każde rozczarowanie to cenna nauka, jak uniknąć go w przyszłości.

Rada:

stare indyjskie przysłowie mówi, że kwiat lotosu dopiero wtedy ucieszy ludzkie oko i serce, gdy jego nasionko utopi się w zgniłym szlamie brudnego jeziora. Dopiero tam, w najgłębszej ciemności i w najbardziej cuchnącym brudzie zdobywa siłę, by wznieść się do światła i Słońca. Podobnie powinno być z naszą duszą. Nie walcz z uczuciem bólu, pozwól na to sobie i oczyść się jednocześnie ze wszystkich nagromadzonych rozczarowań z przeszłości. Bądź wdzięczny życiu za kolejną lekcję.

5 Kielichów jako partner:

jest pełen fałszywych oczekiwań. Więdnie.

Aldona i Jarek Mirońscy "Tarot terapeutyczny"

(odniesienie oczywiście do Tarota Thota)

 • Super 2
Link to comment
Share on other sites

Co do RW:

A więc nastąpiło rozstanie...

Blaski: strata, rozstanie, odejście, rozczarowanie, żałoba, łzy, pożegnanie, żal, kłopoty i troski, samotność.

Cienie: rozpad dotychczasowego życia, rozpacz, nieumiejętność pogodzenia się ze stratą emocjonalną, życie przeszłością, pożegnanie nie okaże się ostateczne, kryzys, porażenie bólem, depresja, odmowa pogodzenia się ze stratą, zaakceptowania faktu, że życie jest ciągłą zmianą, zgorzknienie, odmowa życia.

Barbara Antonowicz-Wlazińska "Vademecum Tarota"

 

V Kielichów - niechęć, pesymizm, łzy, załamanie, zaakceptowanie straty, zawiedziona miłość.

Cienie: odmowa pogodzenia się ze stratą, promyk nadziei.

V Kielichów to "strata, ale nie do końca, coś zawsze pozostaje".

Sergiusz Kizińczuk "Tarot - Twój klucz do przyszłości"

 

 • Super 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 31.01.2022 o 01:59, VildVoman napisał:

5_poharu_lt_001_original.jpg

Edytowane wczoraj o 02:16 przez VildVoman

To talia Boski Tarot - dziedzictwo zaginionej cywilizacji Ciro Marchetti.

Jak sam autor ją opisuje?

Kobieta jest zasmucona, sprawy przybrały zły obrót, okazje zostały zaprzepaszczone. Kłamstwa są przedstawione w postaci pozostałości trzech potłuczonych kielichów leżących przed nią. Ona trzyma kurczowo dwa pozostałe - wciąż nietknięte, ale pozytywne aspekty w nich są zmniejszone i niezauważone. W pewnym momencie musimy myśleć realistycznie, akceptować wszystkie wydarzenia i ich następstwa, próbować odnaleźć ich dobre strony i podążać naprzód.

Ciro Marchetti "Wrota do  Boskiego Tarota"

 • Super 2
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Gringe napisał:

Na mojej najnowszej talii rysunki opierają się tez na RW plus są odniesienia astrologiczne - stąd bardzo przypadła mi do gustu ta talia

Heaven Earth Tarot dużo czerpie z RW - ale to w sumie taki miks. Niby RW a jednak troszkę AC (pentagram, nawiązanie do astrologii) ;)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • Moderator
Godzinę temu, Mesi napisał:

Jak to się dzieje, że jest to tak bardzo gorzka karta? Mars włada Skorpionem i czuje się tutaj bardzo dobrze. Na dodatek ich romans rozgrywa się w Geburze, sferze Marsa. Zatem w czym problem? Problem zdaje się wynikać z faktu, że Mars za dobrze się tu czuje. Bawi się do przesady. Rozkoszuje przedłużoną grą wstępną, co najwyraźniej denerwuje Skorpiona. Wszystko kończy się nagłym hukiem i rozpadem związku. Skorpion zapewne wolałby powolny rozkład, naturalne dla niego środowisko, którym się karmi i wyzwala swoich kochanków.

Super! Bardzo dziękuję za podrzucenie tego opisu, za żadne skarby nie mogłam pojąć czemu Mars w Skorpionie oznacza rozczarowanie :)

33 minuty temu, Gringe napisał:

wklejam link bo już nie mam możliwości by wrzucić zdjęcie na forum( za mało KB do transferu). 

Dzięki, ładna karta. Faktycznie całkiem zgrabnie połączony Wait z Crowleyem  :)

 • Lux 1
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

 • Ekspert
W dniu 1.02.2022 o 18:18, Lunaria napisał:

za żadne skarby nie mogłam pojąć czemu Mars w Skorpionie oznacza rozczarowanie :)

5 Kielichów odnoszona jest do Marsa w Skorpionie gdzie wspólny mianownik to „zawziętość”. Mars w Skorpionie będzie czekał latami na właściwy moment by wyrazić swoje emocje, tak i w 5 Kielichów jest ta zawziętość i trwanie przy 3 rozlanych kielichach. Trzymanie się jak pijany płotu - „nie popuszczę i już”. Tak mi to utkwiło z jednego warsztatu o Tarocie :) 

Edited by Gringe
 • Like 1
 • Super 1
 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

@Gringe - odnośnie nawiązań do astrologii:

180902218_5KielichowC.jpeg.75be0b1a18dccdea84577592c43a631a.jpeg

Tarot Medytacyjny Mandala Duszy Dariusz Cecudy, który (w książeczce do talii) do tej karty podaje słowa klucze: strata, osierocenie, żałoba, żal.

:chytry:

 • Confused 1
 • Cool 1
Link to comment
Share on other sites

 • Ekspert
7 minut temu, Mesi napisał:

@Gringe - odnośnie nawiązań do astrologii:

180902218_5KielichowC.jpeg.75be0b1a18dccdea84577592c43a631a.jpeg

Tarot Medytacyjny Mandala Duszy Dariusz Cecudy, który (w książeczce do talii) do tej karty podaje słowa klucze: strata, osierocenie, żałoba, żal.

:chytry:

Czy ja tutaj widzę Jowisza w Lwie?…

 • Lux 1
Link to comment
Share on other sites

 • Ekspert

@Mesi - sprawdziłam u H. Banzhaf’a i tam 5 Kielichów to Saturn/Wenus oraz Saturn/Księżyc (podejrzewam, że chodzi o koniunkcje). 

 • Super 1
 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

 • Moderator
1 minutę temu, Gringe napisał:

@Mesi - sprawdziłam u H. Banzhaf’a i tam 5 Kielichów to Saturn/Wenus oraz Saturn/Księżyc (podejrzewam, że chodzi o koniunkcje). 

Ooo te przyrównanie jest mi najbliższe.

No, ale ile tarocistow tyle podejść.

@Mesi z tym Jowiszem we Lwie to też jest dla mnie pojechane po bandzie, ale może na tej samej zasadzie działa co Mars w Skorpionie, czyli jest tych emocji tak dużo nagromadzonych, że one powodują ten wybuch :mysli:

 • W punkt 1
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Gringe napisał:

A ja myślałam, że się chwalisz, że możesz obrazki wklejać - a ja nie ;) :smieszne:

:sark:

Bardziej chodziło mi o: "i co Ty na to?"

- bo mi się jakoś ten Jowisz w Lwie, nie chce skleić z 5 kielichów i stratą, osieroceniem, żałobą, żalem...

Ale ja się na astrologii nie znam, więc może jednak tak jest ;)

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • Ekspert

@Lunaria- to aż musiałam poczytać o tym Jowiszu w Lwie - i to jest nadmierne skupienie na sobie, folgowanie( do przesady) swoim zachciankom itp. Czyli wszystko, co mamy w 3 Kielichów tylko w negatywie :obled: No jakoś tak. Ciekawe czy autor talii miał jakieś „podłoże” astrologiczne :mysli:

 • Super 1
 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

 • Moderator
2 minuty temu, Gringe napisał:

Aaa- tak sobie jeszcze pomyślałam, że Jowisz w Lwie to nadmierny egocentryzm :obled:

No właśnie prędzej w tą stronę pomyślałam. Lew jest nieco teatralny a Jowisz poszerza, więc może chodzi o podbijanie dramaturgii. Przeżywanie czegoś zbyt mocno, ale to też bardziej pokazuje negatyw. 

 • W punkt 1
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, Gringe napisał:

Ciekawe czy autor talii miał jakieś „podłoże” astrologiczne

Z tego, co czytałam o nim, to raczej nie w astrologii się specjalizuje (ale może po prostu nie znalazłam takiej informacji), w książce do tej talii nie ma niestety wyjaśnień do takich, a nie innych koncepcji. O powiązaniach Tarot - astrologia czytamy:

Tarot a Zodiak

Sygnalizuje tę kwestię Eliphas Levi w swojej pracy "Wysoka magia", a w "Sekretach magii" odnajdujemy dwanaście piętnastowiecznych kart Tarota, ilustrujących znaki Zodiaku. Miały one w magicznej korespondencji wiązać Zodiak nie tylko z ludzkimi charakterami i przeznaczeniem, ale także z częściami ciała i ich funkcjami. Przykładowo Ryby były połączone ze stopami, Baran z głową, Koziorożec z kolanami. Takie powiązania uważane były za klucz do zrozumienia kosmicznych wpływów. Ich numeracja zaczynała się od liczby 24 i kończyła na 35. Czyżby to były owe zagubione fragmenty Tarota?

Tę śmiałą hipotezę, co trzeba otwarcie przyznać, potwierdzają w jakimś stopniu dwa arkany - Słońce i Księżyc. Wiadomo, ze Wielkie Arkana Tarota reprezentują kosmiczne i duchowe siły, wywierające znaczący wpływ na życie człowieka. Dlaczego więc nie ma wśród nich wspomnianych kart Zodiaku? Dlaczego Papież był wcześniej nazywany Jowiszem? Dlaczego obecna Gwiazda nazywana była Syriuszem? Dlaczego zmieniony został porządek niektórych wielkich arkanów? Dlaczego nie ma w nim wyraźnie zaznaczonego układu piątego żywiołu, tak istotnego dla hermetystów, alchemików, mistyków?

Jeszcze jedna uwaga. W rzadko przywoływanych kartach Andrei Mantegi występuje podział na pięć grup, zawierających każda po dziesięć kart w dokładnie ustalonym porządku. Alegoryczne obrazy, zawarte w nich, częściowo odpowiadają wizerunkom wielkich arkanów. Ich kolejność była jednak dokładnie przemyślana, odpowiadała bowiem ówczesnym przekonaniom o strukturze świata, społeczeństwa czy nauki. Każdą grupę rozpoczynał najniższy w hierarchii obraz, kończył - najwyższy element.

Tarot i astrologia są niezależnie funkcjonującymi systemami dywinacji. Jednak w znacznym zakresie oba systemy posługują się tymi samymi symbolami. Na przykład, karty są kojarzone ze znakami Zodiaku. Kolory Małych Arkanów korespondują z poszczególnymi żywiołami, które mają takie same odpowiedniki w astrologii. Podobnie karty mają odniesienia do planet. Przenikanie Tarota z astrologią jest na tyle głębokie, że można stosować je wymiennie lub uzupełniająco.

Znaczenie kart jest w znacznej mierze skorelowane z odpowiadającymi im symbolami astrologicznymi. Na przykład Śmierć jest związana ze znakiem Skorpiona i pośrednio z Plutonem, który rządzi Skorpionem. Wieża jest związana z planetą Marsem, konfliktem, nie mając bezpośredniego odpowiednika w Zodiaku. Cesarz to znak Barana i wpływ planetarny Marsa. Cesarzowa jest związana z planetą - Wenus, bez szczególnej asocjacji ze znakiem. Karta Kochankowie to Bliźnięta i tym samym planeta Merkury. Koziorożec jest znakiem dla Diabła, który oczywiście ma rogi. Sprawiedliwość trzyma w ręku Wagę.

Kojarzenie karty z Zodiakiem lub planetą nie jest jednoznaczne, zależy od przyjętej dla talii symboliki i od szkoły myślenia. Dotyczy to zarówno Wielkich Arkanów, jak i czasami kolorów w Małych Arkanach. Z reguły Miecze i Buławy zamieniają się symboliką. Na ogół jednak znaczenie astrologiczne może zostać przywiązane do karty. Warto w tym miejscu zauważyć, że talia Visconti Sforza nie miała odniesień astrologicznych.

Bardzo pomocna w interpretacji okazuje się znajomość tak Tarota, jak i astrologii. Jako system zintegrowany te dziedziny okazują się silniejsze niż suma ich składowych. Tarot jest nieco bardziej elastyczny niż astrologia, ponieważ prognoza nie wymaga złożonych obliczeń matematycznych, jakie trzeba wykonać dla horoskopu.

Dariusz Cecuda "Tarot Medytacyjny"

 • Like 1
 • Super 2
Link to comment
Share on other sites

Piątka Pucharów oznacza przewrażliwienie (czy też nadwrażliwość), histerię; lękamy się, ale nie do końca wiadomo, czy niebezpieczeństwo jest realne, czy też to tylko nasze wewnętrzne stany lękowe. Ale również ta karta znaczy, że każdy nasz krok może być fałszywy - i ostatni. Piątka Pucharów zwraca także uwagę, że potężny jest w nas pęd do autodestrukcji: że coś w nas chce własnej klęski, że sami sobie źle życzymy - gnani jakąś wewnętrzną psychiczną siłą, sami sobie wymierzamy karę!

źródło; Taraka. Jóźwiak

 • Like 1
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

żal

smutek

łzy

rozstanie

popijanie sobie

słuchanie starych piosenek

słuchanie piosenek, które coś przypominają

skupienie się na przeszłości zamiast na teraźniejszości czy przyszłości

brak działań

taplanie się w uczuciach

widzenie czegoś/kogoś w czarnych barwach

zamknięcie starych spraw

Edited by Venilia
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...